Վարչապետն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը կարևորել է «իԳործ» ծրագրի իրականացումը և նշել, որ ավանդական դարձած այս հանդիպումները տալիս են տարբեր հարցեր քննարկելու, պետական կառավարման համակարգի, Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին տպավորություններով կիսվելու հնարավորություն:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ծրագրի լավարկումը կարող է տեղի ունենալ նախարարությունների և ծրագրի մասնակիցների տպավորությունների, առաջարկությունների, դիտողությունների հիման վրա, երբ նրանք կխոսեն ծրագրի առավելությունների և թերությունների մասին: «Համոզված եմ, որ մենք այդ ճանապարհով էլ գնում ենք»,- ասել է երկրի ղեկավարն՝ ընդգծելով ծրագրի միջոցով պետական կառավարման համակարգ նոր հայացք, նոր գաղափարներ բերելու կարևորությունը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ծրագրի մասնակիցներին հյուրընկալելու համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ այս տարի ծրագրին մասնակցում են 9 երկրներից՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Իրան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Վրաստան, Լիբանան, Հունգարիա, Ղազախստան և Ուկրաինա: Ծրագրի մասնակիցներն աշխատում են կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էկոնոմիկայի, քաղաքաշինության, շրջակա միջավայրի և այլ բնագավառներում։ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ չնայած ծրագիրը մշակելու ընթացքում իրենց առջև խնդիր էին դրել ապահովել հայրենադարձության 25%-ի թիրախ, սակայն վերջին տարիների ընթացքում «իԳործ» ծրագիրն ավարտած մասնակիցների 70%-ը մնացել է Հայաստանում:
Ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Կառավարությանը՝ «իԳործ»-ի շրջանակում պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորություն տալու համար: Նրանք կիսվել են իրենց տպավորություններով, ներկայացրել առաջարկություններ:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են շրջակա միջավայրին, «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրին, ապակենտրոնացմանը, տարածաշրջանային գործընթացներին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը, ՀՀ Կառավարության բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությանը և այլ թեմաների:

Премьер-министр Пашинян принял участников программы «иГорц»
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве участников программы «иГорц» по привлечению специалистов диаспоры в органы государственного управления Республики Армения.
Премьер-министр подчеркнул важность реализации программы «иГорц» и отметил, что эти встречи, которые стали уже традиционными, дают возможность обсудить различные вопросы, поделиться впечатлениями о системе государственного управления и происходящих в Армении процессах.
По словам Никола Пашиняна, программа может быть улучшена на основе впечатлений, предложений и комментариев министерств и участников программы, когда они поговорят о преимуществах и недостатках программы. «Я убежден, что мы идем именно по этому пути», — сказал глава государства, подчеркнув важность привнесения посредством программы нового взгляда и новых идей в систему государственного управления.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян поблагодарил премьер-министра за прием участников программы и представил подробности о программе. Было отмечено, что в этом году в программе участвуют 9 стран: США, Франция, Иран, РФ, Грузия, Ливан, Венгрия, Казахстан и Украина. Участники программы работают в сферах образования, культуры, информационных технологий, экономики, градостроительства, экологии и в других отраслях. Заре Синанян отметил, что хотя при разработке программы была поставлена цель обеспечить 25% репатриацию, за последние годы 70% участников программы «иГорц» остались в Армении.
Участники программы выразили благодарность правительству Республики Армения за предоставленную им возможность работать в различных государственных ведомствах в рамках программы «иГорц». Они поделились своими впечатлениями и представили предложения.
Никол Пашинян также ответил на вопросы участников встречи, которые касались окружающей среды, программы «300 школ, 500 детских садов», децентрализации, региональных процессов, проекта «Перекресток мира», идеологии Реальной Армении, уравновешивающей и уравновешенной внешней политики правительства Республики Армения и других тем.