Պաշտպանության նախարարության հերքող հաղորդագրությունները․ զգուշացումներից մինչև անպատասխան առաջարկներ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նախորդ օրերին օրական մի քանի հաղորդագրություն է տարածել, թե Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակել են ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ՝ նշելով օրը, ժամը և ուղղությունը։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքում է այդ տեղեկությունները՝ նշելով, որ դրանք չեն համապատասխանում իրականությանը։ 2025-ի մարտի 20-ի դրությամբ՝ ՀՀ ՊՆ-ն 12 հերքող հաղորդագրություն է տարածել։
Այսպիսի հաղորդագրությունները Հայաստանի հասարակության համար նորություն չեն, բայց դրանց ինտենսիվությունը որոշակի անհանգստություն է առաջացնում։ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում «ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Բենիամին Պողոսյանը կարծիք է հայտնել, որ Բաքվի նմանատիպ մեղադրանքների նպատակը աշխարհում տպավորություն ստեղծելն է, թե բանակցությունները փակուղում են, իսկ նպատակը՝ հնարավոր ռազմական գործողությունները արդարացնելու համար միջազգային հանրության շրջանում հող նախապատրաստելը։
Արդյոք նախկինում նմանատիպ հաղորդագրություններին հաջորդել են ռազմական գործողություններ, և որքանո՞վ է իրական տեսակետը, որ Ադրբեջանը, նման հաղորդագրություններ տարածելով, հող է նախապատրաստում ռազմական գործողությունների համար։ Այս հարցերի պատասխանը ստանալու համար ուսումնասիրել ենք 2021-2024 և 2025 հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում ՀՀ ՊՆ-ի հաղորդագրությունները։ Դրանցից առանձնացրել ենք նրանք, որոնցով հերքվել են Ադրբեջանի ՊՆ-ի՝ ՀՀ զինված ուժերին ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակելու մեջ մեղադրող հաղորդագրությունները։
Թվեր՝ վարկածների փոխարեն
2021 թվականին, հաջորդող տարիների համեմատ, հերքող հաղորդագրությունները քիչ են եղել, ամբողջ տարվա ընթացքում՝ ընդամենը 7-ը։ 2022-ին դրանց թիվն աճել է՝ ընդհանուր 76 հաղորդագրություն։ Ընդ որում՝ հերքող հաղորդագրություններ եղել են բոլոր ամիսներին, յուրաքանչյուր ամիս դրանց թիվը չի գերազանցել տասը, միայն սեպտեմբերին՝ 14 հաղորդագրություն։ Նույն ամսին Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա, որի հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ մարդկային և տարածքային կորուստներ։
2023 թվականի վիճակագրությունը որոշակիորեն հաստատում է հասարակության շրջանում տարածված կարծիքը, թե հերքող հաղորդագրություններին հաջորդում են ռազմական գործողությունները։ 2023թ. Պաշտպանության նախարարությունը 73 հերքող հաղորդագրություն է տարածել, որոնց 59%-ը հրապարակվել է օգոստոսի 13-ից մինչև սեպտեմբերի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում։ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակվեց 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի Հանրապետության վրա, որի հետևանքով Արցախը հայաթափվեց։ 2023թ. հոկտեմբեր, նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին ՀՀ ՊՆ-ն հերքող հաղորդագրություն չի տարածվել։
2024 թ. եւս հաղորդագրություններ եղել են, բայց ոչ ամեն ամիս, իսկ ամենաշատը եղել է ապրիլի առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում՝ 7 հատ։ Այս յոթ հաղորդագրությունները նախորդել են Տավուշի մարզում կատարված սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներին։ 2024-ի ընթացքում 6-ական հաղորդագրութույուն էլ տարածվել է հունիս, օգոստոս և սեպտեմբեր ամիսներին։
Ինչպես է փոխվել Պաշտպանության նախարարության ձեռագիրը
2021թ. ՀՀ ՊՆ-ն Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությունը ապատեղեկատվություն որակելուց բացի գրում էր, օրինակ՝ «․․․այսօր նույնպես ձեռնպահ չի մնացել տեղեկատվական սադրիչ գործողություններից», կամ՝ «․․․անհրաժեշտության դեպքում իրականացնում է միայն հակառակորդին հակազդելու գործողություններ»: Այս մոտեցումը հետագա տարիներին փոխվում է։
