Բոլորան․ Իրանի միակ ամբողջովին հայաբնակ գյուղը՝ ծերացող բնակչությամբ
Սպահանի Նոր Ջուղա հայկական թաղամասից մոտ 200 կիլոմետրի վրա՝ ճանապարհի աջ կողմում, բլուրների մեջ բացվում է Բոլորանը՝ քարից և ցեխից տներով հայկական բնակավայրը։ Հարյուր տարի առաջ Սպահանի շրջանում 74 հայաբնակ գյուղ կար, որոնցից 24-ը՝ Փերիա գավառում։ Հիմա այստեղ Բոլորանն է կանգնած՝ որպես երբեմնի հայկական բնակչության վկա: Այն միակ գյուղն է 90 միլիոն բնակչությամբ երկրում, որտեղ փողոցում հայերեն են խոսում։ Հինգ տասնյակի հասնող տների մեծ մասը տարվա ընթացքում դատարկ է, մշտական բնակությամբ այստեղ հաստատված է մոտ երկու տասնյակ հայ, մինչդեռ 60 տարի առաջ Բոլորանում շուրջ 1000 հայ էր ապրում (աղբյուր՝ «Պատմություն Փերիայի հայերի», Լ․Մինասեան)։
Բոլորանում միշտ են հայեր ապրել, սակայն վերջին տարիներին, ըստ գյուղացիների, ոմանք տները վաճառել են պարսիկների, որոնք գյուղում դեռ չեն բնակվում։
Հայերը միշտ ձգտել են գյուղում միայն հայկական ներկայություն ապահովել․ գյուղի ամենատարեց բնակիչ 93-ամյա Վազգեն Շահիջանյանը հիշում է, որ նախորդ դարի քառասունականներին (1946-49թթ.)՝ մեծ ներգաղթի օրերին, գյուղից որոշ ընտանիքներ գնացել են Հայաստան, իսկ մնացողները ստիպված են եղել գնացողների տները բուլդոզերով հողին հավասարեցնել, որ օտարազգիներ բնակություն չհաստատեն։
Գյուղի կենտրոնում մի պատ է կանգնած՝ ի հիշատակ գյուղի երբեմնի դպրոցի շենքի:
Հայրիկեան դպրոցը հիմնադրվել է 1892 թվականին Եզնիկ վարդապետ Երկարակեացեանի կողմից՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Մկրտիչ Խրիմեանի հիշատակին։ Դպրոցի առանձին շենքը կառուցվել է ավելի ուշ՝ 1908 թվականին։ Ծախսերը հոգացել են գյուղացիները և նորջուղայեցիները։
Դպրոցի սանն է եղել նաև Վազգեն Շահիջանյանը։ Հիշում է իր ուսուցչներին՝ անգլերեն, ավետարան, հայերեն և պարսկերեն էին սովորում․ «Լավ ուսուցիչներ ունեինք, թե գյուղից, թե Ջուղայից։ Տեր Թահմազը Հայաստան ներգաղթածներից էր, դաշնակցական, աքսորեցին Սիբիր, մեռավ։ Մի ուսուցիչ ունեմ հայերեն դաս տվող, Խոր Վիրապ ա թաղված։ Անգլերենի օրիորդն էլ Ջուղայից էր եկել, հետո տարան Ջուղա, որովհետև այնտեղ էլ կարիքն ունեին։ Առաջինը քաղաքն էր․․․»։
Փերիայում դասագրքերի պակաս կար։ Վազգեն Շահիջանյանն առանձնահատուկ ջերմությամբ է հիշում հայերենի ուսուցիչ Սեթին, որ Թեհրանից իր համար գիրք էր բերել, որ մինչ օրս պահել է։ «Լավ ուսուցիչ էր Սեթին, ինչ կար գլխին, ուզում էր մտցներ աշակերտի գլուխ»։
Դպրոցն արդեն քառասուն տարի է չի գործում, շենքը 1994 թվականին փլվել է անհետևողականության հետևանքով։ «Լավ չպահեցինք մեր գյուղը, մեր ժառանգությունը», - սրտնեղում է Վազգենը։
Նրա հիշողության մեջ տպավորվել է 1943 թվականը, երբ երկրի բոլոր դպրոցները պետականացվեցին։
«Հայրիկեան դպրոցի թաբլոն (ցուցանակը - հեղ․) ցած բերեցին, փոխարենը գրեցին Դաբիրեսթան է դովլաթի է Նադեր (Նադերի պետական միջնակարգ դպրոց - հեղ․)՝ Նադեր շահի՝ թագավորի անունը դրեցին։ Իմ հորեղբայրը և մի քանիսը, որ գիտակից մարդիկ էին, լալիս էին թաբլոն ցած բերելիս, ասում էին՝ մեր Հայրիկեան դպրոցը չպիտի պարսկերեն լինի, բայց Պարսկաստան էր, Կառավարությանը չէր լինում դիմադրել»,- հիշում է բոլորանցի Վազգենը։
