Նարեկ Նալբանդյանը ձեռք է բերել Նոր Հաճնի ադամանդի գործարանը
Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն քաղաքում գտնվող «Շողակն» ադամանդի երբեմնի խոշոր գործարանը նոր սեփականատեր ունի։ ՌԴ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան Վարդան Տողանյանը խորհրդային տարիներին կառուցված արդյունաբերական ձեռնարկությունը վաճառել է գործարար Նարեկ Նալբանդյանին։ Գործարքը կնքել են 2025 թ.-ի մայիսին։
Գործարար Նարեկ Նալբանդյանից «Հետքը» տեղեկացավ, որ գործարանը ձեռք է բերվել 3 միլիոն դոլարով, որը ֆինանսավորել է «Ամերիաբանկ»-ը։ Վարկային միջոցներով գնված գործարանում ծրագրում են վերականգնել եւ զարգացնել ադամանդագործությունը։ «Առաջիկայում նախատեսում ենք նոր հոսքագծեր ներմուծենք եւ հույս ունենք, որ այս տարի կկարողանանք գործարանը շահագործել»,- ասաց Նարեկ Նալբանդյանը։
«Շողակն» գործարանը եղել է «Դայմոնդ պարկ» ՓԲԸ-ի սեփականությունը, որի 100% բաժնեմասը պատկանել է «Գոլդ ընդ դայմոնդ» ՍՊԸ-ին։ Դրա բաժնետերերն էլ եղել են Ահարոն Պապոյանը, Վահան Աբգարյանը եւ Վարդան Տողանյանը (յուրաքանյուրը՝ 33.3% բաժնեմասով)։ 2025 թ․-ի մայիսի 15-ից «Գոլդ ընդ դայմոնդ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը հետևյալ անձինք են՝ Նարեկ Նալբանդյան, Արտեմ Սահակյան, Նարեկ Մարգարյան (33.3%)։

Нарек Налбандян приобрел завод по производству бриллиантов
Некогда крупный завод по производству бриллиантов “Шохакн” в городе Нор Ачн Котайкской области имеет нового собственника. Бывший посол Армении в РФ Вардан Тоганян продал построенное в советские годы промышленное предприятие предпринимателю Нареку Налбандяну. Сделка была заключена в мае 2025 года.
В беседе с Hetq.am Налбандян сообщил, что приобрел завод за 3 миллиона долларов. Деньги выделил “Америабанк”. Купленное на кредитные средства предприятие предусматривается восстановить с целью расширения производства бриллиантов. “В ближайшее время планируется импортировать новые поточные линии. Мы надеемся, что в этом году сможем начать эксплуатировать завод”,- сказал Нарек Налбандян.
Завод “Шохакн” являлся собственностью ЗАО “Даймонд парк”, которое на 100% принадлежало ООО “Голд энд даймонд”. Акционерами этой компании были Аарон Папоян, Ваан Абгарян и Вардан Тоганян, каждому из которых принадлежало по 33,3%.
С 15 мая 2025 года акционерами ООО “Голд энд даймонд” являются Нарек Налбандян, Артем Саакян и Нарек Маргарян. Каждому принадлежит по 33.3% акций.