Սփյուռքի նախարարությունը աշխարհում ապրող 10 մլն հայությանն կոչ է անում ազգովի համախմբվել
Ավանդական հայկական կուսակցությունների, համահայկական կառույցների, երիտասարդական և կանանց կազմակերպությունների, մարդասիրական, մարզական, մշակութային և կրթական հաստատությունների ղեկավարներ, հայկական լրատվամիջոցների խմբագիրներ,
Պահն է ազգովի համախմբման, առիթն է արտառոց, քանի որ հերթական անգամ Հայաստանի պետության և հայ ժողովրդի թիկունքում, այն էլ 21-րդ դարում դավ նյութվեց, և Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին գազանաբար կացնահարած ադրբեջանցի ենիչերն ազատ արձակվեց:
Ցավով ու վրդովմունքով ընդգծում ենք, որ դավի մի մասնակիցը եվրոպական ընտանիքի անդամ երկրի, իրենց զարգացած ու ժողովրդավարական պետություն համարող հունգարական իշխանություններն են, որոնք գործարքի մեջ մտան Ադրբեջանի հետ և ոտնահարեցին եվրոպական արժեքներն ու օրենքները:
Այս քայլով Հունգարիան ոգևորեց մարդակեր-հրեշներին, խրախուսեց ոճրագործներին, դուռ բացեց կրոնական և էթնիկ հողի վրա մարդասպանություններին և ապացուցեց, որ այսօր հունգարական իշխանությունները արժանի չեն Եվրոպայի հետ քայլելու, եվրոպական ընտանիքի անդամ կոչվելու: Եվ այս բոլորը տեղի է ունենում Եվրոպայի սրտում ամբողջ մարդկության աչքի առջև:
Ադրբեջանի նախագահն էլ, եվրոպական տարազ հագած, ֆեոդալական հոգեկերտվածքով, հավատարիմ իր տոտալիտար, սուլթանական էությանը, կատարեց հերթական անօրինական գործողությունը և «հրովարտակ» ստորագրելով ոճրագործին ազատություն շնորհեց:
Մենք վստահ ենք, որ աշխարհասփյուռ հայկական համայնքները միասնաբար իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն, իրենց բոլոր կապերը, հնարավոր միջոցները կօգտագործեն.
- զանգվածային բողոքի ցույցեր կազմակերպելու տվյալ երկրում գտնվող Հունգարիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների առջև,
- պահանջելու իրենց բնակության երկրի իշխանություններից, պառլամենտականներից`
ա) ներազդելու Ադրբեջանի վրա, չեղյալ հայտարարելու ներման խայտառակ հրամանագիրը և հանցագործին վերադարձնելու իրեն արժանի խուցը,
բ) դատապարտելու Հունգարիայի իշխանությունների գործունեությունը և պահանջելու եվրոպական կառույցներից պատժամիջոցների կիրառում Հունգարիայի նկատմամբ,
գ) Եվրախորհրդում պառլամենտականների միջոցով քննարկման առարկա դարձնելու Ադրբեջանի հետագա անդամակցության հարցը, քանի որ այդ երկրի նախագահի հերթական անօրինական քայլը հարիր չէ եվրոպական օրենքներին, մարդասիրական արժեհամակարգին և ոգուն,
- ԶԼՄ-երի միջոցով դատապարտելու Հունգարիայի իշխանությունների և Ադրբեջանի նախագահի անօրինական գործարքն ու գործողությունները,
- դիմելու հունգար ժողովրդի արժանավոր զավակներին, որպեսզի ցույցների, ելույթների, նամակների և այլ ակցիաների միջոցով անհամաձայնություն հայտնեն իրենց իշխանությունների որոշմանը և դատապարտեն այն:
Վիրավորական է, որ հունգարական իշխանությունները ոճրագործին հանձնելիս նույնիսկ չհիշեցին, որ հունգար ժողովրդի կողքին Հունգարիայի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքն են զոհել և հերոսացել հազարավոր հայեր: Կամ մի՞թե անցյալում և այսօր էլ հայկական համայնքն իր արժանի ներդրումը չի ունեցել Հունգարիայի զարգացման գործում:
Պահն է համախմբման: Աշխարհում ապրող շուրջ 10մլն հայությունը միասնաբար իր հուժկու բողոքն ու ցասումը կհայտնի այս աղաղակող անարդարության դեմ: Ով աչք է փակում անօրինականության ու հրեշավոր գազանությունների վրա, մի օր էլ ինքն է հայտնվում զոհի վիճակում:
Մենք հավատում ենք մեր համայնքներին, մենք վստահում ենք ձեզ, գիտենք, որ դուք չեք լռելու և միասնաբար պայքարելու ենք, քանի որ մեր պայքարն արդար է, և ինչպես նշել է ՀՀ Նախագահը.
