ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցչին
Մայիսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այց է կատարել Բրյուսել: Նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։ Հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում ձևավորված տեսլականն ու հեռանկարները, ինչպես նաև համատեղ աշխատանքներն՝ ուղղված կոնկրետ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմանը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության և խաղաղության հիմնարար սկզբունքները դրված են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հիմքում, և միասնական ջանքերի արդյունքում հաջողվել է հասնել շոշափելի արդյունքների։ ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձ են կատարել առաջիկա բարձրաստիճան շփումներին և դրանց օրակարգային հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ, և ընդգծվել է ներկայիս՝ անորոշություններով լի ժամանակաշրջանում ամուր և համախոհ գործընկերությունների զարգացման կարևորությունը։ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ջանքերի համատեքստում շեշտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման առանցքային նշանակությունը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Встреча министра иностранных дел Армении с высоким представителем ЕС по иностранным делам
Министр Мирзоян провел встречу с вице-президентом Европейской комиссии, высоким представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайей Каллас.
Собеседники обсудили сформированное видение и перспективы углубления партнерства между Арменией и ЕС, а также совместные усилия, направленные на расширение сотрудничества в конкретных направлениях.
Министр Мирзоян подчеркнул, что фундаментальные принципы демократии и мира лежат в основе партнерства Армении и ЕС, и совместными усилиями удалось достичь ощутимых результатов. Министр иностранных дел Армении и высокий представитель ЕС по иностранным делам затронули вопросы предстоящих контактов на высоком уровне и их повестку.
Арарат Мирзоян и Кайя Каллас обменялись мнениями о международных и региональных развитиях, подчеркнув важность развития прочных партнерств, разделяющих общие ценности, в нынешний, полный неопределенности период. В контексте усилий по установлению мира в Южном Кавказе была отмечена ключевая роль подписания соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.