Ըստ գլխավոր դատախազի՝ ԱՄՆ-ն պատրաստ է ՀՀ-ին փոխանցել Խաչատրյանների ամերիկյան առանձատան վաճառքից գոյացած գումարի առյուծի բաժինը
Հայկական կողմն ակնկալում է ստանալ ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդիների ամերիկյան առանձնատան վաճառքից գոյացած միջոցների մեծ մասը: Այս մասին երեկ Հանրային հեռուստաընկերությանը հայտնել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանների առանձնատունն օտարվել է այս տարվա հունվարի 7-ին 36 մլն դոլարով: Մինչ այդ՝ 2024 թ. հուլիսին, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ հայտնելով, որ հունիսին Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյանները ԱՄՆ շրջանային դատարան են ներկայացրել գույքի բռնագրավման վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերելու խնդրանք, եւ շատ չանցած դատարանի որոշմամբ համաձայնությունը հաստատվել է:
Սրան հաջորդել էր ԱՄՆ-ում Խաչատրյան եղբայրների շահերը պաշտպանող Vinson & Elkins ընկերության հայտարարությունը, ըստ որի՝ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը 2024 թ. հունիսին դադարեցրել է հետաքննությունը Խաչատրյանների նկատմամբ: «Հետաքննության դադարեցման եւ բռնագանձման գործի կասեցման որոշման հենքով Արդարադատության դեպարտամենտը եւ Խաչատրյանները համաձայնություն են ձեռք բերել հանգուցալուծելու նաեւ բռնագանձման մասով չկատարված պարտավորությունների հարցը։ Որոշվել է, որ Հոլմբի Հիլզի անշարժ գույքը կվաճառվի, եւ ստացված հասույթը կբաշխվի կողմերի միջեւ: Ընդ որում՝ Հոլմբի Հիլզի գույքի վաճառքից ստացված մի մասը կտրամադրվի Խաչատրյաններին, իսկ մյուս մասը՝ Խաչատրյանների դիմումով կտրամադրվի Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի շահ հայ ժողովրդի»,- հայտարարել էին Խաչատրյանների փաստաբանները:
Առանձնատան վաճառքից հետո՝ հունվարին, «Հետքը» գլխավոր դատախազ Վարդապետյանին հարցրել էր, թե ինչ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հայկական կողմը ամերիկյան գործընկերների հետ, եւ արդյոք Խաչատրյանները նույնպես բաժին են ստանալու տան վաճառքից: Հետաքրքրվել էինք նաեւ, թե ինչպես է բաժանվելու 36 մլն դոլարը, բացի դրանից՝ արդյոք ՀՀ-ին փոխանցվելիք գումարի մասով Խաչատրյանները եւս դեր են խաղացել, ինչպես պնդել են նրանց փաստաբանները: Սակայն Գլխավոր դատախազությունից որեւէ նորություն չէին հայտնել՝ հավելելով. «Հրապարակման ենթակա նոր տեղեկատվության առկայության դեպքում ՀՀ դատախազությունը հանրային իրազեկման շրջանակում հանդես կգա նոր հրապարակմամբ»:
Նոր հրապարակում չեղավ, բայց, փաստորեն, նոր տեղեկատվություն կա:
Ահա, թե ինչ է հայտնել Աննա Վարդապետյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում. «Առանձնատունն օտարվեց այս տարվա սկզբին, եւ ամերիկյան գործընկերների հետ մենք բավական բարդ եւ պրոֆեսիոնալ ճանապարհ անցանք. մի շարք փաստաթղթեր, որոնք անհրաժեշտ էին նրանց, որպեսզի անշարժ գույքը հնարավոր լինի արգելադրել ԱՄՆ-ում, ՀՀ դատախազությունը տրամադրեց, եւ այդ փաստաթղթերի հիման վրա գույքն արգելադրվեց, իսկ հետագայում Խաչատրյան ընտանիքը որոշեց ԱՄՆ իրավասու մարմնին հաշտություն առաջարկել, ըստ որի՝ գույքի վաճառքից 85 տոկոսը տալիս են ԱՄՆ կառավարությանը, իսկ 15 տոկոսը մնում է իրենց: Դրանից հետո սկսեցինք խոսել մեր գործընկերների հետ, քանի որ օտարերկրյա տարածքում գտնվող գույքի արժեքի որոշ տոկոս (նման չգրված կանոն կա) մենք պետք է զիջենք տվյալ երկրին: Ամերիկացի գործընկերների հետ այս պահին բանավոր պայմանավորվածություն ունենք, որ, իրենց պնդմամբ, պատկերացնում են, որ գումարի մոտ 80 տոկոսը պետք է փոխանցեն ՀՀ-ին: Մեզնից ակնկալվող բոլոր գործողությունները կատարել ենք, սպասում ենք ամերիկյան կողմի գործողություններին»:

США готовы передать Армении львиную долю суммы от продажи американского особняка Хачатрянов – генпрокурор
Армянская сторона ожидает получить большую часть суммы от продажи американского особняка сыновей бывшего министра финансов, бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна. Об этом в интервью Общественной телекомпании сообщила генпрокурор Республики Армения Анна Вардапетян.
