Աբովյանի ADM Diamonds ադամանդի գործարանը փակման եզրին է
Աբովյանի «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս» (ADM Diamonds) ադամանդի գործարանը դադարեցրել է խոշոր վերաարտահանումները։ Ինչպես հայտնում են «Հետք»-ի աղբյուրները, նախորդ երկու տարում խոշոր ծավալներով ադամանդ արտահանած գործարանն այս տարի աշխատել է չնչին ծավալներով։ Բաց աղբյուրներում եղած ընկերության հեռախոսահամարին պատասխանեցին և ասացին, որ գործարանն այժմ չի աշխատում։
Ըստ տեղեկությունների՝ գործարանն այլևս մեծաքանակ հումք ձեռք չի բերում Ռուսաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող ընկերություններից ստացվող պատվերների հոսքը դադարել է։
ADM Diamonds. խոշոր վերաարտահանողը
2022 թվականից սկսած «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս»-ը Հայաստան ադամանդ ներմուծող և վերաարտահանող խոշոր ընկերություններից է, որի մասին փաստում են նաև Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալները։ «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս»-ը ամենախոշոր վերաարտահանողն է եղել 2022-2024թթ.։
Հայկական ընկերությունները ալմաստ և ադամանդ են ներմուծել պատժամիջոցների տակ հայտնված Ռուսաստանից և վերաարտահանել հիմնականում ԱՄԷ։
- Հայաստանից խոշոր ծավալի ռուսական ադամանդ է երաարտահանվում ԱՄԷ. ովքեր են գլխավոր «դերակատարները»
- Պատժամիջոցների տակ հայտնված «Ալռոսա»-ն և հայ-ռուս-արաբ ադամանդագործների շղթան
Ըստ ընկերությունների պետական ռեգիստրի՝ «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս» ՍՊԸ-ի 100% սեփականատերը ներկայում Արթուր Օհանջանյանն է։ Մինչև 2024-ի փետրվարը, սեփականատեր են եղել ադամանդագործության ոլորտի գործարար Արտակ Բաղիկյանի ծնողները՝ Մարինե և Ասպարիկ Բաղիկյանները։
Արտակ Բաղիկյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել է, որ Արթուր Օհանջանյանն իր կնքահայրն է։ Մամուլը, գործարար շրջանակները և մեր աղբյուրները ADM Diamonds գործարանի անունը կապում են ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։ Բաղիկյանների ընտանիքը մտերիմ է պատգամավորի հետ։
Ինքը՝ Արտակ Բաղիկյանը, կտրուկ հերքում է գործարանի և իր բիզնես կապերը Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։ Թե ինչո՞ւ «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս»-ը այլևս որպես արտահանման «օղակ» չի հանդիսանում ռուսական ալմաստի համար, ինչո՞ւ են դեպի ԱՄԷ մատակարարումները դադարեցվել, գործարանը փաստացի կառավարած Արտակ Բաղիկյանը մեզ հետ զրույցում հրաժարվեց այս թեմայով որևէ մեկնաբանություն տալ։
Գործարանի վիճակի մասին են վկայում նաև հարկերը։ Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս»-ն այս տարվա առաջին կիսամյակում չի ընդգրկվել Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկում։ Մինչդեռ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում 141-րդ խոշոր հարկատուն էր` 1.1 մլրդ դրամի հարկերով։
Մեզ հետ զրույցում Արտակ Բաղիկյանն առայժմ չցանկացավ խոսել նաև ամիսներ առաջ Ռուսաստանում իրավապահ մարմինների կողմից ձերբակալված խմբի գործի մասին, որոնք զբաղվել են ադամանդի գողությամբ։
Ըստ ռուսական լրատվամիջոցների՝ նշված խումբը ադամանդ է գողացել «Ալռոսա» ընկերությունից՝ այն ապօրինի ճանապարհով Հայաստան տեղափոխելու նպատակով։ Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության տվյալներով՝ գողացված քարերը մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխվել են Հայաստան՝ «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս» ՍՊԸ։ Բաղիկյանները հերքել են, թե իրենք և գործարանը որևէ կապ ունեն նշված խմբի հետ։
Ադամանդի արտադրությունն այս տարվա առաջին կիսամյակում 87%-ով կրճատվել է
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության՝ 2022-2023 թվականներին Հայաստանից վերաարտահանվել է մեծ մասամբ ալմաստ՝ չմշակված ադամանդ։ Ըստ էության՝ դրանով էր բացատրվում այն հանգամանքը, որ ադամանդի և ալմաստի արտահանումը կտրուկ աճում էր, բայց տեղական արտադրությունը մեծ ծավալներ չէր գրանցում։
Թեև արտահանված մեծածավալ ադամանդներն ու ալմաստները չէին հայտնվում արդյունաբերության վիճակագրության մեջ, սակայն «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս»-ում ստեղծված ճգնաժամն, ինչպես երևում է, ազդել է նաև տեղական արտադրության վրա։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանում մշակվել է մոտ 11 հազար կարատ ադամանդ (ալմաստ)։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն նվազել է 87%-ով։
Կրկին վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալներով՝ 2025 թվականի հունվար-հուլիսին Հայաստանից արտահանվել է մոտ 70 մլն դոլարի ադամանդ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կրճատվել է 6.2 անգամ։

Компания ADM Diamonds на грани закрытия
Действующий в городе Абовяне (Котайкская область) алмазообрабатывающий завод “ЭйДиЭм Даймондс” (ADM Diamonds) перестал осуществлять реэкспорт в крупных объемах. Как сообщают источники Hetq.am, если предыдущие два года завод реэкспортировал большие объемы бриллиантов, то сейчас показатели резко сократились. Из компании нам сообщили, что на данный момент завод не работает.
