Երեխաներ, որոնք շփման կարիք ունեն եւ երգում են անհոգ մանկության մասին (վիդեո)
Հենց մուտքի մոտ Աշոտը փաթաթվեց ոտքերիս, բաց չէր թողնում: Գլուխը շոյելուն պես ձեռքերս բռնեց, շատ ջերմ էր: Գրկեցի, փաթաթվեց ամուր: Երկար գրկիցս չէր ուզում իջնել:
Արդեն մի քանի սենյակներով էինք անցել, տարբեր երեխաներ տեսել` կույր, դաունիզմով հիվանդ, մտածեցի` երեւի Աշոտն էլ է կույր, շփման միջոցով է հաղորդակցվում: Դայակն ասաց, որ Աշոտը կույր չէ, նորմալ վարք ունի, բոլորին փաթաթվում է, հատկապես իգական սեռի ներկայացուցիչներին շատ է սիրում: Երեխաները պարզապես շփման կարիք ունեն եւ դժվարությամբ են բաժանվում հյուրերից:
Գյումրու «Երեխաների տուն» կոչվող մանկատունը նախատեսված է նորածիններից մինչեւ 6 տարեկան երեխաների համար: Երեխաների հիմնական մասը տառապում է կենտրոնական նյարդային համակարգի օրգանական եւ ֆունկցիոնալ ախտահարումներով: Երեւանից ուղեգիր ստացած երեխաների մոտ 80 տոկոսն արդեն ունի «բուժման ենթակա չէ» ախտորոշումը:
«Եթե մենք այս երեխաներին չխնամենք, նրանք չեն ապրի, յուրաքանչյուր կերակրման գործընթաց տեւում է 30 րոպե: Նրանք միայն հասկանում են սիրելը, քնքուշ խոսքը, բայց մտավոր կոնտակտի մեջ մտնել չեն կարող»,- մկանային կաթվածով տառապող երեխաների մասին ասում է բժշկուհի Դոնարա Հակոբյանը:
Մանկատան երեխաների գերակշիռ մասը երկու ծնող ունեցող երեխաներ են: Մանկատանը նրանք հայտնվել են ոչ թե ընտանիքի սոցիալական ծանր վիճակի, այլ հիվանդության պատճառով: «Այս երեխաների մտավորը ոչ Երեւանում, ոչ Մոսկվայում հնարավոր չէ փոխել»,- ասում է բժշկուհի Դոնարան:
Նրա խոսքերով` ծնողների մոտ 5 տոկոսն է այցելում երեխաներին, մի փոքր ավելին զանգահարում է` տեղեկանալու երեխայի վիճակի մասին: Ծնողները մեծամասամբ հրաժարվել են իրենց երեխաներից հենց հիվանդանոցում, եւ երեխաների ճակատագիրը պետությունն ամբողջությամբ մանկատան անձնակազմի հոգատարությանն է հանձնել:
«Երեխաները կերազեին նման պայմաններում ապրել Հայաստանում. լողացնում են օրը երեք անգամ, կերակրում են 4 անգամ, միսը միշտ կա, հյութերը, սնունդը նորմալ է, խաղալիքների պակաս եւս չունեն, օրվա մեջ նրանց հետ 3-4 մասնագետ կարող է աշխատել: Երեխաները միայն տան կարիք ունեն, ինչքան էլ որ տանք, մենք տան կարիքը չենք կարող բավարարել»,- ասում է վերականգնող ֆիզեոթերապիստ Էդուարդ Ալագյոզյանը, ում մանկատան երեխաները «պապա» են անվանում:
Է. Ալագյոզյանը պատմում է, որ ծնողները սկզբում այցելում են շաբաթը մեկ անգամ, այնուհետեւ` երեք ամիսը մեկ, հետո` տարին մեկ եւ վերջապես դադարեցնում են այցելությունները: «Հիմնական պատճառը երեխայի հիվանդությունն է, որ ծնողը լքել է նրան: Այսինքն` չեն ուզում տանը նման երեխաներ պահել, տվել են պետության խնամքին: Եթե ծնողները կարողանան պահել այս երեխաներին տանը եւ միաժամանակ տանեն հատուկ խնամքի կենտրոն, ավելի ճիշտ կլինի, քան տալ մանկատուն»,- կարծում է վերականգնող ֆիզեոթերապիստը:
Չնայած երաժշտության դաստիարակն էլ է ասում, որ ուշադրության պակաս չկա` դժգոհելու տեղ չունեն, տարբեր կազմակերպություններ, ուսանողներ, դասախոսներ, արտասահմանյան հյուրեր են գալիս երեխաներին տեսության, բայց բոլոր սենյակներ այցելելիս երեխաները դժվարությամբ են բաժանվում մեզնից:
