Կոռուպցիա՞, թե կոնսորցիում․ ովքեր են Կասկադ համալիրի կառուցապատողները, և ինչու է զոհաբերվում կանաչ տարածքը
Կասկադ համալիրը վերակառուցող «Ջի Թի Բի Դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ի հետ կոնսորցիում կազմող ընկերություններից երկուսը բեռնափոխադրող օտարերկրյա ընկերություններ են, երրորդը Հայաստանում գրանցված նոր ընկերություն է։
Երևանի քաղաքապետարանը «Հետքին» հայտնել է, որ Կասկադ համալիրի վերակառուցման «Կասկադ մշակութային հանգույց» ճարտարապետական նախագծի իրականացման իրավունքի շնորհման բաց մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Ջի Թի Բի Դիվելոփմենթ», «Ռեալ Ջի», «Կարգո Սըլուշն բրոքերեյջ», «Կարգո Էքսպրես Ջորջիա» ՍՊԸ-ներից կազմված կոնսորցիումը, որի անունից հանդես է գալիս «Ջի Թի Բի Դիվելոփմենթ» ՍՊ ընկերությունը:
«Ջի Թի Բի Դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ն հաղթող է ճանաչվել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հունվարի 15-ի որոշմամբ հաստատված մրցութային հանձնաժողովի կողմից, որի նախագահը նույնպես Տիգրան Ավինյանն է։
«Ջի Թի Բի դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ին արդեն անդրադարձել ենք։ Հիշեցնենք՝ այն հիմնադրվել է 2024թ․ հոկտեմբերի 24-ին։ Դրա իրական շահառուն Գրիգոր Տեր-Ղազարյանն է։ Վերջինս «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանի եղբոր՝ Արմեն Սարգսյանի փեսան է։ «Հանրապետություն» կուսակցությունը ներկայացված է Երևանի ավագանիում, 2023-ի ավագանու ընտրություններից հետո համագործակցության հուշագիր է ստորագրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ։
«Ռեալ Ջի» ՍՊԸ-ն ևս Գրիգոր Տեր-Ղազարյանինն է։ Այն հիմնադրվել է 2025թ․ փետրվարի 4-ին։
Մյուս երկուսը բեռնափոխադրում իրականացնող ամերիկյան ընկերություններ են։ Առաջինը՝ «Կարգո Սըլուշն բրոքերեյջ»-ը (Cargo Solution Brokerage ), գրանցված է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆոնտանա քաղաքում։ Այն «Կարգո Սոլուշն էքսպրես» ընկերությունների խմբից է, որի գործադիր տնօրենը Գրիգոր Տեր-Ղազարյանի հնդիկ գործընկերն է՝ ԱՄՆ քաղաքացի Բոբբի Սինգ Կանգը (Bobby Kang)։
«Կարգո Սըլուշն բրոքերեյջ»–ի կայքում նշված պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին նամակ գրեցինք՝ խնդրելով մեկնաբանել իրենց ներկայացվածությունը և հետաքրքրությունը հայաստանյան այս նախագծում, ներդրումների չափը, սպասելիքները նախագծից։ Մեկ շաբաթ առաջ ուղարկված նամակին դեռ չեն պատասխանել։
Գրիգոր Տեր-Ղազարյանը, հիշեցնենք, մի շարք այլ բիզնեսներում է ներգրավված, հանրության ուշադրությանն արժանացավ Երասխում հիմնադրված, ապա Արարատ գյուղ տեղափոխված ամրանների գործարանի առնչությամբ։ Գործարանը կառուցող «Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ-ում Տեր-Ղազարյանը 50 % մասնակցություն ունի։ Բաժնետոմսերի մնացած 50%-ը վերը հիշատակված ԱՄՆ քաղաքացի Բոբբի Սինգ Կանգինն է։
Կասկադը վերակառուցող կոնսորցիումի երկրորդ ընկերությունը «Կարգո Էքսպրես Ջորջիա»-ն (Cargo Express Georgia) է։ Ընկերության կայքում դրա գրանցման վայրը նշված չէ։ Սակայն բաց աղբյուրների համաձայն՝ այն գործում է ԱՄՆ Ջորջիա նահանգում։ Ընկերությունը 2023-ին հիմնադրել է նույն Բոբբի Սինգ Կանգը։
Ինչ են կառուցելու որպես հատուցում
