Սնուփ Դոգի համերգի համար հատկացված գումարը դեռ չի վերադարձվել պետբյուջե
Սնուփ Դոգի համերգի կազմակերպման համար հատկացված գումարը դեռ չի վերադարձվել պետական բյուջե։ Այս մասին մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարությունը։
Հունվարի 8-ին գրել էինք, որ ասուլիսի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարեց՝ նախարարությունը գրավոր դիմում է ներկայացրել «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպությանը՝ Սնուփ Դոգի չկայացած համերգի ամբողջ գումարը պետական բյուջե վերադարձնելու պահանջով։
«Նրանք ամբողջ տարին բանակցել են, և տարբեր ժամանակաշրջաններում ունեցել ենք որոշակի պայմանավորվածություններ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով տեղի չեն ունեցել: Սա նշանակում է, որ պետք է գործեն պայմանագրի դրույթները: Այսինքն՝ քանի որ նախատեսված ժամանակահատվածում համերգը չի կայացել, մենք արդեն գրությամբ դիմել ենք կազմակերպությանը, որ ամբողջ գումարը վերադարձվի պետական բյուջե»,- ասել է նախարարը։
Հայտարարությունից ավելի քան մեկ ամիս անց ԿԳՄՍ նախարարությունը դեռևս սպասում է ընկերության կողմից համապատասխան գործողությունների։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի հուլիսին հայտարարություն էր տարածվել, որ աշխարհահռչակ ռեփեր Սնուփ Դոգը սեպտեմբերի 23-ին համերգ կունենա Երևանում։ Պայմանագրի արժեքը 2 մլրդ 318 մլն դրամ էր կամ 6 մլն դոլար ԱՄՆ դոլար։ Ինչպես նշված էր նախագծի հիմնավորման մեջ, այդ գումարը պիտի ուղղվեր Սնուփ Դոգի հոնորարի վճարմանը, արտիստի թիմի տեխնիկական պահանջների, անվտանգության և ապահովագրական ծախսերի, բարձրակարգ տեխնիկական հագեցվածության ապահովմանը և գովազդային միջոցառումների իրականացմանը:
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի ծավալած լայնամասշտաբ ագրեսիայից և իրականացրած ոճրագործություններից հետո համերգի կազմակերպիչները, դատապարտելով Բաքվի գործողությունները, հայտարարեցին, որ սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված համերգը հետաձգվում է։ Համերգը չկայացավ, իսկ գումարը պետբյուջե դեռ չի վերադարձվել։

Сумма, выделенная на организацию концерта Snoop Dogg в Ереване, до сих пор не возвращена в госбюджет
Сумма, которая была выделена на организацию концерта Snoop Dogg в Ереване, до сих пор не возвращена в госбюджет. Об этом в ответ на наш запрос сообщило Министерство образования, науки, культуры и спорта.
На состоявшейся в январе пресс-конференции министр ОНКС Жанна Андреасян заявила, что министерство обратилось в организацию “Допинг Спейс” с письменным требованием вернуть в госбюджет всю сумму за несостоявшийся концерт Snoop Dogg.
“Весь год они вели переговоры и в разные периоды достигали договоренностей, которые, однако, по тем или иным причинам не выполнялись. Это означает, что должны действовать положения договора. То есть поскольку в предусмотренный период концерт не состоялся, мы уже в письменной форме обратились в организацию с требованием вернуть всю сумму в госбюджет”,- отметила министр.
Спустя больше месяца после этого заявления МОНКС все еще ждет от организации соответствующих действий.
Как известно, в июле 2023 года появилось сообщение о том, что 23 сентября всемирно известный рэпер Snoop Dogg выступит с концертом в Ереване. Стоимость контракта составила 2 млрд 318 млн драмов, или 6 млн долларов США. Как отмечалось в обосновании проекта, эта сумма должна была быть направлена на уплату гонорара артисту, выполнение технических требований его команды, оплату расходов на обеспечение безопасности и страховку, проведение рекламных мероприятий.
После развязанной Азербайджаном 19 сентября широкомасштабной агрессии и совершенных им преступлений организаторы концерта, осудив действия Баку, заявили, что намеченный на 23 сентября концерт откладывается. Концерт не состоялся, а выделенная на его проведение сумма до сих пор не возвращена в госбюджет.