Թանկարժեք բնակարանը՝ կես գնով․ Վահե Ղազարյանի, նրա ընկերոջ եւ Գագիկ Ծառուկյանի գործարքը
Ներքին գործերի նախկին նախարար Վահե Ղազարյանը կնոջ հետ բնակվում է Երևանի Նորք-Մարաշ թաղամասում։ Մյասնիկյան պողոտայից երևում է նորակառույց թաղամասի բարձրահարկ շենքերի մի մասը, եւ հենց այն մեկը, որտեղ ապրում է նախկին նախարարը։ Հայտնի է, որ թաղամասը կառուցել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի ընկերությունը։
Բնակարանը, որտեղ ապրում է Վահե Ղազարյանը, գրանցված է նրա ընկերոջ անունով։ «Հետքը» ուսումնասիրել է բնակարանի գնմանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր եւ պարզել, որ այն ձեռք է բերվել գույքի շուկայական արժեքի կես գնով։ Ձեռք բերելուց հետո բնակարանը վերանորոգվել է, որից հետո Վահե Ղազարյանը տեղափոխվել է այստեղ՝ բնակության։ Վահե Ղազարյանի նույն ընկերոջ անունով եւս մեկ բնակարան է ձեռք բերվել Երևանում։ Այդտեղ էլ բնակվում է Վահե Ղազարյանի ավագ որդին։ Ի տարբերություն նախկին նախարարի կողմից տնօրինվող գույքի՝ նրա որդու կողմից տնօրինվող բնակարանը գնվել է վարկային միջոցներով։
Վահե Ղազարյանի կարիերան
2003 թ․-ին ոստիկանության տեսուչի պաշտոնից կարիերան սկսած Վահե Ղազարյանը մինչեւ 2018 թ․-ը Տավուշի մարզում տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել։ Այդ ընթացքում ամենաբարձրը եղել է Ոստիկանության Դիլիջանի բաժնի պետի պաշտոնը։ 2018 թ.-ի իշխանափոխությունից շաբաթներ անց Վահե Ղազարյանը նշանակվեց Ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության պետ։ Մեկ տարի անց նշանակվեց ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ-ոստիկանության զորքերի հրամանատար, եւս մեկ տարի անց՝ ՀՀ ոստիկանապետ, ապա՝ Ներքին գործերի նախարար։
Ղազարյանի կարիերայի աճը շատերը պայմանավորում են նրա եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընկերական հարաբերություններով, որոնք ձեւավորվել են նրանց ծննդավայրում՝ Իջեւանում։ Սակայն, 2024 թ․-ի նոյեմբերին Վահե Ղազարյանն ազատվեց ՆԳ նախարարի պաշտոնից։ Պետական ծառայությունից հեռանալիս նա մի քանի անշարժ գույք էր տնօրինում, սակայն չի ընդունում, որ դրանք իրենն են, ասում է՝ ընկերոջինս է, ժամանակավոր եմ բնակվում։
Նորք-Մարաշի գործարքը
Նորք-Մարաշ 131-րդ հասցեի փակ թաղամասի շինարարությունն ավարտվել էր 2012 թ․-ին, սակայն տարիներ շարունակ շահագործման չէր հանձնվում։ 2018 թ․-ից հետո բնակելի համալիրը սկսեց բնակեցվել։ Կառուցված շենքերում բնակարանների մեծ մասը գրանցված է Գագիկ Ծառուկյանի հետ կապված մարդկանց անուններով։ Համալիրի սեփականատերը «Հեսպեռ վենչուս» ՍՊԸ-ն է, որի հիմնադիրը Շոտլանդիայում գրանցված համանուն ընկերությունն է։ «Հեսպեռ Վենչուս» ՍՊԸ-ի տնօրենը Արայիկ Կեսոյանն է՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊԸ-ի տնօրենը։
2022 թ․-ի ապրիլին Նորք-Մարաշ 131/10 շենքի N 123 բնակարանը վաճառվել է։ 130 քմ մակերեսով բնակարանը 36 մլն դրամով գնել է ծնունդով Իջեւանից Արմեն Իսկանդարյանը։ 17 հարկանի շենքի 14-րդ հարկում գտնվող ընդարձակ բնակարանը ձեռք բերվելուց հետո վերանորոգվել է, կահավորվել։ Ապա այդ բնակարան է տեղափոխվել Վահե Ղազարյանը, որտեղ էլ մինչ օրս ապրում է կնոջ հետ։
