Միրզոյանն ու Լավրովը ստորագրել են ՀՀ–ՌԴ արտգործնախարարությունների միջև 2025-2026 թթ. խորհրդակցությունների ծրագիրը
Մայիսի 21-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացել է նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Նախարարները քննարկում են ունեցել նախ առանձնազրույցի ձևաչափով, ապա ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ընդլայնված կազմով հանդիպման մեկնարկին նախարար Միրզոյանը նշել է. «Հաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը՝ մեր ժողովուրդների և երկու պետությունների շահերին համապատասխան»:
Հանդիպման արդյունքներով նախարարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության միջև 2025-2026 թթ. համար խորհրդակցությունների ծրագիրը»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։

Состоялась встреча Арарата Мирзояна с Сергеем Лавровым
21 мая в МИД Армении состоялась встреча министра Арарата Мирзояна с находящимся с рабочим визитом в Ереване министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым. Министры провели переговоры сначала в формате тет-а-тет, а затем в расширенном составе с участием делегаций.
В начале встречи в расширенном формате министр Мирзоян отметил: «Подтверждаю нашу готовность к продолжению эффективного политического диалога и взаимовыгодного сотрудничества, соответствующего интересам наших народов и государств».
По итогам встречи министры провели совместную пресс-конференцию.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров подписали План консультаций между Министерством иностранных дел Республики Армения и Министерством иностранных дел Российской Федерации на 2025–2026 годы.