Բելառուսական տելեգրամյան ալիքը թիրախավորել է Փաշինյան-Մակրոն հանդիպումը հակառուսական կեղծ խոսույթով
Տելեգրամյան Шкварка 2.0 ալիքը, որն, իր իսկ նկարագրությամբ, Բելառուսից է եւ ներկայացնում է ստուգված փաստեր անանունության սկզբունքով, կեղծ տեղեկություններ է տարածել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ֆրանսիա կատարած այցի վերաբերյալ:
Նկատենք, որ մարտի 9-ին Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ֆրանսիա, որտեղ ամսի 10-ին մասնակցել է Միջուկային էներգիայի գագաթնաժողովին, ունեցել մի շարք հանդիպումներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, իսկ մարտի 11-ին Ստրասբուրգում՝ Եվրախորհրդարանում, հանդես է եկել ելույթով:
Բելառուսական տելեգրամյան ալիքը ներկայացրել է ֆրանսիական մի շարք հայտնի պարբերականների առաջին էջեր, որոնցում իբր անդրադարձ է կատարվել Փաշինյանի այցին:
Օրինակ՝ Liberation-ի մարտի 10-ի համարի ենթադրյալ առաջին էջում ներկայացվել է Փաշինյան-Մակրոն ձեռքսեղմումը՝ հետեւյալ գլխագրով. «Մակրոնը Փաշինյանին դրդում է Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտի: Փոքրիկ դավադիրը ժամանել է Ֆրանսիա: Փաշինյանը շարունակում է փորձել Մակրոնից ստանալ լավագույն գործարքը, որպեսզի Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտ հրահրի»:
Ընդ որում՝ ներկայացվել է 2025 թ. մայիսի 16-ին Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում Փաշինյան-Մակրոն հանդիպման լուսանկար:
Իրականում Liberation-ի մարտի 10-ի համարի առաջին էջը նվիրված է բոլորովին այլ թեմայի: Թերթի կայքում ներկայացված է տպագիր տարբերակի արխիվը, որտեղ էլ կարելի է տեսնել, թե ինչ տեսք ունի ամսի 10-ի համարի առաջին էջը: Այդ էջին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի լուսանկարն է, իսկ կից գլխագիրն Իրանի դեմ ընթացող պատերազմի եւ դրա հետեւանքով նավթի գների աճի մասին է, ինչը հանգեցրել է համաշխարհային տնտեսության անկայունության: Liberation-ի մարտի 10-ի համարի առաջին էջում կարճ անոնս անգամ չկա Փաշինյան-Մակրոն հանդիպման մասին:
Մարտի 10-ի Liberation-ի կեղծ եւ իրական առաջին էջերը
Բելառուսական տելեգրամյան ալիքը ներկայացրել է նաեւ Ֆրանսիայի հրեական համայնքի Actuj (ամբողջական անունը՝ Actualité juive, թարգմանաբար՝ «Հրեական նորություններ») շաբաթաթերթի մարտի 5-ի համարը, որտեղ կրկին Մակրոնն ու Փաշինյանն են: Նկարի գլխագիրն է. «Մակրոնը ցանկանում է Հայաստանը ներքաշել պատերազմի մեջ: Ի՞նչ է խոստանում Մակրոնը Փաշինյանին Մոսկվայի հետ ռազմական կոնֆլիկտ հրահրելու դիմաց»:
Այստեղ էլ ներկայացվել է լուսանկար 2019 թ. նոյեմբերի 12-ին Փարիզում կայացած Փաշինյան-Մակրոն հանդիպումից:
Իրականում Actuj-ի մարտի 5-ի համարը (շաբաթաթերթի տպագիր տարբերակի արխիվը՝ այստեղ), որը բելառուսական տելեգրամյան ալիքում ներկայացվել է Փաշինյան-Մակրոն թեմայով, բոլորովին այլ տեսքով առաջին էջ ունի: Այնտեղ Իրանի դեմ պատերազմն է՝ ալաթոլլահ Խամենեի սպանության եւ ԱՄՆ-Իսրայել ռազմական գործողության նշանակության մասին գլխագրով:
Մարտի 5-ի Actuj-ի կեղծ եւ իրական առաջին էջերը
Шкварка 2.0 ալիքի ներկայացրած երրորդ ֆրանսիական լրատվամիջոցը Le Parisien-ն է, որի մարտի 10-ի համարի առաջին էջում իբր Փաշինյան-Մակրոն հանդիպման լուսանկար է՝ հետեւյալ գլխագրով. «Ֆրանսիայում տեղի են ունենում Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների վերջին նախապատրաստական աշխատանքները: Մակրոնն ընտրություններից հետո երաշխավորում է իր աջակցությունը Փաշինյանին, եթե վերջինս պատերազմ սկսի Ռուսաստանի դեմ»:
