ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցչին
Մայիսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այց է կատարել Բրյուսել: Նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։ Հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում ձևավորված տեսլականն ու հեռանկարները, ինչպես նաև համատեղ աշխատանքներն՝ ուղղված կոնկրետ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմանը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության և խաղաղության հիմնարար սկզբունքները դրված են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հիմքում, և միասնական ջանքերի արդյունքում հաջողվել է հասնել շոշափելի արդյունքների։ ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձ են կատարել առաջիկա բարձրաստիճան շփումներին և դրանց օրակարգային հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ, և ընդգծվել է ներկայիս՝ անորոշություններով լի ժամանակաշրջանում ամուր և համախոհ գործընկերությունների զարգացման կարևորությունը։ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ջանքերի համատեքստում շեշտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման առանցքային նշանակությունը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Kaja Kallas (High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission) met in Brussels on May 14 and discussed prospects for deepening the Armenia-EU partnership, as well as joint work aimed at expanding cooperation in specific areas.
Mirzoyan, according to his office, emphasized that the fundamental principles of democracy and peace are at the heart of the Armenia-EU partnership, and because of joint efforts, tangible results have been achieved.
The two exchanged views on international and regional developments and emphasized the importance of developing strong and like-minded partnerships in the current period of uncertainty.
In the context of efforts to establish peace in the South Caucasus, the key importance of signing the Agreement on Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan was emphasized.