Նիկոլ Փաշինյանի գաղափարախոսական ուղերձը՝ իրական Հայաստանի վերաբերյալ
Իրական Հայաստանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունն է, միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքով:
Հայաստանի Հանրապետության առաջընթացի և զարգացման՝ իրական Հայաստանի գաղափարախոսության վրա հիմնված տեսլականը բազմաշերտ է և պետք է արտահայտվի պետական, հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում:
1. Հայրենիքը պետությունն է, սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, ուժեղացրու պետությունդ – Հայրենիքը հայերիս լեզվամտածողության ամենանվիրական հասկացություններից է: Բայց այն չի առնչակցվում իրավունքների և պարտականությունների համակարգին, ունի աշխարհագրական ընկալման տարբերակներ և ընկալումներ: իրական Հայաստանի սույն գաղափարախոսությունը հայրենիքը նույնացնում է միջազգայնորեն ճանաչված պետության՝ Հայաստանի Հանրապետության հետ, հայրենասիրությունը՝ այդ պետության շահերի, դրանում սահմանված իրավունքների ու պարտականությունների համակարգի հետ: Հայրենասիրության այս մոդելի զարգացման համար էական է, որ ժողովուրդը, քաղաքացին ինքն իրեն ընկալի ոչ միայն որպես պետության հիմնադիր, այլև պետության մեջ հաստատված իրավակարգի աղբյուր, պետության մեջ հաստատված սահմանադրական կարգն ընկալի որպես համակեցության՝ իր մասնակցությամբ ձեռք բերված համաժողովրդական պայմանավորվածություն: Այս համակարգի համար էական է համաժողովրդական հանրաքվեով նոր Սահմանադրության ընդունումը, քանի որ գործող Սահմանադրության ընդունման համար անցկացված նախկին բոլոր հանրաքվեներն առնվազն հանրային ընկալման մեջ ունեն լեգիտիմության լրջագույն պակաս: Նոր Սահմանադրության ընդունման ռազմավարական նպատակն անցումն է պետականազուրկ ազգի ռելիկտային (մնացորդային) գործելակարգից դեպի պետականակերտ ժողովրդի գործելակարգ:
2. Ինչպես հոգին մարմնով դառնում է մարդ, այնպես ազգը պետությամբ դառնում է ժողովուրդ – Ազգ և ժողովուրդ հասկացությունները հաճախ նույնացվում են: Բայց քաղաքական դիտանկյունից դրանք էականորեն տարբերվում են՝ շարունակելով փոխկապակցված լինել մեկը մյուսին: Ազգը, ըստ այդմ, էթնիկ ընդհանրություն ունեցող հավաքականությունն է, որը կապված չէ քաղաքական ընդհանուր իրավունակությամբ, իսկ ժողովուրդը քաղաքական իրավունակությամբ օժտված հավաքականությունն է, որն ունի ընդհանուր քաղաքացիություն, ասել է թե՝ ժողովուրդը պետականակերտ ինստիտուտն է, սահմանադիրը, իշխանության աղբյուրը և իշխանության գերագույն կրողը: Հայ ժողովուրդը հայ ազգի պետականակերտ հատվածն է: Հայ ժողովուրդը Հայաստանի ժողովրդի առանցքն է: Հայաստանի ժողովրդի մաս են նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչ հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիները:
3.Այստեղ պետություն՝ այստեղ հաց, այստեղ հայրենիք՝ այստեղ կաց – Ժողովուրդը պետություն ստեղծում է՝ որպես բարեկեցության գործիք: Պետությունը հայաստանյան իրականությունը պարբերաբար փոթորկող «որտեղ հաց՝ այնտեղ կաց» ասացվածքի նպատակակետն է, այսինքն՝ այն տեղը, որտեղ կա հաց, որովհետև այն գործիքն է, որով ստեղծվում է հաց, ասել է թե՝ բարեկեցություն, և հետևաբար՝ այդտեղ պետք է մնալ: Պետությունը ժողովրդի բարեկեցության փնտրտուքի արգասիք է, բարեկեցությունը երջանկության հասնելու համար անհրաժեշտ պայման: Այս ընկալումը խորթ է եղել մեր իրականությանը, որովհետեւ դարեդար հայրենիք, պետություն, հաց հասկացությունները տարանջատված են եղել իրարից: Հացը վաստակվել է ուրիշների կողմից ստեղծված և/կամ ուրիշ տեղերում գտնվող պետություններում, հայրենիքին վերապահելով մեկուսի, բայց նվիրական ավանդույթների ու արժեքների կոնսերվացման տեղի գործառույթ, հայրենիքի, պետության ու հացի միջև դեգերումները