«Իշխանությունները խախտում են կրոնական համայնքի ինքնավարության իրավունքը». Արա Ղազարյան
Եկեղեցի-հանրային իշխանություններ հարաբերություններում խորացող լարվածությունը դուրս է եկել քաղաքական հայտարարությունների շրջանակից և մտել սահմանադրական ու մարդու իրավունքների հարթություն։ Միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանի գնահատմամբ՝ իշխանությունների կողմից Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու ներքին գործերին միջամտությունը խախտում է կրոնական համայնքի ինքնավարության իրավունքը, որը պաշտպանված է թե՛ ՀՀ Սահմանադրությամբ, թե՛ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով:
Իրավահարաբերության երկու սուբյեկտ կա՝ մեկը կրոնական կազմակերպություն է, որը Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին է, մյուսը համայնքն է՝ եկեղեցու դավանաբանական հետևորդները: Տեսության համաձայն՝ առաջնայինը համայնքն է, որը ստեղծել է կազմակերպություն, որպեսզի կարողանա ոչ միայն իրացնել իրավունքները, այլև պաշտպանվել պետությունից:
Արա Ղազարյանի դիտարկմամբ՝ համայնքն ունի շատ կարևոր իրավունք՝ ինքնավարության իրավունքը, որը պետությունը պարտավոր է հարգել՝ չեզոքություն դրսևորելու պարտավորությամբ, ինչն էլ ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրությամբ: Այսինքն՝ համայնքի ներսի հարցերը՝ դավանաբանության հետ կապված մեկնաբանությունները, կազմակերպական եղանակը, ընդհուպ Կաթողիկոսի ընտրությունը, բացառապես ինքնավարության շրջանակներում պետք է դիտարկվեն, հանրային իշխանությունն իրավունք չունի միջամտել, քանի դեռ նրանց հետ կապված խնդիրներ չկան: Օրինակ՝ հոգևոր ճեմարանի դասախոսին պահանջներ են առաջադրվում, եթե նա աշխատավարձը ստանում է պետբյուջեից, այդ դեպքում հանրային իշխանությունը կարող է միջամտել բացառապես դասախոսի աշխատանքային իրավունքի կամ արտահայտվելու ազատության տեսանկյունից: Մնացած բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն ինքնավարության շրջանակներում:
Կրոնական կազմակերպության ինքնավարությունն այն է, որ այդ կազմակերպությունն ինքն է որոշում իր ներքին հարցերը, առանց պետության կամ այլ արտաքին մարմինների միջամտության։ Ինքնավարությունը ներառում է՝ դավանանքի, հավատալիքների և ծեսերի ազատ իրականացումը, ներքին կառավարման ձևի ընտրությունը, այդ թվում՝ ղեկավար մարմինների ընտրությունը, հոգևորականների նշանակումները, ներքին կարգերի հաստատումը, կանոնական, դավանաբանական մեկնաբանությունները, կրթական, մշակութային և բարեգործական գործունեության կազմակերպումը և այլն:
Հայաստանում, օրինակ, Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին է որոշում՝ ով դառնա կաթողիկոս, ով դառնա քահանա, ինչպես անցկացվեն եկեղեցական արարողությունները, ինչ կանոններ լինեն եկեղեցու ներսում: Օրենքով պետությունը չի մասնակցում այդ որոշումներին և չի հրահանգում, թե եկեղեցին ինչ անի իր ներսում։ Սա է եկեղեցու ինքնավարությունը։ Կազմակերպությունը միայն իր ներքին հարցերն է ինքնուրույն որոշում, բայց շարունակում է գործել պետության օրենքների շրջանակում: Իսկ օրենքներով ներքին ընթացակարգերը չեն կարգավորվում:
Սահմանադրությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում է կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ազատությունը: Այդ կազմակերպություններն անջատ են պետությունից: Պետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում:
