Այս մոռացումը խժռելու է մեզ
224 զոհերին պետությունը չի ուզում հիշել: Նրանց անունները չգիտեք, մոռացել եք, որ նրանք զոհվել են: Գիտե՞ք ինչու զոհվեցին Հայոց բանակի զինվորները: Որ համերգի գնաք, սրճարանում սուրճ խմեք, խորոված անեք, ստատուս գրեք, պատգամավոր, վարչապետ լինեք: Գիտակցու՞մ եք դա, իհարկե՝ ոչ:
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա մի քանի ուղղություններով։ Այդ օրերին Հայաստանը ունեցավ 224 զոհ։ Երեք տարի անց պետությունը չհիշեց նրանց: Փոխարենը պետությունը համերգ կազմակերպեց: Ընդհանրապես, պետությունը գտել է մոռացության բանաձեւը՝ անընդհատ փառատոներ, համերգներ կազմակերպել, որ հանկարծ մտածելու ժամանակ չունենանք:
Իշխանությունների այս պահվածքը անարգանք է բանակի և հասարակության հանդեպ։ Բանակի ղեկավարությունը չի հիշում իր հերոսներին, տարիներ շարունակ Պաշտպանության նախարարությունը Մոնթեի զոհվելու օրը ծաղկեպսակ էր դնում նրա գերեզմանին,  բայց վաղուց արդեն դա չեն անում: Պետության համար զինվորականը չի կարող հերոս լինել, պետության համար հայրենիքը պաշտպանողները հերոս չեն, ռազմական ուսումնարաններում ո՞վ է հերոսի կերպարը այժմ, չգիտենք: Ու՞մ են նմանվելու զինվորները, ովքեր են զինվորականի նրանց իդեալները, չգիտենք: Բոլորը սպասում են, թե ինչ է ասելու սեպտեմբերի 13-ի մասին վարչապետը, որ իրենք էլ սկսեն խոսել այդ մասին:
Հայաստանի կառավարությունը չի կարող շարունակ մոռանալու քաղաքականություն վարել: Անհնար է մոռանալ պատերազմը, անհնար է մոռանալ մեր զինվորների հերոսական դրվագները, մեր ժողովրդի ցավերը: Քանի՜-քանի՜ հայր ու որդի, եղբայրներ են զոհվել: Սպաներ են եղել, որ իրենց պայթեցրել են գերի չընկնելու համար, զինվորներ են եղել՝ իրենց ընկերներին մարտադաշտից հանելիս զոհվել են, տղաներ, որոնք այդպես էլ իրենց դիրքը չեն թողել:
Հասարակության համար այս հակադրությունը գրեթե տեսանելի չէ: Սոցիալական ցանցերում գրառում անելով այդ հարցը փակվում է:  Զոհվածների ընտանիքները շարունակում են լուռ սգալ իրենց զավակների գերեզմաններին, իրենց տներում:
Առաջնորդվել այն տրամաբանությամբ, թե հասարակությունը պետք է մոռանա պատերազմը, որ խաղաղություն լինի, անհեթեթություն է:
Այնքան անվիճելի է, որ չմոռանալն է պետությունը և մեզ ուժեղ դարձնում։ Այսօր իշխանությունը խոսում է խաղաղությունից, բայց խաղաղություն չի կարող լինել առանց հիշողության։ Եվ այս մոռացումը, այս լռությունը խաղաղության հետ ոչ մի աղերս չունի: Ճիշտ հակառակը՝ այս լռությունը բնավ չի տանում խաղաղության: Եթե չես հիշում քո զոհերին, ինչպե՞ս կարող ես ապագա ունենալ: Այս լռության մեջ մոռացության ենք տվել նաեւ բազմաթիվ հարցեր՝ ի՞նչ կատարվեց սեպտեմբերի 13-ին, ինչպե՞ս եղավ այդ հարձակումը, ու՞մ ենք վստահել մեր բանակը, ինչպե՞ս հակառակորդը կարողացավ երեք ուղղությամբ ճեղքել մեր պաշտպանությունը, ինչու՞ այդքան զոհ ունեցանք եւ, վերջապես, ինչու՞ է մինչև հիմա Էդվարդ Ասրյանը շտաբի պետի պաշտոնում:

Государство не хочет помнить о 224 погибших. Вы не знаете их имен, вы забыли о том, что они погибли. А знаете за что погибли солдаты Армянской армии? За то, чтобы вы могли ходить на концерты, пить кофе в кафе, готовить шашлыки, писать статусы, сидеть в креслах депутатов и премьер-министра.
Осознаете ли вы это? Конечно, нет.
13 сентября 2022 года Азербайджан напал на Армению на нескольких направлениях. В те дни с армянской стороны погибли 224 человека. Спустя три года государство не вспомнило о них. Вместо этого был организован концерт. Вообще государство нашло способ предавать забвению – беспрерывно организовывать фестивали, концерты, чтобы мы, не дай Бог, не имели времени думать.
Такое поведение властей – неуважение по отношению к армии и обществу. Руководство армии не помнит своих героев. На протяжении многих лет Министерство обороны в день гибели Монте возлагало цветы к его могиле. Однако уже давно они этого не делают.
Государство считает, что военные, защитники родины не могут быть героями. Мы не знаем, кто герои для учащихся военных училищ. Не знаем, на кого хотят быть похожими солдаты, кто их идеал защитника родины. Все ждут, что скажет о событиях 13 сентября премьер-министр, чтобы тоже начать говорить об этом.
Правительство Армении не может постоянно проводить политику забвения. Невозможно забыть войну, забыть героические поступки наших солдат, боль нашего народа. Сколько погибло отцов, сыновей, братьев… Были офицеры, которые подорвали себя, чтобы не попасть в плен, солдаты, которые погибли, вынося с поля боя своих раненых товарищей, ребята, не оставившие боевые позиции.
Общество почти не замечает это противопоставление. Тема ограничивается постами в социальных сетях. А семьи погибших молча скорбят на могилах своих сыновей, в своих домах...
Абсурдно считать, что ради установления мира общество должно забыть войну. Ведь именно память составляет основу государства, именно память делает нас сильными.
Сегодня власть говорит о мире, но мир без памяти невозможен. И сегодняшнее забвение, сегодняшнее молчание не имеют ничего общего с миром. Наоборот, молчание не ведет к миру. Разве можно иметь будущее, стирая память о тех, кто погиб?
В условиях этого молчания мы забыли затронуть важные вопросы: что произошло 13 сентября? как стало возможным это нападение? кому мы доверили нашу армию? как противнику удалось прорвать нашу оборону на трех направлениях? почему мы понесли столько жертв? И, наконец, почему Эдвард Асрян до сих пор занимает должность начальника штаба?