Դպրոցն ավարտելուց հետո Վազգեն Շահիջանյանը տնեցիներից գաղտնի գնացել է Թեհրան՝ հորեղբոր տղայի մոտ, որը «Ալիք» խմբագրատան հիմնադիրն էր։ Թեհրանում անգլիացիներից անասնաբուժություն է սովորել, ափսոսում է, որ ժամանակից շուտ է գյուղ վերադարձել՝ ծնողների հորդորով։ Ասում է՝ ուսումը կարևոր է, կուզեր համալսարան գնար, շարունակեր ուսումը, թեկուզ անասնաբուժության գծով, գոնե ակադեմիական կրթությամբ մասնագետ լիներ․ գրքերից սովորեր, ոչ թե պարզապես փորձով։ «Մեզ սովորեցրել են՝ ոնց ասեղ խփես, ինչ տեսակ կլինի կովը, որ հիվանդությունը ինչ կլինի, ինչը ոնց անիլ։ Հիմա որ նայեմ անասունին, կիմանամ՝ ինչ հիվանդություն ա»,- բացատրում է Վազգենը։
Անասնապահությունն ու երկրագործությունը եղել են գյուղի հիմնական զբաղմունքը ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա։
«Առավոտ շուտ վեր էինք կենում, տավարին էինք տեր կենում, եզներին, կովերին էինք կթում։ Տրակտոր չկար, եզներով էինք երկ անում, ցորեն վարում, դրանից հետո տրակտոր առանք։ Ես երկու հատ ունեի, էն ժամանակ մեկ տրակտորը երեսուն հազար թուման էր՝ ձրի-ձրի, հիմա՝ մեկ միլիոն։ Էն ժամանակ ամեն ինչ արժան (էժան - հեղ․) էր, բայց փող չկար, շատ քիչ էր։ Շատ տարբերություն ունի էն օրվա մեր ապրուստը ու էս օրվանը»,- պատմում է Վազգեն պապը՝ նշելով, որ յոթանասուն տարի առաջ փող ունեցողը «մի քաղաք կառներ»։
Վազգենի խոսքով՝ գյուղում ընտանիքները բազմազավակ էին, իրենք ութ երեխա էին, հորեղբայրը տասն ուներ. «Էլ պետք չկար ուրիշին փող տալու, որ տաներ մեր անասուններին, գոմեշներին, եզներին, ոչխարներին պահեր, վարքը աներ»։ Ազգագրագետ Արամ Երեմեանը նշում է, որ գյուղում տան բոլոր անդամներն էին մասնակցում աշխատանքներին՝ աղջիկ, թե տղա, մեծ, թե փոքր։
Վազգեն պապի խոսքով՝ երկար ժամանակ բոլորանցիներին հարստահարել են, հողագործին շատ են վնաս տվել իրենց բարձր ու անխիղճ հարկերով։
«Մեզ ամենից շատն են նեղացրիլ, մեր գյուղերից մի քանիսը խալիսա (արքունական) էին։ Հետո մեր գյուղերն առան, հասավ մեզ»։ 1910 թվականին Նոր Ջուղայի առաջնորդի ջանքերով գյուղերը գնեցին սուլթանից և վերավաճառեցին հայ գյուղացիներին։ Պատմաբան Լեւոն Մինասեանը իր «Պատմություն Փերիայի հայերի» գրքում գրում է, որ սա անհավատալի գործարք էր այդ ժամանակների համար․ «Գյուղերի գնումով Փերիայի երեք մեծ հայկական գյուղերի բնակիչների կյանքը մտնում է նոր հունի մեջ, վերջ է տրվում երկար տարիների ստրկական ու հալածական կյանքին, և Սահակ Այվատեան արքեպիսկոպոսի անունը անջնջելիերեն վառ է մնում հայ գյուղացիության սրտում»։
Թեհրանից Բոլորան վերադառնալուց հետո Վազգեն Շահիջանյանն ամուսնանում է Արեգնազի հետ։ Արեգնազին առաջինը Վազգենի եղբայրն է տեսել ու նկատի ունեցել հենց Վազգենի համար։ Արեգնազը նախկին հայաբնակ Հադան գյուղից է, որտեղ ամուսնացել էր Վազգենի մորաքույրը։ Այդ առիթով շատ էին գնում Հադան։ Արեգնազին տեսնելով՝ Վազգենը հասկացել է, որ սա հենց այն աղջիկն է, որին տեսել էր երազում։
«Բոլորանի անունը տալիս էին, իմ վատն էր գալիս, միշտ ասում էի՝ շատ ետ ժողովուրդ ա, խոսվածքն էլ էր ուրիշ, մի ձև էին խոսում», - ասում է Վազգենի կինը՝ Արեգնազը։
«Բայց Բոլորանը հեչ ետ ժողովուրդ չի, ամենակրթվածն էր Փերիայում, - անմիջապես շտկում է Վազգենը ու ծիծաղում, - մենք Բլուր գյուղի յուրահատուկ բարբառով՝ մաքուր լեզվով ենք խոսում։ Շատ լավ հայերեն։ Ուղղակի մեզ շատ են նեղացրիլ, աղքատ ենք իլի խաների ու լոռերի (իրանալեզու ցեղ - հեղ․) պատճառով։ Շատ փող ենք տվի, որ եկել են մեզի թրքացնին (իսլամացնել - հեղ․), օտար գյուղացիք առաջ են իլի, հողն իրանցն ա իլի, հարստությունը՝ իրանցը։ Ոչ մի գյուղ Բոլորանի նման չարչարանք չի քաշի»։
