Խորհրդարանը քննարկել է «ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը
Սահմանադրությամբ նախատեսված իրավունքի իրացմամբ ձեւավորվել է նախաձեռնող խումբ, որը հանդես է եկել օրենքի նախագծի քաղաքացիական նախաձեռնությամբ: Այս մասին ասել է նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը` փետրվարի 11-ին Ազգային ժողովի հերթական նիստում քննարկման ներկայացնելով «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ նախաձեռնող խումբը մեկ ամսում հավաքել է ավելի քան 60 հազար քաղաքացու ստորագրություն Հայաստանի 44 խոշորացված համայնքներից եւ Երեւանի  վարչական շրջաններից: Ստորագրությունները ստուգվել են ԿԸՀ-ի կողմից. դրանք վավերական են եղել:
Նախագիծը քննարկվել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում` ստանալով դրական եզրակացություն: Օրենքի նախագծում նշվում է` Հայաստանի Հանրապետությունը, արտահայտելով ժողովրդի կամքը, խնդիր դնելով Հայաստանը դարձնել անվտանգ, ապահով, զարգացած բարեկեցիկ երկիր, հայտարարում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը:
Շարունակելով ներկայացնել նախագծի  հիմնավորումները` Արտակ Զեյնալյանը նշել է` օրենքի նախագծի ընդունման նպատակն առաջադեմ, քաղաքակիրթ, զարգացած մարդկության ընտանիքին անդամակցելու: Հայաստանի ժողովրդի, նրա ներկա իշխանության կամքի, վճռականության ամրագրումն է: Ըստ նախաձեռնողների` օրենքի նախագծի ընդունումը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը` ուժերի հավասարակշռության վերականգնման միջոցով, Հայաստանի ազգային անվտանգության ապահովման հնարավորությունների մեծացմանը, ազգային բանակի համապատասխանեցմանը Եվրամիության անդամ երկրների բանակների արդիական չափանիշներին:
Նախաձեռնող խմբի համոզմամբ օրենքի նախագծի ընդունումը կնպաստի նաեւ մարդու իրավունքների շարունակական զարգացմանը եւ պաշտպանությանը, տնտեսական անվտանգության մեխանիզմների ստեղծմանը` գործող մենաշնորհների վերացմամբ, տնտեսության բազմազանեցմամբ, արտադրողականության եւ ապրանքների ու ծառայությունների որակի բարձրացմամբ, որը հնարավոր է միայն Արեւմուտքի եւ ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ, ներդրումներին ու տեխնոլոգիաներին հասանելիության ապահովմամբ, արդյունաբերության վերագործարկմամբ, տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությամբ եւ ռեալ հատվածի մասնաբաժնի մեծացմամբ, լոգիստիկ նոր կապերի ստեղծմամբ, հայկական արտադրանքը եվրոպական շուկայում մրցունակ դարձնելով:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել զեկուցողին, որոնք վերաբերել են ԵՄ-ին անդամակցելու դեպքում ակնկալիքներին, մեր երկրում արտադրվող տարատեսակ ապրանքների համապատասխանեցմանը ԵՄ ստանդարտներին, մենաշնորհների վերացմանը, ՀՀ-ԵՄ կոմունիկացիաների զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Երեւանում տրանսպորտի սակագնի փոփոխությանը, Հայաստանի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարցին եւ այլն: Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ներկայացնելով օրինագծի համառոտ պատմությունն ու նախաձեռնության շարժառիթը, տեղեկացրել է, որ քննարկվող թեմայի վերաբերյալ հանձնաժողովն անցյալ տարի երկու խորհրդարանական լսումներ է կազմակերպել:
Նշվել է, որ հանձնաժողովը, ինչպես նաեւ Կառավարությունը դրական եզրակացություն են տվել նախագծին: Անդրադառնալով բովանդակային որոշ բաղադրիչների` Արման Եղոյանը ներկայացրել է հաջորդական այն փուլերը, որոնք անհրաժեշտ է անցնել Հայաստանին` ԵՄ անդամակցության համար:
Հանձնաժողովի նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով տնտեսական համագործակցությանը, առեւտրաշրջնառությանը: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ քննարկվող նախագիծը համահունչ է վերջին տարիների Հայաստանի եւ ԵՄ ու ԵՄ անդամ երկրների հետ փոխգործակցության խորացման դինամիկային, ինչպես նաեւ Հայաստանի քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին:
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ  Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը: «2022 թվականից Հայաստանում տեղակայված է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը, որը բազմիցս ապացուցել է, որ տարածաշրջանում կայունության հիմնասյուներից մեկն է»,- ասել է Պարույր Հովհաննիսյանը` տեղեկացնելով, որ ԵՄ խորհրդի կողմից վերջերս որոշում է կայացվել Հայաստանում երկարաձգել առաքելության ժամկետը եւս երկու տարով:
