22-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի մեկնարկը (լուսանկարներ)
Մեկնարկեց «Ոսկե ծիրան» Երևանի 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որն այս տարի անցկացվում է հուլիսի 13-20-ը:
Կինոփառատոնի հիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանն իր խոսքում հարգանքի տուրք մատուցեց բոլոր այն հայ կինոգործիչներին, ովքեր վերջերս կնքեցին իրենց մահկանացուն։ Խաչատրյանի հրավերով՝ բեմ բարձրացան մյուս երկու համահիմնադիրները՝ Սուսաննա Հարությունյանը և Միքայել Ստամբոլցյանը, և երեքը միասին ազդարարեցին փառատոնի մեկնարկը։
Այս տարվա բացման ֆիլմն էր Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» նոր ֆիլմը, որը մայիսին Կաննում արժանացավ գլխավոր մրցանակի՝ Պալմ դե Օրի։
Ջաֆար Փանահին հանձնեց փառատոնի Փարաջանովյան թալեր մրցանակը Ամիր Նադերիին՝ համաշխարհային կինոյում ունեցած մեծ ավանդի համար։
«Ոսկե ծիրան»-ի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։ Հատկանշական է, որ առաջին անգամ «Ոսկե ծիրան»-ը կպատվի աֆրիկացի ռեժիսորի։

Состоялось открытие 22-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” (фото)
В Ереване состоялось открытие 22-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. В этом году он будет проходить с 13-го по 20-е июля.
В своем выступлении учредитель и председатель кинофестиваля Арутюн Хачатрян прежде всего отдал дань уважения тем армянским кинодеятелям, которые недавно ушли из жизни. Затем по приглашению Хачатряна на сцену поднялись двое других соучредителей “Золотого абрикоса” – Сусанна Арутюнян и Микаэл Стамболцян. Вместе они возвестили о начале работы киноконкурса.
В этом году “Золотой абрикос откроется показом нового фильма иранского режиссера Джафара Панахи “Простая случайность”. В мае эта картина удостоилась главного приза Каннского фестиваля – “Золотой пальмовой ветви”.
Панахи вручил награду ереванского кинофестиваля – “Параджановский талер ” – режиссеру из Ирана Амиру Надери за его вклад в мировое кино.
Председателем жюри конкурсной программы “Золотого абрикоса” является призер Каннского кинофестиваля и премии “Сезар” Французской академии искусств, мавританский кинорежиссёр, сценарист и продюсер Абдеррахман Сиссако. Примечательно, что впервые на кинофестивале “Золотой абрикос” будут чествовать африканского режиссера.