Քաղաքապետարանից հետաքրքրվել էինք՝ արդյոք Կասկադ համալիրի հարակից տարածքը նվիրաբերվելու է «Ջի Թի Բի դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ին, թե այլ տիպի (օրինակ՝ աճուրդ, ուղղակի օտարում կամ այլ) գործարք է նախատեսված։
«Բազմաֆունկցիոնալ համալիրի համար նախատեսված տարածքը ընկերությանը չի նվիրաբերվելու, այլ օտարվելու է՝ հատուցելի հիմունքներով»,- հայտնել է քաղաքապետարանը` չմանրամասնելով, թե ինչ է նշանակում՝ հատուցելի հիմունքներով:
Մինչդեռ, ըստ քաղաքապետի որոշման մեջ ներառված տեխնիկական պահանջների, ներդրողին օտարվող շուրջ 7 հա համայնքային սեփականության հողատարածքում կարող են կառուցվել բազմաֆունկցիոնալ համալիրներ` ըստ էսքիզի: Բազմաֆունկցիոնալ համալիրների կառուցման համար շուրջ 7 հա համայնքային հողերը ներդրողին են օտարվելու ուղղակի վաճառքով` կադաստրային արժեքով և տարաժամկետ վճարման պայմանով, ներդրումային ծրագրի իրականացման նպատակով, իսկ ներդրողի ցանկության դեպքում Երևան համայնքը նախաձեռնելու է տարածքում առկա մասնավոր սեփականություն հանդիսացող գույքի նկատմամբ գերակա շահ ճանաչելու որոշման ընթացակարգ:
Այսպիսով, Կասկադ համալիրի անավարտ հատվածը, ըստ նախագծի, 33 953 քմ է զբաղեցնելու, իսկ ներդրողին տրվելիք հատվածը` 168 680 քմ: Ակնհայտ է, որ թվերը չեն համապատասխանում իրար, և ներդրողին տրվելիք տարածքը ոչ թե 7 հա է, այլ՝ մոտ 17:
Կասկադի վերակառուցման դիմաց Երևանի քաղաքապետարանը փաստացի «նվիրելու» է հարակից լանջը, որպեսզի կառուցապատողն այնտեղ իր բիզնես նախագիծ իրականացնի:
Երևանի քաղաքապետարանից խնդրել էինք տրամադրել Կասկադի հարևանությամբ այն տարածքների ծածկագրերը, որոնք տրվելու են կառուցապատողին բիզնես նախագծի համար։
«Ներկայումս համապատասխան տարածքների սահմանների հստակեցման գործընթաց է տեղի ունենում, որի ավարտից հետո միայն հնարավոր կլինի հայտնել տվյալ տարածքների կադաստրային ծածկագրերը»,- պատասխանել է քաղաքապետարանը։ Սակայն Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հունվարի 15-ի որոշմամբ արդեն իսկ քարտեզագրվել և նախագծային լուծումներով տեղորոշվել են այդ տարածքները՝ տալով դրանց «Արվեստի թաղամաս» անվանումը, հստակ պատկերելով նույնիսկ փոսերի խորությունները: Այսքանից հետո ինչո՞ւ են այդ տարածքները նոր հստակեցվում՝ հասկանալի չէ:
Ինչպես նշվում է նախագծում, «Նոր Կասկադ»-ի բնակելի հատվածը համատեղելու է շքեղությունը տեղական առանձնահատկությունների հետ. «Ճարտարապետությունը ներառում է լանջով իջնող աստիճանաձև ծաղկապատշգամբների շարք, որտեղից բացվում են Արարատ լեռան և Երևանի երկնակամարի սքանչելի տեսարաններ։ Յուրաքանչյուր ծաղկապատշգամբ ունի մասնավոր բացօթյա տարածքներ, տանիքի այգիներ և հանգստի գոտիներ՝ բնակիչների տրամադրությանը հանձնելով ներքին և արտաքին տարածքների ներդաշնակ համադրություն։ Տեղական քարը, թանկարժեք փայտերը և բարձրորակ մետաղները հատուկ են ընտրված, քանի որ համահունչ են Երևանի բնական լանդշաֆտի եւ ճարտարապետական ժառանգության գեղագիտությանը։
