3 մլն 420 հազար դոլարով վաճառքի է հանվել Երևանում փակված մանկապարտեզներից մեկը
«Վերջին հողատարածքը․ 3 միլիոն 420 հազար դոլար»,- այս հայտարարությամբ անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող ընկերություններից մեկը փորձում է վաճառել Երևանում գտնվող նախկին մանկապարտեզներից մեկը։
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղադրված տեսանյութում գույքի վաճառքով զբաղվող աշխատակիցը թվարկում է առավելությունները․ «Հրազդանի կիրճի, կարծում եմ, վերջին հողատարածքն է։ 5700 քառակուսի, աներեւակայելի գեղեցիկ տեսարանով։ Մի հատ ուղղակի նայեք։ Կարծում եմ՝ լավագույն տարբերակը՝ կառուցել շենք, եւ ամեն բնակարանը կունենա դեպի ձոր տեսարան։ Քառակուսի մետրի արժեքը՝ ընդամենը 600 դոլար։ Հողատարածքը տնամերձ է, նաեւ ասեմ, որ ունի բոլոր կոմունիկացիոն հարմարությունները»։
Վաճառվող հողատարածքը՝ իր վրայի շինություններով, տարիներ առաջ ծառայել է Ֆիզիկայի ինստիտուտի բանավանի (ֆիզգորոդոկի) բնակիչներին։ 4 առանձին մասնաշենքերից բաղկացած մանկապարտեզ են հաճախել այդ թաղամասի երեխաները։
Այս եւ Երևանում փակված այլ 87 մանկապարտեզների սեփականաշնորհման պատմությունները «Հետքը» ներկայացրել է 2019-2020 թվականներին։ Մեր ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանի անկախացումից հետո Երևան քաղաքում առնվազն 87 մանկապարտեզ է փակվել, իսկ տարածքները սեփականաշնորհվել են։ Երևանի կենտրոնական հատվածներում գտնվող մանկապարտեզները դարձել են պաշտոնյաների եւ տնտեսական ազդեցիկ կապեր ունեցող անձանց սեփականությունը, իսկ քաղաքի ծայրամասերում գտնվող մանկապարտեզների տարածքները, հիմնականում, բնակֆոնդի են վերածվել։
Աջափնյակ վարչական շրջանում գտնվող մանկապարտեզը, որն այսօր փորձում են վաճառել, սեփականաշնորհվել է 2006 թ․-ին։ Մանկապարտեզը մինչեւ սեփականաշնորհումը պատկանել է «Ֆիզիկայի ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ին։
Ալիխանյան եղբայրներ փողոցում գտնվող մանկապարտեզը 152 միլիոն դրամով գնել էր նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հովանավորյալը՝ Մանվել Ղարիբյանը։ Մանկապարտեզի տարածքը գրանցված է «Շանթ պլյուս» ՍՊԸ-ի անունով։ Ընկերության բաժնետերերը երկուսն են՝ Մանվել Ղարիբյանը (70%) եւ Արամ Ղարիբյանը (30%)։
Երևանում փակված մանկապարտեզների սեփականաշնորհման պատմությունները «Հետքի» կողմից ներկայացվելուց հետո 2020 թ․-ին քրեական գործեր հարուցվեցին։ Դրանցից մեկով անցնում է Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը։ Դատարաններում այժմ քննվում են Երևանում փակված մանկապարտեզներից մի քանիսի տարածքը համայնքին վերադարձնելու Դատախազության հայցերը։
Դատախազությանը հարցրինք՝ արդյոք Ֆիզիկայի ինստիտուտին պատկանած մանկապարտեզի տարածքը պետությանը վերադարձնելու գործընթաց երբեւէ նախաձեռնվե՞լ է։ Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ նշված մանկապարտեզի սեփականաշնորհման վերաբերյալ քրեական վարույթ առկա չէ։ «Նշված գույքի վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն՝ դատարան հայց ներկայացնելու նպատակով»։

3 млн 420 тысяч долларов: в Ереване продается здание одного из закрывшихся детских садов
“Последний земельный участок: 3 млн 420 тысяч долларов” – такое объявление разместило в Фейсбуке одно из агентств по недвижимости с целью продажи здания бывшего ереванского детского сада. В видеоролике риэлтор перечисляет преимущества вынесенной на продажу недвижимости: “Последний земельный участок в Разданском ущелье. 5700 кв.метров, невероятно красивый вид. Вы только посмотрите. Думаю, это лучший вариант для строительства жилого здания, в котором из каждой квартиры будет открываться прекрасный вид на ущелье. Стоимость квадратного метра всего 600 долларов. Имеются все коммуникации”.
Несколько лет назад продаваемый в настоящее время земельный участок со всеми расположенными на нем строениями служил жителям городка Института физики, или просто Физгородка. В четырех отдельных корпусах размещался детский сад, который посещали дети этого района. В 2019-2020 гг. Hetq.am опубликовал истории приватизации закрывшихся в Ереване более восьми десятков детсадов. В результате проведенного нами расследования выяснилось, что после обретения Арменией независимости в Ереване закрылось по меньшей мере 87 дошкольных учреждений, а их территории были приватизированы. Детские сады в центре Еревана стали собственностью высокопоставленных чиновников и лиц с влиятельными экономическими связями, а здания детсадов в более отдаленных районах города были использованы под жилищный фонд.
Детсад в столичном административном округе Ачапняк, который сегодня пытаются продать, был приватизирован в 2006 году. До приватизации дошкольное учреждение принадлежало ГНКО “Институт физики”.
Детский сад на улице братьев Алиханянов купил за 152 млн драмов Манвел Гарибян, один из близких людей бывшего генпрокурора Агвана Овсепяна. Территория детсада зарегистрирована на ООО “Шант плюс”. Акционерами этой компании являются Манвел Гарибян (70%) и Арам Гарибян (30%).
В 2020 году, после того, как Hetq.am рассказал истории приватизации закрывшихся в Ереване детсадов, были возбуждены уголовные дела. Фигурантом одного из них является бывший мэр столицы Гагик Бегларян. В настоящее время в судах рассматриваются иски прокуратуры с требованием вернуть общине территории ряда детских садов.
В направленном в Генпрокуратуру запросе мы интересовались, был ли когда-либо инициирован процесс возвращения государству территории детского сада, принадлежавшего Институту физики. В полученном нами ответе сообщалось: “Уголовное производство по приватизации упомянутого детсада не возбуждено. Управление по защите государственных интересов Генпрокуратуры проводит изучение с целью подачи судебного иска”.