«Հետք»-ն ուսումնասիրել է նույն շենքում նույն թվականի նույն ամսում բնակարանների գնման բոլոր գործարքները։ Նորք-Մարաշ 131/10 շենքում 2022 թ․-ի ապրիլին 4 բնակարան է վաճառվել կամ գնվել, որոնցից մեկը գրանցված է Վահե Ղազարյանի ընկերոջ՝ Արմեն Իսկանդարյանի անունով։ Վաճառված չորս բնակարանների պայմանագրային գների համաձայն՝ յուրաքանչյուր գործարքի դեպքում 1 քմ-ն արժեցել է 280, 490, 539, 587 հազար դրամ։ Բնականաբար, 1քմ-ն 280 հազար դրամ արժեքով բնակարանը գնվել է հենց Վահե Ղազարյանի ընկերոջ անունով։ 130 քմ մակերեսով բնակարանը գնվել է 36 միլիոն 428 հազար դրամով, որն այդ ժամանակ համարժեք էր 77 հազար ԱՄՆ դոլարի (1 դոլարը՝472 դրամ)։ Ձեռք բերված բնակարանի մակերեսը մոտավորապես համարժեք է երևանյան միջին վիճակագրական 3 սենյականոց բնակարանի մակերեսի կրկնապատիկին։
Էրեբունու գործարքը
Էրեբունի վարչական շրջանի էրեբունու փողոցում 2024 թ․-ին շահագործման է հանձվել ԱԺ նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդուն՝ Դավիթ Սեդրակյանին պատկանող նորակառույց բնակելի համալիրը։ Երկու 16 հարկանի շենքից բաղկացած համալիրը կառուցել է «Բիդեք» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության բաժնեմասի 75%-ը պատկանում է Դավիթ Սեդրակյանին։
Վերջերս շահագործման հանձնված շենքում բնակություն է հաստատել ՆԳ նախկին նախարար Վահե Ղազարյանի ավագ որդին՝ Ռոբերտ Ղազարյանը։ Նրա կողմից տնօրինվող բնակարանը 14-րդ հարկում է։ Մակերեսը՝ 100 քմ (99.67): Բնակարանը սեփականության իրավունքով պատկանում է կրկին Արմեն Իսկանդարյանին՝ Վահե Ղազարյանի ընկերոջը։ Նույն շենքում նույն ժամանակահատվածում նա ձեռք է բերել նաեւ ստորգետնյա ավտոկայանատեղի։ Բնակարանը գնվել է հիփոթեքային վարկով, որը տրամադրել է «Ամերիաբանկը»։ Ի տարբերություն Նորք-Մարաշի բնակարանի, այս բնակարանի գինը զգալի շեղում չունի նույն շենքում վաճառված այլ բնակարանների գներից։ Այն գնվել է 36 միլիոն դրամով։ Իսկ ավտոկայանատեղին, որն արժե մոտ 5 մլն դրամ, գնվել է առանց վարկային միջոցների։
Վահե Ղազարյանի ընկերոջ անունով իրականացված գործարքներն ավելի կասկածելի են դառնում, երբ ուշադրություն ենք դարձնում բնակարանները վաճառողների գործունեությանը։ Նորք-Մարաշի բնակարանը գնվել է Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ընկերությունից։ Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում իր տեղն ունեցող գործչի մերձավորները հաճախ են հայտնվում իրավապահների տեսադաշտում։ Ամենաթարմ դեպքը Ծաղկաձորի խաղատներից մեկում Ծառուկյանի ավագ որդու մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպն է, որը իրավապահները որակել են խուլիգանություն։ Ծառուկյանի որդին միջադեպից օրեր անց լքել է Հայաստանը եւ հետախուզման մեջ է։ Երբ Վահե Ղազարյանն ազատվեց Ներքին գործերի նախարարի պաշտոնից, պաշտոնանկության վերաբերյալ շրջանառվող վարկածներից գլխավորն այն էր, որ իրավապահները ժամանակին եւ պատշաճ չեն արձագանքել օպերատիվ իրավիճակին եւ չեն խոչընդոտել ենթադրյալ հանցանքի մեջ մեղադրվողին, որ երկիրը լքի։
Ինչ վերաբերում է «Էրեբունու» տան գործարքի չերեւացող կողմին, ապա ուշադրության է արժանի շենքը կառուցած «Բիդեք» ՍՊԸ-ի եւ ՆԳՆ ոստիկանության կապը։ Սեդրակյանի ընկերությունը 2021 թ․-ին 2 միլիարդ դրամի պայմանագիր էր կնքել Ոստիկանության հետ նախկին ՊՊԾ գնդի տարածքը վերակառուցելու համար (տեղում Պարեկային ծառայության նոր շենք եւ օժանդակ շինություններ կառուցելու համար)։