По имеющимся сведениям, предприятие уже не закупает большое количество сырья в России, сократились также заказы от компаний в Объединенных Арабских Эмиратах.
ADM Diamonds: крупный реэкспортер
Компания “ЭйДиЭм Даймондс” с 2022 года входила в число крупных армянских предприятий, занимавшихся реэкспортом поставлявшихся в Армению бриллиантов. Об этом свидетельствуют данные Комитета госдоходов. В 2022-2024 гг. “ЭйДиЭм Даймондс” занимала лидирующие позиции в этой отрасли.
Армянские компании импортировали алмазы и бриллианты из находящейся под западными санкциями РФ и реэкспортировали их в основном в Арабские Эмираты.
По данным госреестра компаний, в настоящее время единоличным собственником (100%) ООО “ЭйДиЭм Даймондс” является Артур Оганджанян. До февраля 2024 года собственниками компании были Марине и Аспарик Багикяны, родители предпринимателя в сфере обработки алмазов Артака Багикяна.
Последний в беседе с нами отметил, что Артур Оганджанян – его крестный отец. Пресса, деловые круги и наши источники связывают завод ADM Diamonds с депутатом парламента от партии “Гражданский договор” Хачатуром Сукиасяном. Сам Багикян отрицает связь завода и своего бизнеса с Сукиасяном. В беседе с нами Артур Багикян отказался сообщить, почему компания больше не участвует в импорте российских алмазов и почему прекратились поставки в ОАЭ.
О том, в какой ситуации сегодня находится завод, свидетельствуют и уплачиваемые им налоги. По данным Комитета госдоходов, в первом полугодии этого года компания “ЭйДиЭм Даймондс” не вошла в список крупных налогоплательщиков Армении, хотя в аналогичном периоде прошлого года она заняла 141-е место по сумме уплаченных налогов – 1,1 млрд драмов.
В разговоре с нами Артак Багикян не пожелал говорить об уголовном деле, возбужденном несколько месяцев назад российскими правоохранителями в отношении лиц, задержанных за кражу бриллиантов.
Согласно российским СМИ, указанная группа похитила бриллианты с завода “Алроса” с целью их незаконной отправки в Армению. По сведениям Федеральной службы безопасности РФ, украденные камни контрабандным путем были доставлены в Армению и переданы ООО ”ЭйДиЭм Даймондс”. Багикяны отрицают связь своей компании с указанными лицами.
В первом полугодии этого года производство бриллиантов сократилось на 87 процентов
По данным Министерства экономики, в 2022-2023 гг. из Армении реэкспортировались в основном необработанные бриллианты – алмазы. По сути, именно этим объяснялся резкий рост экспорта бриллиантов и алмазов, хотя местное производство не фиксировало больших объемов производства.
Несмотря на то, что в статистических данных по сфере промышленности объемы производства алмазов и бриллиантов не занимали лидирующие позиции, кризис в “ЭйДиЭм Даймондс”, как видим, повлиял также на местное производство.
Согласно последним данным Статкома, в первом полугодии 2025 года было обработано 11 тысяч карат бриллиантов (алмазов), что на 87% уступает показателю того же периода прошлого года.
Кроме того, в январе-июле 2025 г. из Армении было экспортировано бриллиантов на сумму около 70 млн долларов, что в 6,2 раза меньше аналогичного показателя прошлого года.