Գործադիրն առաջարկում է լրացում կատարել ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում
«2023 թվականին փոփոխություն է կատարվել ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծում եւ Լեռնային Ղարաբաղում գործունեություն ծավալած ընկերություններին հնարավորություն է տրվել մինչեւ 2024 թվականի դեկտեմբեր ամիսը գրանցվել Հայաստանում եւ գործունեությունը շարունակել այստեղ: Մի շարք ընկերություններ գրանցվել են: Գործընթացն արդեն ավարտվել է, եւ Կառավարությունը ձեռնարկել է հաջորդ քայլը:
Այս մասին ասել է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը՝ մարտի 25-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով վերոնշյալ օրենքում եւ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Գործադիրն առաջարկում է լրացում կատարել, ըստ որի՝ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված պետական հաշվառում կամ գրանցում չստացած անհատ ձեռնարկատերերի կամ իրավաբանական անձանց ունեցած պարտավորությունների կատարման ապահովման նպատակով այլ անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող գրավադրված գույքի նկատմամբ գրավառուի գրավի իրավունքները չեն դադարում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ գրավառուի` սույն մասում նշված պարտավորություններից բխող ֆինանսական կորուստները որեւէ եղանակով ամբողջությամբ կամ մասնակի գրավառուի հետ համաձայնեցված կարգով եւ չափով վերականգնվել են:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական կարծիքը, նշել է, որ օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ եղել են նաեւ աշխատանքային քննարկումներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Исполнительная власть предлагает дополнение в Гражданский кодекс РА
В 2023 г. внесена поправка в закон «О государственной регистрации юридических лиц, государственной регистрации обособленных подразделений юридических лиц, учреждений и индивидуальных предпринимателей» и действующим в Нагорном Карабахе компаниям была предоставлена возможность зарегистрироваться в Армении и продолжить свою деятельность здесь до декабря 2024 г. Ряд компаний были зарегистрированы. Процесс уже завершен, и правительство сделало следующий шаг.
25 марта об этом заявил заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) А.Нурбекян в ходе очередного заседания НС, представляя к обсуждению в первом чтении пакет проектов по вышеуказанному закону и в Гражданский кодекс РА. Исполнительная власть предлагает внести дополнение, согласно которому в целях обеспечения исполнения обязательств индивидуальных предпринимателей или юридических лиц, не получивших государственную регистрацию или регистрацию в соответствии с частью 4 статьи, залоговые права залогодержателя в отношении заложенного имущества, принадлежащего другим лицам, не прекращаются, за исключением случаев, когда финансовые потери залогодержателя, возникшие из обязательств, указанных в настоящей части, полностью или частично возмещены каким-либо образом в порядке и размере, согласованном с залогодержателем.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Казарян, представляя положительное заключение комиссии, отметила, что по законодательному пакету также состоялись рабочие обсуждения.