Տարածքում նախատեսված է նաև «Բուտիկ» հյուրանոց: Համաձայն նախագծի` ծաղկապատշգամբներով, արվեստով ոգեշնչված ներքին հարդարմամբ եւ շքեղ հարմարություններով հյուրանոցը կծառայի որպես ուղղություն մշակութային զբոսաշրջության համար՝ ամբողջությամբ համապատասխանելով թաղամասի արտիստիկ բնույթին։ Նախագծված լինելով շրջակա ճարտարապետությանը ներդաշնակ՝ այն կառաջարկի բարձրակարգ սրճարաններ և ռեստորաններ, սպա հարմարություններ, ինչպես նաև տարածքներ մասնավոր հավաքույթների համար՝ ավելի մեծացնելով թաղամասի գրավչությունը»։
«Սա քաղաքական կոռուպցիայի լավագույն դրսևորումներից մեկն է»․ Սարհատ Պետրոսյան
«Երևանի բոլոր հաստատված, ավարտական և պլանավորման փաստաթղթերով այդ հատվածը նախատեսված է որպես կանաչ տարածք՝ և վերջին գլխավոր հատակագծով, և գոտեւորման նախագծով դրանք նախատեսված են որպես կանաչ տարածքներ։ Սա հակասում է Երևանի գլխավոր հատակագծին»,- ասում է ճարտարապետ, Կադաստրի կոմիտեի նախկին ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը։
Կասկադի կառուցման և հարակից լանջը կառուցապատելու այս նախագիծը նա քաղաքական կոռուպցիայի լավագույն դրսևորումներից մեկն է համարում։
Սարհատ Պետրոսյանը նախ հարցականի տակ է դնում Կասկադում համերգասրահ կառուցելու գաղափարը։ «Ո՞վ ասաց, որ Երևանին նոր համերգասրահ է պետք։ Դա հստակ մեջտեղ է բերվել այն բանի համար, որ քաղաքապետը կոնկրետ երաժշտի՝ Սերգեյ Սմբատյանին խոստացել է համերգասրահ տրամադրել, և այժմ այդ գաղափարն առաջ են քաշել, որ քաղաքապետն իր խոստումն իրականացնի այն դեպքում, երբ քաղաքապետարանը ոչ միջոցներ ունի դա կառուցելու, ոչ էլ դա հետագայում պահպանելու»,-ասում է Սարհատ Պետրոսյանը։
Կասկադում համերգասրահ կառուցելու գաղափարի դեմ Սարհատ Պետրոսյանի երկրորդ հիմնավորումն այն է, թե ինչի հաշվին է կառուցվելու այդ համերգասրահը․ դա տեղի է ունենում քաղաքի համար պոնտենցիալ, ապագա կանաչապատ տարածքի, այն է՝ Կասկադի աջակողմյան հատվածի հաշվին, որը Գաֆեսճյան հիմնադրամին տրամադրվել էր կանաչապատման պայմանով։ Այժմ դա դրվում է կառուցապատման տակ՝ «Արվեստի թաղամաս»-ի անվան տակ, և Երևանը զրկվում է կանաչ տարածքից։
«Ինչ-որ մեկն այդ տարածքում կառուցապատում է իրականացնում, և այդ գումարով իրականացնում է համերգասրահի կառուցումը, որի կարիքը Երևանը չունի։ Գլոբալ առումով, որպես գաղափար և իմպլեմետնացիա, սխալ է, և Երևանը տուժում է, որովհետև դրա կարիքը և պահպանության միջոցները չունի։ Երևանը նույնիսկ չի կարողանում իր երաժշտական դպրոցները պահել և հազար այլ խնդիրներ»,- մանրամասնում է ճարտարապետը։
Սարհատ Պետրոսյանի երրորդ դիտարկումն այն է, որ այստեղ փող աշխատելու, այսինքն՝ բիզնես շահն է առաջ մղվում, որը միշտ մեզ մոտ առաջնային տեղում է։
Ճարտարապետի համոզմամբ, նման կարևոր հանգույցների համար պետք է մրցույթ հայտարարվեր․ «Սա շատ լուրջ քաղաքային խնդիր է, շատ լուրջ մասնագիտական քննարկումներ պետք է անցնի, պետք է լինի պրոֆեսիոնալ ժյուրի՝ գնահատելու համար լավագույն ճարտարապետական լուծումը։ Մենք այստեղ չունենք որևէ մասնագիտական, պատշաճ որակի ժյուրի, որը գնահատել է, որ իրականացվողն ամենալավ նախագիծն է։ Ես հանձնաժողովի ցանկի մեջ տեսա մի շատ կասկածելի անցյալ ունեցող ճարտարապետի անուն՝ Լևոն Վարդանյանը, որը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Երևանի ավագանու անդամ Նուարդ Վարդանյանի հորեղբայրն է, քաղաքապետ Ավինյանի հետ փոխկապակցված անձ, որը, բնականաբար, չէր կարող մասնագիտական դիրքորոշում ներկայացներ։ Նաև իր նախկինում կառուցած շենքերը խնդրահարույց են Երևանի համար»։
