Ադրբեջանական հերթական նավը՝ ԵՄ «սեւ ցուցակի» թեկնածու. այն համարվում է Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» մաս
Եվրամիությունը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթի նախագծում ներառել է նաեւ ադրբեջանական «Խանքենդի» լցանավը (տանկեր), որը ԵՄ-ն համարում է ռուսական «ստվերային նավատորմի» մաս: Փաթեթը դեռ պետք է ընդունվի ԵՄ անդամ երկրների կողմից, սակայն «Հետքի» տրամադրության տակ են դրա մանրամասները:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների առայժմ վերջին՝ 18-րդ փաթեթը Եվրամիության խորհուրդն ընդունել էր այս տարվա հուլիսին: Ի թիվս այլ գործողությունների՝ ԵՄ-ն Ռուսաստանի հետ առնչություն ունեցող 105 նավ էր ավելացրել իր «սեւ ցուցակում»:
«Նավթատար լցանավերի «ստվերային նավատորմի» մաս կազմող կամ Ռուսաստանի էներգետիկ եկամուտներին նպաստող նավերի գործունեությունը հետագայում սահմանափակելու համար Եվրոպական խորհրդի 2025/1495 որոշմամբ 105 նավ է ավելացվում 2014/512 որոշմամբ սահմանված նավերի ցուցակին, որոնց արգելվում է մուտք գործել ԵՄ անդամ երկրների նավահանգիստներ եւ շլյուզներ, ինչպես նաեւ օգտվել ծովային տրանսպորտի հետ կապված ծառայությունների լայն շրջանակից»,- ասվում էր Եվրամիության խորհրդի կողմից հուլիսին ընդունված կանոնակարգում:
Այս 105 նավերի մեջ տեղ էին գտել Ադրբեջանի դրոշի տակ լողացող «Շուշա» (Shusha, օկուպացված Շուշի քաղաքի ադրբեջանական անվանումը) եւ «Ղարաբաղ» (Karabakh) լցանավերը, որոնք նախատեսված են հում նավթ տեղափոխելու համար: Սրանց ԵՄ «սեւ ցուցակ» ներառելու հիմնավորումը եղել է այն, որ, ըստ եվրոպական կողմի, ադրբեջանական այս նավերը տեղափոխում են հում նավթ կամ նավթամթերք, որի ծագման երկիրը Ռուսաստանն է, կամ որն արտահանվում է Ռուսաստանից՝ կիրառելով նավագնացության ոչ ստանդարտ եւ բարձր ռիսկային մեթոդներ:
«Շուշայից» ու «Ղարաբաղից» առաջ էլ՝ այս տարվա մայիսին, ԵՄ-ն նույն հիմնավորումներով «սեւ ցուցակ» էր մտցրել ադրբեջանական «Զանգեզուր» (Zangazur) լցանավը: Սրա նկատմամբ, ի դեպ, ԵՄ-ից մի քանի օր առաջ պատժամիջոցներ էր կիրառել նաեւ Մեծ Բրիտանիան: Հիմնավորումն այն էր, որ «Զանգեզուրն» օգտագործվում է՝ ռուսական ծագման նավթ տեղափոխելու համար:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի դեմ ծրագրվող պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթին՝ ԵՄ գործադիր մարմնի՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը սեպտեմբերի 19-ին հայտարարել է. «Վերահսկողությունը խստացնելու համար մենք պատժամիջոցներ ենք մտցնում «ստվերային նավատորմի» եւս 118 նավի նկատմամբ: Ընդհանուր առմամբ, այժմ ԵՄ պատժամիջոցների տակ է ավելի քան 560 նավ»:
«Հետքի» տրամադրության տակ են այս 118 նավի տվյալները: Դրանց թվում է ադրբեջանական դրոշի տակ լողացող «Խանքենդի» (Khankendi, օկուպացված Ստեփանակերտի ադրբեջանական անվանումն է) լցանավը: Սա եւս նախատեսված է հում նավթի տեղափոխման համար:
Ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, այս նավը կառուցվել է 2020 թ. Հարավային Կորեայում (IMO համարը՝ 9867621): Ունի 250 մ երկարություն եւ 44 մ լայնություն, ինչպես «Շուշան» ու «Ղարաբաղը»:
