Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրիդրիխ Մերցը քննարկել են ՀՀ-ԳԴՀ համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր
Բեռլինում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հանդիպումը։ Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված բազմամյա բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները՝ ընդգծելով փոխադարձ վստահության, ընդհանուր արժեքների և շահերի վրա հիմնված համագործակցության շարունակական խորացման պատրաստակամությունը։
Վարչապետ Փաշինյանն ու դաշնային կանցլեր Մերցը կարևորել են վերջին շրջանում արձանագրված առևտրաշրջանառության ծավալների աճը՝ հույս հայտնելով, որ այն կշարունակի զարգանալ ավելի դինամիկ և առաջընթաց տեմպերով։
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են ՀՀ–ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգին՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության զարգացման, անվտանգային համագործակցության, կիբեռ սպառնալիքների և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի, ինչպես նաև տնտեսական, մշակութային և գիտական համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Գերմանական կողմը ողջունել է Հայաստանի՝ Եվրոպական միության և ժողովրդավարական պետությունների լայն ընտանիքի հետ կապերի ամրապնդումը։
Դաշնային կանցլեր Մերցը կարևորել է Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին դրական զարգացումները՝ որպես տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման կարևոր քայլ։ Ընդգծվել է, որ դրանց հաջողված առաջընթացը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը նոր հնարավորություններ են բացում խաղաղ և բարգավաճ Հարավային Կովկասի համար։
Քննարկում է ծավալվել ինչպես երկկողմ համագործակցության, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգային մարտահրավերների և հեռանկարային օրակարգի շուրջ»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Никол Пашинян и Фридрих Мерц обсудили ряд вопросов дальнейшего развития сотрудничества между Арменией и Германией
В Берлине состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и федерального канцлера Федеративной Республики Германия Фридриха Мерца.
Стороны подтвердили многолетние дружественные и партнерские отношения между Арменией и Германией, подчеркнув готовность к продолжительному углублению основанного на взаимном доверии, общих ценностях и интересах сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян и федеральный канцлер Мерц отметили рост товарооборота в последние годы, выразив надежду, что этот процесс продолжит развиваться более динамично и поступательно.
Стороны коснулись стратегической повестки партнерства Армения-ЕС, подчеркнув важность развития политического диалога, сотрудничества в сфере безопасности, борьбы с киберугрозами и дезинформацией, а также углубления экономического, культурного и научного сотрудничества.
Немецкая сторона приветствовала укрепление связей Армении с Европейским союзом и более широкой семьей демократических государств.
Федеральный канцлер Мерц отметил важность недавних позитивных развитий в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном как важного шага на пути к установлению прочного мира в регионе. Было подчеркнуто, что их успешное развитие, а также полная нормализация отношений между Арменией и Турцией открывают новые возможности для мирного и процветающего Южного Кавказа.
Состоялось обсуждение вопросов двустороннего сотрудничества, а также вызовов региональной безопасности и перспективной повестки.