Վահե Ղազարյանի եւ Արմեն Իսկանդարյանի պատասխանը
Վերը նկարագրված գործարքների վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով գրավոր դիմեցինք Վահե Ղազարյանին, որից հետո ստացանք ինչպես նրա, այնպես էլ ընկերոջ՝ Արմեն Իսկանդարյանի պատասխանը։ Ներկայացրել էինք մեր ձեռքի տակ առկա փաստերը եւ գնահատողական դատողություն էինք արել․ «Հաշվի առնելով, որ նշված բնակարանները տնօրինվում են Ձեր եւ Ձեր ընտանիքի անդամների կողմից, ձեռք են բերվել շուկայական արժեքից էապես ցածր գնով, պատկանել են այնպիսի ՍՊԸ-ների, որոնց սեփականատերերը քաղաքական եւ տնտեսական ազդեցություն ունեն ՀՀ-ում, նախկինում եւ հիմա պարբերաբար հայտնվում են իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում, պետության կողմից նրանց դեմ ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցեր են ներկայացվել դատարան, մենք եզրահանգում ենք, որ նշված գույքի իրական շահառուն հանդիսանում եք Դուք, թեեւ դրանք գրանցվել են Ձեր ընկերոջ՝ Արմեն Հրաչիկի Իսկանդարյանի անունով»։
Պատասխանելով մեր գրությանը՝ Վահե Ղազարյանը նախ նշել է, որ բնակարանները պատկանում են իր մանկության ընկեր Արմեն Իսկանդարյանին, եւ գործարքների գների վերաբերյալ ինքը չի կարող պարզաբանում տրամադրել։ Նախկին նախարարը հայտարարել է, որ իր ընտանիքը խորհրդային տարիներից բավարար ֆինանսական միջոցներ է ունեցել, եւ եթե կարիք լիներ բնակարան գնելու, ապա այն կգնեին հենց իր անունով, ինչպես որ գնվել է Երևանի Ադոնցի փողոցում գտնվող նորակառույց շենքի բնակարանը, որը դեռ բնակեցված չէ։ Նա հիշեցրել է, որ Տավուշից Երևան տեղափոխվելուց հետո բնակվել է Արգիշտի փողոցում գտնվող բնակարանում, որը պատկանել է իր եղբորը։
«Արմեն Հրաչիկի Իսկանդարյանն իմ մանկական ընկերն է, և բացի այդ էլ՝ հանդիսանում է նաև որդուս՝ Ռոբերտ Ղազարյանի հարսանիքի կնքահայրը և որդուս ամուսնությունից հետո առաջարկել է, որ նա կնոջ հետ միասին բնակվի իրեն պատկանող վերոնշյալ բնակարանում։ Հաշվի առնելով, որ իմ ընտանիքին պատկանող բնակարանը փոքր էր, որդիս իր հարսանիքի քավորի առաջարկը չի մերժել և կնոջ հետ սկսել է անհատույց բնակվել վերոնշյալ հասցեում»,- պատասխանել է Վահե Ղազարյանը։ Ապա անդրադարձել է Նորք-Մարաշի բնակարանի պատմությանը․ «Ինչ վերաբերում է Երևան քաղաքի Նորք-Մարաշ 131/10 շենքի 123 բնակարանին, ապա այն նույնպես պատկանում է Արմեն Իսկանդարյանին, և հաշվի առնելով, որ իմ կողմից գնված բնակարանի շահագործման հանձնումը ձգձգվում էր, Արմեն Իսկանդարյանը առաջարկել է ինձ ժամանակավորապես բնակվել իրեն պատկանող վերոնշյալ հասցեում, հաշվի առնելով, որ եղբորս երեխաները նույնպես բնակվում էին Երևան քաղաքի Արգիշտի 15/34 հասցեում գտնվող բնակարանում, առաջարկվող բնակարանը գտնվում էր կնոջս աշխատանքի վայրի մոտակայքում, ես նրա առաջարկը չեմ մերժել և կնոջս հետ ժամանակավորապես տեղափոխվել եմ բնակության վերոնշյալ հասցե՝ մինչև իմ կողմից գնված բնակարանի նորոգումն ավարտելը և այնտեղ տեղափոխվելը»։ Վահե Ղազարյանը նաեւ նշել է, որ ընկերը՝ Արմեն Իսկանդարյանը, բավականին մեծ ֆինանսական միջոցներ ունի եւ դեռեւս 2000-ականներից մեծ քանակությամբ բնակարաններ է գնել ոչ միայն Երեւանում։
Արմեն Իսկանդարյանը, իր հերթին պատասխանելով մեր նույն գրությանը, կրկնել է 2000-ականներից բազմաթիվ բնակարաններ ունենալու մասին միտքը եւ հավելել, որ երկար տարիներ ձեռնարկատիրությամբ է զբաղվել Հայաստանում եւ Ռուսաստանում։ Նա էլ է հիշեցրել, որ Վահե Ղազարյանի որդու հարսանիքի կնքահայրն է եւ որ սանիկներին ինքն է առաջարկել անհատույց ապրել իր անունով գրանցված տանը։ «Ինչ վերաբերում է Երևան քաղաքի Նորք-Մարաշ 131/10 շենքի 123 բնակարանի գնմանը, ապա կառուցապատող ընկերության ղեկավարության հետ ունեմ բարեկամական, ընկերական կապեր, իսկ նշված բնակարանը (ինչպես նաև նշված շենքում գտնվող այլ բնակարաններ) իմ կողմից գնման պահին եղել են անբարեկարգ՝ ջրատար խողովակների վնասման և անձրևաջրերի լցման պատճառով, և այդ բնակարանը ինձ վաճառվել է Ձեր կողմից մատնանշված գնով։ Նաև նշեմ, որ նշված շենքում անմխիթար վիճակում գտնվող այլ բնակարաններ նույնպես եղել են, որոնք, իմ ունեցած տեղեկություններով, վաճառվել են շուկայականից էժան գներով։
Բնակարանը գնելուց հետո տևական ժամանակ այն վերանորոգվել է, քանի որ վերանորոգվելուց հետո չէր շահագործվում, առաջարկել եմ ընկերոջս՝ Վահե Ղազարյանին կնոջ հետ միասին ժամանակավորապես բնակվել իմ վերոնշյալ բնակարանում, մինչև իր կողմից գնված բնակարանը կհանձնվի շահագործման, այնտեղ կկատարի վերանորոգման աշխատանքներ և կտեղափոխվի»,- բացատրել է Արմեն Իսկանդարյանը՝ մեզ առաջարկելով ստուգել իր անձնական, ընկերական եւ բարեկամական կապերը եւ համոզվել, որ ինքն այն մարդը չէ, որի անունով կարող է գրանցվել այլ անձի գույք (այդ թվում՝ իր ընկերոջը պատկանող)։
Ո՞վ է Արմեն Իսկանդարյանը
Մինչ Արմեն Իսկանդարյանի առաջարկը, մենք արդեն ուսումնասիրել էինք նրա կապերը եւ ունեցվածքը։ Մեր ուսումնասիրության արդյունքները եւ Արմեն Իսկանդարյանի՝ «բազմաթիվ բնակարաններ ունենալու» մասին տեղեկությունները իրականությանը չեն համապատասխանում։
56-ամյա Իսկանդարյանը Իջեւանից է։ Արմեն Իսկանդարյանը 2023 թ․-ին դարձել է «Հին իջեւանատուն» հյուրանոցի բաժնետեր։ Հյուրանոցը դժվարությամբ է կառուցվել, պարբերաբար շինարարությունը երկար ժամանակով դադարել է։ Այն հնարավոր է դարձել վերջնական տեսքի բերել միայն 2019 թ․-ից հետո։ Հյուրանոց է այցելել նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Այսինքն, Արմեն Իսկանդարյանը Հայաստանում դե յուրե տնտեսական գործունեություն է սկսել 2023 թ․-ից։ Իջեւանի համայնքապետարանի կայքում տեղադրված հաղորդագրության համաձայն՝ 2017 թ․-ին Արմեն Իսկանդարյանի եւ նրա եղբոր միջոցներով Իջեւանի բժշկական կենտրոնի տարածքում խաչքար է տեղադրվել։
Հայաստանում Արմեն Իսկանդարյանին սեփականության իրավունքով պատկանում է հետևյալ գույքը՝ Վահե եւ Ռոբերտ Ղազարյանների կողմից տիրապետվող բնակարանները (Երևանի Նորք–Մարաշ եւ Էրեբունի թաղամասերում), ավտոտնակ, առանձնատուն Դիլիջանում, առանձնատուն Իջեւանում, հասարակական տարածք Իջեւանում։ Նա ունի նաեւ 2 ավտոմեքենա՝ «Տոյոտա Լենդ կրաուզեր» եւ «Մերսեդես բենս» G63AMG։ Արմեն Իսկանդարյանի այն հայտարարությունը, թե 2000 թ․-ից Երևանում եւ այլ մարզերում ձեռք է բերել տարբեր անշարժ գույքեր, այդ թվում՝ բնակարաններ Երևան քաղաքում, ճիշտ չէ։