2020-2024 թթ. կրել է «Արիստոֆանիս» (Aristofanis) անունը եւ նավարկել Մարշալյան Կղզիների դրոշի ներքո: 2024-ի օգոստոսից մտել է Ադրբեջանի դրոշի տակ ու անվանափոխվել «Խանքենդի»: Նավի սեփականատերն ադրբեջանական SA Leader Shipholdings AFEZCO-ն է, տեխնիկական կառավարիչը (այլ կերպ ասած՝ նավը տեխնիկապես շահագործողը)՝ նույնպես ադրբեջանական ASCO Shipmanagement AFEZCO-ն, իսկ կոմերցիոն կառավարիչը, որն զբաղվում է բեռնափոխադրումների կազմակերպմամբ, կրկին ադրբեջանական SA Maritime AFEZCO-ն է (մանրամասները՝ այստեղ): Բոլորն էլ գրանցված են Բաքվի նույն հասցեում եւ փոխկապակցված են ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company) պետական ընկերությանը:
Հիշեցնենք՝ SA Maritime-ը ASCO-ի ու Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR-ի համատեղ ձեռնարկությունն է, իսկ նավը շահագործող ASCO Shipmanagement-ը հիմնադրվել է 2023-ի հունվարին ASCO-ի հիմքի վրա եւ սրա դուստր ձեռնարկությունն է:
ASCO Shipmanagement-ի նավատորմում կա 6 նավ, որոնցից 4-ը, ըստ ընկերության պաշտոնական կայքի, հում նավթի լցանավեր են, իսկ 2-ը՝ նավթային/քիմիական լցանավեր, որոնք չափերով ավելի փոքր են: Ըստ magicport.ai-ի՝ ASCO Shipmanagement-ը ոչ միայն «Շուշա», «Ղարաբաղ», «Զանգեզուր» եւ «Խանքենդի» լցանավերի, այլեւ «Ադրբեջան» (Azerbaijan) ու «Բաքու» (Baku) լցանավերի շահագործողն է:
Նախորդ անգամ անդրադարձել էինք այն հանգամանքին, որ magicport.ai-ի համաձայն՝ «Խանքենդին» էլ «Շուշայի», «Ղարաբաղի» ու «Զանգեզուրի» նման պատժամիջոցների ռիսկի տակ է: Փաստորեն, հիմա ստացվում է, որ եթե ԵՄ-ն ընդունի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հերթական փաթեթը, «Խանքենդին» կմիանա ASCO Shipmanagement-ի մյուս 3 մեծ լցանավերին ու կհայտնվի ԵՄ «սեւ ցուցակում», ինչը նրան կարգելի մուտք գործել ԵՄ անդամ երկրների նավահանգիստներ եւ շլյուզներ, ինչպես նաեւ օգտվել ծովային տրանսպորտի հետ կապված ծառայությունների լայն շրջանակից:
Նավերին առցանց հետեւող կայքերը ցույց են տալիս, որ «Խանքենդին», ինչպես ASCO Shipmanagement-ի՝ եվրոպական պատժամիջոցների տակ ընկած մյուս 3 նավերը, այս տարի պարբերաբար նավարկել է Բալթիկ ծովի ափին գտնվող ռուսական Պրիմորսկ քաղաքի եւ Ուստ Լուգա ավանի ու Էգեյան ծովի ափին գնվող թուրքական «Նեմրութ» նավահանգստի միջեւ, այլ կերպ ասած՝ Ռուսաստանից հում նավթ է տեղափոխել Թուրքիա:
Բայց այս պահին ադրբեջանական նավը լողում է այլ ուղղությամբ: Սեպտեմբերի 19-ին այն դուրս է եկել թուրքական «Նեմրութից» ու հիմա նավարկում է դեպի իսպանական Ալխեսիրաս քաղաք, որը գտնվում է Միջերկրական ծովի ափին՝ Ջիբրալթարի նեղուցի հարեւանությամբ: Ժամանումը հասցեակետ նախատեսվում է վաղը՝ սեպտեմբերի 24-ին: Եթե ԵՄ-ն «սեւ ցուցակ» ներառի այս նավը, ապա Եվրամիության նավահանգիստները, այդ թվում՝ նույն Ալխեսիրասը, անհասանելի կդառնան նրա համար:
Լուսանկարում՝ Մարշալյան Կղզիների դրոշի տակ նավարկող «Արիստոֆանիս» լցանավը, 16.03.2024, հեղ.՝ Պաուլ Գերդես, marinetraffic.com

Очередной азербайджанский танкер – кандидат на включение в “черный список” ЕС
Евросоюз включил в проект 19-го пакета санкций против России азербайджанский танкер “Ханкенди”, который ЕС считает частью российского “теневого флота”. Пакет еще не принят странами-членами ЕС, однако Hetq.am уже стали известны детали этого документа.
Напомним, что 18-й и пока последний пакет санкций Евросоюз принял в июле этого года. В числе других действий ЕС добавил в свой “черный список” 105 танкеров, имеющих отношение к России.
