Սփյուռքի նախարարությունը աշխարհում ապրող 10 մլն հայությանն կոչ է անում ազգովի համախմբվել
Ավանդական հայկական կուսակցությունների, համահայկական կառույցների, երիտասարդական և կանանց կազմակերպությունների, մարդասիրական, մարզական, մշակութային և կրթական հաստատությունների ղեկավարներ, հայկական լրատվամիջոցների խմբագիրներ,
Պահն է ազգովի համախմբման, առիթն է արտառոց, քանի որ հերթական անգամ Հայաստանի պետության և հայ ժողովրդի թիկունքում, այն էլ 21-րդ դարում դավ նյութվեց, և Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին գազանաբար կացնահարած ադրբեջանցի ենիչերն ազատ արձակվեց:
Ցավով ու վրդովմունքով ընդգծում ենք, որ դավի մի մասնակիցը եվրոպական ընտանիքի անդամ երկրի, իրենց զարգացած ու ժողովրդավարական պետություն համարող հունգարական իշխանություններն են, որոնք գործարքի մեջ մտան Ադրբեջանի հետ և ոտնահարեցին եվրոպական արժեքներն ու օրենքները:
Այս քայլով Հունգարիան ոգևորեց մարդակեր-հրեշներին, խրախուսեց ոճրագործներին, դուռ բացեց կրոնական և էթնիկ հողի վրա մարդասպանություններին և ապացուցեց, որ այսօր հունգարական իշխանությունները արժանի չեն Եվրոպայի հետ քայլելու, եվրոպական ընտանիքի անդամ կոչվելու: Եվ այս բոլորը տեղի է ունենում Եվրոպայի սրտում ամբողջ մարդկության աչքի առջև:
Ադրբեջանի նախագահն էլ, եվրոպական տարազ հագած, ֆեոդալական հոգեկերտվածքով, հավատարիմ իր տոտալիտար, սուլթանական էությանը, կատարեց հերթական անօրինական գործողությունը և «հրովարտակ» ստորագրելով ոճրագործին ազատություն շնորհեց:
Մենք վստահ ենք, որ աշխարհասփյուռ հայկական համայնքները միասնաբար իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն, իրենց բոլոր կապերը, հնարավոր միջոցները կօգտագործեն.
- զանգվածային բողոքի ցույցեր կազմակերպելու տվյալ երկրում գտնվող Հունգարիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների առջև,
- պահանջելու իրենց բնակության երկրի իշխանություններից, պառլամենտականներից`
ա) ներազդելու Ադրբեջանի վրա, չեղյալ հայտարարելու ներման խայտառակ հրամանագիրը և հանցագործին վերադարձնելու իրեն արժանի խուցը,
բ) դատապարտելու Հունգարիայի իշխանությունների գործունեությունը և պահանջելու եվրոպական կառույցներից պատժամիջոցների կիրառում Հունգարիայի նկատմամբ,
գ) Եվրախորհրդում պառլամենտականների միջոցով քննարկման առարկա դարձնելու Ադրբեջանի հետագա անդամակցության հարցը, քանի որ այդ երկրի նախագահի հերթական անօրինական քայլը հարիր չէ եվրոպական օրենքներին, մարդասիրական արժեհամակարգին և ոգուն,
- ԶԼՄ-երի միջոցով դատապարտելու Հունգարիայի իշխանությունների և Ադրբեջանի նախագահի անօրինական գործարքն ու գործողությունները,
- դիմելու հունգար ժողովրդի արժանավոր զավակներին, որպեսզի ցույցների, ելույթների, նամակների և այլ ակցիաների միջոցով անհամաձայնություն հայտնեն իրենց իշխանությունների որոշմանը և դատապարտեն այն:
Վիրավորական է, որ հունգարական իշխանությունները ոճրագործին հանձնելիս նույնիսկ չհիշեցին, որ հունգար ժողովրդի կողքին Հունգարիայի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքն են զոհել և հերոսացել հազարավոր հայեր: Կամ մի՞թե անցյալում և այսօր էլ հայկական համայնքն իր արժանի ներդրումը չի ունեցել Հունգարիայի զարգացման գործում:
Պահն է համախմբման: Աշխարհում ապրող շուրջ 10մլն հայությունը միասնաբար իր հուժկու բողոքն ու ցասումը կհայտնի այս աղաղակող անարդարության դեմ: Ով աչք է փակում անօրինականության ու հրեշավոր գազանությունների վրա, մի օր էլ ինքն է հայտնվում զոհի վիճակում:
Մենք հավատում ենք մեր համայնքներին, մենք վստահում ենք ձեզ, գիտենք, որ դուք չեք լռելու և միասնաբար պայքարելու ենք, քանի որ մեր պայքարն արդար է, և ինչպես նշել է ՀՀ Նախագահը.