վերածելով հայերիս սոցիալ-հոգեբանության առանցքային բաղադրիչի: Հաց, հայրենիք, պետություն հասկացությունների նույնացումը խնդիրներից «արտագաղթելու», այսինքն՝ հացի խնդիրն այլ տեղ լուծելու հայեցակարգը փոխարինում է խնդիրներին առերեսվելու և դրանք սեփական պետությունում և սեփական պետությունով լուծելու հայեցակարգով: Այս գործընթացում էական նշանակություն ունի բարեկեցության (անվտանգություն, ազատություն, արդարություն, կենցաղ, երջանկություն) ստանդարտի սահմանումը, դրա իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը՝ որպես ռազմավարություն որդեգրելը և պետությունը, որպես ռազմավարության իրագործման գործիքի և նշված ստանդարտի իրագործման տարածքի գիտակցումը: Այս համատեքստում կարևոր է արձանագրել, որ պետությունը սեփական բախտը որոշելու, ճակատագիրը կանխորոշելու լավագույն գործիքն է քաղաքացու և ժողովրդի համար, և մարդու լավագույն կյանքը հնարավոր է միայն իր պետության մեջ:
4. Հարստացիր և հարստացրու – Հարստանալը և հարստացնելը հանրային բարեկեցություն հաստատելու առանցքային խթան են և այս խթանը պետք է տեղավորել ոչ թե փողի հետևից մրցավազքի, այլ արդյունք ստեղծելու համար մրցակցության՝ անհատին և պետությունը զարգացնող տրամաբանության մեջ: Լավ ապրելը պետք է դառնա կանոն բարեկեցության սահմանված ստանդարտի տրամաբանության մեջ և այն ըմռնմամբ, որ լավ ապրելու միակ գործիքը շատ աշխատելն է, շատ վաստակելը, շատ ծախսելը։ Սա վերաբերում է թե՛ անհատին, թե՛ պետությանը, ընդ որում՝ թե՛ պետությունը, թե՛ անհատը պետք է կապված լինեն նաև իրար հարստացնելու փոխադարձ ցանկությամբ, հանրությունը, խմբերը, անհատները պետք է համախմբված լինեն իրար հարստացնելու փոխադարձ մղմամբ, նաև այն պատճառով, որ համապատասխան միջավայր ունենալն է հաջողության կարևորագույն գրավականը, ինչից բխում է, որ հարստանալու և հարստացնելու պետական տրամաբանությունը հնարավոր է միայն օրինականության, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության, արդարության, ստեղծագործականության միջավայրում: Եթե այսպիսի միջավայրում շատ աշխատելը չի բերում շատ վաստակի, ուրեմն աշխատանքն արդյունավետ (արտադրողական) չէ: Եթե շատ ծախսելը չի հանգեցնում բարեկեցության, ուրեմն ծախսը (ներդրումը) արդյունավետ չէ: Նշված համատեքստում էական է փողի նկատմամբ հանրային և անհատական վերաբերմունքի փոփոխությունը, այն չարի և բարու տրամաբանությունից դուրս դնելու և որպես խնդիրներ լուծելու, և օրինական աշխատանքի ու գործունեության գնահատման գործիք ընկալելու իմաստով:
5.Մարդը բարձրագույն արժեք է: Սա նշանակում է, որ մարդու առաջնային կարիքները հոգալն առաջնահերթություն է - Հացի, փողի, հարստության, լավ ապրելու մասին խոսույթի ներառումը քաղաքական գաղափարախոսության մեջ անսովոր է մեր քաղաքական կյանքի համար և կարող է գնահատվել որպես «բարձր քաղաքականության» արժեզրկում: «Բարձր արժեքների վրա հիմնված քաղաքականությունները», սակայն, երբեմն տեսադաշտից բաց են թողնում արժեքներից բարձրագույնին՝ մարդուն, նրա ամենօրյա կենսական կարիքները, ապրելու և կյանքը վայելելու նրա բնական մղումը: Սույն գաղափարախոսության առանձնահատկությունը մարդուն և նրա կարիքներն առանցքում դնելու գործնական մոտեցումն է՝ այն ըմբռնմամբ, որ մարդու կարիքները հենց ինքը մարդը նախևառաջ պետք է հոգա և պետական քաղաքականություններն ուղղված պետք է լինեն մարդուն դրա համար անհրաժեշտ կրթությամբ, հմտություններով, կարողություններով, գիտելիքով օժտելուն, մարդու տաղանդը զարգացնելուն և դրա իրացման համար անհրաժեշտ հնարավորություններ ու միջավայր ձևավորելուն: Հոգևոր, մշակութային արժեքները նույնպես դիտարկվում են այս դիտանկյունից: Այդ արժեքներն ունեն ոչ թե երկնային նշանակություն, այլ մարդու կենսական կարիքների անբաժան մաս