Ռուբեն Վարդանյանին թույլ չեն տվել դիմել Ադրբեջանի օմբուդսմենին․ ընտանիքի հայտարարությունը
«Մարտի 13-ին ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը փորձել է հրապարակային կոչով դիմել Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևային, բայց հեռախոսազրույցը հարկադրաբար ընդհատվել է։
Ռուբեն Վարդանյանը ստիպված է եղել դիմել այս քայլին, քանի որ  նախորդ 10 օրերին օմբուդսմենի հետ փաստաբանի միջոցով, գրավոր դիմումներով և հեռախոսազանգերով կապ հաստատելու փորձերը որևէ արդյունք չեն տվել:
Դատավարություններն ավարտվել են մեկ ամիս առաջ, սակայն ո՛չ Ռուբենը, ո՛չ էլ, մեր տեղեկություններով, մյուս հայ բանտարկյալներն իրենց պաշտոնական դատավճիռների տեքստերը որևէ լեզվով՝ ռուսերեն, հայերեն կամ ադրբեջաներեն, դեռ չեն ստացել: Նրանք չգիտեն, թե ինչ հոդվածներով են դատապարտվել, երբ կամ ուր են նրանց տեղափոխելու։
Մենք խորապես մտահոգված ենք ստեղծված իրավիճակով: Նրա և մյուս հայ գերիների  կացության մասին արժանահավատ տեղեկությունների բացակայությունը և Ադրբեջանում մարդու իրավունքների անկախ մեխանիզմների վերացումը, այդ թվում՝ երկրից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հեռացումը, բոլոր գերիներին զրկում են ինստիտուցիոնալ որևէ պաշտպանությունից։
Մենք նաև մտավախություն ունենք, որ նույնիսկ կարճ հեռախոսազրույցները՝ կապի պահպանված միակ միջոցը, կարող են դադարեցվել։
Մենք հրապարակում ենք Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևային ուղղված Ռուբենի դիմումի աուդիոձայնագրությունը, որը նրան թույլ չեն տվել ավարտել։ Հուսով ենք՝ այն կհասնի հասցեատիրոջը:
ՌՈՒԲԵՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻ ՀՐԱՏԱՊ  ԴԻՄՈՒՄԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՕՄԲՈՒԴՍՄԵՆ ՍԱԲԻՆԱ ԱԼԻԵՎԱՅԻՆ
(Փոխանցվել է ընտանիքի  հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում)
2026 թ․ մարտի 13
«Ես կցանկանայի...
Ադրբեջանի Հանրապետության օմբուդսմեն, տիկին Ալիևա. ստիպված եմ դիմել Ձեզ: Չնայած 2023-ի հոկտեմբերին տեսախցիկի առաջ մեր առաջին հանդիպման ժամանակ Դուք  մեծահոգաբար տրամադրել էիք ձեր հեռախոսահամարը, վերջին 10 օրվա ընթացքում ես չեմ կարողացել կապվել Ձեզ հետ, թեև փաստաբանի միջոցով, գրավոր դիմումներով և զանգելու փորձերով գործադրել եմ հնարավոր բոլոր ջանքերը: Հետևաբար, ստիպված եմ դիմել Ձեզ հրապարակայնորեն: Եվ, ցավոք, ինձ ու իմ գործընկերների հետ այստեղ կատարվողը ձեզ փոխանցելու այլ միջոց չունեմ:
Ես խնդրում եմ հանդիպում Ձեզ հետ: Դուք հանրային միակ հաստատության ղեկավարն եք, որին կարող եմ դիմել այս իրավիճակում, քանի որ ադրբեջանական մյուս բոլոր մարմինները կա՛մ իրականացնում են պետական վերահսկողություն, կա՛մ...
(Այստեղ Ռուբեն Վարդանյանին ընդհատում են և թույլ չեն տալիս շարունակել Ադրբեջանի օմբուդսմենին ուղղված իր խոսքը)
Եվ հիմա նրանք նույնիսկ թույլ չեն տալիս ինձ դա անել: Ուզում եմ ասել, որ, ցավոք, նրանք թույլ չեն տալիս ինձ դիմել Ձեզ, որպեսզի Դուք՝ միակ մարդը, որը կարող է այս իրավիճակում, այնտեղ...