Այս եւ նմանատիպ այլ պատմությունները իրավական գնահատականի կարող են արժանանալ միայն քաղաքական որոշման դեպքում։

Дорогая квартира за полцены. Какую сделку заключили Ваге Казарян, Армен Искандарян и Гагик Царукян?
Бывший министр внутренних дел РА Ваге Казарян и его жена живут в новом элитном ереванском микрорайоне Норк-Мараш. С проспекта Мясникяна видны лишь некоторые высотные здания этого квартала, и среди них то здание, в котором в настоящее время живет бывший министр. Известно, что элитный квартал построила компания бывшего депутата Национального Собрания и крупного предпринимателя Гагика Царукяна.
Квартира, в которой проживают супруги Казаряны, зарегистрирована на имя его друга. Hetq.am изучил документы, касающиеся покупки квартиры, и выяснил, что она была приобретена за половину своей рыночной стоимости. Ваге Казарян купил в Ереване еще одну квартиру на имя того же друга. В ней сейчас проживает его старший сын. Однако в отличие от недвижимости, которой распоряжается бывший министр ВД, квартира его сына была приобретена в ипотеку.
Карьера Ваге Казаряна
Ваге Казарян, чья карьера началась в 2003 году с должности инспектора полиции, до 2018 года занимал различные должности в Тавушской области. В тот период самой высокой его должностью была должность начальника полиции Дилижана. В 2018 году, спустя несколько недель после смены власти в Армении, Казарян был назначен начальником областного управления полиции Тавуша. Через год он стал командующий войсками полиции и заместителем начальника Полиции, а еще через год – начальником Полиции РА, а затем и министром внутренних дел.
Многие считают, что карьерный рост Казаряна обусловлен его дружбой с премьер-министром Николом Пашиняном, которая началась в Иджеване, откуда оба они родом. Однако в ноябре 2024 года Ваге Казарян уволился с поста министра ВД. На момент ухода из госслужбы он распоряжался несколькими единицами недвижимости, но при этом отрицал, что они принадлежат ему, говорил, что живет там временно.
Сделка по ЖК в Норк-Мараше
Строительство 131-го огороженного квартала в Норк-Мараше завершилось в 2012 году, но даже после этого он долгое время не сдавался в эксплуатацию. Жилой комплекс начал заселяться после 2018 года. Большинство квартир в новых зданиях зарегистрировано на лиц, аффилированных с Гагиком Царукяном. Собственником ЖК является ООО “Геспер венчус”, а его учредителем – зарегистрированная в Шотландии одноименная компания. Директор “Геспер Венчус” Араик Кесоян занимает аналогичную должность и в принадлежащем Царукяну ООО “Мульти групп концерн”.
В апреле 2022 года квартиру N123 площадью 130 кв.м на 14-ом этаже дома 131/10 в Норк-Мараше купил уроженец Иджевана Армен Искандарян. После того, как она была отремонтирована и обставлена, в ней поселились Ваге Казарян и его жена, которые живут там по сей день.
