Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը ողջունել է տիկին Կոսի այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Հայաստան–Եվրոպական միություն ակտիվ ու շարունակական երկխոսությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ հետևողական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ այն կարևոր դեր ունի ՀՀ կառավարության հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում։ Նա հավելել է, որ այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումն ամրագրված է նաև ՀՀ–ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգում։
Հանձնակատար Մարթա Կոսը վերահաստատել է ԵՄ ամուր աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրագործմանը։ Նա նշել է, որ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացը, որը կնպաստի համագործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունները, առաջիկա անելիքները և փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել ԵՄ աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, տնտեսական գործընկերության խթանման ուղիներին, ինչպես նաև վիզաների ազատականացման շուրջ ընթացող երկխոսությանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ օժանդակությունը Հայաստանի տնտեսական դիվերսիֆիկացմանը, տրանսպորտային ու ենթակառուցվածքային զարգացմանը, փոքր և միջին բիզնեսի կարողությունների ընդլայնմանը։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու սերտ համագործակցությունն՝ ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսական աճի խթանմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանը:

Премьер-министр Пашинян принял комиссара Европейского союза по вопросам расширения Марту Кос
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с комиссаром Европейского союза по вопросам расширения Мартой Кос.
Премьер-министр приветствовал визит г-жи Кос в Армению и высоко оценил активный и продолжительный диалог между Арменией и Европейским союзом. Никол Пашинян поблагодарил ЕС за последовательную поддержку, подчеркнув, что ЕС играет важную роль в реализации амбициозной повестки реформ правительства Армении. Он добавил, что расширение сотрудничества в этом направлении также закреплено в новой повестке партнерства Армения-ЕС.
Еврокомиссар Марта Кос подтвердила решительную поддержку ЕС эффективной реализации демократических реформ в Армении. Она отметила, что ЕС высоко ценит процесс построения мира в регионе, который будет способствовать дальнейшему развитию и углублению сотрудничества.
Собеседники обсудили приоритеты партнерства Армения-ЕС, предстоящие задачи и возможности для углубления сотрудничества. Были затронуты реализуемые в Армении при поддержке ЕС проекты, пути развития экономического партнерства, а также продолжающийся диалог по либерализации визового режима.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность поддержки ЕС экономической диверсификации Армении, развития транспорта и инфраструктуры, а также расширения малого и среднего предпринимательства.
Стороны выразили готовность к продолжению тесного сотрудничества, направленного на укрепление демократических институтов Армении, содействие экономическому росту и поддержание мира и стабильности в регионе.