ԱՆ-ն տվյալներ չի ստացել Հնդկաստանից ներմուծված քաղցկեղի անորակ դեղերի մասին
Առողջապահության նախարարությունը Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծված Doxobyra և CTX-GLS դեղամիջոցների վերաբերյա միջազգային մասնագիտական կառույցներից և այլ երկրների իրավասու մարմիններից «հիմնավորված ու հավաստի բացասական տվյալներ» չի ստացել, ուստի քայլեր չի ձեռնարկել։
Նախորդ ամիս «Հետքը» գրել էր, որ նախարարությունը 2023 թվականին թույլատրել է Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծել քաղցկեղի դեղեր, որոնք հետագայում, բրիտանական «Հետաքննական լրագրության բյուրոյի» հետաքննության համաձայն, չեն հաղթահարել որակական ստուգումները։
Մինչև հոդվածի հրապարակումը, փորձաքննության արդյունքների մասին հայտնել էինք Առողջապահության նախարարությանը, դրանից հետո՝ խնդրել ներկայացնել այն քայլերը, որ նախարարությունը կարող է ձեռնարկել նման դեպքերում։
Ինչպես են դեղերը ներմուծվել Հայաստան
Նախարարությունը ներմուծման հավաստագիր էր տրամադրել «Վիոլետա ֆարմ» ՍՊԸ-ին, որին փոխկապակցված «Վիոլետա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ն երկու տարի առաջ հայտնվել էր նման մի պատմության կենտրոնում։ «Հետքը» գրել էր, որ 2021 թվականին «Վիոլետա» բժշկական կենտրոնը նախարարության թույլտվությամբ Հայաստան էր ներմուծել հնդկական «Օնկոնաս» դեղամիջոցը, որը ևս փորձաքննությունների արդյունքում ոչ արդյունավետ էր ճանաչվել։
Երկու դեպքում էլ Հայաստան են բերվել չգրանցված դեղեր։ Առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ ներմուծողը սահմանված կարգով դիմել ու «Դեղերի մասին» օրենքի 21-րդ հոդվածի 6-րդ մասի 4-րդ կետի և ՀՀ կառավարության 2019 թ․ թիվ 202-Ն որոշման հիման վրա ստացել է հավաստագիր։
«Վիոլետա ֆարմը» նախարարությանը հավաստիացրել է, որ կա ներմուծվող Doxobyra (դօքսոռուբիցինի հիդրոքլորիդ) և CTX-GLS (ցիկլոֆոսֆամիդ) դեղամիջոցների պահանջարկ, ու դրանք օգտագործվելու են «Վիոլետա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ի բուժառուների բժշկական օգնությունը և սպասարկումը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով։
2021-ին ներմուծված «Օնկոնաս» դեղամիջոցի դեպքում «Վիոլետա» բժշկական կենտրոնը «Հետքին» հայտնել էր, որ այն չի վաճառվել, քանի որ պահանջարկ չի եղել։ Թե ինչ ճակատագիր է ունեցել 2023 թվականին ներմուծված խմբաքանակը, ընկերությունը չի մեկնաբանում։
Նախարարության արձագանքը
Առողջապահության նախարարությունը դեղերի իրացման հետ կապված գործառույթ չի իրականացնում։
«Սակայն չգրանցված դեղերի վերաբերյալ օտարերկրյա, միջազգային մասնագիտական կառույցների և այլ երկրների դեղերի ոլորտը կարգավորող իրավասու մարմինների հիմնավորված ու հավաստի բացասական տվյալների առկայության դեպքում Առողջապահության նախարարությունը Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի հետ համատեղ ձեռնարկում են համապատասխան միջոցառումներ տվյալ խմբաքանակի հետկանչի կազմակերպման նպատակով»,- նշվում է նախարարության պատասխանում։
«Հետքը» հոդվածի հրապարակումից առաջ նախարարությանը հայտնել էր փորձաքննության արդյունքների մասին, սակայն քայլեր չեն ձեռնարկվել։
Ըստ ընթացակարգի՝ դեղերի կողմնակի ազդեցությունների, արդյունավետության բացակայության, սխալ օգտագործման և կեղծ լինելու կասկածի մասին դեպքերն անհրաժեշտ է հայտնել Առողջապահության նախարարության «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ, կամ այցելել pharm.am պաշտոնական կայքի «Հայտնել դեղի կողմնակի ազդեցության մասին» դաշտ և լրացնել քարտ-հայտագիր։ Նախարարության փոխանցմամբ՝ Doxobyra և CTX-GLS դեղերի վերաբերյալ հայտագրեր չեն ներկայացվել։
ԱՆ-ն նաև տեղեկացրել է, որ օտարերկրյա, միջազգային մասնագիտական կառույցներից և այլ երկրների իրավասու մարմիններից «հիմնավորված ու հավաստի բացասական տվյալներ» չի ստացել։
Նախարարությունը նշել է, որ գնահատելով չգրանցված դեղերի ներմուծման հնարավոր ռիսկերը՝ 2024 թվականի ապրիլի 11-ին ընդունվել է «Դեղերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծ, որով ամրագրվել են լրացուցիչ սահմանափակումներ։
Այսուհետ չգրանցված դեղեր կարող են ներմուծվել միայն այն երկրներից, որոնք Մարդու օգտագործման դեղերի տեխնիկական պահանջների ներդաշնակեցման միջազգային խորհրդի (ICH) և Դեղագործական տեսչությունների համագործակցության սխեմա կազմակերպության (PICS) անդամ են։ Բացի այդ, օտարերկրյա, միջազգային մասնագիտական կառույցների կողմից բացասական տվյալների առկայության դեպքում դեղի ներմուծման վրա սահմանափակում է դրվելու։

Минздрав не получал данные об импортированных из Индии некачественных препаратах для лечения рака
Министерство здравоохранения РА не получало от международных специализированных структур и компетентных органов других стран “обоснованные и достоверные отрицательные данные” об импортированных из Индии в Армению лекарственных препаратах Doxobyra и CTX-GLS, поэтому не предприняло никаких шагов.
