Հավատարմություն հայրենի երգին. ջուղայեցի Համիկի ու «Տաթև» երգչախմբի ճանապարհը
Մեղրիում սահմանային անցակետ չկար։ Հայաստանի անկախ Հանրապետությունը մեկ տարեկան էր դառնում, երբ Սպահանի Նոր Ջուղայից իրանահայ երաժիշտ Համիկ Ալեքսանդրյանն առաջին անգամ ոտք դրեց հայրենիք՝ վայր, որի լուսանկարները տեսել էր միայն օրացույցների վրա, հիմնականում Ծիծեռնակաբերդի պատկերով։ Հայաստանի մայրաքաղաք ճանապարհն անցնում էր Կարսով․ Կարս-Լենինական (Գյումրի)-Երևան։ Վերջնակետը Կոմիտասի անվան երաժշտական կոնսերվատորիան էր, որի «գոյության մասին լուրը ինչ-որ քամիներ էին բերել Նոր Ջուղա»։
30 տարի է անցել, նա կրկին Նոր Ջուղայում է՝ կանգնած իր հիմնած «Տաթև» երգչախմբի առաջ։ 26 տարի առաջ Նոր Ջուղայի թեմի առաջնորդ Կորյուն Սրբազանը Համիկին առաջարկեց համայնքային երգչախումբ ստեղծել։ Հեշտ տարիներ չէին, խմբի շատ անդամներ հեռացել են, գաղթել, ամուսնացել, նոր կյանք սկսել այլ վայրերում։ Ամեն դեպքում «Տաթևը» շարունակում է մեղեդիներով լցնել տեղի հայկական եկեղեցիները և դահլիճները։
Համիկն էլ կարող էր լքել։ Հրավերներ, հրապուրիչ գործնական առաջարկներ կային մայրաքաղաք Թեհրանից, Հայաստանից, արտերկրից, ավելի լավ կյանքի հեռանկարներ։ Բայց Նոր Ջուղային կապող արմատները խորն են, դարերից եկող, ինչպես ինքն է նշում՝ բոլոր պապերը ջուղայեցի են։
Որոշեց մնալ և, ինչպես գրված է երգչախմբի կանոնագրում, «սեր առաջացնել եկեղեցական և ազգային երաժշտության նկատմամբ, տարածել այդ մշակույթը երիտասարդների մեջ»։ Նա իրեն ամբողջությամբ նվիրեց համայնքին։
Մանկությունն ու հետհեղափոխական պատանեկությունը
5 տարեկան էր, երբ ձեռքն առավ մելոդիկան։ Շատ չանցած՝  նվագում էր համայնքային հավաքների, դպրոցական ծրագրերի ժամանակ և այն բոլոր վայրերում, որտեղ Նոր Ջուղան երաժշտության կարիք ուներ։ Առանց ֆորմալ կրթության. լսում էր, մտապահում, նվագում։
Ծնողները նրա համար ստեղնաշար գնեցին։ Երրորդ դասարանում, տեղի ուսուցիչներից մեկի ուղղորդմամբ, սկսեց հաճախել երաժշտության դասերի։
1979թ. Իրանում  տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո նորաստեղծ Իսլամական Հանրապետությունը երաժշտությունը հարամ հռչակեց։ Չնայած հետհեղափոխական առաջին տարիներին երկրով մեկ երաժշտական խստապահանջությանը և որոշ երաժիշտների նկատմամբ հետապնդումներին՝ հայ համայնքում երաժշտությունը երբեք չլռեց։
«Առհասարակ յոթ-ութ տարեկանում բեմ բարձրանալը յոթանասունականներին հազվադեպ երևույթ էր։ Իսկ հեղափոխությամբ եկան ամենադժվար տարիները, բայց ես նվագում էի։ Դպրոցներում համերգներ էինք ունենում․ մամաս, որ նախակրթարանի օրիորդ էր (ուսուցչուհի - հեղ․), երգերն էր սովորեցնում երեխաներին, իսկ ես նվագում էի։ Գործիքս ինձնից մեծ էր»։
Ավելի ուշ «Արարատ» միությունը, որը համայնքի հիմնական հավաքատեղին է, ի ուրախություն փոքրիկ Համիկի, դաշնամուր նվեր ստացավ, որը դարձավ նրա հիմնական գործիքը։ Օրվա մեծ մասը տղայի մատները դաշնամուրի ստեղներին էին։ Երբ դպրոցից տուն էր գնում, մինչ մայրը ճաշը կտաքացներ, ձեռքերը չլվացած՝ նստում էր նվագելու. «Ցերեկները երաժշտության համար էին, գիշերները՝ դպրոցին պատրաստվելու»։