Ես մեկ ամիս է՝ չեմ կարողանում ստանալ դատավճիռը. ո՛չ ռուսերեն, ո՛չ հայերեն, ո՛չ ադրբեջաներեն. չգիտեմ՝ ինչի համար եմ դատապարտվել և որ հոդվածներով։
Ես հանդիպում եմ խնդրում, որպեսզի կարողանանք քննարկել այս ամենը: Որովհետև, ցավոք, Կարմիր խաչը հեռացել է: Այստեղ չկա որևէ այլ հաստատություն, որը կարող է մեզ հետ կապ պահել։
ՀՀ կառավարությունն այստեղ չունի ներկայացուցչություն և զբաղված է մատակարարումներով...»
(Զանգն ադրբեջանական կողմից ընդհատվում է` հնարավորություն չտալով Ռուբեն Վարդանյանին ավարտել օմբուդսմենին ուղղված իր խոսքը)»։

Рубену Варданяну не дали обратиться к Омбудсмену Азербайджана: заявление семьи
13 марта во время телефонного разговора с семьёй Рубен Варданян попытался передать публичное обращение к омбудсмену Азербайджана Сабине Алиевой. Звонок был принудительно прерван.
Это обращение стало вынужденным шагом: в течение десяти предшествующих дней Рубен безуспешно пытался связаться с ней через адвоката, письменные обращения и телефонные звонки.
Суды прошли месяц назад. До сих пор ни Рубен, ни другие армянские заключённые не получили официальных текстов приговоров — ни на русском, ни на армянском, ни на азербайджанском языках. Им неизвестно, по каким статьям они осуждены, когда и куда они будут переведены.
Мы глубоко обеспокоены сложившейся ситуацией. Отсутствие достоверной информации о его положении, ликвидация независимых правозащитных механизмов в Азербайджане — в том числе уход Международного комитета Красного Креста — лишают всех пленных какой-либо институциональной защиты.
Мы также опасаемся, что даже короткие телефонные звонки — единственный сохранившийся способ связи — могут быть прекращены.
Мы публикуем аудиозапись обращения Рубена к омбудсмену Азербайджана Сабине Алиевой, которое ему не позволили завершить. Надеемся, что это обращение дойдёт до адресата.
СРОЧНОЕ ОБРАЩЕНИЕ РУБЕНА ВАРДАНЯНА К ОМБУДСМЕНУ АЗЕРБАЙДЖАНА САБИНЕ АЛИЕВОЙ
(Сообщение передано через семью во время телефонного разговора)
13 марта 2026 года
«Я хотел бы…
Я вынужден обратиться к вам, госпожа Алиева, омбудсмен Республики Азербайджан, в связи с тем, что, несмотря на то что вы любезно предоставили свой телефон при первой нашей встрече под камерой в 2023 году в октябре. Я последние 10 дней, несмотря на все мои усилия – и через адвоката, и через написание заявлений, и попытки позвонить, – не смог до вас дозвониться, поэтому вынужден обратиться к вам публично. И, к сожалению, у меня нет другой возможности донести до вас то, что происходит здесь со мной, и с моими коллегами-соратниками.
Прошу вас о встрече. Вы единственная глава общественного института, к которому я могу  в сложившейся ситуации обратиться, потому что все остальные органы Азербайджана осуществляют или госконтроль, или…(далее неразборчиво)
(В этот момент Рубена Варданяна перебивают и запрещают передать сообщение, адресованное омбудсмену Азербайджана)
И вот мне не дают даже этого сделать. Я хочу сказать, что мне, к сожалению, не дают возможности обратиться к вам, чтобы вы – единственный, кто мог бы в данной ситуации там… Я не могу получить приговор уже месяц: ни на русском, ни на армянском, ни на азербайджанском - я не знаю, за что меня осудили и по каким статьям.
Я прошу вас о встрече, чтобы иметь возможность это все обсудить. Потому что, к сожалению, Красный Крест ушел. Здесь нет никакого другого института, который мог бы быть с нами на связи.
Армянское правительство не имеет здесь других представительств и занято поставками…»
(Звонок был принудительно завершён азербайджанской стороной, и Рубен Варданян не смог полностью передать свое обращение омбудсмену).