Վարչապետն ԱԱԾ աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ տնօրենին
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակազմին է ներկայացրել կառույցի նորանշանակ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին:
«Նիկոլ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Արմեն Աբազյանին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին ծառայությունը վերափոխումների, բարեփոխումների բավականին լուրջ գործընթաց է անցել: Վարչապետը նշել է նաև, որ ձևակերպվել և ձևավորվել է Ազգային անվտանգության ծառայության հետագա զարգացման ռազմավարության նախագիծը, որն առաջիկայում սահմանված կարգով կընդունվի և կապահովի ծառայության հետագա ընթացքը և զարգացումը:
Արմեն Աբազյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին այս բարդ ժամանակահատվածում ցուցաբերած վստահության համար և շնորհավորել Անդրանիկ Սիմոնյանին՝ մաղթելով հաջողություն և բարի ծառայություն:
Ներկայացնելով ծառայության նորանշանակ տնօրենին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Անդրանիկ Սիմոնյանը նոր մարդ չէ ծառայությունում՝ ավելի քան չորս տարի զբաղեցրել է տնօրենի տեղակալի պաշտոնը:
Անդրանիկ Սիմոնյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին նման պատասխանատու պաշտոն վստահելու համար և ընդգծել՝ մեծագույն պատիվ է հատուկ ծառայության ղեկավարի պաշտոնում ծառայել ՀՀ-ին և ՀՀ քաղաքացիներին։
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ աշխատանքի արդյունավետության շարունակական բարձրացման գործում էական դեր է խաղում նաև Կառավարության որդեգրած ռազմավարությունը: Այդ համատեքստում վարչապետն ընդգծել է հիմնական երեք գործառույթների կարևորությունը, որոնց վրա ԱԱԾ-ն պետք է կենտրոնանա՝ հակահետախուզություն, ահաբեկչության դեմ պայքար, սահմանադրական կարգի պահպանություն: «Կարծում եմ՝ Կառավարությունն էլ բավարար պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի ծառայությունը կարողանա կենտրոնանալ այս գործառույթների վրա։ 2018 թվականից ի վեր, այսօրվա դրությամբ ԱԱԾ ֆինանսավորումը եռապատկվել է»,- նշել է երկրի ղեկավարը:
Անդրադառնալով օրերս պետականության, ՀՀ անվտանգության և կայունության դեմ նախապատրաստվող հանցագործության բացահայտմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօրվա մարտահրավերները հիբրիդային են, ունեն և՛ ահաբեկչության, և՛ սահմանադրական կարգի խախտման, և՛ հակահետախուզական բնույթի հատկանիշներ: Աշխարհում հիմա շատ է քննարկվում հիբրիդային սպառնալիքների համակարգը, և ես կուզենայի, որ մենք այս երեք գործառույթների կատարման համատեքստում մեր ընկալումները նույնպես ընդլայնեինք»:
Վարչապետը վստահեցրել է, որ Կառավարությունը կշարունակի ԱԱԾ գործունեության արդյունավետության բարձրացման համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության, պետականության, նրա ժողովրդի, քաղաքացիների և ապագայի»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министр Пашинян представил аппарату СНБ новоназначенного директора
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату Службы национальной безопасности новоназначенного директора структуры Андраника Симоняна.
Никол Пашинян сначала поблагодарил Армена Абазяна за его работу на посту директора Службы национальной безопасности, подчеркнув, что за последние годы СНБ претерпела довольно серьезный процесс преобразований и реформ. Премьер-министр также отметил, что разработан и сформирован проект стратегии дальнейшего развития Службы национальной безопасности, который в установленном порядке будет принят в ближайшее время и обеспечит дальнейший прогресс и развитие службы.
Армен Абазян поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие в этот сложный период и поздравил Андраника Симоняна, пожелав ему успехов и хорошей службы.
Представляя новоназначенного директора СНБ, Никол Пашинян отметил, что Андраник Симонян не является новым человеком в системе — он занимал должность заместителя директора более четырех лет.
Андраник Симонян также выразил благодарность премьер-министру Республики Армения за доверие ему столь ответственной должности и подчеркнул, что служить Республике Армения и гражданам Республики Армения в качестве руководителя спецслужбы — большая честь.
По словам Никола Пашиняна, принятая правительством стратегия также играет значительную роль в постоянном повышении эффективности работы. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность трех основных функций, на которых должна сосредоточиться СНБ: контрразведка, борьба с терроризмом и поддержание конституционного порядка. «Думаю, правительство также создает достаточные условия для того, чтобы СНБ могла сосредоточиться на этих функциях. По состоянию на сегодняшний день финансирование СНБ с 2018 года увеличилось втрое».
Коснувшись раскрытия на днях готовящегося преступления против государственности, безопасности и стабильности Республики Армения, Никол Пашинян отметил: «Сегодняшние вызовы носят гибридный характер, они имеют черты и терроризма, и нарушения конституционного строя, и контрразведывательной деятельности. Система гибридных угроз в настоящее время широко обсуждается в мире, и я хотел бы, чтобы мы тоже расширили свои представления в контексте выполнения этих трех функций».
Премьер-министр заверил, что правительство продолжит обеспечивать все необходимые условия для повышения эффективности деятельности СНБ на благо Республики Армения, государственности, ее народа, граждан и будущего.