Վարչապետն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ ակտիվ երկխոսությունն ու հարաբերությունների հետևողական զարգացումը, ընդգծել տարբեր մակարդակներով փոխադարձ այցելությունների կազմակերպման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգն առաջնահերթություն է: Այս համատեքստում, վարչապետն ընդգծել է ԵՄ կողմից հետևողական օժանդակության կարեւորությունը:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական իրականացումը: Միաժամանակ վարչապետն արդյունավետ է գնահատել վերջերս Մյունխենում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ հանդիպումը:
Քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և ՀՀ-ում ԵՄ ստանդարտների ներդրմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադառնալով վիզաների ազատականացման գործընթացին՝ շեշտել է, որ այն կնպաստի մարդկային ավելի շատ շփումներին, ինչպես նաև զբոսաշրջության զարգացմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը միտված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացին վերաբերող հարցերի:
Վարչապետը ներկայացրել է նաև Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության բալանսավորված և բանալասնավորման արտաքին քաղաքականությունը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Премьер-министр Пашинян принял делегацию Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с сопредседателем Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения Нилом Ушаковым.
Премьер-министр отметил важность активного диалога Армения-ЕС и последовательного развития отношений, а также подчеркнул важность организации взаимных визитов на различных уровнях.
Никол Пашинян подчеркнул, что повестка демократических реформ в нашей стране является приоритетной. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность последовательной поддержки со стороны ЕС.
Глава государства подчеркнул важность эффективной и последовательной реализации договоренностей, которые были достигнуты на встрече высокого уровня Армения-ЕС-США. Премьер-министр также отметил эффективность недавней встречи с председателем Европейского совета Антониу Коштой в Мюнхене.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития отношений Армения-ЕС и внедрения стандартов ЕС в Армении.
Премьер-министр Пашинян, коснувшись процесса либерализации визового режима, подчеркнул, что это будет способствовать расширению человеческих контактов, а также развитию туризма.
Были также затронуты вопросы нормализации армяно-азербайджанских отношений, направленный на разблокирование региональных коммуникаций проект «Перекресток мира» и его принципы, а также связанные с процессом делимитации границы вопросы.
Премьер-министр представил стратегию Реальной Армении, а также уравновешенную и уравновешивающую внешнюю политику правительства Республики Армения.