Այստեղ էլ ներկայացվել է լուսանկար 2024 թ. փետրվարի 22-ին Փարիզում կայացած Փաշինյան-Մակրոն հանդիպումից:
Ինչ վերաբերում է Le Parisien-ի մարտի 10-ի տպագիր համարին (օրաթերթի տպագիր տարբերակի արխիվն՝ այստեղ), ապա դրա առաջին էջի հիմնական լուսանկարը ոչ թե Փաշինյան-Մակրոն հանդիպման մասին է, այլ վառելիքի գների աճի: Այս էջում որեւէ լուր կամ անոնս չկա Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ղեկավարների հանդիպման մասին:
Մարտի 10-ի Le Parisien-ի կեղծ եւ իրական առաջին էջերը
Այսպիսով՝ իբր թե ստուգված փաստեր ներկայացնող բելառուսական Шкварка 2.0 տելեգրամյան ալիքը ակնհայտորեն ձեւափոխված, խմբագրված պատկերներ է ներկայացրել ֆրանսիական 3 պարբերականներից՝ թիրախավորելով Փաշինյան-Մակրոն վերջին հանդիպումը հակառուսական շինծու խոսույթով:
Ո՞վ է կանգնած Шкварка 2.0-ի հետեւում
Шкварка 2.0 ալիքի մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այն բացվել է 2021-ի հուլիսին, սակայն ներկա անունով հանդես է գալիս 2023-ի սեպտեմբերից: Ալիքի նախկին անունից եւ նկարագրությունից պարզ է դառնում, որ այն առնվազն մինչեւ 2023-ի սեպտեմբեր (չի բացառվում՝ նաեւ դրանից հետո) պատկանել է բելառուսական «Մինսկայա պրավդա» (Минская правда) թերթի լրագրող Ելենա Կուրխինենին:
2022 թ. սեպտեմբերին Կուրխինենին ազատել են աշխատանքից, ինչի մասին սոցցանցային իր էջում (հասանելի չէ) հրապարակավ հայտնել է լրագրողը: Բելառուսական մամուլը, վերարտադրելով Կուրխինենի ներկայացրածը, գրել է, որ լրագրողը բողոքել է, թե իրեն դավադրաբար հարվածել են թիկունքից, քանի որ 2020-ից աջակցել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, ամենուր «ցուցադրել է ակտիվ դիրքորոշում»՝ մասնակցելով հնարավոր բոլոր պրոիշխանական ակցիաներին եւ պայքարելով ազգային խորհրդանիշներով:
Բելառուսական «Նաշա Նիվա»-ն գրել է, որ Կուրխինենը հայտնի է բելառուսական քաղաքներով իր ճամփորդությունների տեսանյութերով, որոնց ընթացքում հարցազրույցներ է վերցրել տեղի բնակիչներից տարբեր թեմաներով՝ սեփական իշխանության հանդեպ մարդկանց վերաբերմունքից մինչեւ «Արեւմուտքում ԼԳԲՏ քարոզչություն»։ Ըստ «Նաշա Նիվա»-ի՝ հարցազրույցների ընթացքում Կուրխինենը պարզապես չի լսել հարցազրույց տվողներին, այլ տվել է ուղղորդող հարցեր եւ իր մեկնաբանություններով մարդկանց դրդել է տալ «ճիշտ» պատասխաններ։ Խոսուն է «Նաշա Նիվա»-ի վերնագիրը Կուրխինենի ազատման մասին. «Օդիոզ քարոզչուհուն հեռացրել են «Մինսկայա պրավդա»-ից»:

Белорусский телеграм-канал распространяет антироссийские фейковые новости о встрече Пашиняна и Макрона
Телеграм-канал “Шкварка 2.0”, который, по его же данным, представляет Беларусь и проверенные факты на условиях анонимности, распространил ложную информацию о визите премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна во Францию.
Отметим, что 9 марта Пашинян вылетел ​​с рабочим визитом во Францию, где 10 марта принял участие в втором Саммите по ядерной энергетике, в рамках которого провел ряд встреч, в том числе с президентом Франции Эммануэлем Макроном, а 11 марта выступил с речью в Европейском парламенте в Страсбурге.
Белорусский телеграм-канал опубликовал скриншоты первых полос ряда известных французских изданий, которые якобы коснулись визита Пашиняна.