Բանակից` ուղիղ Երեւանի կոնսերվատորիա
Համիկի կյանքում երաշտական դադարներ չեղան, անգամ բանակում ծառայելիս։ Իսլամական իշխանությունը նրան հարթակ տվեց երաժշտությամբ զբաղվելու։ «Պարսիկների խումբ էին տվել ինձ, բեմ էի բարձրանում։ Հեղափոխության տոնակատարության առիթով պետք է ծրագիր կազմակերպեի, նվագում էի, սովորեցնում»։
Զորացրվելուն պես հորն ասաց. «Հայաստան եմ գնում, ուրիշ ելք չկա»։ Վաղուց էր որոշել, ասում է՝ «մի քիչ շատ հայ էի, վստահաբար Հայաստան պիտի գայի, մեզ ընտանիքներից, սկաուտությունից մինչև դպրոց դա էին սովորեցնում»։
«Ինչպե՞ս ես գնալու», - հարցրել էր հայրը։ Անձնագիր ստանալը բարդ էր, Հայաստան-Իրան հարաբերությունները նոր էին հաստատվել։ Այնուամենայնիվ, հաջողեց։
-Ինչո՞ւ ես եկել, - կոնսերվատորիայում հարցրել էր դասախոսը, որին ջերմությամբ է հիշում։
-Երաժշտության համար։
Անգամ չգիտեր՝ մասնագիտական ինչ ուղղություններ կային։ «Միայն գիտեի, որ առանց երաժշտության չէի կարող, կյանքը երաժշտություն էր»,- պատմում է «Տաթև» երգչախմբի խմբավարը։ Հենց այստեղ էլ դրվեց «Տաթևի» հիմքը։ Համիկին ստուգելուց հետո լսվել էր դասախոսի եզրակացությունը. «Աբսալյուտնիկ ականջ, խմբավարակա՛ն»։
Առաջին ամիսները դրախտային էին։ Հիշում է պարսկական ասացվածքը. «Կույրն ի՞նչ է ուզում, երկու լուսավոր աչք»։ Համիկի համար դրանք Հայաստանն ու երաժշտությունն էին։
Դրախտը երկար չտևեց։ Վրա հասան «մութ ու ցուրտ» տարիները։ «Ռուբլին փոխվեց, հաց չկար, բենզին չկար, հոսանք չկար, ջուր չկար, այս չկար, այն չկար․․․»,- թվարկում է երաժիշտը։
Երաժշտությունը՝ հայապահպանության միջոց
«Եթե չունենաս հայապահպանության առաքելություն, մի սովորական երաժիշտ կլինես»,- ասում է Համիկը՝ նշելով, որ իր վրա ամենամեծ ազդեցությունն ունեցել են Կոմիտասը, Առնո Բաբաջանյանը և Արամ Խաչատրյանը։
Թեև մինչ Հայաստան գալը ռադիոյով լսում և մեծարում էր հայ երաժիշտներին, բայց Կոնսերվատորիայի դերը մեծ է հայկական երաժշտության նկատմամբ սիրո արմատացման գործում։ «Այդպես չէր լինի, եթե կրթություն ստանայի Ավստրիայի հեղինակավոր հաստատություններից մեկում ․․․ Հիմա ինչ էլ անեմ, դրա մեջ վստահաբար հայկականությունը կլսեք»։
Համիկն ավելացնում է, որ երբ երիտասարդներին ծանոթացնում է հայ մեծերի հետ, հայկական հոգին մտնում է նրանց սիրտ ու երկարատև հիշողություն։ Սա իր առաքելությունն է համարում։
Ջուղայեցի երիտասարդը Երևանում ուսանեց 9 տարի` խմբավարությունից մինչև սիմֆոնիկ դիրիժորություն, դաշնամուր, վոկալ ու կոմպոզիցիա։ Այդ տարիներին Համիկը ծննդավայրի հետ կապը չկորցրեց, ամռանն աշխատում էր համայնքի «Կոմիտաս» եկեղեցական երգչախմբում։
Երաժշտի խոսքով՝ երբ հիմնադրվում էր «Տաթևը», համայնքը շատ ակտիվ էր, մարդաշատ, բայց տարիների ընթացքում մարդիկ գնացին։ Երգչախումբը լուծարելու օրհասական պահեր շատ են եղել, հատկապես չդադարող արտագաղթի ալիքների ժամանակ։ Այդուհանդերձ, այն շարունակում է գործել։
