Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամային
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ալբանիա` մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովին: Այցը մեկնարկել է Հայաստանի և Ալբանիայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Էդի Ռամայի հանդիպմամբ:
«Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Տիրանա և նշել, որ չնայած նրան, որ այցը միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակում է` այսօրվա հանդիպումը կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները նախանշելուն:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և համոզմունք հայտնել, որ հանդիպումը նոր ազդակ կհաղորդի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հետագա համագործակցությանը, այդ թվում` քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Հայաստան-Ալբանիա հարաբերությունների օրակարգային հարցեր՝ անդրադառնալով տարբեր ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին։
Մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Երկուստեք ընդգծվել է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում կայունության և երկարատև խաղաղության ապահովման»,- ասված է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министр Пашинян в Тиране провел встречу с премьер-министром Албании Эди Рамой
Премьер-министр Никол Пашинян с рабочим визитом прибыл в Албанию для участия в 6-м саммите Европейского политического сообщества. Визит начался со встречи премьер-министров Армении и Албании Никола Пашиняна и Эди Рамы.
Премьер-министр Албании Эди Рама приветствовал визит премьер-министра Армении в Тирану и отметил, что, хотя визит происходит в рамках международного саммита, сегодняшняя встреча будет способствовать дальнейшему развитию отношений между двумя странами и обозначению перспективных направлений сотрудничества.
Никол Пашинян выразил благодарность за гостеприимство и выразил уверенность, что встреча придаст новый импульс дальнейшему сотрудничеству в представляющих взаимный интерес областях, в том числе укреплению политического диалога.
В ходе встречи лидеры двух стран обсудили вопросы повестки армяно-албанских отношений, коснувшись перспектив сотрудничества в различных сферах.
Состоялся также обмен мнениями по региональным вопросам. В частности, был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Двусторонне была подчеркнута важность подписания мирного соглашения на благо обеспечения стабильности и прочного мира в регионе.