Փաշինյանն ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Ողջունելով Ալեն Բերսեի այցը՝ վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը՝ կարևորելով դրա դերը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ամրապնդման գործընթացներում։ Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ-ին՝ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական աջակցության համար։
Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն, իր հերթին, վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը ՀՀ Կառավարության հետ և օժանդակելու ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված նախաձեռնություններին։ Նա նաև շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին առ այն, որ 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելու են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և COP-17-ը՝ դա որակելով որպես Հայաստանի աճող միջազգային հեղինակության վկայություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության օրակարգային հարցեր, ինչպես նաև ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ընդլայնման հեռանկարներ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների և կայունության ապահովման վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министр Пашинян принял генерального секретаря Совета Европы Алена Берсе
Премьер-министр Никол Пашинян принял прибывшего в Армению с официальным визитом генерального секретаря Совета Европы Алена Берсе.
Приветствуя визит Алена Берсе, премьер-министр Пашинян высоко оценил сотрудничество с Советом Европы, подчеркнув его роль в процессах укрепления демократии, прав человека и верховенства закона. Премьер-министр поблагодарил Совет Европы за постоянную поддержку демократических реформ в Армении.
Генеральный секретарь Ален Берсе, в свою очередь, подтвердил готовность Совета Европы продолжать тесное сотрудничество с правительством Республики Армения и поддерживать инициативы, направленные на развитие демократических институтов и защиту прав человека. Он также поздравил премьер-министра Пашиняна с тем, что в 2026 году в Армении пройдут саммит Европейского политического сообщества и COP-17, назвав это свидетельством растущего международного авторитета Армении.
Были обсуждены вопросы повестки сотрудничества Армения-Совет Европы, а также перспективы расширения совместных программ в сферах демократии и верховенства закона.