Սարհատ Պետրոսյանի չորրոդ դիտարկումը վերաբերում է կառուցապատողի ընտրությանը․ Երևանի ավագանու համար կոալիցիա կազմած «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահի՝ Արամ Սարգսյանի ընտանիքը փաստացի ստացել է կառուցապատման իրավունքը։ «Կոռուպցիան պոզով-պոչով չի լինում։ Կոռուպցիան լինում է՝
ա) քաղաքապետն ինչ-որ մեկին համերգասրահ է խոստանում ու քաղաքը վճարում է դրա համար,
բ) գտնում են բավականին վիճելի համբավ ունեցող ֆրանսիացի ճարտարապետի, բերում են իր նախագիծն են դնում,
գ) գալիս է Արամ Սարգսյանի ընտանիքից մեկը, որն էլ իրականացնում է կառուցապտումը։
Կառուցվելիք համերգասրահի նախագծի մասին Սարհատ Պետրոսյանն առհասարակ հրաժարվում է խոսել։ Ասում է՝ բոլոր մնացած հարցերն այնքան լուրջ են, որ դա քննարկելը կնշանակի ընկնել նրանց ծուղակը։
«Երևանը խնդիր ունի Կասկադն ավարտին հասցնելու, А կետից B կետ հասնելու խնդիր ունի, և այնտեղ ընդհանրապես համերգասրահի կարիք չկա։ Եթե ինչ-որ միջոցներով պետք է իրականացվի, որոշակի բիզնես կոմպոնենտ պիտի լինի։ Ես կարող եմ առաջարկել՝ եկեք աստիճանները շարունակեք մինչև վերջ, տակը տվեք ինչ-որ բիզնես-կոմպոնենտով գաղափարի, որ պետք է իրականացվի և բաց թողեք կողքի՝ կանաչապատման համար անհրաժեշտ տարածքը, որը Երևանի համար հնարավորություն է Կենտրոնի, Նորքի և Սարալանջի կառուցապատման սխալ ընթացքին վերջ տալու, բայց դրա փոխարեն դա խորացվում և շարունակվում է»,- ասում է մեր զրուցակիցը։
Սարհատ Պետրոսյանը նշում է, որ այդ նախագծում երևում է նաև Երևանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի ազդեցությունը, քանի որ, ըստ որոշ լուրերի, Նարեկ Սարգսյանի որդին աշխատում է այդ նույն ֆրանսիական ճարտարապետական ընկերությունում, և «Արվեստի թաղամաս»-ի գաղափարն առաջին անգամ հենց Նարեկ Սարգսյանն է առաջարկել դեռևս 2017-18թթ․, նույն հատվածի համար։

Коррупция или консорциум? Кто застройщики комплекса “Каскад” и почему приносится в жертву зеленая зона
Застройщиком комплекса “Каскад” в центре Еревана стал консорциум, в который, помимо ООО “Джи Ти Би Дивелопмент”, входят две занимающиеся грузоперевозками иностранные компании и зарегистрированная в Армении новая компания.
Открытый тендер на право реализации в Ереване архитектурного проекта “Культурный узел “Каскад”, предусматривающий реконструкцию одноименного комплекса, выиграл консорциум из четырех компаний – ООО “Джи Ти Би Дивелопмент”, “Реал Джи”, “Карго Солюшн брокерэйдж”, “Карго Экспресс Джорджиа”. От имени консорциума выступает “Джи Ти Би Дивелопмент”. Об этом Hetq.am сообщила мэрия Еревана.
Указанную компанию признала победителем конкурсная комиссия, состав которой был утвержден 15 января решением мэра Еревана Тиграна Авиняна. Он же и возглавил ее.
ООО “Джи Ти Би дивелопмент” было основано 24 октября 2024 г. Его реальным бенефициаром является Григор Тер-Казарян, зять Армена Саргсяна, брата лидера партии “Республика” Арама Саргсяна. “Республика” представлена в совете старейшин столицы. После состоявшихся в 2023 году общинных выборов “Республика” подписала с властной партией “Гражданский договор” меморандум о сотрудничестве.