Սակայն, արդեն 7 ամիս է՝ եկեղեցու և իշխանությունների հարաբերությունները լարված են։ Իշխանությունները մեղադրում են հոգեւոր դասի վերնախավին կուսակրոնության ուխտը խախտելու և այլ պետությունների շահը սպասարկելու մեջ։ Մայր Աթոռն էլ մեղադրում է իշխանություններին իրենց ներքին գործերին միջամտելու և ճնշումներ գործադրելու համար։ 2026թ. հունվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հեռացումը պահանջող 10 եպիսկոպոսներ «Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու բարենորոգման» հայտարարություն են ստորագրել։
«Իմ կարծիքով, դրա նպատակն է՝ ստեղծել ինքնավարության նկատմամբ հարգանքի պատրանք, այն է՝ ցույց տալ, որ եկեղեցու բարեփոխման պահանջը գալիս է ներսից, այլ ոչ թե հանրային իշխանությունից։ Սակայն այս մոտեցումը հակասում է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից արդեն անձամբ ու որպես վարչապետ այդ գործընթացին մասնակցելու հանգամանքին, որը դրսևորվեց իր անունը և հանրային ծառայության իր պաշտոնը եպիսկոպոսների անվան կողքը դնելով»,-ասում է Արա Ղազարյանը:
Իշխանությունների հաջորդ թեզը վերաբերում է եկեղեցու՝ քաղաքականությամբ զբաղվելուն: Սակայն, մինչ այժմ որևէ փաստ չի ներկայացվել, որ եկեղեցին զբաղվում է քաղաքականությամբ կամ վտանգ է ներկայացնում հանրային իշխանությանը, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությանը։ Հնչել են բազմաթիվ կարծիքներ, վերլուծություններ, մտահանգումներ, եզրահանգումներ, սակայն չի ներկայացված որեւէ փաստ։
1991թ. ընդունված «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 18-րդ հոդվածը սահմանում է, որ կրոնական կազմակերպություններն իրավունք ունեն մասնակցելու հասարակական, քաղաքական կյանքին: Այդ խողովակով Հայ առաքելական եկեղեցին, որպես կազմակերպություն, բարձրաձայնում է հանրային նշանակության խնդիրների մասին, որը չի նշանակում զբաղվել քաղաքականությամբ կամ վտանգել ազգային անվտանգությունը։
Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար, շեյխ-ուլ-իսլամ Ալաշուքյուր Փաշազադեն մոտ մեկ տարի առաջ հայտարարեց, որ Հայոց եկեղեցին մեծ սպառնալիք է Հայաստանի հարևան բոլոր երկրների համար, իսկ ավելի ուշ եկեղեցին անվանել էր ռևանշիստական կազմակերպություն:
2025թ. մայիսին Ամենայն հայոց կաթողիկոսի առաջարկով Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը Շվեյցարիայում կազմակերպել էր «Կրոնական ազատություն․ հայկական հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանումը Արցախում» խորագրով միջազգային համաժողով։ Գարեգին Բ-ն համաժողովին հայտարարել էր, որ Թուրքիայի ռազմական աջակցությամբ Ադրբեջանն իրականացրել է ոճրագործություն՝ բռնազավթել և ամբողջապես հայաթափել է Արցախը։ Գրավել է Հայաստանի սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող զգալի տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացնում է նորանոր պահանջներ։ Նշել էր, որ Ադրբեջանը պատանդ է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարներին, քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների՝ նրանց նկատմամբ իրականացնելով ցուցադրական, շինծու դատավարություն՝ միջազգային իրավական նորմերի աղաղակող խախտումներով։ Այնուհետև Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն ընդունել էր փաստաթուղթ՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախում հայ քրիստոնյաների կրոնական կոթողները, հուշարձանները ոչնչացնելու մասին: Դրանից հետո Հայաստանում ավելի սրվեցին եկեղեցի-իշխանություն փոխհարաբերությունները և մեկնաբանվեց, որ եկեղեցին զբաղվում է քաղաքականությամբ։