Hetq.am изучил все заключенные в указанном году сделки по купле квартир в том же доме. В апреле 2022 г. в здании 131/10 в Норк-Мараше было продано или куплено 4 квартиры, одна из которых зарегистрирована на имя друга Ваге Казаряна Армена Искандаряна. В соответствии с договорными ценами четырех проданных квартир в каждом случае 1 кв.м жилья стоил 280, 490, 539, 587 тысяч драмов. Разумеется, квартира по цене 280 тыс.драмов за квадратный метр куплена на имя друга Ваге Казаряна. Квартира площадью 130 кв.м  была приобретена за 36 млн 428 тысяч драмов, что на тот момент было эквивалентно 77 тысячам долларов США. Площадь купленной квартиры соответствует двойной площади среднестатистической 3-комнатной квартиры в Ереване.
Сделка по ЖК в Эребуни
В 2024 году на улице Эребуни в одноименном административном округе столицы в эксплуатацию был сдан жилой комплекс, принадлежащий сыну бывшего депутата Национального Собрания Мгера Седракяна Давиду Седракяну. Жилой комплекс из двух 16-этажных зданий построило ООО “Бидек”. Д.Седракяну принадлежат 75% этой компании. В доме, который был сдан в эксплуатацию недавно, проживает старший сын бывшего министра ВД Ваге Казаряна Роберт Казарян. Квартира площадью 100 кв.м находится на 14-ом этаже. Право собственности на нее принадлежит опять-таки Армену Искандаряну. В тот же период Искандарян приобрел там парковочное место на подземной автостоянке. Квартира куплена в ипотечный кредит, предоставленный “Америабанком”. В отличие от квартиры в Норк-Мараше стоимость этой квартиры почти не отличается от стоимости проданных в том же здании других квартир. Она куплена за 36 млн драмов. Автопарковка, стоимость которой около 5 млн драмов, была куплена без привлечения кредитных средств.
Сделки на имя друга Ваге Казаряна покажутся более сомнительными, если обратить внимание на продавцов жилья. Квартира в Норк-Мараше была куплена у компании Гагика Царукяна. Близкие этого крупного предпринимателя и политического деятеля часто оказываются в поле зрения правоохранительных органов. Последний инцидент произошел с участием старшего сынка Царукяна в одном из казино Цахкадзора. Правоохранители квалифицировали этот инцидент как хулиганство. Спустя несколько дней сын Царукяна покинул Армению и в настоящее время объявлен в розыск. Когда Ваге Казарян оставил пост министра внутренних дел, одна из главных причин принятия такого решения состояла в том, что правоохранители не сразу и не надлежащим образом отреагировали на оперативную ситуацию и не препятствовали предполагаемому виновнику инцидента покинуть страну.
Что касается невидимой стороны сделки вокруг квартиры в ЖК “Эребуни”, то следует обратить внимание на связь между построившим комплекс ООО “Бидек” и Полицией МВД. В 2021 году компания Седракяна заключила договор на строительство нового здания и вспомогательных построек на территории здания бывшего полка Службы государственной охраны. Стоимость договора составила 2 млрд драмов.
Ответы Ваге Казаряна и Армена Искандаряна на запросы Hetq.am
Для получения объяснений по представленным выше сделкам мы направили Ваге Казаряну письменный запрос и вскоре получили ответы как от него, так и от его друга Армена Искандаряна. В запросе мы изложили имевшиеся в нашем распоряжении факты и следующие оценочные суждения: “Учитывая то, что указанные квартиры используются Вами и членами Вашей семьи, что они были приобретены по цене, существенно ниже рыночной, что они принадлежали ООО, собственники которых пользуются политическим и экономическим влиянием в РА, что они и в прошлом, и сейчас периодически оказываются в центре внимания правоохранительных органов, что государство подало против них судебные иски о конфискации имущества, имеющего предположительно незаконное происхождение, мы пришли к выводу, что реальным бенефициаром указанного имущества являетесь именно Вы, хотя оно и зарегистрировано на имя Вашего друга Армена Грачиковича Искандаряна”.
В своем ответе Ваге Казарян сперва отметил, что квартиры принадлежат его другу детства Армену Искандаряну и что он не может представить объяснения относительно стоимости сделок. Бывший министр заявил, что еще с советского периода его семья владела достаточными финансовыми средствами, и если бы возникла необходимость купить квартиру, то ее купили бы именно на его имя, как это было сделано в случае с квартирой в новостройке на улице Адонца в Ереване, которая пока не заселена. Он напомнил о том, что после переезда из Тавуша в Ереван проживал в квартире на улице Аргишти, которая принадлежит его брату.