Ըստ ավանդության՝ Բոլորանի բնակիչները բռնագաղթել են Հարք գավառի Բլուր գյուղից 17-րդ դարի սկզբին։ Գյուղն անգամ իր մասնակիցն է ունեցել առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ թուրքական ուժերի դեմ կռվող Ֆրանսիայի հայկական լեգիոնի կազմում։
Բոլորանում իր յուրահատուկ տեղն ունի Սուրբ Ղուկաս եկեղեցին, որն այնքան հին է, որքան գյուղը։ Ներկայիս շենքը վերակառուցվել է 1912 թվականին։ Ունի իր սեփական գրչագիր ավետարանը։
Փերիա գավառի և Բոլորանի բնակչությանը, հարստահարելուց բացի, տարբեր ժամանակներում փորձել են կրոնափոխել, սակայն հանդիպել են դիմադրության։ Գյուղի գերեզմանոցում, կամ ինչպես տեղացիներն են ասում՝ հանգստարանում, թաղված են հանուն հավատքի զոհված հայեր։ Վազգենը զուգահեռ է տանում Փերիա գավառում բնակված վրացիների հետ, որոնք պարսկացել են ժամանակի ընթացքում․ այսօր խոսում են հիմնականում պարսկերեն և դավանում իսլամ։
Վազգենն առաջին անգամ Հայաստան է եկել ութ տարի առաջ․ «Ինչ խոտ կար, վրեն պառկում էի, էնքան սիրում էի..․»։
Այսօր 93-ամյա ծերունին հայացք է գցում հայրենիքի վիճակին ու նշում՝ մենք շատ բաժանված ենք, երկու կաթողիկոսություն ունենք, անթիվ կուսակցություններ մի բուռ հողի վրա․ «Ջոկ փայտը հեշտ կկոտրեն, մի քանիսը՝ չեն կոտրի կամ շատ դժվար»։ Ապա մտահոգվում է իր գյուղի ապագայի մասին․ «Գյուղը լավ չպահեցինք․․․»։
Նրա խոսքով՝ գյուղի կյանքին հաշված տարիներ են մնացել։ «Հիմա գյուղում ամենափոքրերը 45-50 տարեկան են։ Երիտասարդները չեն վերադառնա էստեղ ապրեն․․ Իմ թոռները ստեղ չեն, ես ո՞ւր կպչեմ օտարից․․․ իմ թոռը չի գա էստեղ ապրի»։
Այնուամենայնիվ, Բոլորանը սիրված վայր է իրանահայերի համար։ Տները գյուղի բնակիչների մեծամասնության համար ծառայում են որպես ամառանոցներ, նրանք այստեղ են անցկացնում արձակուրդները։ Ամենաշքեղ տոները և հատկապես Վարդավառը նշում են գյուղում, իսկ Իրանի Հեղափոխական ոստիկանությունը հսկում է գյուղը՝ օտարազգիների մուտքը թույլ չտալու համար։ 2025 թվականին Իսրայելի հարձակման ժամանակ Բոլորանը ապաստան էր դարձել Իրանի տարբեր ծայրերում բնակվող հայերի համար, որոնք մեծ քաղաքներից շտապում էին այստեղ՝ անվտանգության հույսով։

Some two hundred kilometers from the New Jugha Armenian quarter of Isfahan, on the right side of the road, lies Boloran, an Armenian settlement with stone and mud houses, nestled in the hills.
A hundred years ago, there were seventy-four Armenian-populated villages in the Isfahan Province, twenty-four of which were in the Peria (Fereydan) region.
Now Boloran stands as a witness to the former Armenian population. It is the only village in a country with a population of 90 million where Armenian is spoken on the streets.
Most of the fifty-odd houses are empty during the year, with about two dozen Armenians permanently residing here, while sixty years ago there were about 1,000 Armenians living in Boloran (source: “History of the Armenians of Peria”, L. Minasian).