Ավելի վաղ՝ 2020թ. դեկտեմբերին, երբ ավարտվել էր 44-օրյա պատերազմը, իսկ Երևանում բողոքի ցույցեր էին, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն հորդորել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հանձնառություն ստանձնել և վայր դնել վարչապետի լիազորությունները, որպեսզի կանխվեն հասարակական կյանքում ցնցումները։
Եկեղեցու՝ քաղաքականությանը միջամտելու մասին իշխանությունների հաջորդ փաստարկը վերաբերում է գործարար Սամվել Կարապետյանին: Արա Ղազարյանի դիտարկմամբ՝ նա բարերար է, օժանդակություն է ցուցաբերել եկեղեցուն, վերջինս էլ նրան պատվում է: Սրանք փաստեր չեն, որ եկեղեցին զբաղվում է քաղաքականությամբ:
«Այսքան ժամանակ որևէ փաստ, որ եկեղեցին զբաղվում է քաղաքականությամբ, չի ներկայացվել: Բայց բազմաթիվ փաստեր կան, որ եկեղեցին «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 18-րդ հոդվածի իր իրավունքներից է օգտվում»,-ասում է Արա Ղազարյանը:
Ա. Ղազարյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցին կարող է դիմել Եվրոպական դատարան, քանի որ հանրային իշխանությունները միջամտում են իր ինքնավարությանը։ Նա դրական պատասխան տվեց: Սակայն մինչ այդ Մայր Աթոռը պետք է դիմի վարչական դատարան՝ ոտնձգությունները վիճարկելու, միջազգային և ներպետական իրավունքի խախտումները ցույց տալու համար: Արդյունքից դժգոհ մնալու դեպքում կարող է դիմել Եվրոպական դատարան՝ Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի 9 և 11 հոդվածների հիմքով:
Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը վերաբերում է մտքի, խղճի և կրոնի ազատությանը, իսկ 11-րդ հոդվածը՝ միավորվելու ազատության իրավունքին: Հավատացյալների կրոնի ազատության իրավունքը ներառում է այն ակնկալիքը, որ համայնքին թույլատրվելու է գործել խաղաղ՝ ազատ պետական կամայական միջամտությունից։ Կրոնական համայնքների ինքնավար գոյությունն անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակությունում բազմակարծության համար և, հետևաբար, 9-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտպանության հիմքում ընկած հարց է։ Այն անմիջականորեն վերաբերում է ոչ միայն համայնքի կազմակերպմանը որպես այդպիսին, այլև կրոնի ազատության իրավունքի արդյունավետ իրացմանը բոլոր ակտիվ անդամների կողմից։ Եթե համայնքի կազմակերպչական կյանքը չպաշտպանվի, անհատի կրոնի ազատության մնացած բոլոր ասպեկտները կդառնան խոցելի:
Այստեղից հետևում է, որ առաջնայինը, որպես իրավահարաբերության սուբյեկտ, կրոնական համայնքն է, իսկ կազմակերպությունը՝ երկրորդային, որը գործիք է՝ համայնքի իրավունքներն իրացնելու և պետությունից պաշտպանվելու համար։
«Եկեղեցուց զատ, ՄԻԵԴ կարող են դիմել նաև եկեղեցու հետևորդները: Միայն այն փաստը, որ որոշ անձինք հնչեցրել են բռնության կոչեր և հանրային վայրում հարձակվե՝լ Մայր Աթոռի տարածքում, դրևորել ագրեսիվ վարքագիծ, որ հավասարազոր է խուլիգանությանը, մինչդեռ ոստիկանությունը ցուցաբերել է անգործություն, նույնպես փաստ է, որ հանրային իշխանությունը թերացել է հավատացյալների իրավունքների պաշտպանության հարցում»,-նշում է իրավաբանը:
Պետության չեզոքության և անաչառության պարտականությունը՝ ՄԻԵԴ-ի վճիռներում
Արա Ղազարյանն ուսումնասիրել է նաև ՄԻԵԴ-ի վճիռները, որոնք վերաբերում են կրոնական կազմակերպություններին, նրանց ինքնավարությանն ու պետության միջամտությանը: Բազմաթիվ օրինակներ կան առ այն, որ Եվրոպական դատարանն անթույլատրելի է համարել պետության միջամտությունը:
Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ը բազմիցս արձանագրել է, որ պետության չեզոքության և անաչառության պարտականությունն անհամատեղելի է պետության ցանկացած հայեցողության հետ՝ որոշելու՝ արդյոք կրոնական համոզմունքները կամ այդ համոզմունքները արտահայտելու միջոցները օրինական են, թե ոչ: Չեզոքության պարտականությունը արգելում է պետությանը, այդ թվում՝ ազգային դատարաններին, որոշել որևէ անձի կամ խմբի կրոնական պատկանելությունը, ինչը բացառապես տվյալ կրոնական համայնքի գերագույն հոգևոր իշխանությունների իրավասության շրջանակում է:
Սակայն, պետության չեզոքության այս պարտականությունը չի կարող մեկնաբանվել այնպես, կարծես այն կոչված է նվազեցնելու այն կրոնի կամ եկեղեցու դերը, որի հետ տվյալ երկրի բնակչությունը պատմական և մշակութային առումով կապված է:
ՄԻԵԴ-ը նաև նշել է, որ պետության չեզոքության պարտավորության խախտում է, երբ իշխանությունները, չպահպանելով իրենց անաչառությունը, զբաղվում են կրոնական առաջնորդների նշանակման հարցերով կամ ներգրավվում հավատացյալների ներքին վեճերում:
Կրոնական համայնքների ինքնավար գոյությունն անփոխարինելի է ժողովրդավարական հասարակության բազմակարծության համար և, հետևաբար, գտնվում է հենց այն էության մեջ, որը պաշտպանում է Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը: Այս հարցը վերաբերում է ոչ միայն համայնքի կազմակերպչական կառուցվածքին, այլև նրա բոլոր ակտիվ անդամների՝ կրոնի ազատության իրավունքի արդյունավետ իրագործմանը։
Տիպիկ է Բուլղարիայի օրինակը: Պետությունը միջամտել է Բուլղարիայի ուղղափառ եկեղեցու քայքայող վեճին, որը Կառավարությունն էր անմիջականորեն հրահրել 1992թ.-ին՝ անվավեր ճանաչելով Պատրիարք Մաքսիմի ընտրությունը որպես եկեղեցու ղեկավար և նշանակելով ժամանակավոր ղեկավար, այսինքն՝ «այլընտրանքային սինոդ»:
Եվրոպական դատարանը չի ընդունել Բուլղարիայի կառավարության փաստարկը, որ «այլընտրանքային սինոդի» անդամները և նրանց հետևորդներն ազատ էին ստեղծելու և գրանցելու իրենց սեփական եկեղեցին՝ պատրիարք Մաքսիմի գլխավորած եկեղեցու կողքին։ Վեճը, ըստ էության, վերաբերել է ոչ թե կրոնական կազմակերպությունը ճանաչելուց հրաժարվելուն, այլ երկու հիերարխիաների միջև բաժանված համայնքի ներքին գործերին պետության միջամտությանը: Արձանագրվել է, որ օգնելով վեճի կողմերից մեկին ստանալ ներկայացուցչության և ամբողջ ուղղափառ համայնքի գործերի նկատմամբ վերահսկողության բացառիկ լիազորություններ, անտեսելով հակառակ կողմին և ուղարկելով իրավապահ մարմիններին սինոդի հետևորդներին իրենց զբաղեցրած պաշտամունքի վայրերից վտարելուն օգնելու համար՝ Բուլղարիայի պետությունը չի կատարել չեզոքության իր պարտավորությունը:
Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը վկայում է, որ եկեղեցի–պետություն հարաբերություններում խախտվում է սահմանադրորեն ամրագրված սահմանը՝ հանրային իշխանությունը, չպահպանելով չեզոքության պարտավորությունը, ներխուժում է կրոնական համայնքի ինքնավար դաշտ։ Եթե այս միջամտությունները շարունակական բնույթ կրեն և ներպետական մակարդակում վեճը լուծում չստանա, կարող է դառնալ Հայաստանի միջազգային պարտավորությունների խախտման առարկա՝ հիմքեր ստեղծելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու համար։

“Власти нарушают право религиозной общины на автономию” – Ара Казарян
Возрастающая напряженность в отношениях властей и церкви вышла за рамки политических заявлений, перейдя в плоскость конституционных прав и прав человека. По оценке юриста-международника Ара Казаряна, вмешательство властей во внутренние дела Армянской Апостольской церкви нарушает право религиозной общины на автономию, которое защищено как Конституцией РА, так и Европейской конвенцией о правах человека.