Г.Тер-Казаряну принадлежит также ООО “Реал Джи”, основанное 4 февраля 2024 года. Две другие компании являются американскими и занимаются грузоперевозками. Одна из них – “Карго Солюшн Брокерейдж” (Cargo Solution Brokerage ) – зарегистрирована в городе Фонтана в Калифорнии. Она входит в Группу компаний “Карго Солюшн Экспресс”, исполнительным директором которой является партнер Григора Тер-Казаряна, гражданин США индийского происхождения Бобби Синг Канг (Bobby Kang).
Мы отправили на электронный адрес “Карго Солюшн Брокерейдж” письмо, в котором просили прокомментировать заинтересованность компании этим проектом, размер предусмотренных инвестиций и ожидания от реализации проекта. Со дня отправки письма прошла неделя, однако ответ мы до сих пор не получили.
Напомним, что Григор Тер-Казарян реализует ряд бизнес-проектов. Общественность узнала о нем в связи со строительством в Ерасхе завода по производству арматуры, которое затем было перенесено в село Арарат. Строит завод ООО “Джи Ти Би Стил”. 50% этой компании принадлежат Г.Тер-Казаряну, остальные 50% - вышеупомянутому Бобби Синг Кангу.
Второй компанией, участвующей в реконструкции “Каскада”, является “Карго Экспресс Джорджия” (Cargo Express Georgia). На сайте компании место ее регистрации не указано, однако из открытых источников нам стало известно, что она действует в американском штате Джорджия. Компанию основал в 2023 году тот же Бобби Канг.
Что будет построено в качестве компенсации
Мы попросили мэрию сообщить, будет ли сопредельная с Каскадом территория передана в дар ООО “Джи Ти Би Дивелопмент” или предусмотрен другой вид сделки (аукцион, прямое отчуждение и т.д.).
“Предусмотренная для строительства многофункционального комплекса территория не будет подарена компании. Она будет отчуждена на основании компенсации”,- сообщили из мэрии, не разъяснив смысл последней фразы.
Между тем, согласно содержащимся в решении мэра техническим требованиям, на отчуждаемом инвестору земельном участке площадью около 7 га, который является собственностью общины, согласно эскизу, могут быть построены многофункциональные комплексы. Эти семь гектаров общинной земли были отчуждены инвестору путем прямой продажи по кадастровой цене при условии оплаты стоимости в разные сроки. Целью является реализация инвестиционной программы, а в случае желания инвестора община Ереван инициирует процедуру признания превалирующего интереса в отношении находящейся на этом участке частной собственности.
Таким образом, согласно проекту, недостроенная часть Каскада займет 33.953 кв.м, а площадь участка, который должен быть предоставлен инвестору, составит 168.680 кв.м. Очевидно, что цифры не соответствуют друг другу, и предусмотренная для инвестора территория составляет не 7, а 17 га.
Против реконструкции Каскада мэрия столицы фактически “подарит” инвестору сопредельный склон, где он сможет реализовать свой бизнес-проект.
Мы просили предоставить нам коды тех участков рядом с Каскадом, которые должны быть выделены застройщику под реализацию бизнес-проекта.
Вот что сообщила нам мэрия: “В настоящее время осуществляется процесс уточнения границ соответствующих территорий, коды которых можно будет сообщить только по завершении этого процесса”. Между тем, решением Тиграна Авиняна от 15 января эти территории, получившие название “Квартал искусств”, уже картографированы и определены проектными решениями с четким указанием всех данных. В этой ситуации совершенно непонятно, почему уточнение этих земельных участков должно быть произведено только сейчас.
Как указано в проекте, жилая часть “Нового Каскада” должна совмещать роскошь с местными особенностями: “Архитектура предусматривает ряд спускающихся террасами со склона цветочных балконов, откуда открываются прекрасные виды на гору Арарат и Ереван. Каждый цветочный балкон оснащен открытыми частными территориями, садами на крышах домов, зонами отдыха. Местный камень, дорогие породы дерева и высококачественный металл выбраны специально с учетом их созвучности природному ландшафту и эстетике архитектурного наследия Еревана”.
На этой территории предусмотрена также гостиница “Бутик”, которая станет важным направлением культурного туризма и будет полностью соответствовать артистическому характеру квартала. Гостиничный комплекс будет включать высококлассные рестораны, кафе, спа-центры.