Armenians have always lived in Boloran, but in recent years, according to the villagers, some have sold their houses to Persians, who do not yet live in the village.
Armenians have always strived to ensure an Armenian presence in the village. The oldest resident of the village, 93-year-old Vazgen Shahijanian, remembers that in the forties of the last century (1946-49), during the great repatriation, some families from the village left for Armenia, and those who remained had to bulldoze the houses of those who left to the ground so that foreigners would not move in.
A wall stands in the center of the village in memory of the former school building of the village.
The Hayrikian School was founded in 1892 by Archpriest Yeznik Dovgakeatsian in memory of Catholicos of All Armenians Mkrtich Khrimian. The separate school building was built later, in 1908. The expenses were covered by the villagers and the people of Nor Jugha.
Vazgen Shahijanian was a student at the school. He remembers his teachers. They taught English, the Gospel, Armenian and Persian. “We had good teachers, both from the village and from Jugha. Father Tahmaz was one of the immigrants to Armenia, an ARF member He was exiled to Siberia and died. I have a teacher who taught Armenian. He is buried in Khor Virap. The woman who taught English also came from Jugha. Then, they took her to Jugha because they had a need there too. The city comes first."
There was a shortage of textbooks in Peria. Vazgen Shahijanian fondly remembers the Armenian teacher Seti, who brought him a book from Tehran that he has kept to this day. “Seti was a good teacher. He wanted to instill all he knew in his students.”
The school has not operated for forty years. The building collapsed in 1994 due to neglect. “We did not preserve our village, our heritage properly,” Shahijanian laments.
1943, when all the schools in the country were nationalized, is imprinted in his memory.
“They took down the signboard of the Hayrikian school, and instead they wrote Dabirestan e dovlati e Nader (Nader State Secondary School - author). They named it after Nader Shah, the king. My uncle and a few others who were knowledgeable people were crying as they brought down the board, saying, 'Our Hayrikian school shouldn't be in Persian,’ but it was Persia, you couldn't resist the government,'" recalls Shahijanian.
After graduating from school, Vazgen Shahijanian secretly went to Tehran to live with his cousin, who was the founder of the Alik editorial office. In Tehran, he studied veterinary medicine with the English, and regrets returning to the village early at the insistence of his parents. He says that education is important, and he would have liked to go to university, continue his studies, at least in veterinary medicine. He would have learned from books, not just by experience. “They taught us how to inject a needle, what kind of cow it would be, what disease it would have, and how to treat it. Now, when I look at the animal, I know what disease it has,” says Shahijanyan.