Есть два субъекта правовых отношений – религиозная организация, то есть Армянская Апостольская церковь, и религиозная община, то есть последователи церкви. Первичной является община, которая создала организацию не только для реализации своих прав, но и для защиты от государства.
По словам нашего собеседника, община имеет одно важное право – право на автономию, которое государство обязано уважать, соблюдая при этом нейтралитет, что прописано в Конституции Республики Армения. Это значит, что внутренние вопросы общины – толкование вероисповедания, методы организации вплоть до выборов Католикоса – следует рассматривать исключительно в рамках автономии. Следовательно, власти не имеют права вмешиваться в дела общины до тех пор, пока не возникнут касающиеся их вопросы.
Автономия религиозной организации означает, что свои внутренние вопросы организация решает сама, без вмешательства государства или внешних органов.
Армянская Апостольская Святая Церковь сама решает, кто станет католикосом, кто – священником, как должны проводиться церковные обряды, какие правила должны действовать в церкви. По закону государство не участвует в принятии этих решений, не указывает церкви, как решать свои внутренние вопросы. В этом и состоит автономия ААЦ. Организация самостоятельно решает лишь свои внутренние вопросы, при этом продолжая действовать в рамках законов государства. При этом внутренний регламент законами не регулируется.
Конституция Республика Армения гарантирует свободу деятельности религиозных организаций. Последние отделены от государства. Однако уже семь месяцев в отношениях между церковью и властями возникла напряженность. Власти обвиняют верхушку духовенства в нарушении обета безбрачия и обслуживании интересов других государств. В свою очередь Первопрестольный святой Эчмиадзин обвиняет власти во вмешательстве в свои внутренние дела и оказании давления. 4 января 2026 года премьер-министр Никол Пашинян и десять епископов, требующих смещения Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, подписали заявление “О реформации Армянской Апостольской Святой Церкви”.
“На мой взгляд, цель заключается в том, чтобы создать иллюзию уважения автономии и показать, что требование реформации церкви исходит изнутри, а не от властей страны. Однако такому подходу противоречит участие в этом процессе Никола Пашиняна – как в качестве частного лица, так и в качестве премьер-министра, что проявилось в указании его имени и занимаемой должности рядом с именами епископов”,- отметил Ара Казарян.
Следующий тезис властей касается занятия церкви политикой, однако до сих пор не представлены какие-либо факты, подтверждающие, что церковь занимается политикой или представляет угрозу для властей и национальной безопасности Республики Армения. Были высказаны многочисленные мнения, представлены выводы, анализ ситуации, однако отсутствовало главное – факты. Статья 18 закона РА “О свободе совести и религиозных организациях”, принятого в 1991 году, устанавливает, что религиозные организации имеют право участвовать в общественной и политической жизни. Через этот канал ААЦ как организация выдвигает проблемы общественного характера, что не значит заниматься политикой или ставить под угрозу национальную безопасность.
Примерно год назад глава Управления мусульман Кавказа шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде заявил, что Армянская церковь представляет большую угрозу для всех соседних с Арменией стран. Вскоре после этого он назвал ААЦ реваншистской организацией.
В мае 2025 года по предложению Католикоса Всех Армян Всемионый совет церквей организовал в Швейцарии международную конференцию на тему “Религиозная свобода: сохранение армянского духовного, культурного и исторического наследия в Арцахе”. На этой конференции Гарегин Второй заявил, что Азербайджан при военном содействии Турции совершил преступление – захватил Арцах и изгнал оттуда все армянское население, аннексировал имеющие жизненно важное значение приграничные территории Армении, выдвигает все новые требования в процессе заключения мирного договора. Католикос заявил, что Азербайджан держит в заложниках политических руководителей Арцаха, гражданских лиц и военнопленных, в отношении которых осуществляет демонстративный сфабрикованный судебный процесс с вопиющими нарушениями норм международного права. Всемирный совет церквей принял документ об уничтожении Азербайджаном религиозных памятников армянских христиан в Арцахе. После этого отношения между церковью и властью обострились еще больше, было заявлено, что церковь занимается политикой.
