Միքայել Աջապահյանի բնակության հասցեում քննչական գործողություններ են կատարվում
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի բնակության հասցեում կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և վարութային գործողություններ։ Այս մասին «Հետքին» փոխանցեցին Քննչական կոմիտեից։
Այսօր փաստաբան Միհրան Պողոսյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում էր կատարել, որ առավոտյան մոտ 30 դիմակավորված անձինք ներխուժել են Շիրակի թեմի առաջնորդարան։
Նշենք, որ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Գլխավոր դատախազությունից հաստատել են, որ վարույթը նախաձեռնվել է 2025թ. հունիսի 17-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր անելը։

Следственные действия по адресу проживания Микаела Аджапахяна
По адресу проживания предводителя Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви Микаела Аджапахяна проводятся необходимые следственные действия. Об этом Hetq.am сообщили из Следственного комитета.
Немногим ранее адвокат Мигран Погосян на своей странице в Фейсбуке сообщил, что утром около 30 человек в масках ворвались в здание резиденции главы Ширакской епархии ААЦ.
В отношении Микаела Аджапахяна возбуждено уголовное производство. Генпрокуратура подтвердила, что производство было инициировано 17 июня 2025 года по ч.2 ст.422 УК РА – публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.