Փաշինյանը հանդիպել է Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ
Պաշտոնական այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտ, հանդիպել Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, անդրադարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը։ Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ խաղաղության ճարտարապետությունը հիմնված է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա և խաղաղության գործընթացն իր գագաթնակետին է հասել օգոստոսի 8-ին՝ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շրջանակի մասին ընդունված համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ: Վարչապետի խոսքով՝ առանց ԱՄՆ նախագահի մասնակցության, անձնական ներգրավվածության և նախաձեռնության խաղաղության գործընթացն անորոշ կլիներ, և միանշանակ է, որ ԱՄՆ նախագահի նախաձեռնությունը և մասնակցությունը շատ կարևոր դեր է խաղացել տարածաշրջանում խաղաղության համար:
«Հիմա շատ կարևոր է ընդգծել, որ 2025 թվականն առաջին տարին էր մեր անկախացումից ի վեր, երբ հայկական և ադրբեջանական զորքերի միջև հրաձգությունների պատճառով չեղան սահմանային զոհեր: Եվ հիմա կա իրական խաղաղություն մեր տարածաշրջանում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ խաղաղությունը կառուցման փուլում է, որի մասին պետք է հոգ տանել: «Դա է հիմնական գաղափարը, որը ես փորձում եմ ներկայացնել մեր ժողովրդին, որ այժմ մենք ունենք խաղաղություն, բայց խաղաղությունը պետք է ամրապնդել, ինստիտուցիոնալ դարձնել, և դրա համար մեզ անհրաժեշտ է շարունակաբար ջանք գործադրել, քանի որ խաղաղությունը կա, բայց այն չի կարող անուշադրության մատնվել, այլապես այն կարող է ոչնչանալ»,- ասել է վարչապետը:
Երկրի ղեկավարը խոսել է նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար այնպիսի կարևոր փուլերի մասին, որոնցից է՝ 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հրավերով Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպումը։ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ դրանով Հայաստանը և Ադրբեջանը որոշեցին ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և քաղաքական անկախությունը՝ հիմնվելով Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։
Իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, խոսել ռազմավարական ներդրումային ծրագրի՝ Թրամփի ուղու, տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակման մասին: «Շատ կարևոր է նշել, թե հիմա ինչ է լինելու, ինչ է միջազգային խաղաղության և բարեկեցության Թրամփի ուղին: Ինչպես ասացի, դա ներդրումային նախագիծ է Հայաստանի տարածքում և այն ներառելու է երկաթուղի Հայաստանի տարածքով, որը կկապակցի արևելքը և արևմուտքը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ և կբացի երկաթուղային կապը Հայաստանի համար դեպի հարավ: Ինչ խոսք, այն նաև նոր հնարավորություններ կստեղծի Եվրոպական Միության համար, քանի որ գիտեք, աշխարհաքաղաքական իրավիճակի բերումով այժմ մենք մատակարարման շղթաների ճգնաժամ ունենք աշխարհում, և Թրամփի ուղին, որը Հայաստանի Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շատ կարևոր մաս է, նոր ճանապարհ, նոր մատակարարման ուղի կստեղծի արևելքից արևմուտք, Եվրոպական միությունից դեպի Կենտրոնական Ասիա, Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպական Միություն»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր ելույթում վարչապետն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, ընդգծել, որ վերջին տարիներին բավականին ակտիվ երկխոսություն կա Թուրքիայի հետ:
«Ինչ խոսք, մենք երախտապարտ ենք մեր հարևաններին ևս, քանի որ շատ կարևոր է նշել, որ մեր հարևանները` Վրաստանը և Իրանը միշտ աջակցել են այս խաղաղության գործընթացին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը, հավելելով, որ տարածաշրջանի բոլոր պետություններն արդեն զգում են խաղաղության օգուտները և համոզմունք հայտնել, որ այս գործընթացը կհաշտեցնի ամբողջ տարածաշրջանը։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ երկրի ղեկավարը նշել է. «Մենք բոլորս Հարավային Կովկասը համարում ենք մեր տունը, և մեզ անհրաժեշտ է հոգ տանել Հարավային Կովկասի մասին: Ես հավատացած եմ, որ այս գործընթացն սկիզբ է առել, և անկեղծ ասեմ՝ իմ տպավորությունն է և իմ համոզմունքն է, որ այս խաղաղությունը և այս կառուցողական գործընթացն անշրջելի է»։
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Пашинян провел в Польском институте международных дел встречу с иностранными послами, дипломатами и представителями аналитических центров
Находящийся с официальным визитом в Республике Польша премьер-министр Никол Пашинян посетил Польский институт международных дел (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, PISM) и провел встречу с иностранными послами, дипломатами и представителями аналитических центров.
