Ամերիաբանկն արժանացել է Euromoney ամսագրի «2025 թ. լավագույն բանկը Հայաստանում» գերազանցության մրցանակին
Euromoney առաջատար միջազգային պարբերականը, որը հայտնի է ֆինանսական ոլորտի հեղինակավոր վերլուծություններով, Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության ժամանակ Ամերիաբանկին շնորհել է «2025թ. լավագույն բանկը Հայաստանում» գերազանցության մրցանակը։ Ամերիաբանկը 2011թ-ից ի վեր  այս պատվավոր մրցանակին արժանանում է արդեն 11-րդ անգամ։
Ամենամյա այս մրցանակաբաշխության շրջանակում գնահատվում է ավելի քան 100 երկրի առաջատար բանկերի գործունեությունը, մասնավորապես, բանկերի ռազմավարական նախաձեռնությունները,  թվային լուծումները և ֆինանսական ոլորտի այլ ձեռքբերումները:
Պարբերականը շեշտում է, որ 2024թ-ի ընթացքում ռազմավարական գործընկերների միջոցով Ամերիաբանկին հաջողվել է ներգրավվել ավելի քան 300 մլն ԱՄՆ դոլար։ Դրանց թվում են 200 մլն դոլար՝ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայից (IFC), և 105 մլն եվրո՝ Եվրոպական ներդրումային բանկից (ԵՆԲ)՝ ուղղված միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը, ինչպես նաև կլիմայական ծրագրերի ֆինանսավորմանը։
Հատկանշական է նաև Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելի 2024թտարեկան աճը` 42.3% ՝ հասնելով 596 մլրդ դրամի (1.55 մլրդ ԱՄՆ դոլար)։
Բանկի ակտիվները 2024թ-ին աճել են 33.6%-ով՝ հասնելով 1.9 տրլն դրամի, իսկ մասնաբաժինը շուկայում՝ 17.1%-ի։ Ըստ պարբերականի, այս ցուցանիշները վկայում են Ամերիաբանկի շոշափելի դիրքը և ազդեցության ընդլայնումը Հայաստանի բանկային համակարգում։
2024թ-ին Բանկն ապահովել է գործարքների 99%-ի և վաճառքների ավելի քան 50%-ի օնլայն իրականացում։ Նշվում է նաև, որ նախորդ տարվա համեմատ MyAmeria հավելվածի ամսական ակտիվ մուտքերն ավելացել են 51.3%-ով, իսկ հավելվածի միջոցով իրականացված գործարքների քանակը՝ 46.3%-ով։
Ըստ Euromoney-ի, այս հաջողությունները վկայում են Ամերիաբանկի ռազմավարական հեռատեսության և գործառնական գերազանցության մասին, ինչպես նաև՝ հանձնառությունը տեխնոլոգիական նորարարությունների ընդլայնման և  հայկական տնտեսության առանցքային ոլորտների կայուն զարգացման ուղղությամբ։
«Այս պատվավոր մրցանակը վերահաստատում է մեր երկարաժամկետ ռազմավարության ու հետևողական աշխատանքի արդյունավետությունը։ Այն նաև ընդգծում է մեր առաջընթացը թվային լուծումների շարունակական բարելավման ուղղությամբ և Ամերիաբանկի կարևոր ներդրումը տնտեսության ամենատարբեր ոլորտների զարգացման գործում։ Euromoney-ի գերազանցության մրցանակը մեր թիմի, մեր հաճախորդների և գործընկերների համատեղ ձեռքբերումն է, ինչի համար հայտնում եմ իմ խորին երախտագիտությունը։ Այն մեզ ոգևորում է, որ էլ ավելի մեծ եռանդով շարունակենք աշխատանքը՝ ի նպաստ մեր երկրի զարգացման և կյանքի որակի բարելավման»,- նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
Ամերիաբանկը առաջատար ֆինանսական հաստատություն է, ՀՀ տնտեսության նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները կազմում են շուրջ 1.9 տրիլիոն ՀՀ դրամ: Բանկն առաջնորդվում է հաճախորդամետ քաղաքականությամբ՝ թվային ժամանակակից միջավայրում սպասարկման բարձր որակ և բանկային փորձառություն ապահովելու նպատակով։ Ամերիաբանկը որդեգրել է բիզնեսի պատասխանատու վարման քաղաքականությունը` նպաստելով Հայաստանի անցմանը դեպի կայուն ապագա: Ավելի մանրամասն տեղեկատվությունը ներկայացված է այստեղ՝ www.ameriabank.am:

Америабанк удостоился награды Euromoney за превосходство как лучший банк в Армении в 2025 г.
Ведущее международное издание Euromoney, известное авторитетным анализом финансового сектора, присудило Америабанку награду за превосходство «Лучший банк Армении в 2025 г.» на церемонии награждения, состоявшейся в Лондоне. С 2011 г. Америабанк удостаивается этой престижной награды уже в 11-й раз.
В рамках ежегодной премии оценивается деятельность ведущих банков более 100 стран, в частности, их стратегические инициативы, цифровые решения и прочие достижения в финансовом секторе.
В публикации подчеркивается, что за год банк привлек более 300 млн долларов США в рамках стратегических партнерств, что свидетельствует о его мощных возможностях по привлечению финансирования. В числе привлеченных средств – 200 млн долларов США от Международной финансовой корпорации и 105 млн евро от Европейского инвестиционного банка, специально выделенных на поддержку климатического финансирования и микро-, малых и средних предприятий.
Примечательно, что розничный кредитный портфель Америабанка продемонстрировал уверенный рост, увеличившись за год на 42.3% и достигнув 596 млрд драмов (1.55 млрд долларов США).
Общие активы значительно увеличились – на 33.6% в годовом исчислении, составив 1.9 трлн драмов в 2024 году, а доля банка на рынке увеличилась до 17.1%. Этот рост подчеркивает существенное влияние Америабанка и его растущее влияние в банковском секторе Армении.
В 2024 году более 99% транзакций и более 50% продаж были проведены в цифровом формате. Приверженность банка цифровым инновациям подтверждается значительным ростом популярности приложения MyAmeria, где ежемесячный объем активного использования по количеству входов в систему и транзакций вырос на 51.3% и 46.3% соответственно по сравнению с предыдущим годом.
Эти достижения в совокупности отражают дальновидную стратегию Америабанка, совершенство операционных процессов и стремление к расширению как технологического присутствия, так и поддержки критически важных секторов экономики Армении.
«Эта престижная награда подтверждает эффективность нашей долгосрочной стратегии и последовательной работы. Она также подчеркивает наш прогресс в плане постоянного совершенствования цифровых решений и значительный вклад Америабанка в развитие различных секторов экономики. Награда Euromoney за превосходство – это совместное достижение нашей команды, клиентов и партнеров, за что я выражаю им глубокую благодарность. Она вдохновляет нас на то, чтобы мы продолжили работать с еще большим энтузиазмом для развития нашей страны и повышения качества жизни», – отметил Артак Анесян, генеральный директор Америабанка.
Америабанк является ведущим финансовым учреждением Армении с объемом активов около 1.9 триллиона драмов РА и играет важную роль в экономике страны. Банк придерживается клиентоориентированной политики для обеспечения высокого качества обслуживания и удовлетворенности банковским опытом в современной цифровой среде. Америабанк привержен принципу ответственного ведения бизнеса и способствует переходу Армении к экологически устойчивому будущему. С более подробной информацией можно ознакомиться здесь: www.ameriabank.am.