Քննարկվել է Քաղաքաշինության բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրի իրագործման ընթացքը
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է Քաղաքաշինության բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրի իրագործման ընթացքը:
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը ներկայացրել է ոլորտի ռազմավարական ուղղություններն ու դրանց իրականացման համար նախատեսված միջոցառումները: Ընդգծվել է, որ աշխատանքներ են իրականացվել քաղաքաշինության բնագավառի լիցենզավորման և հավաստագրման թվայնացման ուղղությամբ, մասնավորապես՝ արդեն իսկ գործարկվել են լիցենզավորման, որակավորման և գրանցամատյանների ձևավորման համակարգերը, առաջիկայում գործարկվելու են շարունակական մասնագիտական զարգացման, հաշվետվողականության և քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնող բոլոր կազմակերպությունների վարկանիշավորման համակարգերը: Նշվել է, որ ամբողջությամբ թվայնացվել է կառուցապատման թույլտվությունների շղթան՝ նախագծման թույլտվությունից մինչև շահագործում: Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի ներկայացմամբ, հաջորդ գլխավոր միջոցառումը քաղաքաշինական տեղեկատվական համակարգի՝ քաղաքաշինական կադաստրի գործարկումն է, որը լինելու է գեոպորտալի մաս:
Հաջորդիվ՝ ըստ ուղղությունների ներկայացվել են խոշոր միջոցառումները, որոնք են՝ ՀՀ տարաբնակեցման գլխավոր նախագծի մշակումը, քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի մշակումը, ՀՀ զբոսաշրջային համակարգի տարածքային կազմակերպման գլխավոր նախագիծը և այլն: Նշվել է, որ քաղաքաշինական փաստաթղթերի պարզեցման, հստակեցման, դրանց կրկնողությունների բացառման միջոցառման շրջանակում մշակվել է պետական համալիր փորձաքննության աշխատակարգը, սահմանվել են ժամկետները:
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախագծային փաստաթղթերի մշակման որակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներին, նշվել է, որ բազմաբնակարանային շենքերի կառավարման բարեփոխումների շրջանակում մշակվում է «Բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մասին» նոր օրենքի նախագիծը:
Մանրամասներ են ներկայացվել նաև Քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից իրականացվող կապիտալ շինարարական ծրագրերի վերաբերյալ, նշվել է, որ ծրագրերը ներառում են դպրոցների, մանկապարտեզների, առողջապահական, մարզական հաստատությունների, դպրոցների մարզադահլիճների և այլ օբյեկտների շինարարական աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ 2024թ. իրականացվել է 60 ծրագիր, ընթացքի մեջ է 78-ը, 2025թ. նախատեսվում է 40 ծրագիր:
Վարչապետը նշել է, որ ռազմավարությունների քննարկման արդյունքներով շատ կարևոր է արձանագրել առաջընթացը և այս առումով արձանագրել որոշակի կետերով իրականացված միջոցառումների արդյունքները, որոնք են՝ կառուցապատման թույլտվության թվայնացումը, դրա հետագծելիությունը, միկրոռեգիոնալ փաստաթղթերի կազմումը և այլն:
Հաջորդիվ՝ մտքեր են փոխանակվել զեկույցի առանձին կետերի շուրջ, քննարկվել են վթարային շենքերի հետ կապված խնդիրներին, տարաբնակեցմանը, գյուղատնտեսական նշանակության հողերին, բազմաբնակարան շենքերի կառավարմանը վերաբերող հարցեր, ներկայացվել են առաջարկություններ և դիտարկումներ բարձրացված թեմաների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ կարևորել է կատարված աշխատանքը և հանձնարարել բարձրացված հարցերի ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել՝ հաշվի առնելով նաև խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված առաջարկություններն ու դիտարկումները:

Под председательством премьер-министра обсужден процесс реализации Стратегического плана развития сферы градостроительства
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был представлен процесс реализации Стратегического плана развития сферы градостроительства.
Председатель Комитета по градостроительству Егиазар Варданян представил стратегические направления развития отрасли и мероприятия по их реализации. Было подчеркнуто, что проведена работа по цифровизации лицензирования и сертификации в сфере градостроительства, в частности, уже запущены системы лицензирования, квалификации и регистрации, а в ближайшее время будут запущены системы непрерывного профессионального развития, подотчетности и рейтингования всех организаций, осуществляющих градостроительную деятельность. Было отмечено, что полностью оцифрована цепочка выдачи разрешений на строительство — от разрешения на проектирование до ввода в эксплуатацию. По словам председателя Комитета по градостроительству, следующим крупным мероприятием станет запуск градостроительной информационной системы — градостроительного кадастра, который станет частью геопортала.
Затем были представлены крупные мероприятия по направлениям: разработка генерального плана расселения Республики Армения, разработка градостроительных программных документов, разработка генерального плана территориальной организации туристской системы Республики Армения и т.д. Было отмечено, что в рамках мероприятий по упрощению, уточнению и устранению дублирования градостроительных документов разработан порядок работы по проведению государственной комплексной экспертизы, установлены сроки ее проведения.
Были также затронуты мероприятия, направленные на повышение качества разработки проектной документации, было отмечено, что в рамках реформы управления многоквартирными домами разрабатывается новый законопроект «Об управлении многоквартирными домами».
Также были представлены подробности о реализуемых Комитетом по градостроительству программах капитального строительства, было отмечено, что в программы включены работы по строительству школ, детских садов, учреждений здравоохранения, спорта, школьных спортзалов и других объектов. Соответственно, в 2024 году реализовано 60 программ, в стадии реализации находятся 78, а на 2025 год запланировано 40 программ.
Премьер-министр отметил, что по итогам обсуждения стратегий очень важно фиксировать прогресс и в этой связи констатировать результаты реализованных мероприятий по отдельным пунктам: оцифровка разрешений на строительство, их прослеживаемость, подготовка микрорегиональных документов и т.д.
Затем состоялся обмен мнениями по отдельным пунктам доклада, были обсуждены вопросы, связанные с аварийными зданиями, переселением, землями сельскохозяйственного назначения, управлением многоквартирными домами, а также были представлены предложения и замечания по представленным темам.
Никол Пашинян еще раз подчеркнул важность проделанной работы и поручил провести работу по поднятым вопросам с учетом высказанных в ходе совещания предложений и замечаний.