«ԵՍ ԴԱ ՀԱՆԴՈՒՐԺԵԼ ՉԵ՛Մ ԿԱՐՈՂ: ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱ ՀԱՆԴՈՒՐԺԵԼ ՉԻ՛ ԿԱՐՈՂ: ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՈՒՐԴԸ ԴԱ ՉԻ ՆԵՐԵԼՈՒ»:

Ministry of Diaspora: ''The Time has Come for the Nation to Unite as One''
Leaders of the traditional Armenian political parties, pan-Armenian structures, youth and women’s organizations, humanitarian, athletic, cultural and educational institutions, editors of Armenian presses,
The time has come for the nation to unite as one. It is an extraordinary occasion because once again, the Armenian state and nation have been intrigued, especially in the 21st century, and the Azerbaijani who brutally hacked Armenian officer Gurgen Margaryan in Hungary has been released.
We emphasize with pain and disappointment that Hungary, which is a member country of the European family and considers itself developed and democratic, formed a part of that intrigue by making a deal with Azerbaijan and violating European values and laws.
With this Hungary inspired cannibal-monsters, encouraged criminals, paved the way for assassinations on the ethnic and religious grounds and proved that today’s Hungarian authorities do not deserve to be part of Europe and be considered a member of the European family, and all this is taking place in the heart of Europe and in front of the eyes of all mankind.
As for the President of Azerbaijan, he took Europe’s side with his psychology of feudalism and, staying true to his essence of being a totalitarian sultan, committed another illegal act and released the criminal by signing an “edict”.
We are certain that Armenian communities around the world will raise their voice, will take advantage of their contacts and will do everything possible to
1. organize massive protests in front of Hungary’s diplomatic representations in the given countries,
2. demand that the government and the parliamentarians of their respective countries of residence
a) influence Azerbaijan to annul such a humiliating decree on pardon and return the criminal back to the prison cell in which he belongs,
b) condemn the Hungarian government’s actions and demand that European organizations apply sanctions against Hungary,
c) turn the issue of Azerbaijan’s future European integration into a topic of discussion through parliamentarians within the Council of Europe since the illegal act committed by the leader of that country does not fall in line with European laws, the system of values and the spirit of humanitarianism,
3. condemn the illegal deal and actions of the Hungarian government and the President of Azerbaijan through the mass media,
4. appeal to worthy citizens of Hungary to express their disagreement with the Hungarian government’s decision and condemn it through demonstrations, speeches, letters and other actions.
It is offensive that, when handing the criminal over to Azerbaijan, the Hungarian government did not even recall the thousands of Armenians who had sacrificed their lives and become heroes in the fight for Hungary’s independence and freedom along with the people of Hungary, or hasn’t the Armenian community made its worthy contribution to Hungary’s development in the past and isn’t it making that contribution today?
The time has come for us to unite. The 10 million Armenians around the world will express their protest and anger against this flagrant injustice. Whoever shuts an eye to illegitimacy and monstrous brutalities will find himself as the victim someday as well.
We believe in our communities. We trust you and know that you will not keep silent and will fight as one since our fight is just, and as the President of the Republic of Armenia has mentioned: “I CANNOT TOLERATE THAT. THE REPUBLIC OF ARMENIA CANNOT TOLERATE THAT. THE ARMENIAN NATION WILL NOT FORGIVE THAT.”