“Армен Грачикович Искандарян – мой друг детства, кроме того, он кум моего сына Роберта Казаряна, и после его женитьбы предложил моему сыну вместе с женой поселиться в принадлежащей ему вышеупомянутой квартире. Учитывая тот факт, что квартира, которая принадлежит моей семье, небольшая, мой сын не отказался от предложения  своего кума и вместе с женой переехал жить в предоставленную ему безвозмездно квартиру по вышеуказанному адресу”,- отметил В.Казарян. Он также коснулся истории квартиры в Норк-Мараше: “Что касается квартиры номер 123 в доме 131/10 в Норк-Мараше, то она тоже принадлежит Армену Искандаряну. Учитывая то, что сдача в эксплуатацию купленной мной квартиры затягивается, Армен Искандарян предложил мне временно поселиться в принадлежащей ему квартире по вышеупомянутому адресу, поскольку дети моего брата тоже жили в доме по адресу ул.Аргишти, 15/34 в Ереване. И поскольку предложенная квартира находилась рядом с местом работы моей жены, то я не отклонил его предложение и вместе с женой поселился в квартире по вышеуказанному адресу до тех пор, пока в купленной мной в квартире не будет закончен ремонт, после чего мы сможем переехать туда”.
В.Казарян также отметил, что его друг Армен Искандарян владеет большими финансовыми средствами и еще в 2000-х годах купил большое число квартир не только в Ереване.
В свою очередь Армен Искандарян, отвечая на наш запрос, повторил утверждение о покупке им с 2000-х годов большого числа квартир, добавив, что долгие годы занимался предпринимательством в Армении и России. Он также напомнил о том, что был кумом на свадьбе сына Ваге Казаряна, и сам предложил молодоженам безвозмездно пожить в квартире, зарегистрированной на его имя. “Что касается покупки квартиры номер 123 в доме 131/10 в Норк-Мараше, то у меня дружеские отношения с руководством компании-застройщика, а упомянутая квартира, как и другие квартиры в этом здании, на момент покупки находилась в состоянии разрухи из-за повреждения водопроводных труб и попадания в них дождевой воды, из-за чего эти квартиры были проданы мне по указанной Вами цене.
После покупки квартиры она долгое время ремонтировалась, и я предложил своему другу Ваге Казаряну временно поселиться с женой в вышеуказанной квартире, пока купленная им квартира не будет сдана в эксплуатацию и там не будут проведены ремонтные работы”,- объяснил Армен Искандарян, предложив нам проверить свои личные, дружеские и родственные связи и убедиться, что он не тот человек, на имя которого может быть зарегистрирована чужая недвижимомсть, в том числе принадлежащая его другу.
Кто такой Армен Искандарян
До предложения Армена Искандаряна мы изучили его связи и имущество и выяснили, что сведения о наличии у него “многочисленных квартир” не соответствуют действительности.
56-летний Искандарян родом из Иджевана. В 2023 году он стал акционером гостиницы “Постоялый двор”. Гостиница строилась долго, работы периодически прерывались на длительные сроки. Завершить строительство удалось только после 2019 года. Гостиницу посетил также премьер-министр Никол Пашинян.
Таким образом, Искандарян начал заниматься в Армении экономической деятельностью с 2023 года. На сайте администрации города Иджевана сообщается, что в 2017 г. на средства А.Искандаряна и его брата установлен хачкар на территории местного медицинского центра.
В Армении Искандаряну на правах собственности принадлежит следующее имущество: квартиры и гараж в административных округах Норк-Мараш и Эребуни, которыми распоряжаются Ваге и Роберт Казаряны, особняки в Дилижане и Иджеване, общественное помещение в Иджеване. У Казаряна имеются два автомобиля – “Тойота Ленд крузер” и “Мерседес-Бенц” G63AMG.
Таким образом, утверждение Армена Искандаряна о том, что с 2000-х годов он приобрел в Ереване и некоторых областях страны несколько единиц недвижимости, в том числе квартиры в столице, не соответствует действительности.
Эти и другие аналогичные истории могут удостоиться правовой оценки только в случае принятия политического решения.