«Դժվար է, - նշում է Համիկը՝ որպես ապացույց ցույց տալիս ճաղատ գլուխը, - նոտա չգիտեն, երգել  չգիտեն, նոր եկողների հետ պետք է զրոյից աշխատել, նոտաներ այնքան էլ չեն սիրում սերտել։ Փոխարենը երգել են սովորում, լավ ձայն ունեն, հրաշալի մասնագիտանում են երգչախմբային ուղղությամբ, բայց հետո թողնում գնում են։ Սերնդափոխությո՛ւն, սերնդափոխությո՛ւն, այդպես 25 տարի․․․»։
Իր գործունեության ընթացքում երգչախումբը երբեք նույն երգը համերգներին երկու անգամ չի կատարել։ Մոտ 400 երգ են սովորել՝ տարբեր ժանրերի։ Տարեկան 2-3 համերգ են ունեցել, երգում են նաեւ պատարագներին։
Երգչախմբի 25-ամյակի հոբելյանական համերգը կայացել է Սուրբ Բեթղեհեմ եկեղեցում՝ Սուրբ Ծննդյան երգերով։ Հիմա արդեն նոր համերգային ծրագիր են կազմում՝ թարմացված երգացանկով։
«Տաթևը» անուղղակիորեն հայկական ընտանիքների ստեղծման դեր է ստանձնել։ Երգչախմբում տասնյակ ընտանիքներ են ձևավորվել։ Այստեղ է Համիկը հանդիպել կնոջը՝ Արսինեին։ Արսինեն երաժշտություն է դասավանդում, երգչախմբի անդամ է, միասին դաստիրակում են երկու երաժշտասեր երեխաների։
Հետ նայելով՝ Համիկը դա համարում է երգչախմբի առաքելության թաքնված մի մաս։ Սփյուռքում երգչախումբ պահելը միայն երգերի մասին չէ, այլ կապերի՝ մարդիկ հավաքվում են, հանդիպում, արմատներ գցում։
Տարիներ անց Համիկը մասնագիտական կրթությունը շարունակեց Ֆրանսիայում՝ կրկին վերադառնալով ծննդավայր։ Այսօր նրա լուսանկարը կախված է Նոր Ջուղայի երաժշտական թանգարանում՝ Վարուժան Պարթևի, Առնո Բաբաջանյանի, Լորիս Ճգնավորյանի, Տիգրան Մանսուրյանի, Վիգենի և այլ մեծերի կողքին, իսկ «Տաթևը» պատրաստվում է հաջորդ մեծ համերգին։

Faithful to the Homeland Song: The Journey of Julfa’s Hamik and the Tatev Choir
There was no border checkpoint in Meghri. The independent Republic of Armenia was turning one year old when Iranian-Armenian musician Hamik Alexandrian from New Julfa first set foot in his homeland, a place he had previously seen only in calendar photographs, mostly featuring the Armenian Genocide Memorial in Yerevan.
The road to Armenia’s capital passed through Kars: Kars–Leninakan (now Gyumri)–Yerevan. The final destination was the Komitas State Conservatory of Yerevan, whose existence had somehow reached New Julfa by word of mouth.
Thirty years have passed. He is again in New Julfa, standing before the choir he founded – the Tatev Choir. Twenty-six years ago, Bishop Koryun of the New Julfa diocese suggested Hamik create a community choir.
They were not easy years. Many members left, emigrated, married, and started new lives elsewhere. Yet Tatev continues to fill Armenian churches and halls with music.
Hamik could have left too. Invitations came from Tehran, Armenia, and abroad. Attractive professional offers. Prospects for a better life. But his roots in New Julfa run deep, centuries deep. As he says, all his grandfathers were from Julfa.