Սայլակի վրա նստած Կարինեն նորմալ վարք ուներ, հասկանում ու խոսում էր, միակ խնդիրը ոտքերն էին: Նրան դուր եկավ նոթատետրս, սկսեց նկարել մեջը, չէր ուզում վերադարձնել, երբ ուզում էի մյուս սենյակ անցնել, լաց եղավ: Դայակները հանգստացրին. «էլի կգա, մի լացի: Մենք էլ քեզ մատիտներ կտանք»: Կարինեն արտասվելով «հաջող» էր ասում, բայց ուղեկցող հայացքը հարցնում էր` կգա՞:
Մանկատան բոլոր երեխաները չէ, որ մտավոր խնդիրներ ունեն: Կան նաեւ կույր, խուլ կամ միայն ֆիզիկական խնդիրներ ունեցող երեխաներ: Հենց այդպիսի եւ համեմատաբար առողջ, մտավոր ընդունակություններ ունեցող երեխաներից բաղկացած խումբը պատրաստվում էր հունիսի 1-ի` երեխաների միջազգային օրվան նվիրված հանդեսին:
Ժտպերես Լիլիթի ձայնն ամենաբարձրն էր հնչում երգչախմբում, շատ աշխույժ ու կայտառ էր երգում: Նա միայն ողնաշարի խնդիր ունի: Բժշկուհի Դոնարան ասում է, որ փոքրիկը նույնիսկ կարող է օգտակար լինել տանը: Եթե Լիլիթին ասեն` այս իրը բեր կամ տար, շատ արագ կանի: Կարող է նույնիսկ անկողինը հավաքել, բայց ծնողները չեն ուզում տուն տանել նրան:
Երգչախմբում էին նաեւ 7-ամյա Սամվելն ու Սվետան: Երկուսն էլ կույր են: Շատ վարժ արտասանում ու կատարում էին «Ինչ լավն ես դու, իմ մանկություն» երգը: Նրանց տարիքը գերազանցում է մանկատանը մնալու` սահմանված տարիքը: Վեց տարին լրացած երեխան այստեղից տեղափոխվում է Խարբերդի հատուկ մանկատուն: Սակայն դաստիարակները կարծում են, որ նրանք կարող են նաեւ կույրերի դպրոցում սովորել:
Մանկատանը նաեւ դիմածնոտային եւ ֆիզիկական այլ արատ ունեցող երեխաների համար բաժին կա: Էլենին դայակն անընդհատ գրկում է պահում, նրան նոր են վիրահատել, եւ փոքրիկն անընդհատ լաց է լինում ու անհանգիստ է, վիրահատած ծնոտը դեռ ցավում է: Իսկ 8 ամսական Սիլվան սպասում է իր վիրահատությանը: Նրա տարիքը դեռ չի համապատասխանում վիրահատության համար թույլատրելի տարիքին: Նա գայլի երախ եւ նապաստակի շրթունք ունի: Բայց մտավոր հետամնաց չէ եւ վիրահատությունից հետո կարող է առողջ ապրելակերպ վարել: Սիլվայից էլ, սակայն, ծնողները հրաժարվել են:
Երկու նորածին կա բաժանմունքում` հոդերի խնդիրներով, ծնվել են ծռաթաթությամբ, ծնկները խնդիրներ ունեն, հնարավոր է` չքայլեն:
Մանկատունը նորակառույց մասնաշենք ունի: Ինչպես հավաստիացրեց փոխտնօրեն Արթուր Մովսիսյանը, ոչնչի կարիք չունեն: Սակայն մեր այցելության ժամանակ մի քանի երեխայի տակաշորերը թաց էին: Դայակներն ասացին, որ տակդիրներ («փամփերսներ») չունեն: Քիչ անց փոխտնօրենն էլ խոստովանեց, որ երբեմն տակդիրները չեն բավարարում: Դրանք հիմնականում բարերարների նվիրաբերած գումարներով են ձեռք բերում, կամ հենց բարերարներն են տրամադրում:
Գյումրու «Երեխաների տունը» Հայաստանի «թանկարժեք» մանկատներից է համարվում` յուրաքանչյուր երեխայի համար պետական բյուջեից տրամադրվում է 2.7 մլն դրամ: Մանկատունն ունի նաեւ հովանավորներ` ինչպես անհատ բարերարներ, այնպես էլ միջազգային կազմակերպություններ: Օրինակ` այս տարի ամերիկյան մի կազմակերպության ծրագրով դիմածնոտային վիրահատության է ենթարկվել մանկատան 4 երեխա:
Գյումրու այս մանկատանը 128 երեխա է ապրում, երեխաներ, որոնք շփման կարիք ունեն եւ երգում են «անհոգ» մանկության մասին...

