«Հայաստան ծրագիր» հիմնադրամը հայտարարում է փոքր դրամաշնորհների ծրագիր՝ Հայաստանի միջազգային ճանաչելիությունը բարձրացնելու համար
«Հայաստան ծրագիր» հիմնադրամը հայտարարում է փոքր դրամաշնորհների ծրագիր՝ Հայաստանի միջազգային ճանաչելիությունը բարձրացնելու համար.
«1,000-ից մինչև 2,500 ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում՝ աջակցելու համարձակ պատմություններ կերտողներին, որոնք Հայաստանի ձայնը լսելի կդարձնեն միջազգային լսարանի համար:
Լրագրության, մեդիայի և հաղորդակցության ոլորտում գործող «Հայաստան ծրագիր» հիմնադրամը, հայտարարում է իր առաջին փոքր դրամաշնորհների ծրագրի մեկնարկի մասին, որը նպատակ ունի աջակցելու Հայաստանից պատմությունների հանրայնացմանը միջազգային հարթակներում: Ծրագիրը կաջակցի նորարարական մեդիա նախագծերին՝ վավերագրական ֆիլմերից, փոդքասթներից մինչև մուլտիմեդիա բովանդակության և մեդիա արշավների ստեղծում, որոնք համաշխարհային լսարանին կներկաացնեն հայկական մշակույթի, աշխարհաքաղաքականության, շրջակա միջավայրի և այլ թեմաների վերաբերյալ ոգեշնչող պատմություններ:
Հայտերն ընդունվելու են մինչև 2025թ. մայիսի 21-ը ներառյալ: Դրամաշնորհները կլինեն 1,000-ից մինչև 2,500 ԱՄՆ դոլարի սահմաններում՝ կախված նախագծի ազդեցությունից: Ծրագիրը բաց է Հայաստանում գրանցված կազմակերպությունների համար, որոնք ունեն առնվազն երեք տարվա փորձ, այդ թվում՝ հասարակական կազմակերպություններ, հիմնադրամներ և անհատ ձեռնարկատերեր: Ողջունվում են համագործակցային նախագծերը:
Բոլոր նախագծերը պետք է իրականացվեն դրամաշնորհի տրամադրումից հետո վեց ամսվա ընթացքում: Ընտրված մասնակիցները կանցնեն կարճ հարցազրույց և կողմնորոշման գործընթաց՝ նախքան ֆինանսավորման տրամադրումը:
Փոքր դրամաշնորհների ծրագիրը հնարավոր է դարձել Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի աջակցությամբ: Հայտերը կարող են ներկայացվել հետևյալ հղումով՝ https://www.armeniaproject.org/microgrants»։

The Armenia Project Launches First-Ever Micro-Grants to Amplify Armenia’s Voice on the Global Stage
The Armenia Project Launches First-Ever Micro-Grants to Amplify Armenia’s Voice on the Global Stage.
Funding between $1,000 and $2,500 to support bold, internationally resonant storytelling projects across media formats.
The Armenia Project (TAP), a new non-profit focused on journalism, media and communications, has announced the launch of its inaugural TAP Micro-Grants Program, aimed at supporting high-quality storytelling from Armenia with international reach. The program will fund innovative media projects — from documentaries and podcasts to multimedia journalism and new media campaigns — that engage global audiences with compelling narratives rooted in Armenian culture, geopolitics, environment, and more.
Applications will be open through May 21, 2025. Grants will range from $1,000 to $2,500, depending on project scope and impact. The program is open to registered organizations in Armenia with at least three years of programming experience, including non-profits, foundations, and sole proprietorships. Collaborative proposals are welcomed.
These grants are about enabling bold, authentic voices that resonate far beyond Armenia’s borders — voices that shape how the world understands Armenia and its place in the world.
All projects must be completed within six months of grant disbursement and will undergo two progress check-ins before the final reporting deadline of December 18, 2025. Selected finalists will undergo a short interview and orientation process before funding is distributed.
The TAP Micro-Grants Program is made possible with the support of the H. Hovnanian Family Foundation. Applications can be submitted through the TAP website.