են, որովհետև մարդն ունի ինչպես նյութական, կենցաղային, այնպես էլ հոգևոր-մշակութային կարիքներ և արժեքներն արժեքավոր են այնքանով, որքանով դրանք անհրաժեշտ են մարդուն մոտիվացնելու, ներդաշնակ դարձնելու, երջանկությունն ապահովելու համար: Այս իմաստով, կարևոր են մարդու ազգային և պետական ինքնությունը, ազգային և պետական արժեքները, որոնցից մի մասի հետ մարդն առնչվում է անմիջապես, մյուս մասը մարդու համար գոյություն ունի որպես գիտակցություն, որպես համոզմունք: Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը հիմնված է հայ ժողովրդի ազգային արժեքների վրա:
Ըստ այդմ, հայ ժողովրդի (Հայաստանի Հանրապետության) ազգային արժեքներն են՝
- Հայաստանի Հանրապետությունը:
- ՀՀ անկախությունը, ինքնիշխանությունը, քաղաքացիությունը, ժողովրդավարությունը, բանակը:
- Հայաստանի պատմությունը, հայ բանահյուսությունը. էպոսը, հավատալիքները, լեգենդները, առասպելները:
- Հայոց լեզուն և գրերը, հայ գրականությունը, ներառյալ թարգմանական գրականությունը, գիտելիքը, գիտությունը:
- Համահայկական ներուժը, հայկական սփյուռքը:
- Հայրենիքը, ընտանիքը, անհատը:
- Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցին, Հայ Կաթողիկե եկեղեցին, Հայ Ավետարանական եկեղեցին. Քրիստոնեությունը:
- Հայ աշուղական, գուսանական, ժողովրդական, դասական, հեղինակային և էստրադային երաժշտությունը, հայկական պարարվեստը, հայկական կերպարվեստը, հայկական բեմարվեստը, հայկական ճարտարապետությունը:
- Հայրենի բնաշխարհը՝ իր կենսաբազմազանությամբ:
- Առաջադիմությունը, ազատասիրությունը, ինքնասիրությունը, հյուրասիրությունը, կրթասիրությունը, աշխատասիրությունը, օրինապահությունը, մարդասիրությունը, հարգանքը և հանդուրժողականությունն ուրիշ մարդկանց, ժողովուրդների, կրոնների նկատմամբ:
- Տարածաշրջանային պատկանելությունը, համաշխարհային քաղաքակրթությունը, տարածաշրջանային, դասական և ժամանակակից մշակույթը,
- Եղբայրական զգացումները և հարաբերությունները ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ և անքակտելի միությունը նրանց հետ՝ արտահայտված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությամբ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների ավանդույթները, կրոնները, հավատալիքները:
- Հայկական խոհանոցը, նյութական և ոչ նյութական ժառանգության բոլոր այն նմուշները, որոնք արտահայտում, պատկերում, նկարագրում կամ խորհրդանշում են հայ ժողովրդի (Հայաստանի Հանրապետության) վերը նկարագրված ազգային արժեքները:
6. Հայաստանն իմ օջախն է, ժողովուրդն իմ ընտանիքն է – Ընտանեկան, գերդաստանային կապերի ամրության հայաստանյան ավանդույթը կենսական ռեսուրս է պետականության ամրապնդման համար: Անհրաժեշտ է այդ ավանդույթն ընտանեկան, տոհմային հարթությունից զարգացնել մինչև հանրային-պետական մակարդակ՝ վերաբերելի դարձնելով անհատի և պետության հարաբերություններին: Ժողովրդի և պետության առաջ անհատի առաջնային հոգսը հարկեր վճարելն է, ինչպես յուրաքանչյուր ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի առաջնային հոգսն ընտանիքի նյութական ապահովությունն է: Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն յուրաքանչյուր ընտանիքի բյուջեի մաս է: Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն յուրաքանչյուր ընտանիքի բարօրության համար ավելի մեծ միջոցներ է ծախսում, քան յուրաքանչյուր ընտանիք ինքն իր համար: Հետևաբար, ինչպես որևէ մեկն ավելորդ չի համարում իր ընտանիքի կարիքները հոգալու համար անհրաժեշտ ծախսերը, այնպես էլ ավելորդ չպետք է համարի Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ հարկային պարտավորությունների կատարումը: Երկրի հարկային օրենսդրությունը պետք է ապահովի պետության պահպանման և զարգացման համար անհրաժեշտ միջոցների հավաքագրումը և պայմաններ ապահովի տնտեսության մեջ ավելացված առավել մեծ արժեքի ձևավորման, տնտեսության զարգացման համար:
7. Հայաստանի ապագան կախված է մեկ մարդուց և այդ մեկ մարդը դու՛ ես – Անհատական ջանքը պետության զարգացման առանցքային պայման է: Այդ պայմանը սկսում է արդյունավետ գործել միայն այն պահից, երբ անհատը գիտակցում է սեփական ջանքի ազդեցությունը: Պետության կարևորագույն գործառույթն է անհատի ջանքի արժևորումը և դրա դրսևորման հնարավորությունների ստեղծումը: Սա հնարավոր է կրթության միջոցով. կրթությունը պետության զարգացման ռազմավարության իրագործման առաջնային գործիքն է՝ այն ընկալմամբ, որ կրթությունը ցկյանս գործընթաց է և վերաբերում է նախադպրոցական կրթության, հանրակրթության, մասնագիտական կրթության, բուհական, հետբուհական կրթության մակարդակին, ինչպես նաև պետության ռազմավարական հաղորդակցությանը, այն իմաստով, որ քաղաքացի-պետություն հարաբերությունները կրթական հարաբերություններ են թե՛ քաղաքացու, թե՛ պետության համար: Կրթության համակարգն ուսումնառուին պետք է ուսուցանի բարեկեցիկ կյանքի, երջանկության համար անհրաժեշտ հմտություններ: Անհատի դերը պետության զարգացման գործում առանցքային է, բայց նախևառաջ առանցքային է սեփական բարեկեցության և երջանկության ապահովման մեջ: Սեփական բարեկեցությունն ու երջանկությունը կառուցելն անհատի առաջնային ներդրումն է պետության բարեկեցության և երջանկության ապահովման գործում:
8.Երջանիկ անհատ – Անհատը երջանիկ է, երբ ազատ է, պաշտպանված է, առողջ է, ստեղծագործ է, ունի սոցիալական միջավայր, սիրված աշխատանք, որի վաստակով ունի հասանելիություն առողջ սննդին, առողջ ապրելակերպին, անհրաժեշտ կենցաղային պայմանների, պարբերաբար ճամփորդում է, սիրված է, հարգված է, հաղորդակից է հոգևոր կյանքին և/կամ մշակույթին: Սեփական երջանկության համար պայմաններ ապահովելով անհատը միջավայր է ստեղծում նաև ուրիշ անհատների և հանրության երջանկության համար:
9. Հոգատար հանրություն - Ինչպես անհատն իր հաջողությամբ միջավայր է դառնում հոգատար հանրության ձևավորման համար, այնպես էլ հանրությունը դառնում է այն միջավայրը, որտեղ կայանում է անհատի զարգացումը: Կրթությունը, մշակութային կյանքը, աշխատանքը, գործարարությունը, հոգատարությունը շրջակա միջավայրի նկատմամբ, առողջ սննդակարգը և ակտիվ ապրելակերպը, օրենքի նկատմամբ հարգանքը, բազմակարծությունը, ժողովրդավարությունը և դրա շուրջ հանրային միասնությունը մեծապես միջավայրային գործոններ են կամ առավել արդյունավետ դրսևորվում են համապատասխան միջավայրում: Ակտիվ գործարարության, մանկամսուրից մինչև ցկյանս կրթության, արդյունավետ կառավարման, ժողովրդավարության, արդարության, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության, ազատության պահապանը նաև հանրությունն է՝ որպես այդ արժեքների վրա կառուցված միջավայր:
10. Հզոր պետություն – Պետությունը հզոր է այնքանով, որքանով զարգացած է նրա տնտեսությունը: Հետևաբար, քաղաքականությունները պետք է միտված լինեն երկրի տնտեսական հզորացմանը: Պետական շահը տնտեսական զարգացումն է: Սա քաղաքականությունների ապաարժեքայնացման միտում չէ, որովհետև հանրային տրամադրությունը համարվում է տնտեսության զարգացման կարևորագույն գործոն: Արժեքները և նրանց նկատմամբ նվիրվածությունը, մշակույթը և կրթությունն անհատի և հանրության աշխատանքի, տնտեսական գործունեության մոտիվացման առանցքային գործոն են: Արժեքահեն քաղաքականությունները պետք է միտված լինեն երկրի տնտեսության զարգացմանը:
