Արարատ Միրզոյանը եւ Չեռնոգորիայի փոխվարչապետը քննարկել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում համագործակցությունը
Մայիսի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական գործերի փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչի հետ։ Հանդիպումը կայացել է «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումի շրջանակներում։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆիլիպ Իվանովիչին «Երևանյան երկխոսություն» ֆորումին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար՝ ընդգծելով, որ ակտիվ փոխայցելությունները վկայում են Հայաստանի և Չեռնոգորիայի միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսության և համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ պատրաստակամության մասին։
Ի շարունակություն մարտին Երևանում կայացած հանդիպման՝ նախարար Միրզոյանը և փոխվարչապետ Իվանովիչը քննարկել են տարբեր ոլորտային ուղղություններով համագործակցության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների կյանքի կոչման ընթացքը։
Գոհունակությամբ նշվել են զբոսաշրջության ոլորտում գրանցված արդյունքները, իսկ որպես զարգացման ներուժ ունեցող ոլորտներ առանձնանշվել են բարձր տեխնոլոգիաները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն, առողջապահությունն ու տնտեսությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Չեռնոգորիայի փոխվարչապետը մտքեր են փոխանակել ԵՄ հետ փոխգործակցության և Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում համագործակցության հարցերի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին, ինչի համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը։

Встреча министра иностранных дел Армении с заместителем премьер-министра Черногории по иностранным и европейским делам
27 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с заместителем премьер-министра Черногории по иностранным и европейским делам Филипом Ивановичем. Встреча состоялась в рамках международного форума «Ереванский диалог».
Министр Мирзоян выразил благодарность Филипу Ивановичу за принятие приглашения участвовать в форуме «Ереванский диалог», подчеркнув, что активные взаимные визиты свидетельствуют о динамичном политическом диалоге и большой готовности к расширению сотрудничества между Арменией и Черногорией.
Продолжая обсуждения, начатые в марте в Ереване, министр Мирзоян и вице-премьер Иванович рассмотрели ход реализации инициатив, направленных на развитие сотрудничества в различных отраслях. С удовлетворением были отмечены результаты, достигнутые в сфере туризма, а в качестве перспективных направлений для развития были выделены высокие технологии, информационные технологии, здравоохранение и экономика.
Министр иностранных дел Армении и вице-премьер Черногории обменялись мнениями по вопросам взаимодействия с ЕС и сотрудничества в рамках Европейского политического сообщества.
Также были затронуты усилия по установлению мира на Южном Кавказе, в контексте чего министр Мирзоян подчеркнул важность подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном.