ՊՆ-ն չի ասում, թե ով է բանակին անորակ միս մատակարարել
Արդեն անդրադարձել ենք ԼՂՀ ՊԲ զորամասերից մեկում հայտնաբերված անորակ մսի պատմությանը եւ դրա կապակցությամբ հարուցված քրեական գործին: «Բանակում անարդարություններին՝ ոչ» նախաձեռնությունը վերջերս նամակներ էր տարածում առ այն, որ ՊՆ առընթեր հասարակական խորհրդի նախագահ, ՊՆ խորհրդական Գեղամ Հարությունյանի գլխավորած հանձնախումբը ստուգումներ իրականացնելիս Մարտունի-2 զորամասում հայտնաբերել է, որ զինվորներին տրվում է ոչ թե տավարի թարմ մսից պատրաստված կերակուր, այլ հնդկական գոմեշի սառեցված մսից պատրաստված սնունդ: Ըստ նախաձեռնության՝ Հարությունյանն այս մասին չի զեկուցել ՊՆ Սեյրան Օհանյանին:
Ստուգումների արդյունքում հայտնաբերված խախտումների առթիվ հարուցվել է քրգործ Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ «Խարդախությունը (խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը), որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»: Խոսքը գնում է ավելի քան 3 մլն դրամի մասին, քանի որ նշված հոդվածով առանձնապես խոշոր չափ է համարվում նվազագույն աշխատավարձի 3000-ապատիկը գերազանցող գումարը: Գործը գտնվում է ՊՆ քննչական ծառայության հատկապես կարեւոր գործերով քննչական բաժնի վարույթում:
Գեղամ Հարությունյանը որոշ ժամանակ լռելուց հետո հայտարարեց, որ սուտ են լուրերը, թե ինքը չի զեկուցել նախարարին: Սակայն չի հերքվել կոնկրետ այն տեղեկությունը, որ զորամասում այլ որակի միս է հայտնաբերվել: Եվ հարուցված քրեական գործն էլ դրա մասին է խոսում:
Նախարարին ուղղված նամակում խնդրել էինք հայտնել, թե արդյոք անցկացվում է ծառայողական քննություն՝ դեպքի մասին չզեկուցելու վերաբերյալ: Այս հարցը ՊՆ-ն շրջանցել է:
Ներկայացնենք ՊՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխանը մեր նամակին, որտեղ բարձրացրել էինք մի շարք հարցեր. օրինակ՝ ումի՞ց է վերջին 2,5 տարիներին ՊՆ-ն տավարի միս գնել, ի՞նչ քանակով եւ արժեքով: Այդ միսը եղել է սառեցվա՞ծ, թե՞ թարմ:
ՊՆ-ից գրել են. «ՀՀ ՊՆ առընթեր հասարակական խորհուրդը՝ Գեղամ Հարությունյանի նախագահությամբ, 2011 թ. հունիսի 18-ից 23-ը կազմակերպել է ՀԽ հանձնախմբի և մտավորականության այցելություն ՊԲ զորամասեր:
Զինծառայողների սոցիալ-իրավական պաշտպանության հարցերի ուսումնասիրման նպատակով ՀԽ հանձնախումբը ստուգայց է անցկացրել ՊԲ 36534, 38862, 46492 և 46677 զորամասերում: Մի շարք լրատվամիջոցներով տարածված այն տեղկությունը, թե վերը նշված ժամանակահատվածում ՀԽ հանձնախումբը, ի դեմս Գեղամ Հարությունյանի, այցելել է ՊԲ 38401 զորամաս, չի համապատասխանում իրականությանը:
Ինչ վերաբերում է զինծառայողներին անորակ մսից պատրաստված սնունդ տալուն, ապա հայտնում ենք, որ այդ կապակցությամբ իրականացված ստուգման արդյունքում հարուցվել է քրեական գործ, տարվում է քննություն:
2010-2011 թթ. ՊԲ զորամասերին մատակարարվել է և սառեցված, և թարմ մսամթերք: Մատակարարված մսամթերքի քանակի և այլ մանրամասների մասին տեղեկություններ չենք կարող տրամադրել, քանի որ դրանք պարունակում են որոշակի գաղտնիություն»:
Համաձայն ենք, որ գնված մսի քանակի եւ գուցե նաեւ արժեքի վերաբերյալ տեղեկությունները ռազմական գաղտնիքի տարրեր պարունակում են, սակայն հասկանալի չէ, թե մատակարարի անունը ինչ կապ ունի գաղտնիության հետ: ՊՆ-ն գնումները կատարում է «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջոցով կազմակերպված մրցույթի արդյունքում հաղթած ընկերությունից: Այսպիսի պետական գնումները գաղտնիք չեն, ավելին՝ ՀՀ գնումների համակարգում տեղադրվում են մրցույթների, դրանց հաղթողների, կնքված պայմանագրերի մասին հայտարարություններ, որոնց մեջ կան նաեւ ՊՆ-ին վերաբերող մրցույթների մասին տվյալներ՝ մատակարարներով, ապրանքի քանակով ու արժեքով հանդերձ:
Ուրեմն ի՞նչ է պատճառը, որ ՊՆ-ն չի ասում մսի մատակարարին կամ մատակարարներին: Կրկնում ենք, այստեղ էականը մեզ համար մսի քանակն ու արժեքը չէ, այլ առաջին հերթին պետական գնումը շահած ընկերության անունը: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ նույն այդ գնումները կատարվում են պետբյուջեի, ասել է թե՝ մեր՝ հարկատուներիս հաշվին, իսկ քաղաքացիներն իրավունք ունեն իմանալ, թե ով է իրենց միջոցով գոյացած գումարները ստացել եւ արդյունքում խաբել ՊՆ-ին ու զինվորներին անորակ միս մատակարարել:

МО не говорит, кто поставлял армии некачественное мясо
Мы уже рассказывали об обнаружении в одной из воинских частей Армии обороны НКР некачественного мяса и возбужденном по данному факту уголовном деле. Недавно инициатива “Нет” несправедливостям в армии!” распространила письмо, в которых сообщалось, что комиссия во главе с председателем общественного совета при МО, советником министра обороны Гегамом Арутюняном провела проверки в воинской части “Мартуни-2” и установила, что солдат кормят обедами не из свежей говядины, а из индийского замороженного буйволиного мяса. По словам представителей инициативы, Арутюнян не доложил об этом министру обороны РА Сейрану Оганяну.
В связи с выявленными нарушениями было возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.178 УК РА – мошенничество в особо крупных размерах, предусматривающее лишение свободы от 4 до 8 лет с конфискацией или без конфискации имущества. Речь идет о более чем 3 млн драмах. Дело находится в производстве следственного отдела по особо важным делам следственной службы МО.
После некоторого молчания Гегам Арутюнян заявил, что слухи о том, будто он не доложил о произошедшем министру не соответствуют действительности. Однако сведение об обнаружении в воинской части некачественного мяса не было опровергнуто, о чем свидетельствует и возбуждение уголовного дела.
В адресованном министру письме мы просили сообщить, проводится ли служебное расследование по поводу отсутствия доклада об этом случае. Министерство обороны обошло поднятый нами вопрос.
Представим ответ управления по информации и связям с общественностью МО на наше письмо, в котором мы подняли ряд вопросов – в частности, у кого за последние 2,5 года МО покупало мясо, в каком количестве, по какой цене, было это мясо замороженным или свежим.
В ответе МО говорится: “18-23 июня 2011 г. в общественном совете при МО РА под председательством Гегама Арутюняна было организовано посещение комиссии ОС и представителей интеллигенции в воинские части АО. С целью изучения вопросов о социально-правовой защите военнослужащих комиссия ОС провела проверки в воинских частях NN36534, 38862, 46492 и 46677. Распространенное рядом СМИ сведение о том, что комиссия ОС в лице Гегама Арутюняна в вышеуказанный период посетила воинскую часть N38401 АО не соответствует действительности.
Что касается приготовления пищи для военнослужащих из некачественного мяса, то по результатам проведенной проверки возбуждено уголовное дело, ведется следствие.
В 2010-2011 гг. воинским частям АО были поставлены и замороженные, и свежие мясопродукты. Сведения о количестве поставленных мясопродуктов и другие подробности мы не можем предоставить, так как они содержат определенную тайну”.
Мы согласны с тем, что количество, а возможно, и стоимость закупленного для армии мяса содержат элементы военной тайны, однако непонятно, какое отношение к этому имеет имя поставщика. МО делает закупки у компании, которая побеждает в тендере, организуемом с помощью ГНКО “Центр содействиям закупкам”. Сведения о таких госзакупках не являются государственной тайной.
Тогда почему МО не называет поставщика или поставщиков мяса? Повторяем, здесь существенное значение имеют не количество и стоимость мяса, а в первую очередь название компании, получившей право на осуществление госзакупок. Вся прблема в том, что эти госзакупки делаются за счет госбюджета, то есть за наш, налогоплательщиков, счет, а граждане имеют право знать, кто получил образованные с их помощью суммы и обманул министерство обороны, поставив для солдат некачественное мясо.