Հարցի քննարկումն ընդհատվել է ելույթների փուլում: Այն կշարունակվի փետրվարի 12-ի` ԱԺ հերթական նիստում:

Парламент обсудил законопроект “О начале процесса вступления РА в ЕС”
В порядке реализации права, предусмотренного Конституцией, была сформирована инициативная группа, выступившая с гражданской инициативой по законопроекту. Об этом сообщил уполномоченный представитель инициативной группы А.Зейналян, представляя законопроект “О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз” для обсуждения на очередном заседании НС 11 февраля. По словам докладчика, за один месяц инициативная группа собрала более 60 тысяч подписей граждан из 44 укрупненных общин Армении и административных районов Еревана. Подписи были проверены Центральной избирательной комиссией (ЦИК). Они были действительны. Проект был обсужден в Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, получив положительное заключение.
В законопроекте указывается, что РА, выражая волю народа, ставя перед собой задачу сделать Армению безопасной, защищенной, развитой и процветающей страной, объявляет о начале процесса вступления РА в ЕС.
Продолжая представлять обоснования законопроекта, А.Зейналян отметил, что цель принятия этого документа – присоединение к прогрессивной, цивилизованной и развитой семье человечества. Это утверждение воли и решимости народа Армении и ее нынешнего правительства.
По мнению инициаторов, принятие законопроекта посодействует установлению мира и стабильности в регионе посредством восстановления баланса сил, повышения возможностей Армении по обеспечению национальной безопасности, приведения национальной армии в соответствие с современными стандартами армий стран-членов ЕС.
Инициативная группа убеждена, что принятие законопроекта также будет способствовать постоянному развитию и защите прав человека, созданию механизмов экономической безопасности за счет устранения существующих монополий, диверсификации экономики, повышению производительности и качества товаров и услуг, что возможно лишь при сотрудничестве с Западом и ЕС, обеспечении доступа к инвестициям и технологиям, перезапуску промышленности, изменению структуры экономики и увеличению доли реального сектора, созданию новых логистических связей, повышению конкурентоспособности армянской продукции на европейском рынке.
Депутаты задали докладчику вопросы, касающиеся ожиданий в случае членства в ЕС, соответствия производимых в нашей стране различных видов продукции стандартам ЕС, устранения монополий, развития коммуникаций РА-ЕС, защиты прав человека, изменения транспортных тарифов в Ереване, выхода из ЕАЭС и т.д.
Председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции А.Егоян, представляя краткую историю законопроекта и мотивацию инициативы, сообщил, что в прошлом году комиссия организовала два парламентских слушания по обсуждаемой теме. Было отмечено, что комиссия, а также правительство дали положительное заключение по проекту. Коснувшись некоторых содержательных компонентов, А.Егоян представил последовательные этапы, которые необходимо пройти Армении для членства в ЕС.
Председатель комиссии ответил на вопросы депутатов, коснувшись проблем экономического сотрудничества и товарооборота.
Заместитель министра иностранных дел П.Ованнисян отметил, что обсуждаемый проект соответствует динамике углубления сотрудничества Армении с ЕС и странами-членами ЕС в последние годы, а также европейским устремлениям граждан РА.
Представитель внешнеполитического ведомства подчеркнул, что Армения придает большое значение эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. “С 2022 г. в Армении действует гражданская наблюдательная миссия ЕС, неоднократно доказавшая свою роль одного из столпов стабильности в регионе”, - отметил П.Ованнисян, проинформировав, что недавно Совет ЕС принял решение о продлении срока миссии в Армении еще на два года.
Обсуждение вопроса было прервано на этапе выступлений. Дебаты продолжатся на очередном заседании парламента 12 февраля.