11. Վերափոխումը ոչ միայն ամոթալի չէ, այլև կենսական անհրաժեշտություն է – Վերափոխումը կենսունակության առանցքային պայման է: Ինչպես անհատը, այնպես էլ հանրությունն ու պետությունը պետք է ռեֆլեքսիայի հմտությունը խորացնեն մինչև գենետիկ մակարդակ: Ճշմարտությունը, որը չի ենթարկվել ռեֆլեքսիայի, այլևս ճշմարտություն չէ, նպատակը, որը չի ենթարկվել ռեֆլեքսիայի, ինքնանպատակ է, համոզմունքը, որը չի ենթարկվել ռեֆլեքսիայի, նախկինից մնացած տպավորություն է, իդեալը, որը չի ենթարկվել ռեֆլեքսիայի, թերի է: Հարափոփոխ կյանքում կենսունակ լինելու միակ բանաձևը ռեֆլեքսիան, ինքնահայեցումը, փոխվելու և վերափոխվելու ընդունակությունն է:
12. Անկախությունը քչերից կախվածությունը փոխարինելն է շատերից կախվածությամբ - Պետությունը սեփական բախտը որոշելու, ճակատագիրը կանխորոշելու լավագույն գործիքն է ժողովրդի համար, բայց այս նպատակին առավել արդյունավետ ծառայելու համար պետությունը պետք է լինի հնարավորինս անկախ: Փոխինտեգրված և գնալով ավելի փոխինտեգրվող աշխարհում անկախությունը ոչ միայն բացարձակ չէ, այլև երբեք չի եղել բացարձակ, որովհետև պետություններն այսպես թե այնպես կախված են այլ պետություններից: Հետևաբար, անկախ եղել են, կան և կլինեն այն պետությունները, որոնք կախված են ոչ թե քչերից, այլ շատերից: Հետևաբար, անկախության ռազմավարությունը քչերից կախվածությունը շատերից կախվածությամբ փոխարինելու ռազմավարությունն է: Եթե պետությունն արդեն կախված է շատերից, ուրեմն պետք է խնդիր ունենա կախված լինել ավելի շատերից: Բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության նպատակը նույնիսկ շատերից կախվածության մեջ անհամաչափություններ թույլ չտալն է: Սա նշանակում է ոչ թե բոլորից հավասար կախված լինել, այլ մեկից կախվածությունը հավասարակշռել մյուսից կախվածությամբ, բայց այդ հարաբերության մեջ երբեք չլինել ստատիկ: Բալանսավորումն անընդհատ գործընթաց է, որի անհրաժեշտությունը գնահատվում է պարբերաբար:
13. Խաղաղությունը հարևանների միջավայրում առանց կողմնակի աջակցության ապրելու հմտությունն է – Խաղաղությունն արտաքին հարաբերությունների վերջնանպատակն է: Երբ խաղաղությունը հաստատված է, այն շարունակում է մնալ արտաքին հարաբերությունների վերջնանպատակ, արտահայտվելով տնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցությամբ: Խաղաղությունն առաջին հերթին տարածաշրջանային գործոն է, որովհետև խաղաղությունը կամ նրա բացակայությունն առաջին հերթին արտահայտվում է անմիջական հարևանների հետ հարաբերություններում, ապա միջազգային, ապա համաշխարհային: Խաղաղությունը ռազմավարական և երկարաժամկետ առումով հնարավոր է, երբ դառնում է հմտություն, որը պիտի արտահայտվի հարևանների միջավայրում առանց արտաքին աջակցության և համագործակցված ապրելու կարողությամբ: Խաղաղությունն անվտանգության ամենահուսալի երաշխիքն է: Անվտանգության ապահովման կարևորագույն բաղադրիչ են տարածաշրջանի երկրների փոխկախվածությունները, տարածաշրջանային և համաշխարհային մատակարարումների ցանցում և առևտրում երկրի ունեցած տեղը: Պաշտպանունակ բանակը նույնպես խաղաղության էական գործոն է, անկախության և պետականության էական բաղադրիչ:
14. Ապագա կա՛, կա՛ Ապագա – Ապագան այսպես թե այնպես գալու է: Իսկ թե ինչպիսին կլինի, կախված է երեկն ընկալելու և այն այսօրվա աշխատանքի գիտելիք ու հմտություն դարձնելու կարողությունից: Ապագան այսօրվա աշխատանքի արդյունքն է: Ապագան այսօր է: Այսօր սկսիր լինել այնպիսին, ինչպիսին ուզում ես լինել ապագայում:
Սույն նախագծի վերաբերյալ Ձեր դիտարկումներն ու առաջարկությունները կարող եք ուղարկել [email protected] էլ փոստի հասցեով:

Идеология Реальной Армении: премьер-министр обратился к народу
Реальная Армения — это Республика Армения с международно признанной территорией площадью 29 тысяч 743 кв.км.
Основанное на идеологии Реальной Армении видение прогресса и развития Республики Армения имеет много слоев и должно быть отражено во всех сферах государственной и общественной жизни.
