Չեղարկվել են Երևանից Դուբայ, Աբու Դաբի, Թեհրան և Թել Ավիվ չվերթերը
«Զվարթնոց» օդանավակայանի չվացուցակից տեղեկանում ենք, որ այսօր՝ հունիսի 13-ին, նախատեսված մի շարք չվերթեր Երևանից Դուբայ, Աբու Դաբի, Թեհրան, Թել Ավիվ, Շարջա և հակառակ ուղղություններով՝ չեղարկվել են։
Պատճառների վերաբերյալ «Հետքը» մեկնաբանություն խնդրեց Քաղավիացիայի նախագահի օգնական, մամուլի պատասխանատու Լիլիթ Աղաբեկյանից։
«Գիշերը 4:30-ին Իրանի օդային տարածքը փակվել է, դրա պատճառով մի քանի օդանավեր վայրէջք են կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Դրանցից են՝ Բելգորոդ-Դուբայ, Մինվոդի-Դուբայ, Կազան-Շարջա, քանի որ «Զվարթնոցը» իրենց պահուստային օդանավակայանն է, էստեղ են իջել այդ թռիչքները։ Այդ վիճակով պայմանավորված՝ չեղարկվել են նաև մի քանի թռիչքներ՝ Երևան-Թել Ավիվ, Աբու Դաբի-Երևան, Դուբայ-Երևան»,- հայտնեց Լիլիթ Աղաբեկյանը։
Ըստ «Զվարթնոցի» կայքի՝ չեղարված թռիչքների ցանկն ավելի մեծ է։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Երևանի ժամանակով 04:00-ի սահմաններում Իսրայելը սկսել է հարվածել Իրանի ուղղությամբ։ Ինչպես փոխանցում է Reuters գործակալությունը, այդ երկրի ռազմաօդային ուժերը հարվածներ են հասցրել Նաթանզում և Ֆորդոյում գտնվող ուրանի հարստացման ձեռնարկություններին, Քերմանշահի և Խորեմաբադի հրթիռային բազաներին, ինչպես նաև Թեհրանին, Սպահանին, Թավրիզին և իրանական մյուս խոշոր քաղաքներին։

Отменены рейсы из Еревана в Дубай, Абу-Даби, Тегеран и Тель-Авив
Согласно расписанию рейсов аэропорта “Звартноц”, сегодня, 13 июня, был отменен ряд рейсов из Еревана в Дубай, Абу-Даби, Тегеран, Тель-Авив, Шаржу и в обратном направлении.
Создавшуюся ситуацию мы попросили прокомментировать помощника председателя Комитета гражданской авиации РА, пресс-секретаря Лилит Агабекян.
“В 4.30 ночи воздушное пространство Ирана было закрыто, из-за чего несколько самолетов совершили посадку в аэропорту “Звартноц”. Речь идет о рейсах Белгород-Дубай, Минводы-Дубай, Казань-Шаржа. Дело в том, что для них “Звартноц” является запасным аэродромом. В связи с создавшейся ситуацией отменены рейсы Ереван-Тель-Авив, Абу-Даби-Ереван, Дубай-Ереван”,- сообщила Лилит Агабекян.
Согласно сайту “Звартноца”, число отмененных рейсов намного больше.
Напомним, что в ночь с 12-го на 13-е июня, в 04:00 утра по ереванскому времени Израиль начал наносить удары по Ирану. Согласно сообщению агентства Reuters, военно-воздушные силы Израиля нанесли удары по предприятиям по обогащению урана, расположенным в Натанзе и Фордо, по ракетным базам в Керманшахе и Хорремабаде, а также по Тегерану, Исфахану, Тебризу и другим крупным иранским городам.