Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Կենսաբազմազանության միջազգային օրվան ընդառաջ
Կենսաբազմազանության միջազգային օրվան ընդառաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղերձով, որը հրապարակվել է Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի քարտուղարության պաշտոնական կայքում:
Ուղերձում, վարչապետը նշել է.
«Հարգելի տիկնայք և պարոնայք,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ 2025 թվականի Կենսաբազմազանության միջազգային օրվա այս հաճելի առիթով։
Կարևոր է խորհրդածել կենսաբազմազանության և բնական միջավայրի առջև ծառացած հրատապ մարտահրավերների մասին, որոնք էկոհամակարգային ծառայությունների մատակարարներ են և կարևորագույն նշանակություն ունեն մարդկության գոյատևման համար։
Այս տարվա «Բնության հետ ներդաշնակություն և կայուն զարգացում» կարգախոսն ընդգծում է կենսաբազմազանության կորստի կասեցման և շրջադարձման մեր համատեղ հանձնառությունը՝ որպես կայուն զարգացման հիմնական նախապայման, և վերականգնելու սերունդների միջև տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական կարիքների արդար հավասարակշռությունը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի, դրա արձանագրությունների և Կունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի կենսական դերը՝ որպես կենսաբազմազանության պահպանման, շրջակա միջավայրի կայուն օգտագործման և օգուտների արդարացի բաշխման մեր գլոբալ ջանքերի անկյունաքարեր՝ բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների, երիտասարդության, կանանց, քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական աշխարհի լիարժեք, ակտիվ և իմաստալից ներգրավվածությամբ։
Որպես 2026 թվականին Երևանում կայանալիք կենսաբազմազանության COP17-ի հյուրընկալող և նախագահող երկիր` Հայաստանը հույս ունի նպաստել կոնվենցիաների, դրանց արձանագրությունների և գլոբալ շրջանակի նպատակների առաջխաղացմանը։
Մենք պատրաստ ենք COP17-ի ընթացքում խթանել ներառական և արդյունքի վրա կենտրոնացած բազմակողմանի երկխոսությունը կառավարությունների և ոչ կառավարական շահագրգիռ կողմերի միջև կենսաբազմազանության առջև ծառացած հրատապ մարտահրավերների և արդյունավետ գլոբալ գործողությունների վերաբերյալ։
Մենք վստահ ենք, որ միասին կարող ենք էական ներդրում ունենալ կենսաբազմազանության պաշտպանությանն ուղղված համաշխարհային ջանքերում՝ մեր մոլորակի համար համատեղ պատասխանատվության ոգով»։

Послание премьер-министра Никола Пашиняна в преддверии Международного дня биологического разнообразия
В преддверии Международного дня биологического разнообразия премьер-министр Никол Пашинян направил послание, которое опубликовано на официальном сайте Секретариата Конвенции о биологическом разнообразии.
В послании говорится:
«Уважаемые дамы и господа!
От имени правительства Республики Армения сердечно приветствую вас по этому приятному случаю — Международному дню биологического разнообразия 2025 года.
Важно задуматься о неотложных вызовах, стоящих перед биоразнообразием и природной средой, которые являются поставщиками экосистемных услуг и имеют решающее значение для существования человечества.
Девиз текущего года — «Гармония с природой и устойчивое развитие» — подчеркивает нашу общую приверженность прекращению процесса утраты биоразнообразия и обращению его вспять как ключевого предусловия устойчивого развития, а также восстановлению справедливого распределения экономических, социальных и экологических потребностей между поколениями.
Армения высоко ценит жизненно важную роль Конвенции ООН о биологическом разнообразии, ее протоколов и Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы в области биоразнообразия как краеугольных камней наших глобальных усилий по сохранению биоразнообразия, устойчивому использованию окружающей среды и справедливому распределению выгод при полном, активном и содержательном участии коренных народов и местных общин, молодежи, женщин, гражданского общества и академических кругов.
Будучи принимающей стороной и председателем COP17 по биоразнообразию, которая пройдет в Ереване в 2026 году, Армения надеется способствовать продвижению конвенций, их протоколов и целей глобальной рамочной программы.
Мы готовы в ходе COP17 стимулировать инклюзивный и ориентированный на результаты многосторонний диалог между правительствами и неправительственными заинтересованными сторонами по стоящим перед биоразнообразием неотложным вызовам и эффективным глобальным действиям.
Мы уверены, что вместе мы сможем внести значительный вклад в глобальные усилия по защите биоразнообразия в духе общей ответственности за нашу планету».