1. Родина – это государство: любишь родину - укрепляй государство! – родина является одним из самых сокровенных понятий в языковом мышлении армян. Однако оно не соотносится с системой прав и обязанностей, оно имеет вариации географического восприятия и разные восприятия. Данная идеология Реальной Армении отождествляет родину с международно признанным государством – Республикой Армения, а патриотизм – с интересами этого государства, действующей в нем системой прав и обязанностей. Для развития этой модели патриотизма очень важно, чтобы народ, гражданин воспринимал себя не только в качестве основателя государства, но и в качестве источника установленного в государстве правового порядка, а установленный в государстве конституционный порядок воспринимал в качестве общенациональной договоренности о сосуществовании, которая достигнута при его участии. Для этой системы существенно принятие путем всенародного голосования новой Конституции, поскольку, по крайней мере в общественном восприятии, все предыдущие конституционные референдумы были не до конца легитимными. Стратегической целью принятия новой Конституции является переход от реликтового (остаточного) порядка действий безгосударственной нации к порядку действий государствообразующего народа.
2. Как душа становится человеком через тело, так и нация становится народом через государство – понятия нация и народ часто отождествляются. Однако с политической точки зрения они существенно различаются, продолжая вместе с тем оставаться взаимосвязанными. Нация – это этническая общность, не связанная общей политической правоспособностью, а народ – это общность, наделенная политической правоспособностью, имеющая общее гражданство, то есть народ является государствообразующим институтом, конститутивным, источником власти и верховным носителем власти. Армянский народ является государствообразующей частью армянской нации. Армянский народ является ядром народа Армении. Частью народа Армении являются также граждане Республики Армения, являющиеся представителями других наций.
3. Здесь государство – здесь хлеб, здесь родина – здесь живи! – народ создает государство в качестве инструмента процветания. Государство является пунктом назначения пословицы «где хлеб, там и живи», которая периодически создает волнения среди армянской действительности, то есть это то место, где есть хлеб, потому что оно является инструментом, которым создается хлеб, то есть процветание, и, следовательно, там и нужно жить. Государство является результатом поиска народом благополучия, благополучие является необходимым условием достижения счастья. Такое восприятие было чуждо нашей действительности, поскольку на протяжении столетий понятия «родина», «государство» и «хлеб» были разделены друг от друга. На хлеб зарабатывали в государствах, созданных другими и/или расположенных в других местах, оставляя за родиной функцию изолированного, но бережно лелеемого места консервации традиций и ценностей, превращая скитания между родиной, государством и хлебом в ключевой компонент социальной психологии армян. Концепция отождествления понятий «хлеб», «родина» и «государство» с понятием «эмиграции» от проблем, то есть решения проблемы заработка на хлеб в другом месте, заменяется понятием столкновения с проблемами лицом к лицу и их решения в собственном государстве и с помощью собственного государства. В этом процессе существенное значение имеет определение стандарта благополучия (безопасность, свобода, справедливость, быт, счастье), принятие обеспечение необходимых условий для его реализации в качестве стратегии, осознание государства в качестве инструмента реализации стратегии и территории для реализации указанного стандарта. В этом контексте важно зафиксировать, что государство является для граждан и народа наилучшим инструментом определения своей судьбы, предопределения своей судьбы, а лучшая жизнь для человека возможна только в его собственном государстве.
4. Обогащайся и обогащай – обогащаться и обогащать являются ключевыми стимулами для создания общественного благополучия, и этот стимул нужно рассматривать не в контексте логики гонки за деньгами, а в контексте логики конкуренции за создание результатов, которая развивает личность и государство. Жить хорошо должно стать правилом в рамках логики определенного стандарта благополучия и с пониманием того, что единственный инструмент для того, чтобы жить хорошо — это много работать, много зарабатывать, много тратить. Это касается и индивида, и государства, причем и государство, и индивид должны быть связаны взаимным стремлением к обогащению друг друга; общество, группы и индивиды должны быть объединены взаимным стремлением к обогащению друг друга, в том числе и потому, что важнейшим залогом успеха является наличие соответствующей среды, из чего следует, что государственная логика обогащаться и обогащать возможна только в атмосфере законности, равенства всех перед законом, справедливости и креативности. Если упорный труд в такой атмосфере не приводит к большому заработку, то работа непродуктивная (непроизводительная). Если большие траты не приводят к благополучию, то эти траты (инвестиции) непродуктивные. В этом контексте крайне важно изменение общественного и индивидуального отношения к деньгам, их вывода за рамки логики добра и зла и восприятия к качестве инструмента решения проблем и оценки законного труда и деятельности.
