Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներն քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջնահերթությունները
Մայիսի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ։ Հանդիպումը կայացել է նախ առանձնազրույցի ձևաչափով, ապա՝ ընդլայնված կազմով։ Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցեր։ Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում վերջին շրջանում համատեղ ջանքերով ձեռք բերված արդյունքները և հույս հայտնել, որ երկու երկրների մայրաքաղաքներում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա համագործակցության զարգացման ուղղությամբ։
Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել տարբեր նախաձեռնությունների, այդ թվում՝ ոլորտային ուղղություններով ստորագրվելիք փաստաթղթերին, ինչպես նաև աջակցության շրջանակներում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված երեխաների ու նրանց ուղեկցող անձանց Հունգարիայում հյուրընկալելու ծրագրին։
Արարատ Միրզոյանը և Պետեր Սիյարտոն քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջնահերթությունները և գործընկերության խորացմանն ուղղված համատեղ քայլերը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործընթացում, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։

Главы МИД Армении и Венгрии обсудили приоритеты сотрудничества Армения-ЕС
27 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел и внешней торговли Венгрии Петером Сийярто. Встреча прошла сначала в формате тет-а-тет, а затем с участием расширенных делегаций.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки. Министры с удовлетворением отметили результаты, достигнутые совместными усилиями в последнее время в развитии двусторонних отношений, и выразили надежду, что открытие дипломатических представительств в столицах обеих стран придаст дополнительный импульс развитию сотрудничества.
Министры иностранных дел Армении и Венгрии затронули различные инициативы, включая подписание документов в отраслевых направлениях, а также программу по приему в Венгрии детей, насильственно перемещенных из НК, и сопровождающих их лиц в рамках поддержки.
Арарат Мирзоян и Петер Сийярто также обсудили приоритеты сотрудничества Армении с ЕС и совместные шаги, направленные на углубление партнерства.
Также были затронуты вопросы, связанные с региональной безопасностью. Министр Мирзоян подчеркнул усилия, предпринимаемые для установления мира на Южном Кавказе, включая подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.