Special Kids in Need of a Little Loving Care
I visited other rooms full of kids with various disabilities. Some were blind, others suffered from Down syndrome. Was Ashot also blind, I thought to myself?
One of the nurses told me that Ashot could in fact see and that he always wrapped his arms around visitors, especially women. The kids were just in need of personal contact and affection.
The Children's House in Gyumri had been set up to care for children up to the age of six. Most suffer from disorders to the central nervous system. 80% have been diagnosed as untreatable.
"These children wouldn't live if we didn't care for them. Each feeding takes up to thirty minutes. They only understand love and kind words. But they cannot engage in mental contact with anyone," said Doctor Donara Hakobyan.
Most of the children come from two parent families. It not that the families are financially in need, but rather that the children need special care that has led them to the center.
"Nothing can be done for them mentally, neither in Yerevan or Moscow," said Dr. Donara.
She says that only 5% of the parents visit their kids with any frequency and that just a few more telephone to ask how the kids are doing.
Most of the parents have literally "washed their hands" of the children and it is now up to the center, with government financing, to care for them as best as they can.
Edward Alagyozyan, a physical therapist at the Children's Home says that the conditions are pretty good.
"Children in Armenia can only dream of the conveniences here. There are four meals a day – meat and juices. Toys are in abundance. Specialists work with the children 3-4 daily. But what they miss, and which we can't replace, is the longing for a normal family life at home," Alagyozyan tell me. The children call him "papa".
The therapist says that when the kids first arrive, parents visit once a week, then once a month, and finally barely once a year or so. Many stop visiting all together.
He says that parents are put-off by the child's disorder and don't want to care for them at home.
"It would be preferable for the families to keep the child at home, in a family setting, and take them for special care sessions at the center," Alagyozyan said.
Little Karineh, sitting in a wheelchair, behaves normally and can converse with others. The problem she has is her feet.
She was intrigued with my notebook and started to draw on the pages. She wouldn't give it back and started to cry as I left the room.
Not all the kids at the center have mental disorders. Some are blind, deaf or suffer from other physical ailments.
A group of these children, considered relatively mentally adept, were preparing for a festival celebrating International Children's Day on June 1.
Lilit, with a broad smile on her face, sang the loudest in the bunch. She seemed quite precocious despite her spinal affliction. The nurses told me Lilit gets around well enough by herself but that her parents refuse to care for her at home.
Also in the singing group her seven year-old Samvel and Aveta. Both are blind. Usually when the children reach six years-old they are transferred to the Kharberd center for special needs children. The instructors, however, believe that the two can attend a school for the blind.
The Children's Center also has a unit for kids with various facial and other physical disfigurements.
Eleni just had a chin operation and was tugging hard at the nurse's dress. It was still painful.
Eight year-old Silva has a cleft lip and is still waiting for her operation. Otherwise she is fine both mentally and physically. With some assistance Silva can lead a normal life after the operation. Nevertheless, her parents have given her over to state care.
The center has a new annex. Deputy Director Artur Movsisyan assured me that all their needs are being fulfilled.
The nurses confided that they had no diapers for the kids. Movsisyan later told me that the center sometimes runs out of pampers. These items are usually purchased with donations made by benefactors.
The government allocates 2.7 million AMD annually for the care of each child at the Gyumri Center. In this sense, it's one of the most highly subsidized care facilities in Armenia.