В прошлом месяце Hetq.am написал о том, что в 2023 году Минздрав разрешил импорт в Армению индийских препаратов для лечения рака, которые в дальнейшем, согласно расследованию британского Бюро журналистских расследований, не выдержали проверку на качество.
До публикации статьи мы проинформировали министерство о результатах экспертизы, после чего попросили представить шаги, которые ведомство может предпринимать в подобных случаях.
Как лекарства поставлялись в Армению
Минздрав предоставил ООО “Виолетта фарм” лицензию на импорт лекарств. Два года назад в аналогичной ситуации оказалось аффилированное с этой компанией ООО “Медицинский центр “Виолетта””. Мы уже сообщали о том, что в 2021 году медцентр “Виолетта” с разрешения Минздрава импортировал в Армению индийский препарат онконас, который в результате проведенных экспертиз тоже был признан неэффективным. В обоих случаях в Армению были завезены незарегистрированные лекарства. По утверждению министерства, импортер в установленном порядке получил лицензию на основе решения правительства РА от 2019 года.
Компания “Виолетта фарм” заверила ведомство в наличии спроса на импортируемые лекарства Doxobyra (доксорубицина гидрохлорид) и CTX-GLS (циклофосфамил), которые должны были быть использованы в целях надлежащего обслуживания пациентов ООО “МЦ “Виолетта””.
Относительно импортированного в 2021 году препарата онконас МЦ “Виолетта” сообщил Hetq.am, что он не был реализован ввиду отсутствия спроса. О дальнейшей судьбе доставленной в Армению в 2023 году партии этого лекарства компания ничего не сообщила.
Реакция Минздрава
Министерство здравоохранения не выполняет функцию, связанную с реализацией лекарств. “Однако в случае получения обоснованных и достоверных отрицательных данных от иностранных, международных специализированных структур и компетентных органов по регулированию сферы Министерство здравоохранения совместно с Инспекционным органом здравоохранения и труда осуществляет соответствующие мероприятия с целью организации отзыва данной партии лекарств”,- говорится в ответе МЗ.
До публикации этой статьи Минздрав сообщил о результатах проведенной экспертизы, но при этом не предпринял какие-либо шаги.
Согласно процедуре, в случае появления подозрений на побочные действия, отсутствие эффективности лекарственных средств, их фальсификацию и неправильное использование необходимо обратиться в ЗАО “Экспериментальный центр лекарств и медицинских технологий”, либо открыть на официальном сайте pharm.am раздел “Сообщить о побочном воздействии лекарства”, заполнив там специальную карту. По утверждению МЗ, сообщения о лекарствах Doxobyra и CTX-GLS не были представлены. Минздрав также отметил, что не получал “обоснованные и достоверные отрицательные данные” от иностранных, международных специализированных структур и компетентных органов других стран.
Учитывая возможные риски импорта незарегистрированных лекарств, 11 апреля 2024 года был принят законопроект о внесении дополнительных ограничений в закон РА “О лекарствах”. Согласно этим изменениям, впредь незарегистрированные лекарства могут импортироваться только из тех стран, которые являются членами Международного совета по гармонизации технических требований к используемым человеком лекарствам (ICH) и Организации “Схема сотрудничества в области фармацевтической инспекции” (PICS). Кроме того, при наличии отрицательных данных, предоставленных иностранными и международными специализированными структурами, импорт лекарства будет ограничен.