Յունիբանկը միացել է FinTech Հայաստան ասոցիացիային՝ հիմնադիր անդամի կարգավիճակով
Յունիբանկը հիմնադիր անդամի կարգավիճակով միացել է FinTech Armenia ասոցիացիային, որն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում միտված է առավել սերտ համագործակցության զարգացման և վերափոխման ֆինտեխ ոլորտում:
FinTech Armenia ասոցիացիան նպատակ ունի Երևանում ստեղծելու համապարփակ ֆինտեխ հաբ՝ խթանելով ֆինանսական տեխնոլոգիաների զարգացումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ վճարային համակարգերը, կապիտալի շուկան, արհեստական բանականությունը, բլոկչեյնն ու տոկենիզացիան, ապահովագրությունն ու բանկային վերափոխումը՝ տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում։
Յունիբանկը նպաստում է ֆինանսական ծառայությունների թվային վերափոխմանը և FinTech Armenia-ի՝ ֆինտեխ ոլորտի զարգացմանը միտված ջանքերին՝ խթանելով նորարարությունների կիրառումը Հայաստանում և միջազգային մակարդակներում։ Յունիբանկի մասնագետները կընդգրկվեն FinTech Armenia-ի՝ Բանկային փոխակերպումը, Ստարտափներն ու վենչուրային կապիտալը, ԿԲ-ի փորձարարական համակարգը (Sandbox) ու Կրթությունը աշխատանքային խմբերում: Այդ գործընկերության շրջանակներում Յունիբանկն ու FinTech Armenia-ն համատեղ կաշխատեն էկոհամակարգի զարգացման կարևոր նախաձեռնությունների վրա, ինչպիսիք են ՝կրթական ծրագրերը, ֆինանսական տեխնոլոգիաների հետազոտումն ու մշակումը, FinTech Armenia-ի սամիթները, և որ հատկապես կարևոր է՝ Երևանում սպասվող FINTECH360 միջազգային համաժողովը:
FINTECH360 կմիավորի առաջատար բանկերի, վճարային համակարգերի, ստարտափների, ՏՏ ընկերությունների ավելի քան 500 ներկայացուցիչների: Համաժողովը նվիրված կլինի թվային փոխակերպման օրակարգի խթանմանը, ֆինանսական ծառայություններին, ֆինտեխ ոլորտի առաջատար փորձի փոխանակմանն ու միջազգային մակարդակում բիզնեսի զարգացմանը։
«Մենք ուրախ ենք միանալ FinTech Armenia-ին՝ որպես հիմնադիր անդամ, և մեր ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում ֆինտեխ էկոհամակարգի դինամիկ զարգացման գործում, որը կնպաստի թվային գրագիտության մակարդակի բարձրացմանը, հասանելի և նորարար ֆինանսական ծառայությունների մատուցմանը։ Յունիբանկը կշարունակի մշակել հաճախորդակենտրոն թվային լուծումներ՝ ներդնելով առաջատար տեխնոլոգիաներ: Մեր նախաձեռնությունները ներառում են իրական ակտիվների տոկենիզացիա (RWA), կենսաչափական նույնականացում, imID վերիֆիկացում և շատ ավելին: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են ֆինանսական ծառայությունների մատուցման համար առաջատար ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացմանը», - նշեց Յունիբանկի վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
«Յունիբանկի անդամակցությունը FinTech Armenia զարգացող հարթակին բեկումնային իրադարձություն է՝ ինչպես Հայաստանի ֆինտեխ ոլորտի, այնպես էլ միջազգային բանկային համակարգի փոխակերպման համար։ Յունիբանկը ներդնում է ամենաարդիական և բազմաշերտ լուծումները, որոնք ներառում են միջազգային բանկինգը, ապահովագրությունը, վճարումները և այլն: Մենք ուրախ ենք Յունիբանկի հետ առավել սերտ համագործակցության համար, դա կնպաստի հայաստանյան ֆինտեխ շուկայի հետագա մասշտաբայնությանն ու մասնակիցների ինտեգրմանը գլոբալ ֆինանսական էկոհամակարգում, և՝ հակառակը», - ասաց FinTech Armenia-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ստեֆան Լուկասը:

Unibank joins FinTech Armenia as a Founding Member – a pioneering industry organization focused on driving better FinTech connectivity, innovation and transformation – both in Armenia and internationally.
FinTech Armenia’s industry Association serves as a connectivity platform focused on building an all-encompassing FinTech Hub in Yerevan – reshaping the Financial Technology sector’s future across Payment Systems, Capital Markets, AI for Financial Services, Blockchain & Tokenization, Insurance and Banking transformation – locally, regionally, and worldwide.
Unibank is committed to supporting Digital Transformation and FinTech Armenia’s proactive efforts to develop the FinTech sector – boosting financial innovation in Armenia and internationally. Unibank experts will be engaged in key Institutional Tracks/Working Groups of FinTech Armenia such as Banking Transformation, Startups & Ventures, CBA Sandbox, Education.
Through this partnership, Unibank and FinTech Armenia will collaborate on building important ecosystem development initiatives such Financial Technology Education, Research & Development initiatives, FinTech Armenia Summits, and importantly the upcoming FINTECH360 international conference in Yerevan — bringing together 500+ market participants from leading banks, payments and capital markets platforms, top IT executives, and cutting edge FinTech startups — focused on advancing the financial services Digital Transformation agenda, sharing FinTech best practices, and growing business internationally.
Mesrop Hakobyan, Chairman of the Management Board of Unibank, stated:
“We are thrilled to join FinTech Armenia as a Founding Member and to contribute to the dynamic growth of the FinTech ecosystem in our region, promoting enhanced digital literacy and the development of accessible and innovative financial services. Unibank will continue building digital-first customer-centric solutions — modernizing the digital onboarding experience — and adding next-generation banking, capital markets, and payments solutions. Some of our upcoming innovative initiatives include Real World Asset (RWA) Tokenization, Biometric Identification, imID verification, and more. All of these efforts are focused on building a cutting-edge infrastructure to drive the digital transformation of financial services and elevate the customer experience”.
Stefan Lucas, Founding CEO of FinTech Armenia, added:
“Onboarding Unibank to our growing FinTech Armenia Association platform is a game-changer – both for Armenia’s FinTech industry and for the International Banking Transformation market.  Unibank’s financial services ecosystem solutions are very modern and broad – covering international banking, insurance, payments, and more.  We are excited to work more closely with the Unibank team – driving and further scaling the integration of Armenian FinTech market participants into the Global Financial Ecosystem – and vice versa.