“Это одно из наглядных проявлений политической коррупции” – Сархат Петросян
“Во всех утвержденных документах по планированию Еревана данный участок предусмотрен в качестве зеленой зоны. В последнем генплане и проекте зонирования здесь указаны зеленые территории, поэтому данный проект противоречит генеральному плану Еревана”,- утверждает архитектор, бывший руководитель Комитета кадастра Сархат Петросян.
Представленный план строительства Каскада и застройки сопредельного с ним склона Петросян считает наглядным проявлением политической коррупции. Он поставил под сомнение идею строительства на Каскаде концертного зала. “Кто сказал, что Еревану нужен новый концертный зал? Эта идея была выдвинута в связи с тем, что мэр обещал предоставить концертный зал конкретному музыканту – Сергею Смбатяну, и сейчас они продвигают эту идею для того, чтобы мэр сдержал свое обещание. Между тем у мэрии нет средств ни для строительства зала, ни для его дальнейшего обслуживания”,- заявил наш собеседник.
Вторым аргументом против строительства на Каскаде концертного зала архитектор считает ответ на вопрос о том, за счет чего должна быть осуществлена эта идея. Разумеется, за счет будущей потенциальной зеленой зоны города, а именно за счет расположенного справа от Каскада участка, который был предоставлен фонду “Гафесчян” с условием его озеленения. Сейчас участок выделяется под строительство “Квартала искусств”, что лишает Ереван зеленой зоны.
“Кто-то осуществляет на этой территории застройку, за счет чего строит концертный зал, в котором Ереван не нуждается. В глобальном плане это ошибочная идея и имплементация. В результате страдает Ереван, который не нуждается в этом зале и не имеет средств на его обслуживание. Ереван не может содержать даже свои музыкальные школы, решать тысячи других проблем”,- отмечает архитектор.
Третий аргумент Петросяна состоит в том, что в данном случае решающим является желание заработать, поэтому продвигаются бизнес-интересы, которые, по его словам, “у нас всегда на первом месте”.
Сархат Петросян убежден, что для реализации таких важных проектов необходимо объявлять конкурс. “Для города это серьезная проблема, требующая проведения профессиональных обсуждений. Необходимо сформировать профессиональное жюри, которое выберет наилучшее архитектурное решение. В данном случае у нас нет надлежащего профессионального жюри, которое в состоянии понять, какой проект является лучшим. В составе комиссии я увидел фамилию архитектора с весьма сомнительным прошлым. Это Левон Варданян, дядя члена совета старейшин Еревана Нуард Варданян, лицо, аффилированное с мэром Авиняном. Он, разумеется, не может выражать профессиональное мнение, тем более, что построенные им ранее здания весьма проблематичны для Еревана”.
Четвертый аргумент Сархата Петросяна касается выбора застройщика. Право на застройку фактически получила семья председателя партии “Республика” Арама Саргсяна, сформировавшая в совете старейшин столицы коалицию с властной партией “Гражданский договор”.
“А как еще должна выглядеть коррупция, если мэр обещает кому-то концертный зал, за который платит город, находит имеющего довольно спорную известность французского архитектора и представляет его проект, застройку осуществляет представитель семьи Арама Саргсяна”,- сказал С.Петросян.
О проекте будущего концертного зала он вообще отказался говорить, отметив, что все остальные вопросы настолько серьезны, что обсуждение строительства зала станет попросту ловушкой.
Перед Ереваном стоит вопрос завершения строительства Каскада, что предусматривает возможность добраться из пункта А в пункт Б, поэтому в данном случае необходимости в концертном зале вообще нет, утверждает наш собеседник. “Если этот проект должен быть реализован за счет каких-то средств, то потребуется определенный бизнес-компонент. Могу предложить следующее: давайте продолжим до конца ступени Каскада, предоставим под ними место для реализации бизнес-идеи и “отпустим” расположенную рядом территорию, которую необходимо озеленить. Это позволит положить конец ошибочной застройке центра Еревана, районов Норк и Сараландж. Но вместо этого застройка продолжается и расширяется”,- отметил Сархат Петросян.
Он также добавил, что в представленном проекте чувствуется влияние бывшего главного архитектора Еревана Нарека Саргсяна, сын которого, по некоторым слухам, работает в той самой французской архитектурной мастерской. А кроме того, именно Нарек Саргсян в 2017-18 гг. впервые выдвинул идею строительства “Квартала искусств”.