Ранее, в декабре 2020 года, когда 44-дневная война в Ацрахе была закончена, а в Ереване проходили митинги протеста, Католикос Всех Армян Гарегин Второй призвал премьер-министра Никола Пашиняна во избежание потрясений в общественной жизни сложить с себя полномочия главы правительства.
Следующий аргумент властей относительно вмешательства церкви в политику касается предпринимателя Самвела Карапетяна. Как отметил Ара Казарян, Карапетян – благотворитель, который помогает церкви, а церковь в знак благодарности оказывает ему почести. Эти факты не свидетельствуют о том, что церковь занимается политикой.
“За все это время не было представлено ни одного факта, свидетельствующего о том, что церковь занимается политикой. Но при этом имеются многочисленные факты, подтверждающие, что церковь пользуется своими правами, установленными ст.18 закона “О свободе совести и религиозных организациях”, отметил эксперт.
На наш вопрос, может ли Армянская Апостольская церковь обратиться в Европейский суд в связи с тем, что власти вмешиваются в ее автономию, наш собеседник ответил утвердительно. Однако до этого ААЦ следует обратиться в административный суд с иском, оспаривающим посягательства в отношении себя, чтобы зафиксировать нарушения международного и внутригосударственного права. Если решение суда не удовлетворит ААЦ, то она на основании статей 9 и 11 Конвенции о защите прав и основополагающих свобод человека может обратиться в Европейский суд.
“Помимо церкви в ЕСПЧ могут обратиться также последователи церкви. Один тот факт, что некоторые лица выступили с призывами к насилию и проявили агрессию на территории Первопрестольного святого Эчмиадзина, что равнозначно хулиганству, при полном бездействии полиции свидетельствует о том, что власть не выполняет свои обязательства в вопросе защиты прав верующих”,- заявил наш собеседник.
В решениях ЕСПЧ отражено обязательство государство сохранять нейтралитет и беспристрастность
Ара Казарян изучил решения Европейского суда по правам человека, которые касаются религиозных организаций, их автономии и вмешательства государства в эти дела. По его словам, многочисленные примеры свидетельствуют о том, что ЕСПЧ считает недопустимым вмешательство государства в вопросы законности религиозных убеждений и способов их выражения. Обязательство соблюдать нейтралитет запрещает государству, в том числе национальным судам, определять религиозную принадлежность лица или группы лиц, что входит в компетенцию исключительно высших духовных властей данной религиозной общины.
Однако обязательство государства соблюдать нейтралитет не может трактоваться так, будто оно призвано принижать роль той религии или церкви, с которой население данной страны связано исторически и культурно.
ЕСПЧ также отмечает, что обязательство государства по сохранению нейтралитета нарушается и в тех случаях, когда власти, не соблюдая беспристрастность, занимаются вопросами назначения религиозных лидеров или вовлекаются во внутренние споры верующих.
Автономное существование религиозных общин незаменимо и обеспечивает плюрализм мнений в демократическом обществе, а значит, соответствует сути статьи 9 Конвенции. Этот вопрос касается не только организационной структуры общины, но и эффективной реализации права на свободу религии всех ее активных членов.
В этом отношении типичным является пример Болгарии. Государство вмешалось в спор, расшатывающий устои Болгарской православной церкви, который в 1992 году спровоцировало правительство страны, признав недействительным избрание патриарха Максима главой церкви и назначив временного наместника, то есть “альтернативный синод”.
Европейский суд не признал аргумент болгарского правительства о том, что члены “альтернативного синода” и их последователи свободны в вопросе создания и регистрации собственной церкви наряду с церковью во главе с патриархом Максимом. Спор, по сути, касался вмешательства государства во внутренние дела общины, разделенной между двумя иерархиями.
Создавшаяся в Армении ситуация свидетельствует о том, что в отношениях церковь-государство нарушено закрепленное в Конституции положение о том, что власть, не выполняя обязательство по соблюдению нейтралитета, вторгается в автономное поле религиозной общины. В случае, если это вмешательство будет продолжаться, а спор на внутригосударственном уровне не получит разрешения, это может означать нарушение Арменией международных обязательств, что создаст основание для обращения в Европейский суд по правам человека.