5. Человек — высшая ценность. Это значит, что удовлетворение первичных потребностей человека является приоритетом - включение дискурсов о хлебе, деньгах, богатстве и хорошей жизни в политическую идеологию необычно для нашей политической жизни и может быть расценено как обесценивание «высокой политики». Однако «основанная на высоких ценностях политика» порой упускает из виду самую важную ценность: человека, его повседневные бытовые потребности и его естественное стремление жить и наслаждаться жизнью. Особенностью данной идеологии является практический подход, заключающийся в том, что в его центр ставятся человек и его потребности, с пониманием того, что об удовлетворении потребностей человека в первую очередь должен заботиться сам человек, и государственная политика должна быть направлена на наделение человека необходимым образованием, навыками, умениями и знаниями, обеспечение развития таланта человека, формирование необходимых возможностей и среды для его реализации. Духовные и культурные ценности тоже рассматриваются с этой точки зрения. Эти ценности имеют не небесное значение, а являются неотъемлемой частью жизненных потребностей человека, поскольку у человека есть как материальные, бытовые, так и духовные и культурные потребности, и ценности ценны в той мере, в какой они необходимы для того, чтобы мотивировать человека, сделать его гармоничным и обеспечить его счастье. В этом смысле важны национальная и государственная идентичность человека, национальные и государственные ценности, к части из которых человек соприкасается непосредственно, другая часть существует для человека в виде сознания, в виде убеждения. Идеология Реальной Армении основана на национальных ценностях армянского народа.
Соответственно, национальными ценностями армянского народа (Республики Армения) являются:
- Республика Армения.
- Независимость, суверенитет, гражданство, демократия, армия Республики Армения.
- История Армении, армянский фольклор: эпос, верования, легенды, мифы.
- Армянский язык и армянская письменность, армянская литература, в том числе переводная литература, знания, наука.
- Общеармянский потенциал, армянская диаспора.
- Родина, семья, индивид.
- Армянская Апостольская Святая церковь, Армянская Католическая церковь, Армянская Евангелистская церковь, Христианство.
- Армянская ашугская, гусанская, народная, классическая, авторская и эстрадная музыка, армянское танцевальное искусство, армянское изобразительное искусство, армянское исполнительское искусство, армянская архитектура.
- Родная природа с ее биоразнообразием.
- Прогресс, свободолюбие, самоуважение, гостеприимство, любовь к образованию, трудолюбие, законопослушность, гуманность, уважение и терпимость к другим людям, нациям и религиям.
- Региональная принадлежность, мировая цивилизация, региональная, классическая и современная культура,
- Братские чувства и отношения к национальным меньшинствам Республики Армения и неразрывный союз с ними, выраженный через гражданство Республики Армения. Традиции, религии и верования национальных меньшинств Республики Армения.
- Армянская кухня, все те образцы материального и нематериального наследия, которые выражают, изображают, описывают или символизируют вышеописанные национальные ценности армянского народа (Республики Армения).
6. Армения – мой дом, народ – моя семья – армянская традиция крепких семейных, родовых связей является важнейшим ресурсом укрепления государственности. Необходимо развивать эту традицию с семейного, родового уровня на общественный и государственный уровень, распространяя ее также на взаимоотношения между индивидом и государством. Первостепенной заботой индивида перед народом и государством является уплата налогов, так же как первостепенной заботой каждого члена каждой семьи является материальное обеспечение семьи. Государственный бюджет Республики Армения является частью бюджета каждой семьи. Государственный бюджет Республики Армения тратит больше средств на благополучие каждой семьи, чем каждая семья тратит на себя. Следовательно, как никто не считает излишними необходимые для удовлетворения потребностей своей семьи расходы, так и не должен считать излишним выполнение налоговых обязательств перед Республикой Армения. Налоговое законодательство страны должно обеспечивать сбор необходимых для содержания и развития государства средств и создавать условия для формирования большей добавленной стоимости в экономике, для развития экономики.
7. Будущее Армении зависит от одного человека, и этот человек - это ты! – индивидуальные усилия являются ключевым условием развития государства. Это условие начинает эффективно действовать только тогда, когда индивид осознает воздействие собственных усилий. Важнейшая функция государства — ценить усилия индивида и создавать возможности для их проявления. Это возможно посредством образования: образование является первичным инструментом реализации стратегии развития государства, с пониманием того, что образование представляет собой пожизненный процесс и охватывает дошкольное образование, общее образование, профессиональное образование, высшее образование, послевузовское образование, а также стратегическую коммуникацию государства в том смысле, что отношения гражданина и государства являются образовательными отношениями как для гражданина, так и для государства. Система образования должна учить обучающегося навыкам, необходимым для благополучной жизни и счастья. Роль индивида является ключевой в развитии государства, но прежде всего она является ключевой в обеспечении собственного благополучия и счастья. Создание собственного благополучия и счастья является основным вкладом индивида в обеспечение благополучия и счастья государства.