Напомним, что особняк Хачатрянов был отчужден 7 января этого года за 36 млн долларов. До этого, в июле 2024 года, Генпрокуратура РА сообщила о том, что в июне Гурген и Артем Хачатряны обратились в федеральный суд США с просьбой достичь согласия в вопросе конфискации имущества. Вскоре после этого согласие было достигнуто.
“По решению суда принадлежащий семье бывшего министра финансов РА Гагика Хачатряна особняк в Лос-Анджелесе, рассматриваемый как имеющий преступное происхождение, будет конфискован и продан по самой высокой рыночной стоимости. Между Генпрокуратурой и компетентным органом США ведутся переговоры по вопросу передачи Республике Армения подавляющей части денежных средств, которые будут получены в результате отчуждения особняка”,- говорилось в заявлении Генпрокуратуры РА.
За этим последовало заявление представляющей интересы братьев Хачатрянов в США компании Vinson & Elkins, согласно которому в июне 2024 года Департамент юстиции США прекратил следствие по делу Хачатрянов. “Основываясь на решении о прекращении следствия и дела о конфискации, Департамент юстиции и Хачатряны договорились также урегулировать вопрос о невыполненных обязательствах по части конфискации. Принято решение о том, что недвижимость в Холмби Хиллз будет продана, а полученная сумма распределена между сторонами. При этом часть суммы от продажи недвижимости в Холмби Хиллз получат Хачатряны, а остальная часть, согласно заявлению Хачатрянов, будет передана на благо армянского народа”,- заявили адвокаты.
В январе, после продажи особняка, Hetq.am направил генпрокурору РА письменный запрос, которым просил сообщить, какой договоренности достигла армянская сторона с американскими коллегами, и достанется ли Хачатрянам часть суммы от продажи их дома. Нас также интересовало, как будут распределены 36 млн долларов, и действительно ли Хачатряны сыграли роль в вопросе передачи части суммы Республике Армения, как утверждают их адвокаты. Однако в своем ответе Генпрокуратура ничего нового не сообщила, отметив лишь, что в случае получения подлежащей обнародованию новой информации выступит с заявлением.
Новое заявление не появилось, хотя, как выяснилось, новая информация есть.
Вот что сообщила в эфире Общественного телевидения Анна Вардапетян: “Особняк был отчужден в начале этого года. Вместе с американскими коллегами мы прошли достаточно сложный профессиональный путь. Прокуратура РА передала им ряд документов, необходимых для ареста недвижимости в США. На основании этих документов на имущество был наложен арест. В дальнейшем семья Хачатрянов решила предложить компетентному органу США заключить мировое соглашение, согласно которому 85% от продажи недвижимости будут переданы правительству США, а 15% достанутся Хачатрянам. После этого мы начали диалог с нашими коллегами”.
По словам генпрокурора, на данный момент с американской стороной достигнута договоренность о том, что 80% вырученной от продажи дома суммы будут переданы РА, так как существует негласное правило, по которому определенный процент от стоимости отчуждаемого имущества, находящегося на территории другого государства, должен быть передан данной стране. “Все касающиеся нас действия мы осуществили, теперь ждем действий американской стороны”,- добавила А.Вардапетян.