2022-ի փետրվարին Հայաստանի ՊՆ-ն հերքման հաղորդագրության տեքստով նաև կոչ էր անում Ադրբեջանի ՊՆ-ին՝ «․․․ձեռնպահ մնալ սահմանային իրադրության վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ տարածելու գործելաոճից»: Մինչև 2022-ի սեպտեմբեր ՀՀ ՊՆ հաղորդագրությունները մեկը մյուսին նման էին՝ հիմնականում փոխվում էր օրը, ժամը և սահմանագոտու ուղղությունը, իսկ վերջում նշվում էր՝ «Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին հարաբերականորեն կայուն է և գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ լիարժեք վերահսկողության ներքո»: Սեպտեմբերյան լայնածավալ հարձակումից հետո ՊՆ հաղորդագրություններից դուրս մնաց «… գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ լիարժեք վերահսկողության ներքո» նախադասությունը։
2023թ. ՀՀ ՊՆ-ն ընդհանրապես չի օգտագործել վերը հիշատակված ձեւակերպումները եւ սահմանափակվել է՝ ասելով, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությունն իրենց դիրքերի ուղղությամբ կրակոցների մասին ապատեղեկատվություն է և չի համապատասխանում իրականությանը։ Հետաքրքիր է այն, որ 2023 թ.-ի մի քանի նման հաղորդագրություններում Հայաստանի ՊՆ-ն նաև նշել է. «․․․Ադրբեջանի ՊՆ-ն տեղեկատվական հիմք է ստեղծում հերթական սադրանքի համար»:
2024 թ. ընթացքում այդ հաղորդագրությունների բովանդակությունը շատ ավելի պարզ է։ Նշվում է, թե ինչ հաղորդագրություն է տարածել Ադրբեջանի ՊՆ-ն և հայտարարվում, որ դա ապատեղեկատվություն է։ Իսկ օգոստոս ամսից հերքող հաղորդագրություններում ներառվում է նաև՝ «․․․Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ»։ Կարճ ժամանակ անց, այս նախադասությանն ավելանում է՝ ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել: Հաղորդագրության այս ձեռագիրը պահպանվել է մինչև 2025-ի մարտի 17-ը։ Այս առաջարկին ավելացավ ևս մեկը՝ «․․․Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»: Ինչպես նախորդ առաջարկի պարագայում, այս անգամ էլ կարճ ժամանակ անց նոր առաջարկին հաջորդեց հետևյալ տեքստը՝ «․․․Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցել ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում»:
Տվյալների հավաքագրման և մշակման մեթոդաբանություն
Տվյալները հավաքագրվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության կայքից՝ Python ծրագրավորման լեզվի կիրառմամբ։ Որպես բանալի բառեր օգտագործել ենք «Չի համապատասխանում» և «Ապատեղեկատվություն» բառերը՝ առանձնացնելու համար այն հրապարակումները, որոնցով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարություններն այն մասին, թե ՀՀ զինված ուժերը խախտել են հրադադարի ռեժիմը։ Առանձնացված հոդվածները ստուգվել են՝ կրկնությունից խուսափելու համար։ Տվյալները հավաքագրվել են 2025 թվականի մարտի 19-ին։

Опровержения МО Армении: от предупреждений до оставшихся без ответа предложений
В последнее время Министерство обороны Азербайджана распространяло по несколько сообщений в день об обстреле азербайджанских позиций вооруженными силами Армении, указывая день, час и направление обстрелов.
Министерство обороны Армении опровергало эти сообщения, подчеркивая, что они не соответствуют действительности. По состоянию на 20 марта 2025 года, МО РА распространило 12 сообщений с опровержением.
Для армянской общественности такая ситуация не новость, однако интенсивность подобных сообщений вызывает определенную обеспокоенность. В беседе с радио “Свобода” старший научный сотрудник аналитического центра “АПРИ Армения” Бениамин Погосян высказал мнение о том, что целью подобных обвинений Баку является создание во всем мире впечатления о том, что переговоры зашли в тупик, а также подготовка почвы для оправдания международным сообществом возможных военных действий.