Никол Пашинян выступил с речью, коснулся темы установленного между Арменией и Азербайджаном мира. Глава государства подчеркнул, что архитектура мира основана на Алма-Атинской декларации 1991 года, и мирный процесс достиг своего пика 8 августа после подписания с президентом Азербайджана в Вашингтоне по инициативе и при участии президента США Дональда Трампа Совместной декларации о рамках мира между Арменией и Азербайджаном. По словам премьер-министра, без участия, личного вовлечения и инициативы президента США мирный процесс был бы неопределенным, и однозначно, что инициатива и участие президента США сыграли очень важную роль в установлении мира в регионе.
«Сейчас очень важно подчеркнуть, что 2025 год стал первым с момента обретения Арменией независимости годом, когда не было жертв на границе в результате перестрелок между ВС Армении и Азербайджана. И сейчас в нашем регионе царит настоящий мир», — отметил Никол Пашинян, добавив, что мир находится в процессе строительства и о нем нужно заботиться. «Это главная идея, которую я пытаюсь представить нашему народу: сейчас у нас есть мир, но мир нужно укреплять, институционализировать, и для этого нам необходимо прилагать постоянные усилия, потому что мир есть, но им нельзя пренебрегать, иначе он может быть разрушен», — сказал премьер-министр.
Глава государства также коснулся таких важных этапов установления мира в регионе, как встреча с президентом Азербайджана 6 октября 2022 года по приглашению президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля на полях первого саммита Европейского политического сообщества. По словам Никола Пашиняна, в результате этой встречи Армения и Азербайджан решили признать на основе Алма-Атинской декларации территориальную целостность, суверенитет и политическую независимость друг друга.
Глава государства коснулся также работы по реализации достигнутых договоренностей, стратегической инвестиционной программы «Маршрут Трампа», разблокирования региональных коммуникаций. «Очень важно отметить, что должно быть дальше, что такое TRIPP. Как я сказал, это инвестиционный проект на территории Армении, и он будет включать в себя железную дорогу через территорию Армении, которая соединит Восток и Запад, в том числе основную часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой и откроет железнодорожное сообщение для Армении на юг. Конечно, это также создаст новые возможности для Европейского союза, потому что, как вы знаете, из-за геополитической ситуации мы сейчас имеем кризис цепочек поставок в мире, и Маршрут Трампа, который является очень важной частью проекта правительства Армении «Перекресток мира», создаст новую дорогу, новый маршрут поставок с востока на запад, из Европейского союза в Центральную Азию, из Центральной Азии в Европейский союз», — отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся также армяно-турецких отношений, подчеркнув, что в последние годы ведется довольно активный диалог с Турцией.
«Конечно, мы также благодарны нашим соседям, поскольку очень важно отметить, что наши соседи, Грузия и Иран, всегда поддерживали этот мирный процесс», — отметил Никол Пашинян и добавил, что все государства региона уже ощущают преимущества мира, выразив уверенность, что этот процесс примирит весь регион.
Подводя итоги, глава государства отметил: «Мы все считаем Южный Кавказ своим домом, и нам нужно заботиться о Южном Кавказе. Я верю, что этот процесс начался, и, честно говоря, у меня сложилось впечатление и убеждение, что этот мир и этот конструктивный процесс уже необратимы».