Վարչապետն ընդունել է ԵԽԽՎ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը ողջունել է ԵԽԽՎ նախագահի այցը՝ կարևորելով վեհաժողովի ակտիվ գործունեությունն ու տեղի ունեցող քննարկումները:
Թեոդորոս Ռուսոպուլոսն խիստ արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի խորհրդարանականների հետ համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ այն հաջողությամբ կշարունակվի:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործմանն ուղղված Կառավարության քայլերի շուրջ:
ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների անշրջելիության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ վերահաստատելով ԵԽԽՎ պատրաստակամությունը շարունակելու համագործակցությունը և աջակցությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությանը և ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին ու պատրաստ է ստորագրել այն:
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է երկխոսության և բազմակողմ համագործակցության խորացման կարևորությունը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с председателем ПАСЕ
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросом Русопулосом.
Премьер-министр приветствовал визит председателя ПАСЕ, подчеркнув важность активной деятельность Ассамблеи и проходящих в рамках нее дискуссий.
Теодорос Русопулос назвал очень эффективным сотрудничество с армянскими парламентариями и выразил надежду, что оно будет успешно продолжаться.
Стороны обменялись мнениями о реализуемых в Армении демократических реформах и шагах правительства по совершенствованию механизмов защиты прав человека.
Председатель ПАСЕ высоко оценил шаги по обеспечению необратимости демократических процессов в Армении, подтвердив готовность ПАСЕ к дальнейшему сотрудничеству и поддержке.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с региональными развитиями. Премьер-министр Пашинян коснулся согласованного мирного соглашения с Азербайджаном и подчеркнул, что Армения привержена повестке мира и готова подписать соглашение.
Была подчеркнута важность углубления диалога и многостороннего сотрудничества на благо региональной стабильности и мира.