“С целью дальнейшего ограничения деятельности нефтяных танкеров, составляющих часть теневого флота России, или судов, обеспечивающих энергетические доходы этой страны, Совет ЕС решением 2025/1495 включает 105 новых судов в утвержденный решением 2014/512 список тех судов, которым запрещено заходить в морские порты и шлюзы стран-членов ЕС, а также пользоваться широким перечнем услуг, связанных с морским транспортом,- говорится в принятом в июле регламенте Совета ЕС.
В число указанных 105 танкеров входят плавающие под флагом Азербайджана “Шуша” (Shusha, азербайджанское название оккупированного города Шуши) и “Карабах” (Karabakh), которые предусмотрены для перевозки сырой нефти. Включение этих танкеров в “черный список” ЕС было обосновано тем, что эти азербайджанские суда перевозят сырую нефть или нефтепродукты, страной происхождения которых является Россия или которые экспортируются из РФ с применением нестандартных и высокорискованных методов судоходства.
На этом же основании ЕС в мае этого года включил в “черный список” азербайджанский танкер “Зангезур” (Zangazur). Заметим, что за несколько дней до этого санкции в отношении данного танкера ввела и Великобритания. Решение было обосновано тем, что “Зангезур” перевозит российскую нефть.
19 сентября председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, касаясь принятия 19-го пакета санкций против России, заявила: “Для ужесточения контроля мы вводим санкции против еще 118 танкеров теневого флота. В целом на данный момент под санкциями ЕС находятся свыше 560 судов”.
В распоряжении Hetq.am оказались данные этих 118 судов. В их числе плавающий под азербайджанским флагом танкер “Ханкенди” (Khankendi, азербайджанское название оккупированного Степанакерта), который также предусмотрен для перевозки сырой нефти.
Как мы уже писали в предыдущей статье, это судно было построено в 2020 году в Южной Корее (номер IMO 9867621). “Ханкенди”, как и “Карабах” и “Шуша”, имеет в длину 250 м, в ширину – 44 м.
В 2020-2024 гг. этот танкер носил название “Аристофанис” (Aristofanis) и плавал под флагом Маршалловых Островов. В августе 2024 года на судне был поднят флаг Азербайджана, а оно получило название “Ханкенди”. Собственником танкера является SA Leader Shipholdings AFEZCO, техническим управляющим (или техническим эксплуатантом судна) – также азербайджанская компания ASCO Shipmanagement AFEZCO, коммерческим управляющим, который занимается организацией грузоперевозок, - еще одна азербайджанская компания SA Maritime AFEZCO (подробности здесь). Все они зарегистрированы по одному и тому же адресу в Баку и аффилированы с государственной компанией ASCO (Azerbaijan Caspian Shipping Company).
Напомним, что SA Maritime – это совместное предприятие ASCO и Государственной нефтяной компании Азербайджана SOCAR, а эксплуатирующая танкер ASCO Shipmanagement, основанная в январе 2023 года на базе ASCO, является ее дочерним предприятием.
Флот ASCO Shipmanagement насчитывает шесть судов, четыре из которых, по данным официального сайта компании, представляют собой танкеры для перевозки сырой нефти, два – это нефтяной/химический танкеры с меньшими размерами. Согласно magicport.ai, ASCO Shipmanagement является эксплуатантом не только танкеров “Шуша”, “Карабах”, “Зангезур” и “Ханкенди”, но и “Азербайджан” (Azerbaijan) и “Баку” (Baku).
В предыдущей публикации отметили, что, согласно magicport.ai, “Ханкенди”, как и “Шуша”, “Карабах” и “Зангезур”, находится под риском санкций. И получается, что если ЕС утвердит очередной пакет санкций против России, то “Ханкенди” присоединится к трем остальным танкерам ASCO Shipmanagement и окажется в “черном списке” ЕС, в результате чего ему запретят заходить в порты и шлюзы стран-членов ЕС и пользоваться широким спектром услуг, связанных с морским транспортом.
Сайты, отслеживающие передвижение танкеров в режиме онлайн, показывают, что “Ханкенди”, как и попавшие под европейские санкции остальные три танкера ASCO Shipmanagement, в этом году регулярно курсировали между российскими городами Приморск, Усть-Луга на берегу Балтийского моря и турецким портом “Немрут” в Эгейском море, доставляя сырую нефть из России в Турцию.
Однако на данный момент азербайджанский танкер плывет в другом направлении. 19 сентября он вышел из турецкого порта “Немрут” и в настоящее время направляется в испанский город Алхесирас на берегу Средиземного моря, рядом с Гибралтарским проливом. Его прибытие в пункт назначения ожидается завтра, 24 сентября. Если ЕС включит этот танкер в “черный список”, то порты Евросоюза, в том числе Алхесирас, станут для него недоступны.
На снимке: танкер “Аристофанис”, плавающий под флагом Маршалловых Островов, 16.03.2024, авт.: Пауль Гердес, marinetraffic.com