Բագրատ Սրբազանը 2 ամսով կալանավորվել է
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Որոշումը դատարանը հրապարակել է 2025թ. հունիսի 26-ի գիշերը՝ ժամը 3-ին։ Կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը մակագրվել էր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Մասիս Մելքոնյանին։ Գալստանյանի փաստաբաններն արդեն կանխատեսել էին, որ կալանքի որոշումը «երաշխավորված» է, քանի որ այս դատավորը, նրանց խոսքով, աչքի է ընկնում իշխանահաճո որոշումների կայացմամբ։
Բագրատ Սրբազանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ահաբեկչության, զանգվածային անկարգությունների և իշխանության զավթման նախապատրաստման մեղադրանք է առաջադրվել «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին։
Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանն էլ «Հետքին» տեղեկացրել էր, որ Քննչական կոմիտեն 16 անձանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան:
Հիշեցնենք՝ 2025թ. հունիսի 25-ին, Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում կոմիտեի քննիչների կողմից Ազգային անվտանգության ծառայության և ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել են ավելի քան 9 տասնյակ խուզարկություններ։

Двухмесячный арест: суд избрал меру пресечения в отношении Баграта Галстаняна
Лидер движения “Священная борьба” архиепископ Баграт Галстанян арестован на два месяца. Решение суда было обнародовано в 3 часа ночи 26 июня 2025 года. Ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения удовлетворил судья суда первой инстанции города Еревана Масис Мелконян.
Адвокаты Галстаняна предвидели “гарантированное” удовлетворение ходатайства, поскольку вышеупомянутый судья, по их словам, отличается принятием провластных решений.
Ранее адвокат Б.Галстаняна Ованнес Худоян заявил, что его подзащитному предъявлено обвинение в подготовке теракта, массовых беспорядков и захвата власти. Как сообщила Hetq.am пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян, СК обратился в суд с ходатайствами об аресте 16 лиц.
25 июня 2025 года СК сообщил, что следователи Следственного комитета совместно с сотрудниками Полиции МВД РА провели более 90 обысков в рамках уголовного производства, возбужденного по фактам подготовки терактов и захвата власти руководителями и участниками движения “Священная борьба”.