Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել Բնության և շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը նվիրված միջազգային համաժողովում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալթայում մասնակցել է Բնության և շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը նվիրված միջազգային համաժողովին։ Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի կառավարությունների ղեկավարները: Իր ելույթում, վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Նախևառաջ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել միջազգային բնապահպանական համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար և երախտագիտություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության Կառավարության ղեկավարին՝ հյուրընկալության և այսօրվա միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Խորհրդանշական է, որ այս չափազանց կարևոր թեմայի քննարկումը տեղի է ունենում Ալթայում, որը հայտնի է իր բնական գեղեցկությամբ։
Հայաստանը լեռնային երկիր է, որի տարածքի 80%-ը կազմված է բարձրլեռնային շրջաններից: Մեր երկիրը հայտնի է իր կլիմայական գոտիների բազմազանությամբ՝ չորային մերձարևադարձայինից մինչև ալպյան: Հայաստանն ունի բուսական և կենդանական աշխարհի բազմաթիվ էնդեմիկ տեսակներ: Չորս ազգային պարկերը և երեք արգելոցները զբաղեցնում են երկրի տարածքի ավելի քան 10%-ը: Դրանց թվում է Խոսրովի արգելոցը, որի հիմքում ընկած է մարդածին անտառը, որը հիմնադրվել է 4-րդ դարում՝ որպես թագավորական որսորդավայր: Հայաստանի մարգարիտը՝ Սևանա լիճը, տարածաշրջանի ամենամեծ քաղցրահամ ջրամբարն է:
Երկրի լեռնային էկոհամակարգերը չափազանց խոցելի են կլիմայի փոփոխության նկատմամբ։ Երաշտները, հեղեղումները և վարարումներն ավելի հաճախակի են դառնում։ Չնայած Հայաստանի ածխաթթու գազի արտանետումները համաշխարհային մասշտաբով չափազանց աննշան են, մեր երկիրը գլոբալ տաքացումից ամենաշատ տուժածներից մեկն է։ Կլիմայի փոփոխության հետևանքներն արտահայտվում են սառցադաշտերի արագացված հալեցմամբ, տեղումների նվազմամբ, սողանքներով, հողի էրոզիայով և անապատացմամբ։ Ջրային ռեսուրսների պակասը հանգեցնում է արոտավայրերի և վարելահողերի արդյունավետության նվազման, ինչպես նաև անտառային ռեսուրսների կրճատման։ Այս համատեքստում կարևորում ենք ջրօգտագործման արդյունավետության բարձրացումը, նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրումը և կաթիլային ոռոգման ծրագրերի իրականացումը։
Այդ իսկ պատճառով Հայաստանի Կառավարությունը հաստատել է «Ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության 2022-2026 թթ․ ծրագիրը»։ Մշակվել է «Կլիմայի մասին» ՀՀ օրենքի նոր նախագիծ։ Օրինագծի նպատակն է ստեղծել իրավական և ինստիտուցիոնալ հիմք երկրում կլիմայական քաղաքականության մշակման և իրականացման համար։
Ազգային կարիքներին և միջազգային պարտավորություններին ի պատասխան, 2021 թվականի մայիսին Կառավարությունը հաստատել է Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը և 2021-2026 թվականների միջոցառումների ցանկը՝ այդպիսով սահմանելով հարմարվողականության ռազմավարական շրջանակը և դրա պլանավորման ջանքերը երկրում՝ ապագայում մշտական և շարունակական հիմունքներով:
Հայաստանը ողջունում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համագործակցությունը կլիմայական օրակարգի շրջանակներում, կարևոր են նաև Եվրասիական ցածր ածխածնային զարգացման ծրագրերը:
Կարևորելով կենսաբազմազանության պահպանումը՝ Հայաստանն իրականացնում է վայրի կենդանիների պոպուլյացիաների վերականգնման ծրագրեր: 2002 թվականից ի վեր Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող կովկասյան ընձառյուծի պոպուլյացիայի վերականգնման ծրագիրը տալիս է զգալի արդյունքներ: Արդեն իսկ արձանագրվել է այս կենդանատեսակի մշտական բնակությունը և ձագերի բազմացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է կովկասյան ընձառյուծի բնակավայրի և սննդապահովման կայունության հասնելու մասին: Հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվում է նաև կովկասյան ազնվացեղ եղջերուի պոպուլյացիայի վերականգնման ծրագիրը Դիլիջանի արգելոցի տարածքում:
Հայաստանը նաև աջակցում է ՄԱԿ-ի շրջանակներում լեռնային երկրների օրակարգին: Մենք ակտիվ մասնակցում ենք ՄԱԿ-ի շրջանակներում Լեռնային երկրների բարեկամների խմբի աշխատանքներին, որը նախաձեռնել է Ղրղզստանը: Մենք նաև միացել ենք ղրղզական կողմի «Լեռնային գործընկերության խումբ» նախաձեռնությանը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի շրջանակներում: Մենք հույս ունենք, որ խումբը կդառնա կլիմայական համաժողովի շրջանակներում բանակցային գործընթացների ակտիվ մասնակից, որի նպատակով պատրաստ ենք ակտիվորեն նպաստել խմբի շրջանակներում անհրաժեշտ օրակարգի ձևավորմանը:
Ինչպես գիտեք, Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովը 17-րդ հանդիպումը՝ COP17-ը կանցկացվի Հայաստանում 2026 թվականին:
Մենք ակնկալում ենք ձեր երկրների բարձր մակարդակի պատվիրակությունների, ինչպես նաև ակադեմիական և փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությունը COP17-ի աշխատանքներին: Որպես նախագահող և հյուրընկալող երկիր՝ Հայաստանը կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի ապահովի արդյունավետ երկխոսություն, մերձեցնի կողմերի դիրքորոշումները և կայացնի հավասարակշռված և բովանդակալից որոշումներ, որոնք հաշվի կառնեն բոլոր կողմերի շահերն ու առաջնահերթությունները:
Վստահ ենք, որ միասին կարող ենք զգալի ներդրում ունենալ կենսաբազմազանության պահպանման և բնական միջավայրի ռացիոնալ օգտագործման համաշխարհային ջանքերում՝ մեր մոլորակի համար համատեղ պատասխանատվության ոգուն համապատասխան: Շնորհակալություն ուշադրության համար»:

Премьер-министр Пашинян принял участие и выступил с речью на Международной экологической конференции
Премьер-министр Никол Пашинян в Республике Алтай принял участие в Международной экологической конференции. В мероприятии также приняли участие главы правительств России, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Таджикистана, Узбекистана и Туркменистана. В своем выступлении премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
«Прежде всего хотел бы поблагодарить за приглашение принять участие в международной экологической конференции и выразить признательность председателю правительства Российской Федерации за гостеприимство и организацию сегодняшнего мероприятия на высоком уровне.