Например, на предполагаемой первой странице газеты Liberation от 10 марта имелось фото с изображением рукопожатия Пашиняна и Макрона, которое сопровождалось следующим заголовком: “Макрон подстрекает Пашиняна к конфликту с Россией. Маленький заговорщик добрался до Франции. Пашинян продолжает добиваться от Макрона наилучшей сделки, чтобы спровоцировать конфликт с Россией”. При этом была размещена фотография встречи Пашиняна и Макрона на 6-ом саммите Европейского политического сообщества, который проходил в столице Албании Тиране 16 мая 2025 г.
В действительности первая сраница номера Liberation от 10 марта был посвящен совершенно другой теме. На сайте газеты есть архив печатного издания, в котором можно найти номер от 10 марта и увидеть, как выглядит первая страница. На ней размещена фотография президента США Дональда Трампа, а сопровождающий заголовок посвящен продолжающейся войне против Ирана и вызванному ею росту цен на нефть, что привело к нестабильности в мировой экономике. На первой странице номера Liberation от 10 марта даже нет краткого анонса о встрече Пашиняна и Макрона.
Фейковые и настоящие первые полосы Liberation от 10 марта
Белорусский телеграм-канал также представил номер еженедельной газеты французской еврейской общины Actuj (полное название Actualité juive, которое переводится как “Еврейские новости”) от 5 марта, в котором опять-таки имеется фото Макрона и Пашиняна со следующим заголовком: “Макрон хочет втянуть Армению в войну. Что обещает Макрон Пашиняну в обмен на провоцирование военного конфликта с Москвой?”
Здесь также была представлена ​​фотография со встречи Пашиняна и Макрона в Париже 12 ноября 2019 года.
В действительности первая страница номера Actuj от 5 марта (архив печатной версии еженедельника см. здесь) имеет совершенно другую первую полосу. Последняя посвящена войне против Ирана и сопровождена заголовком об убийстве аятоллы Хаменеи и значении американо-израильской военной операции.
Фейковые и настоящие первые полосы газеты Actuj от 5 марта
Третье французское СМИ, представленное каналом “Шкварка 2.0”, - газета Le Parisien, на первой полосе которой (номер от 10 марта) размещена фотография якобы состоявшейся встречи Пашиняна и Макрона со следующим заголовком: “Во Франции идет заключительная подготовка к предстоящим выборам в Армении. Макрон гарантирует свою поддержку Пашиняну после выборов, если последний начнет войну против России”.
На этот раз была представлена фотография со встречи Пашиняна и Макрона в Париже 22 февраля 2024 года.
Что касается печатного номера Le Parisien от 10 марта (архив печатной версии ежедневной газеты здесь), то главная фотография на первой полосе посвящена не встрече Пашиняна и Макрона, а росту цен на топливо. На этой странице нет новостей или объявлений о встрече лидеров Армении и Франции.
Фейковые и настоящие первые полосы газеты Le Parisien от 10 марта
Таким образом, белорусский телеграм-канал “Шкварка 2.0”, якобы представляющий проверенные факты, опубликовал явно отредактированные фото из трех французских периодических изданий, используя сфабрикованную антироссийскую риторику относительно недавней встречи Пашиняна и Макрона.
Кто стоит за “Шкваркой 2.0”?
Наше расследование в отношении телеграм-канала “Шкварка 2.0” показывает, что он был запущен в июле 2021 года, но под своим нынешним названием работает с сентября 2023 года. Предыдущее название и описание канала ясно указывают на то, что по крайней мере до сентября 2023 года (а, возможно, и после этого) он принадлежал журналистке белорусской газеты “Минская правда” Елене Курхинен.
В сентябре 2022 года Курхинен была уволена, о чем она публично сообщила на своей странице в социальных сетях (информация недоступна). Белорусская пресса, приводя выступление Курхинен, написала, что журналистка жаловалась на то, что “получила своего рода нож в спину“, потому что с 2020 года она поддерживал президента Беларуси Александра Лукашенко, повсюду “демонстрировала активную позицию”, участвуя во всевозможных проправительственных акциях и ведя борьбу с национальной символикой.
Белорусская газета “Наша Нива” написала, что Курхинен известна своими видеороликами о поездках по белорусским городам, в ходе которых она брала интервью у местных жителей на различные темы – от отношения людей к собственному правительству до “ЛГБТ-пропаганды на Западе”. По данным “Нашей Нивы”, во время интервью Курхинен не просто слушала своих собеседников, а задавала им наводящие вопросы и своими комментариями побуждала людей давать ”правильные” ответы. Показателен заголовок “Нашей Нивы” к сообщению об увольнении Курхинен: “Из “Минской правды” уволили одиозную пропагандистку”.