8. Счастливый индивид – индивид счастлив, когда он свободен, защищен, здоров, креативен, имеет социальную среду, любимую работу, на зарплату от которой имеет доступ к здоровому питанию, здоровому образу жизни, необходимым бытовым условиям, регулярно путешествует, любим, уважаем, приобщается к духовной жизни и/или культуре. Обеспечивая условия для собственного счастья, индивид также создает среду для счастья других индивидов и общества.
9. Заботливое общество - так же, как индивид благодаря своему успеху становится средой для формирования заботливого общества, так и общество становится средой, в которой происходит развитие индивида. Образование, культурная жизнь, работа, бизнес, забота об окружающей среде, здоровое питание и активный образ жизни, уважение к закону, плюрализм, демократия и общественная сплоченность вокруг нее во многом являются факторами среды или наиболее эффективно проявляются в соответствующей среде. Защитником активного предпринимательства, образования с яслей и до конца жизни, эффективного управления, демократии, справедливости, равенства всех перед законом и свободы является также общество в качестве среды, построенной на этих ценностях.
10. Сильное государство – государство является сильным в той степени, в которой развита его экономика. Следовательно, политика должна быть направлена на экономическое укрепление страны. Государственный интерес — это экономическое развитие. Это не тенденция обесценивания политики, поскольку общественное настроение считается важнейшим фактором экономического развития. Ценности и приверженность им, культура и образование являются ключевыми факторами мотивации труда и экономической деятельности индивида и общества. Политика, основанная на ценностях, должна быть направлена на развитие экономики страны.
11. Преобразование не только не постыдно, но и жизненно необходимо — преобразование является ключевым условием жизнеспособности. Как индивидуум, так и общество и государство должны углублять навык рефлексии до генетического уровня. Истина, которая не подверглась рефлексии, уже не является истиной, цель, которая не подверглась рефлексии, является самоцелью, убеждение, которое не подверглось рефлексии, является впечатлением от прошлого, идеал, который не подвергся рефлексии, является неполным. Единственная формула жизнеспособности в изменяющейся жизни — рефлексия, саморефлексия, способность меняться и преобразовываться.
12. Независимость — это замена зависимости от немногих на зависимость от многих — государство является лучшим инструментом для народа, чтобы определять свою судьбу, предопределять свою судьбу, но для того чтобы служить этой цели наиболее эффективно, государство должно быть максимально независимым. Во взаимно интегрированном и все более интегрируемом мире независимость не только не абсолютна, но и никогда не была абсолютной, потому что государства так или иначе зависят от других государств. Следовательно, независимыми были, есть и будут те государства, которые зависят не от немногих, а от многих. Следовательно, стратегия независимости — это стратегия замены зависимости от немногих на зависимость от многих. Если государство уже зависит от многих, то задачей для него должна быть увеличения зависимости от многих. Цель уравновешенной и уравновешивающей внешней политики — не допускать диспропорций даже в зависимости от многих. Это означает не быть в равной степени зависимым от всех, а уравновешивать зависимость от одного зависимостью от другого, но никогда не быть статичным в этих отношениях. Уравновешивание — это непрерывный процесс, необходимость которого оценивается регулярно.
13. Мир — это навык жить в среде соседей без поддержки извне – мир является конечной целью внешних отношений. После того, как мир установлен, он продолжает оставаться конечной целью внешних отношений, выражаясь в экономическом, политическом и культурном сотрудничестве. Мир — это прежде всего региональный фактор, потому что мир или его отсутствие прежде всего выражается в отношениях с непосредственными соседями, затем на международном, а затем и на глобальном уровне. Мир в стратегическом и долгосрочном смысле возможен, когда он становится навыком, который должен выражаться в умении жить в кооперативной среде с соседями без поддержки извне. Мир является самой надежной гарантией безопасности. Важнейшими компонентами обеспечения безопасности являются взаимозависимости стран региона, место страны в региональной и глобальной цепочке поставок и торговли. Обороноспособная армия также является существенным фактором мира, существенным компонентом независимости и государственности.
14. Будущее есть, есть будущее – будущее так или иначе наступит. А каким оно будет, зависит от способности воспринимать вчерашний день и превращать его в знания и навыки для сегодняшней работы. Будущее — это результат сегодняшней работы. Будущее сегодня. Уже сегодня начинай становится таким, каким хочешь быть в будущем.
Свои замечания и предложения по данному проекту можете отправить на адрес электронной почты [email protected].