Можно ли утверждать, что в прошлом за аналогичными сообщениями следовали военные действия и насколько верна точка зрения о том, что Азербайджан, распространяя эти сообщения, подготавливает почву для осуществления военных действий? Чтобы получить ответы на эти вопросы, мы изучили сообщения Минобороны Армении за 2021-2024 гг., а также в период с января по март 2025 года. Мы, в частности, выделили те из них, которые опровергали сообщения Минобороны Азербайджана об обстреле азербайджанских позиций вооруженными силами РА.
Цифры вместо версий
В 2021 году по сравнению с последующими годами было опубликовано всего семь сообщений. В 2022-ом их число увеличилось, составив в целом 76 сообщений. При этом опровержения публиковались каждый месяц, а их число не превышало десять. И только в сентябре оно увеличилось до 14. Именно в этом месяце Азербайджан напал на Армению, вследствие чего армянская сторона понесла человеческие и территориальные потери.
Статистика 2023 года в определенной степени подтверждает распространенное в обществе мнение о том, что за опровергающими сообщениями следуют военные действия. В 2023 г. Министерство обороны распространило 73 опровергающих сообщения, 59% которых было опубликовано в период с 13 августа по 19 сентября. 19 сентября 2023 г. Азербайджан напал на Республику Арцах, которая к тому времени уже девять месяцев находилась в азербайджанской блокаде. Вследствие этого армянское население было вынуждено покинуть свою землю. В октябре, ноябре и декабре 2023 года Минобороны РА не распространяло сообщений с опровержением.
В 2024 году такие сообщения публиковались, но не каждый месяц. Больше всего сообщений (семь) появилось в первые две недели. Они предшествовали работам по делимитации и демаркации в Тавушской области РА. В 2024 г. в июне, августе и сентябре было распространено по шесть сообщений.
Как изменился почерк Минобороны
В 2021 году Министерство обороны Армении не только охарактеризовало заявления Минобороны Азербайджана как дезинформацию, но и опубликовало следующие записи: “… сегодня также не воздержалось от провокационных информационных действий”, “…в случае необходимости осуществляет только действия по противодействию противника”. В последующие годы этот подход изменился.
В феврале 2022 года МО Армении включило в текст своего сообщения призыв к МО Азербайджана “…воздержаться от распространения не соответствующих действительности сведений о ситуации на границе”. До сентября 2022 г. сообщения МО РА были абсолютно идентичны, менялись только день, время и направление приграничной зоны, а в конце отмечалось: “Ситуация на армяно-азербайджанской границе относительно стабильна и находится под полным контролем ВС РА”. После широкомасштабного сентябрьского нападения из сообщений МО исчезло выражение “…находится под полным контролем ВС РА”.
В 2023 году Минобороны Армении вообще не использовало вышеуказанные формулировки, ограничиваясь утверждением о том, что сообщения МО Азербайджана об обстреле их позиций являются дезинформацией и не соответствуют действительности. Интересно, что в нескольких сообщениях 2023 года оборонное ведомство Армении также отмечало: “…МО Азербайджана создает информационную основу для очередной провокации”.
В 2024-ом году содержание таких сообщений было упрощено: приводилось сообщение МО Азербайджана, после чего отмечалось, что это дезинформация. А с августа в опровержениях появилась следующая фраза: “…администрация премьер-министра Республики Армения предложила президенту Азербайджана создать двусторонний механизм расследования случаев нарушения режима прекращения огня”. Вскоре это предложение стали дополнять новой фразой: “…на что Азербайджан до сих пор не отреагировал”. Такой стиль сообщений сохранился до 17 марта 2025 года. К этому предложению прибавилось еще одно: “….Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что готово в соответствии с позицией администрации премьер-министра РА расследовать факты, обосновывающие сообщение МО Азербайджана, в случае их предоставления РА”.
Как предыдущее предложение, так и новое вскоре было дополнено следующим абзацем: “…на данный момент Азербайджанская Республика не предоставила Республике Армения какие-либо факты или обоснования нарушения режима прекращения огня подразделениями ВС РА”.
Методология сбора и обработки данных
Данные были собраны на сайте Министерства обороны РА с применением языка программирования Python. В качестве слов-паролей были использованы слова “не соответствует” и “дезинформация”, что позволило выделить те публикации, которыми Министерство обороны РА опровергало заявления МО Азербайджана о том, что вооруженные силы РА нарушили режим прекращения огня. Выбранные статьи были проверены во избежание повторения. Данные были собраны 19 марта 2025 года.