He chose to stay and, as written in the choir’s charter, to “foster love for ecclesiastical and national music and spread that culture among youth.” He dedicated himself entirely to the community.
Childhood and Post-Revolution Youth
He was five when he first picked up a melodica. Soon he was playing at community gatherings, school programs, and wherever New Julfa needed music. With no formal training he listened, memorized, and played.
His parents later bought him a keyboard. In third grade, guided by a local teacher, he began taking music lessons.
After the 1979 revolution in Iran, the newly established Islamic Republic declared music haram. Yet despite nationwide restrictions and persecution of some musicians, music never fell silent in the Armenian community.
“Generally, appearing on stage at seven or eight was rare in the 1970s. Then, the revolution brought the hardest years, but I kept playing. We held concerts in schools. My mother, a preschool teacher, taught the children songs and I accompanied them. My instrument was bigger than me.”
Later, the Ararat Union, the community’s main gathering place, received a piano as a gift, to young Hamik’s delight. It became his main instrument. Most of his days were spent at the keys. Returning from school, before his mother even warmed lunch, he would sit down to play, hands unwashed. “Daytime was for music, nighttime for schoolwork.”
From the Army to the Conservatory
There were no long pauses in his musical life, even during military service. The Islamic authorities allowed him to work with music.
“They gave me a Persian band. I performed on stage. For revolution celebrations, I organized programs, played, taught.”
After demobilization he told his father: “I’m going to Armenia. There’s no other way.” He had long decided to go. He says. “I was very Armenian. From family to scouts to school, that’s what we were taught.”
“How will you go?” his father asked. Getting a passport was difficult, and Iran-Armenia relations were just forming. Still, he managed.
“Why did you come?” a professor at the Komitas Conservatory asked him, a man Hamik still remembers warmly.
“For music.” He didn’t even know what professional specializations existed. “I only knew I couldn’t live without music ー life was music,” recalls the conductor of the Tatev Choir. This was where the foundation of Tatev was laid.
After testing Hamik, the professor delivered his verdict:: “Absolute pitch! Conducting.”
The first months felt “like paradise.” He recalls a Persian saying: “What does a blind man want? Two bright eyes.” For Hamik, those two were Armenia and music.
But paradise didn’t last. The “dark and cold years” arrived. “The ruble changed. There was no bread, no gasoline, no electricity, no water…” the musician recalls.
Music as a Means of Preserving Armenian Identity
“If you don’t have a mission to preserve Armenian identity, you are just an ordinary musician,” Hamik says, noting that the greatest influences on him have been Komitas, Arno Babajanian, and Aram Khachaturian.
Although he listened to and admired Armenian musicians on the radio before coming to Armenia, the conservatory played a major role in deepening his love for Armenian music.
“It wouldn’t have been the same if I had studied at one of Austria’s prestigious institutions… Whatever I do now, you will surely hear Armenianness in it.”
Hamik adds that when he introduces young people to the greats of Armenian culture, the Armenian spirit takes root in their hearts and stays with them in memory for years. He sees this as his mission.
The young man from Julfa studied in Yerevan for nine years — from choral conducting to symphonic conducting, as well as piano, vocal performance, and composition. During those years, Hamik did not lose touch with his hometown. In the summers he worked with the community’s Komitas Church Choir.
He says when the Tatev Choir was founded, the community was very active and crowded, but over the years people left. There were many moments when dissolving the choir seemed inevitable, especially during continuous waves of emigration. Nevertheless, it continues to operate.
“It’s hard,” he says, pointing jokingly to his bald head. “They don’t know notes, don’t know how to sing. With newcomers you start from zero. They don’t love memorizing notes. But they learn to sing, have good voices, become excellent choir singers, then they leave. Generational change, generational change, for twenty-five years…”
The choir has never repeated the same piece twice in concerts. They have learned around 400 songs across genres. They hold two to three concerts yearly and sing at church liturgies.
The 25th anniversary concert took place at Isfahan's St. Bethlehem Church featuring Christmas hymns. Now, they are preparing a new program.
Tatev has indirectly created Armenian families. Dozens of couples formed there. Hamik met his wife Arsine in the choir. She teaches music and sings in the choir. Together they raise two music-loving children.
Looking back, he sees this as a hidden part of the choir’s mission. In the diaspora, a choir is not only about songs but about connections. People gather, meet, put down roots.