Վարչապետը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Իրանի ղեկավարության և քաղաքացիների շրջանում գրանցված զոհերի կապակցությամբ:
Մեծ անհանգստությամբ ենք հետևում Իրանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին։ Ընդունեք խնդրեմ իմ ցավակցությունները Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարության և քաղաքացիների շրջանում գրանցված զոհերի կապակցությամբ։ Մշտապես կհիշենք Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի անձնական դերը Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման գործում։
Այս դժվարին պահին հույս ենք փայփայում Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ու կայունության շուտափույթ հաստատման համար։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ համբերություն, իսկ բարեկամ և հարևան Իրանի ժողովրդին՝ խաղաղություն և տոկունություն»:

Pashinyan Sends Condolences to Iran's President
Armenian PM Pashinyan sent the following telegram to the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, regarding the casualties sustained by the Iranian leadership and citizens.
"Your Excellency,
We are following the developments around Iran with great concern. Please accept my condolences regarding the casualties sustained by the leadership of the Islamic Republic of Iran and citizens. We will always remember the personal role of the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Ali Khamenei, in the development of Armenia-Iran relations.
During these challenging times, we sincerely hope that peace and stability will soon be achieved in the Middle East.
Taking this opportunity, I wish you patience, and peace and endurance to the friendly and neighboring people of Iran."
Photo: Masoud Pezeshkian, Nikol Pashinyan in Yerevan, August 2025. Pezeshkian travelled to Armenia on an official visit.