Символично, что обсуждение этой крайне важной тематики проходит на Алтае, который славится своей природной красотой.
Армения – горная страна, территория которой на 80% состоит из высокогорных регионов. Наша страна известна разнообразием климатических поясов։ от засушливого субтропического до альпийского. Армения имеет много эндемичных видов флоры. Четыре национальных парка и три заповедника занимают более 10% территории страны. Среди них Хосровский заповедник, основу которого составляет рукотворный лес, заложенный еще в 4-м веке как царское охотничье угодье. Жемчужина Армении – озеро Севан является самым большим пресноводным водоемом в регионе.
Горные экосистемы страны крайне уязвимы к изменению климата. Становятся более частыми засухи, наводнения и паводки. Хотя выбросы углекислого газа со стороны Армении крайне незначительны в общемировом масштабе, наша страна одна из наиболее пострадавших в результате глобального потепления. Последствия изменения климата выражаются в ускоренном таянии ледников, уменьшении осадков, оползнях, процессах эрозии почвы и опустынивании. Нехватка водных ресурсов ведет к снижению эффективности пастбищ и пахотных земель, уменьшению лесных ресурсов. В этом контексте придаем важное значение повышению эффективности использования водных ресурсов, внедрению инновационных технологий, осуществлению программ капельного орошения.
Именно поэтому правительство Армении утвердило «Программу адаптации к изменению климата в секторе водных ресурсов на 2022-2026 годы». Разработан новый законопроект Республики Армения «О климате»․ Целью законопроекта является создание правовой и институциональной основы для разработки и реализации климатической политики в стране.
В ответ на национальные потребности и международные обязательства, в мае 2021 года правительство утвердило Национальную программу действий по адаптации к изменению климата и Перечень мер на период с 2021 по 2026 гг., определив таким образом стратегические рамки адаптации и усилия по ее планированию в стране на постоянной и непрерывной основе в будущем.
Армения приветствует сотрудничество государств-членов ЕАЭС в рамках климатической повестки, также важны Евразийские программы низкоуглеродного развития.
Придавая большое значение сохранению биоразнообразия, Армения осуществляет программы по восстановлению популяции диких животных. Осуществляемая с 2002 года совместно с Всемирным Фондом дикой природы программа восстановления популяции кавказского леопарда приносит ощутимые плоды.
Уже зафиксировано перманентное проживание данного вида животных на территории Армении и выведение детенышей, что свидетельствует о достижении устойчивости среды обитания и кормовой базы кавказского леопарда. Также совместно с Фондом осуществляется программа восстановления популяции кавказского благородного оленя на территории Дилижанского заповедника.
Армения поддерживает также повестку горных стран в рамках ООН. Мы активно участвуем в работе Группы друзей Горных стран в рамках ООН, которая была инициирована Кыргызстаном. Мы также присоединились к инициативе кыргызской стороны под названием “Группа горного партнерства” в рамках конференции сторон Конвенции ООН по изменению климата. Надеемся, что группа станет активным участником переговорных процессов в рамках климатической конференции, в целях чего готовы активно содействовать формированию необходимой повестки в рамках группы.
Как вы знаете, 17-я Конференция сторон – COP17 по Биологическому разнообразию будет проведена в Армении в октябре 2026 года.
Рассчитываем на участие высокопоставленных делегаций из ваших стран, а также представителей, академических и экспертных кругов в работе COP17. В качестве председателя и принимающей стороны, Армения приложит все усилия для продуктивного диалога, сближения позиций сторон и принятия сбалансированных и содержательных решений, учитывающих интересы и приоритеты всех сторон.
Уверены, что вместе мы сможем внести существенный вклад в глобальные усилия по сохранению биоразнообразия и рационального использования природной среды в духе общей ответственности за нашу планету. Спасибо за внимание».