«ԵՍ ԴԱ ՀԱՆԴՈՒՐԺԵԼ ՉԵ՛Մ ԿԱՐՈՂ: ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱ ՀԱՆԴՈՒՐԺԵԼ ՉԻ՛ ԿԱՐՈՂ: ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՈՒՐԴԸ ԴԱ ՉԻ ՆԵՐԵԼՈՒ»:

Министерство диаспоры: ''Настал момент сплотиться всей нацией, повод – чрезвычайный''
Дорогие соотечественники, руководители традиционных армянских партий, общеармянских структур, молодежных и женских организаций, гуманитарных, спортивных, культурных и образовательных заведений, редакторы армянских средств информации,
настал момент сплотиться всей нацией, повод – чрезвычайный, поскольку в очередной раз за спиной государства Армения и армянского народа, да еще в XXI веке, сплетен заговор – азербайджанский янычар, зверски убивший в Венгрии армянского офицера Гургена Маргаряна, выпущен на свободу.
С болью и возмущением подчеркиваем, что одними из участников заговора являются власти Венгрии – государства-члена европейской семьи, считающей себя развитым и демократическим государством, власти, вступившие в сделку с Азербайджаном и поправшие европейские ценности и законы.
Этим шагом Венгрия воодушевила чудовищ-людоедов, поощрила преступников, раскрыла двери перед убийствами на религиозной и этнической почве и доказала, что сегодня венгерские власти недостойны Европы, не достойны быть в европейской семье. И все это происходит в сердце Европы, на глазах всего человечества.
Президент Азербайджана, ряженый в европейский костюм, но с феодальным менталитетом, верный своей тоталитарной, султанской сущности совершил очередное противоправное деяние – подписав «манифест», даровал преступнику свободу.
Мы уверены, что разбросанные по всему миру армянские общины в едином порыве возвысят свой глас протеста, используют все свои связи, возможные средства для того, чтобы:
1. организовать массовые демонстрации протеста у дипломатических представительств Венгрии в данной стране;
2. потребовать от властей, парламентов стран проживания
а) оказать давление на Азербайджан, дабы был аннулирован позорный указ о помиловании и преступник был водворён в тюремную камеру;
б) осудить действия Венгерских властей и потребовать от европейских структур применения санкций в отношении Венгрии;
в) призвать парламентариев сделать предметом обсуждения в Евросовете вопрос дальнейшего членства Азербайджана в этой структуре, поскольку очередной противоправный шаг президента данной страны противоречит европейским законам, её гуманитарной системе ценностей и духу;
3. во всех доступных СМИ осудить незаконную сделку и действия властей Венгрии и президента Азербайджана;
4. обратиться к достойным сынам венгерского народа с призывом посредством демонстраций, выступлений, писем и иных акций выразить свое несогласие с решением властей и осудить его.
Оскорбительно, что венгерские власти, экстрадируя преступника, даже не вспомнили, что вместе с венгерским народом за независимость и свободу Венгрии боролись, жертвовали своими жизнями и стали героями тысячи армян и в дальнейшем созидали эту страну и ныне не вносят свой достойный вклад в развитие Венгрии.
Настал момент нашего сплочения. Почти 10-миллионное армянство мира должно совместно выразить гнев и мощный протест по поводу этой вопиющей несправедливости. Тот, кто закрывает глаза на чудовищное зверство, однажды сам окажется в положении жертвы.
Мы верим в сплочённость и силу наших общин, мы уверены в вас, знаем, что вы не станете молчать и единым фронтом вступите в борьбу, поскольку наше дело справедливо и, как отметил Президент РА: «Я НЕ МОГУ ЭТО ПРОСТИТЬ. РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ НЕ МОЖЕТ ПРОСТИТЬ ЭТО. АРМЯНСКИЙ НАРОД ЭТО НЕ ПРОСТИТ!».