Cattle breeding and agriculture remain the main occupations of the village.
"We would get up early in the morning, would take care of the cattle, and would milk the oxen, the cows. There were no tractors. We would work using oxen. We then bought a tractor. I had two. At that time one tractor cost thirty thousand tomans, free of charge, now it's one million. At that time everything was affordable but there was no money. There is a big difference between our livelihood then and now," says Shahijanian, noting that seventy years ago, anyone who had money "could buy a city."
Shahijanian say families in the village were large. They had eight children, and his uncle had ten. “We didn’t need to pay anyone else to take our cattle, buffaloes, oxen, sheep, and take care of them.” Ethnographer Aram Yeremian notes that all family members participated in the work in the village, whether were girls or boys, old or young.
Shahijanian says for a long time they oppressed all the peasants and caused great harm to the farmers with their high and ruthless taxes.
“They harassed us the most. Some of our villages were khalisa (royal). Then they took our villages, and it happened to us.” In 1910, through the efforts of the leader of New Jugha, the villages were bought from the sultan and resold to the Armenian peasants. Historian Levon Minasian writes in his book History of the Armenians of Peria that this was an incredible deal for those times: “With the purchase of the villages, the life of the inhabitants of the three large Armenian villages of Peria entered a new direction, the long years of servile and persecuted life were put to an end, and the name of Archbishop Sahak Ayvatian remains indelibly etched in the hearts of the Armenian peasantry.”
After returning to Boloran from Tehran, Vazgen Shahijanian married Aregnaz. She was first seen by Vazgen’s brother and was intended for Vazgen himself. Aregnaz was from the formerly Armenian-populated village of Hadan, where Vazgen’s aunt had married. Many people went to Hadan on that occasion. Seeing Aregnaz, Vazgen realized that this was the girl he had seen in a dream.
“They called us Boloran. I felt bad, I always said, ‘They are a very backward people, their speech was different, they spoke in a different way,’” says Vazgen’s wife, Aregnaz.
“But Boloran is not a backward people at all, they were the most educated in Peria,” Vazgen immediately chimes in and chuckles.
“We speak the unique dialect of the village of Blour, a pure language. Very good Armenian. They just harassed us a lot. We are poor because of the Ili Khans and Lors (an Iranian-speaking tribe - ed.). We paid a lot of money because they came to Turkify us. Foreign villagers came forward, the land is theirs, the wealth is theirs. No village has suffered as much as Boloran.”
According to tradition, the inhabitants of Boloran were forcibly migrated from the village of Blour in the Hark province at the beginning of the 17th century. Blour villagers were in the French Armenian Legion fighting against Turkish forces during World War I.
A special place in Boloran is occupied by the Church of St. Ghoukas, which is as old as the village. The current building was rebuilt in 1912. It has its own handwritten gospel.
In addition to oppressing the population of Peria region and Boloran, various attempts to convert Armenians to Islam were met with resistance. In the village cemetery, or as the locals call it, “the resting place”, Armenians who died for their faith are buried. Shahijanyan draws a parallel with the Georgians living in Peria region, who have been ‘Persianized’ over time. Today, they mainly speak Persian and practice Islam.
Shahijanian first travelled to Armenia eight years ago. “I would lie down on whatever grass there was. I loved it so much,” he says.
Today, the 93-year-old man looks at the state of his homeland and notes that Armenians are very divided, with two Catholicosates and countless political parties on a handful of land. “A single piece wood will be broken easily; a handful will not be broken or will be very difficult.” Then, he worries about the future of his village. “We did not protect the village well.”
Shahijanian says the village has only a few years left to live. "Now, the youngest people in the village are 45-50 years old. Young people will not return to live here. My grandchildren are not here. Where will I go from here? My grandson will not come to live here."
Boloran, however, is a favorite spot for Iranian-Armenians. Villagers now living elsewhere use their former houses as summer homes. Holidays, especially Vardavar, are celebrated in the village and the Iranian Revolutionary Guard monitors the village to prevent foreigners from entering.
During the 2025 Israeli attack, Armenians living in various parts of Iran, especially the big cities, rushed to Boloran seeking safety.