«Դատավճիռն իրավաբանորեն անհիմն է». Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմի հայտարարությունը
Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմը հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին՝ անհապաղ և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Ռուբեն Վարդանյանի և Բաքվում պահվող և ապօրինի դատապարտված մյուս հայերի իրավունքները պաշտպանելու և նրանց ազատ արձակումն ապահովելու համար։ Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Սույն թվականի փետրվարի 17-ին Բաքվի ռազմական դատարանը մեղադրական որոշում կայացրեց Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ՝ նրան դատապարտելով քսան տարվա ազատազրկման: Այս վճիռն անկախ և անաչառ դատական գործընթացի արդյունք չէ, այլ քաղաքական նկատառումներով պայմանավորված վարույթի կանխատեսելի հետևանք՝ ամբողջությամբ անհամատեղելի արդար դատաքննության երաշխիքների հետ։
Որպես նրա իրավաբանական թիմի ներկայացուցիչներ՝ մենք հայտարարում ենք, որ այս դատավճիռն իրավաբանորեն անհիմն է։
Դատավարությունն ի սկզբանե ընթացել է և՛ Ադրբեջանի ներքին օրենսդրության, և՛ այդ երկրի միջազգային պարտավորությունների լուրջ և համակարգային խախտումներով: Դատարանը չի բավարարել Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրով և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված անկախության և անկողմնակալության պահանջներին: Մեղադրանքների ձևակերպումը և էությունը խաթարել են անմեղության կանխավարկածը։
Պաշտպանական կողմը զրկված է եղել գործի նյութերին պատշաճ ծանոթանալու հնարավորությունից՝ ունենալով խիստ անբավարար ժամանակ նյութերի ուսումնասիրման համար։ Բազմիցս խոչընդոտվել են միջնորդություններ անելու և արդարացնող ապացույցներ ներկայացնելու փորձերը։ Պարոն Վարդանյանին չի տրամադրվել իր կողմից ընտրված փաստաբանի հետ լիարժեք աշխատելու հնարավորություն։ Սրանք ընթացակարգային խախտումներ չեն և ուղղակիորեն զրկել են Վարդանյանին արդյունավետ պաշտպանություն իրակականացնելու հիմնարար իրավունքից։
Դատավարության կողմերի հավասարության սկզբունքը չի գործել։ Պարոն Վարդանյանին չի տրվել իրեն առաջադրված մեղադրանքներն իրավասու, անկախ ու անաչառ դատարանում վիճարկելու իրական հնարավորություն: Նման հանգամանքներում դատավճիռն անկողմնակալ լինել չի կարող։
Մեղադրանքների բնույթն ավելի է ընդգծում մեղադրանքի քաղաքական էությունը։ Պարոն Վարդանյանը քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել ոչ թե ապացուցված անհատական արարքների, այլ Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի ինստիտուտների հետ քաղաքական ներգրավվածության ու հանրային ծառայության համար: Ժամանակակից քրեական օրենսդրությունը, և՛ ներպետական, և՛ միջազգային, թույլ չի տալիս քրեականացնել ինքնությունը, քաղաքական պատկանելությունը կամ կառավարման հաստատությունների հետ առնչությունը՝ առանց կոնկրետ և ապացուցված հանցավոր գործողությունների։
Այս բոլոր խախտումների ամբողջությունը հանգեցնում է անխուսափելի եզրահանգման. Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են արդար դատաքննության իրավունքից՝ բոլոր ասպեկտներով: Նրա դատապարտումն արտահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության օրինաչափությունը և խորը մտահոգություններ է առաջ բերում իրավունքի գերակայության վերաբերյալ։ Հետևաբար այս դատավարությունը ևս, ինչպես մյուս տասնհինգ հայերի նկատմամբ վերջերս ավարտված դատավարությունը, ապօրինի է:
Կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին և պատասխանատու կառավարություններին` անհապաղ և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել պարոն Վարդանյանի և Բաքվում պահվող և ապօրինի դատապարտված մյուս հայերի իրավունքները պաշտպանելու և նրանց ազատ արձակումն ապահովելու համար: Քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումների նորմալիզացումը սպառնում է ոչ միայն շահագրգիռ անձանց, այլև միջազգային իրավակարգի հեղինակությանը»։

«Данный обвинительный приговор юридически необоснован». Заявление юридической команды Рубен Варданяна
Юридическая команда Рубен Варданяна выступила с заявлением.
"Семнадцатого февраля Бакинский военный суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы. Вынесенный вердикт не был результатом независимого и беспристрастного юридического процесса. Однако это предсказуемый результат политически мотивированного разбирательства, в корне несовместимого со стандартами справедливого суда.
Мы как юридические представители Рубена Варданяна однозначно заявляем, что данный обвинительный приговор юридически необоснован.
С самого начала разбирательство было дискредитировано серьёзными и систематическими нарушениями как внутреннего законодательства Азербайджана, так и международных обязательств Азербайджанской Республики. Трибунал не выполнил требований независимости и беспристрастности, закреплённых Международным пактом о гражданских и политических правах и Европейской конвенцией о правах человека. Презумпция невиновности была подорвана формулировкой и содержанием предъявленных обвинений.
Стороне защиты был отказано в полноценном доступе к материалам дела, ей предоставили крайне мало времени для изучения большого объёма информации и неоднократно чинили препятствия в подаче ходатайств и представлении оправдательных доказательств. Господину Варданяну не был предоставлен полный и независимый доступ к юридической консультации по его собственному выбору. Всё это не просто процессуальные нарушения — Рубена Варданяна напрямую лишили его основополагающего права подготовить и представить эффективную защиту.
Слушание на основе состязательности было фактически отменено. Господину Варданяну не предоставили реальной возможности оспорить предъявленные обвинения перед компетентным, независимым и беспристрастным судом. В подобных условиях обеспечение процессуальной справедливости представляется невозможным. С учётом изложенного вынесенный вердикт не может быть признан легитимным.
Предъявленные обвинения лишь подчёркивают политический характер преследования Рубена Варданяна. Он был привлечён к уголовной ответственности не на основании совершённых им и неоспоримо доказанных деяний, а за его политическую деятельность и государственную службу, связанную с институциями Арцаха/Нагорного Карабаха. Современное уголовное право, как внутреннее, так и международное, не допускает криминализации идентичности, политической принадлежности или участия в структурах управления без конкретных и доказанных преступных деяний.
Все эти нарушения в совокупности дают основание для единственного неизбежного вывода: Рубену Варданяну было отказано в справедливом судебном разбирательстве во всех смыслах этого слова. Его осуждение отражает более широкую тенденцию касательно этнических армян из Нагорного Карабаха и вызывает серьёзные опасения за верховенство закона. Таким образом, этот судебный процесс, как и недавно завершившийся процесс против других пятнадцати армян, является незаконным.
Мы призываем международные организации, механизмы по защите прав человека и ответственные правительства принять незамедлительные и конкретные меры для защиты прав Рубена Варданяна и других армян, незаконно осуждённых и удерживаемых в Баку, а также обеспечить их освобождение. Нормализация политически мотивированных судебных преследований угрожает не только отдельным лицам, но и авторитету самого международного правопорядка".