Վարչապետն ԱԱԾ աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ տնօրենին
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակազմին է ներկայացրել կառույցի նորանշանակ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին:
«Նիկոլ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Արմեն Աբազյանին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին ծառայությունը վերափոխումների, բարեփոխումների բավականին լուրջ գործընթաց է անցել: Վարչապետը նշել է նաև, որ ձևակերպվել և ձևավորվել է Ազգային անվտանգության ծառայության հետագա զարգացման ռազմավարության նախագիծը, որն առաջիկայում սահմանված կարգով կընդունվի և կապահովի ծառայության հետագա ընթացքը և զարգացումը:
Արմեն Աբազյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին այս բարդ ժամանակահատվածում ցուցաբերած վստահության համար և շնորհավորել Անդրանիկ Սիմոնյանին՝ մաղթելով հաջողություն և բարի ծառայություն:
Ներկայացնելով ծառայության նորանշանակ տնօրենին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Անդրանիկ Սիմոնյանը նոր մարդ չէ ծառայությունում՝ ավելի քան չորս տարի զբաղեցրել է տնօրենի տեղակալի պաշտոնը:
Անդրանիկ Սիմոնյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին նման պատասխանատու պաշտոն վստահելու համար և ընդգծել՝ մեծագույն պատիվ է հատուկ ծառայության ղեկավարի պաշտոնում ծառայել ՀՀ-ին և ՀՀ քաղաքացիներին։
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ աշխատանքի արդյունավետության շարունակական բարձրացման գործում էական դեր է խաղում նաև Կառավարության որդեգրած ռազմավարությունը: Այդ համատեքստում վարչապետն ընդգծել է հիմնական երեք գործառույթների կարևորությունը, որոնց վրա ԱԱԾ-ն պետք է կենտրոնանա՝ հակահետախուզություն, ահաբեկչության դեմ պայքար, սահմանադրական կարգի պահպանություն: «Կարծում եմ՝ Կառավարությունն էլ բավարար պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի ծառայությունը կարողանա կենտրոնանալ այս գործառույթների վրա։ 2018 թվականից ի վեր, այսօրվա դրությամբ ԱԱԾ ֆինանսավորումը եռապատկվել է»,- նշել է երկրի ղեկավարը:
Անդրադառնալով օրերս պետականության, ՀՀ անվտանգության և կայունության դեմ նախապատրաստվող հանցագործության բացահայտմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօրվա մարտահրավերները հիբրիդային են, ունեն և՛ ահաբեկչության, և՛ սահմանադրական կարգի խախտման, և՛ հակահետախուզական բնույթի հատկանիշներ: Աշխարհում հիմա շատ է քննարկվում հիբրիդային սպառնալիքների համակարգը, և ես կուզենայի, որ մենք այս երեք գործառույթների կատարման համատեքստում մեր ընկալումները նույնպես ընդլայնեինք»:
Վարչապետը վստահեցրել է, որ Կառավարությունը կշարունակի ԱԱԾ գործունեության արդյունավետության բարձրացման համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության, պետականության, նրա ժողովրդի, քաղաքացիների և ապագայի»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

The Prime Minister introduces newly appointed Director to NSS Staff
Prime Minister Nikol Pashinyan introduced the newly appointed Director of the National Security Service, Andranik Simonyan, to the staff of the Service.
Nikol Pashinyan first thanked Armen Abazyan for his work as the director of the National Security Service, emphasizing that in recent years the service has undergone a rather serious process of transformations and reforms. The Prime Minister also noted that the draft strategy for the further development of the National Security Service has been formulated and formed, which will be adopted in the near future in accordance with the established procedure and will ensure the further progress and development of the service.
Armen Abazyan thanked the Prime Minister for the trust shown during this difficult period and congratulated Andranik Simonyan, wishing him success and good service.
Introducing the newly appointed director of the service, Nikol Pashinyan noted that Andranik Simonyan is not a new person in the service - he has held the position of deputy director for more than four years.
Andranik Simonyan also thanked the Prime Minister of the Republic of Armenia for entrusting him with such a responsible position and emphasized that it is a great honor to serve the Republic of Armenia and the citizens of the Republic of Armenia as the head of the special service.
According to Nikol Pashinyan, the strategy adopted by the Government also plays a significant role in continuously increasing the efficiency of work. In this context, the Prime Minister emphasized the importance of the three main functions on which the NSS should focus: counterintelligence, the fight against terrorism, and the maintenance of constitutional order. “I believe the Government is also creating sufficient conditions for the service to be able to focus on these functions. Since 2018, as of today, the funding of the NSS has tripled,” the Prime Minister noted.
Referring to the recent disclosure of a crime being prepared against statehood, security, and stability of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan noted: “Today’s challenges are hybrid, having the characteristics of both terrorism, violation of the constitutional order, and counterintelligence. The system of hybrid threats is currently being widely discussed in the world, and I would like us to also expand our understanding in the context of performing these three functions.”
The Prime Minister assured that the Government will continue to provide all necessary conditions for increasing the effectiveness of the NSS’s activities, for the benefit of the Republic of Armenia, statehood, its people, citizens, and future.