Խաչատրյան եղբայրները ԱՕԿՍ-ի շենքը վարձակալելուն զուգահեռ գնել են դրա հարևան տարածքը, որտեղ խանութ են կառուցելու
Գործարար եղբայրներ Հայկ եւ Ղուկաս Խաչատրյանները, որոնց «Զեթ էնդ Էյ» ՍՊԸ-ն 2024-ին 10 տարով վարձակալեց Երեւանի կենտրոնում՝ Աբովյան 3 հասցեում գտնվող եւ պետական սեփականություն հանդիսացող ԱՕԿՍ-ի շենքը, միաժամանակ գնել են դրա հարեւան տարածքը: Խաչատրյաններն արդեն իրավունք են ստացել քանդել իրենց ձեռք բերած տարածքում գտնվող շենքը:
Եղբայրները, որոնցից Հայկը Կանադայի քաղաքացի է, իսկ Ղուկասը՝ Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի, Հայաստանում մի շարք հայտնի ապրանքանիշների սեփականատեր են, այդ թվում՝ «Մառանիկ», «Իդեալ Համակարգ», «Իդեալ Մաստեր»: Նրանք զբաղվում են նաեւ հագուստի ներկրմամբ ու առեւտրով: Մասնավորապես՝ եղբայրներին պատկանող «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն է Հայաստանում ներկայացնում Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Burberry, Marc Jacobs, Red Valentino, OVS, Coincasa, New Yorker, Polo Ralph Lauren ապրանքանիշները:
Հիշեցնենք, որ պետությանը վերադարձված ԱՕԿՍ-ի շենքն ու դրա զբաղեցրած 454 քմ հողամասը, ինչպես նաեւ շենքի օգտագործման ու սպասարկման համար հատկացված 36 քմ հողամասը (գտնվում է շենքի ճակատային մասին կից՝ շենքի ու մայթի միջեւ) 2023-ի նոյեմբերին Կառավարությունն ամրացրել է ՏԿԵՆ-ին ենթակա Պետգույքի կառավարման կոմիտեին (ՊԳԿԿ): Անշարժ գույքի նկատմամբ պետության սեփականության իրավունքը գրանցվել է 2024-ի հունվարին: Նույն տարվա օգոստոսին ՊԳԿԿ-ն հայտարարեց, որ շենքի վարձակալության մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն: Քիչ ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ վարձակալողները երեքն են՝ «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ, «Մեզոն Մարօմ» ՍՊԸ, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամ:
ԱՕԿՍ-ի շենքի ընդհանուր տարածքը 701,4 քմ է, սակայն վարձակալության մրցույթի էր ներկայացվել դրանից 651,6 քմ-ն (1-3-րդ հարկերը), քանի որ շենքի 49,8 քմ մակերեսով նկուղային տարածքը կից է «Թիֆլիս» ՍՊԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող Աբովյան 3 շենք թիվ 1 շինություն հասցեին, ու «Թիֆլիսը» դիմել էր ՊԳԿԿ-ին՝ այդ նկուղային տարածքը վարձակալելու խնդրանքով:
ԱՕԿՍ-ի շենքի վարձակալները պարտավորվել են ամսական 16,2 մլն դրամ վարձ վճարել: ՊԳԿԿ-ն նաեւ հայտնել էր, որ նախատեսվում է 2 տարում շենքում իրականացնել 1 մլրդ 170 մլն դրամի ներդրում։ Ըստ վարձակալության նախագծի՝ ԱՕԿՍ-ի շենքում են միավորվելու բարձր արվեստն ու նորաձեւությունը։ Ներդրումային ծրագրի տեսլականն է՝ Երեւանը դարձնել նորաձեւության համաշխարհային կենտրոններից մեկը՝ ստեղծելով բացառիկ համալիր, որտեղ միաժամանակ կներկայացվեն համաշխարհային ու հայկական արվեստի լավագույն նմուշները։ Տարածքում գործելու են ցուցասրահ, զարգացման արվեստանոց, սրճարաններ։
Կադաստրի կոմիտեից տեղեկանում ենք, որ ԱՕԿՍ-ի շենքի հանդեպ վերոնշյալ եռյակի վարձակալության իրավունքը պետական գրանցում է ստացել 2024-ի հոկտեմբերին:
Այս տարվա փետրվարին Խաչատրյանների Nork Group-ը, որը ներառում է գործարար եղբայրների ընկերությունները, անդրադարձել է շենքում ընթացող աշխատանքներին. «Մեր գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվող վերականգնման ծրագրի շնորհիվ ԱՕԿՍ շենքը նոր կյանք է ստանում՝ վերափոխվելով Երեւանի մշակութային սրտի՝ արվեստի, նորաձեւության եւ համայնքի աշխույժ կենտրոնի: Այս փոփոխությունը շունչ է հաղորդում կառույցին՝ պահպանելով պատմական ժառանգությունը եւ բացելով նոր հնարավորություններ ապագայի համար»:
Քանի որ «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ի մասին գրել ենք նախորդ հոդվածում, այս անգամ կանդրադառնանք դրա գործընկերներին:
Խաչատրյանների գործընկերը «Էվոկաբանկի» տերն է
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը պետական գրանցում է ստացել 2024-ի մարտին: Ըստ պաշտոնական կայքի՝ հիմնադրամի առաքելությունն է Հայաստանում բարեփոխումներ խթանելը՝ իրականացնելով նախաձեռնություններ, որոնք նպաստում են մշակույթի, կրթության, տարածքային զարգացման, սպորտի եւ առողջապահության զարգացմանը, միաժամանակ աջակցելով տաղանդավոր անհատներին ամբողջ աշխարհից եւ հզորացնելով տեղական ներուժը: «Կերոնի» հիմնադիրը Մարետա Գեւորկյանն է, որը «Էվոկաբանկ» ՓԲԸ-ի միանձնյա սեփականատերն է: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը Վանանե Արարքցյանն է, որը ԱԺ նախկին նախագահ Բաբկեն Արարքցյանի դուստրն է:
«Մեզոն Մարօմ» ՍՊԸ-ն (Maison Marom) եւս նոր ընկերություն է՝ հիմնադրվել է 2024-ի մայիսին: 50-50 համամասնությամբ սեփականատերերն են Մարետա Գեւորկյանն ու ռուսաստանցի Օլգա Շչերբակովան (ընկերության հաղորդագրություններում նշվում է Մեդելյան ազգանունով): Ըստ ՊԵԿ-ի՝ ընկերությունն զբաղվում է հագուստի մանրածախ առեւտրով:
Խաչատրյան եղբայրները գնել են մի տարածք, որի հասցեն եւս Աբովյան 3 է. այստեղի շենքը քանդվում է
Ինչպես ասվեց, ԱՕԿՍ-ի շենքը գտնվում է Աբովյան 3 հասցեում, բայց հետաքրքիր է, որ նույն հասցեն է կրում նաեւ դրա հարեւան տարածքը (հողամասն ու վրան կառուցված շենքը): Խոսքը ԱՕԿՍ-ի շենքի ու Գագիկ Ծառուկյանի եւ վերջինիս գործընկերների կողմից կառուցվող հյուրանոցի միջեւ գտնվող անշարժ գույքի մասին է (տես ներքեւի լուսանկարում՝ ծածկված նարնջագույն ցանցով):
Ըստ Կադաստրի կոմիտեի՝ այս հողամասի մակերեսը 474 քմ է: Հիշեցնենք, որ այս գույքի նախորդ սեփականատեր Աննա Մարտիրոսյանը տեւական ժամանակ դատական վեճի մեջ էր իր հարեւանությամբ շինարարություն իրականացնող Ծառուկյանի ու նրան շինթույլտվություն տված Երեւանի քաղաքապետարանի հետ:
Հողամասն ու շենքը ձեռք է բերել Խաչատրյանների «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն, որի սեփականության իրավունքը գրանցվել է 2024-ի օգոստոսին: Դրանից շատ չանցած ընկերությունը քաղաքապետարանից շենքը քանդելու թույլտվություն է ստացել: Աշխատանքները, ըստ իրազեկման պաստառի, նախատեսված են 6 ամսով՝ 2024-ի նոյեմբերի 28-ից մինչեւ այս տարվա մայիսի 28-ը:
Քանդման աշխատանքների կապալառուն «Սպիտակ տնակ» ՍՊԸ-ն է, որը պատկանում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանի եղբորը՝ Ստեփան Ախոյանին: Ըստ էության, այս կապալառուն կկառուցի նաեւ նոր շենքը:
Իսկ որ նոր շենք լինելու է, հունվարի վերջին հայտարարել է Nork Group-ը: Ըստ այդմ՝ հագուստեղենի լիբանանյան Aïshti խանութների ցանցը Nork Group-ի հետ «մեկնարկում է բացառիկ նախագիծ, որը նպատակ ունի վերափոխել եւ վերաիմաստավորել Աբովյան 3 հասցեի պատմական տարածքը։ Այս համատեղ նախաձեռնությունը կներկայացնի եզակի կոնցեպտ, որտեղ նորարարությունը կհամադրվի դասական արժեքների հետ՝ ստեղծելով եզակի փորձառություն: Ծրագրի հիմնական առաքելությունն է վերակենդանացնել չօգտագործված ներուժ ունեցող շենքերը՝ դրանք դարձնելով ժամանակակից, ֆունկցիոնալ եւ դինամիկ տարածքներ»:
Ընդ որում՝ Աբովյան 3 հասցեի քանդվող շենքի հետեւում՝ Հին Երեւանցու փողոցի կողմից, «Սպիտակ տնակը» բազմաֆունկցիոնալ շենք է կառուցում, որն, ըստ նախագծի, պետք է ունենա վերգետնյա 9 եւ ստորգետնյա 2 հարկ: Պատվիրատուները «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն ու Կարինե Կարապետյանն են:

Братья Хачатряны построят магазин одежды рядом с арендованным ими зданием АОКС
Братья-предприниматели Айк и Гукас Хачатряны, чье ООО “Зет энд Эй” (Z&A LLC) в 2024 году арендовало расположенное в центре Еревана (Абовяна, 3) и принадлежащее государству здание Армянского общества культурных связей с зарубежными странами (АОКС), купили также соседний участок земли и уже получили право снести построенное там здание.
Братья, один из которых, Айк, гражданин Канады, а второй, Гукас, гражданин Сент-Китса и Невиса, владеют известными торговыми марками “Мараник”, “Идеал Систем”, “Идеал Мастер”. Они также занимаются импортом и продажей одежды. В частности, принадлежащее братьям ООО “Зет энд Эй” представляет в Армении бренды Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Burberry, Marc Jacobs, Red Valentino, OVS, Coincasa, New Yorker, Polo Ralph Lauren.
Напомним, что возвращенное государству здание АОКС и занимаемый им участок в 454 кв.м, а также предоставленные для использования и обслуживания здания 36 кв.метров (участок находится между зданием и тротуаром) правительство в ноябре 2023 г. закрепило за Комитетом управления госимуществом (КУГИ), которое подчиняется Министерству территориального управления и инфраструктур. Право собственности в отношении недвижимости было зарегистрировано в январе 2024 г. В августе того же года КУГИ заявил, что тендер на аренду здания выиграло ООО “Зет энд Эй”. После этого стало известно, что арендаторов трое – ООО “Зет энд Эй”, ООО “Мезон Маром”, Фонд развития “Керон”.
Общая площадь здания АОКС 701,4 кв.м, однако тендер на аренду был объявлен в отношении 651,6 кв.м (1-3-й этажи). Дело в том, что подвальное помещение площадью 49,8 кв.м находится рядом с постройкой по адресу Абовяна, 3, стр. 1, которая на правах собственности принадлежит ООО “Тифлис”. Последнее обратилось в Комитет управления госимуществом для получения разрешения на аренду этого подвального помещения.
Братья обязались ежемесячно платить за аренду здания АОКС 16,2 млн драмов. КУГИ также сообщил, что предусматривается за два года осуществить инвестиции на сумму 1 млрд 170 млн дамов. Согласно проекту аренды, в историческом здании планируется совместить высокое искусство и моду. Цель инвестиционной программы – превратить Ереван в один из мировых центров моды, создав исключительный комплекс, в котором будут представлены лучшие образцы мирового и армянского искусства. В здании будут действовать демонстрационный зал, мастерские, кафе.
Комитет кадастра также сообщил, что право аренды в отношении здания АОКС было зарегистрировано в октябре 2024 года.
В феврале этого года компания Nork Group, объединяющая все компании Хачатрянов, рассказала о работах, которые ведутся в историческом здании. “Благодаря программе реконструкции, которая реализуется при сотрудничестве с нашими партнерами, здание АОКС получает новую жизнь, превращаясь в сердце культурной жизни Еревана, в оживленный центр искусства и моды. Такое преобразование вдохнет жизнь в здание, сохранит историческое наследие и откроет новые возможности для будущего”.
В предыдущей статье мы рассказали о компании “Зет энд Эй”, в этой расскажем о ее партнерах.
Партнером Хачатрянов является владелец “Эвокабанка”
Фонд развития “Керон”, получивший государственную регистрацию в марте 2024 года. Согласно официальному сайту, миссия фонда заключается в стимулировании реформ в Армении, осуществлении инициатив по развитию культуры, качественного образования, спорта, здравоохранения, по территориальному развитию, оказанию поддержки талантливым личностям во всем мире и усилении местного потенциала.
Учредителем фонда “Керон” является единоличная собственница ЗАО “Эвокабанк” Марета Геворкян, исполнительным директором - Ванане Араркцян, дочь бывшего спикера Национального Собрания Бабкена Араркцяна.
ООО “Мезон Маром” (Maison Marom) тоже было создано относительно недавно – в мае 2024 г. Компанию поровну делят между собой Марета Геворкян и россиянка Ольга Щербакова (в сообщениях компании она указана под фамилией Меделян). По данным Комитета госдоходов, компания занимается розничной торговлей одежды.
Земельный участок по адресу Абовяна, 3: Хачатряны сносят построенное здесь здание
Как уже было отмечено, здание АОКС находится по адресу Абовяна, 3. Примечательно, что этот же адрес имеет соседний с ним земельный участок с построенным на нем зданием (на нижнем фото оно покрыто оранжевой сеткой). Речь идет о недвижимости, находящейся между зданием АОКС и будущей гостиницей, которую строят крупный предприниматель Гагик Царукян и его партнеры.
По данным Комитета кадастра, площадь участка – 474 кв.м. Напомним, что предыдущий собственник этой земли, Анна Мартиросян, долгое время судилась с Царукяном и мэрией Еревана, выдавшей ему разрешение на строительство гостиницы.
Землю вместе со зданием приобрело принадлежащее Хачатрянам ООО “Зет энд Эй”, зарегистрировавшее право собственности в августе 2024 г. Вскоре после этого мэрия дала разрешение на снос здания. Согласно информационному плакату, эти работы продлятся с 28 ноября 2024 года по 28 мая текущего года.
Подрядчиком является ООО “Спитак тнак”, принадлежащее Степану Ахояну, брату бывшего депутата Национального Собрания Арагаца Ахояна. И наверно этот же подрядчик построит здесь новое здание.
Об этом сообщила в конце января компания Nork Group. Согласно ее заявлению, ливанская сеть магазинов одежды Aïshti вместе с Nork Group приступает к реализации “захватывающего проекта, цель которого преобразовать и переосмыслить исторический участок по адресу Абовяна, 3”. “Эта совместная инициатива представит уникальный концепт, в котором мода будет сочетаться с классическими ценностями. Основная миссия проекта состоит в возрождении зданий с неиспользуемым потенциалом, превращая их в современные, функциональные, динамичные пространства”,- говорится в заявлении.
Отметим, что за демонтируемым зданием, со стороны улицы Хин Ереванци, компания “Спитак тнак” строит многофункциональное здание, которое, согласно проекту, должно иметь 9 наземных и два подземных этажа. Заказчиками являются ООО “Локал Дивелоперз” и Карине Карапетян.