Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դուշանբեում առանձնազրույց է ունեցել Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ վերջինս ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և նշել, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված օրակարգային հարցերը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար՝ հավելելով, որ ՀՀ Կառավարությունը կարևորում է Տաջիկստանի հետ բազմոլորտ կապերի ընդլայնումն ու խորացումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելու հետագա քայլերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման արդյունքում ստեղծված հնարավորություններին և տարածաշրջանում համագործակցության մթնոլորտի ամրապնդմանը, TRIPP նախագծի և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրականացմանը:
Էմոմալի Ռահմոնը ողջունել է Վաշինգտոնի հանդիպման արդյունքներով խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և հայտնել իր երկրի աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:

Состоялась встреча Никола Пашиняна и Эмомали Рахмона
Премьер-министр Никол Пашинян провел в Душанбе встречу с президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Последний приветствовал визит премьер-министра Армении и отметил, что сегодняшняя встреча является хорошей возможностью для обсуждения направленных на дальнейшее развитие двусторонних отношений вопросов повестки.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность за теплый прием, добавив, что правительство Армении придает важность расширению и углублению многоотраслевых связей с Таджикистаном.
Собеседники обменялись мнениями о дальнейших шагах по приданию нового импульса торгово-экономическим отношениям.
Были затронуты возможности, открывающиеся в результате установления мира между Арменией и Азербайджаном, а также вопросы укрепления атмосферы сотрудничества в регионе, реализации проектов TRIPP и «Перекресток мира».
Эмомали Рахмон приветствовал парафирование мирного соглашения по итогам вашингтонской встречи и выразил поддержку своей страны процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений.