Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Կառավորության մամուլի ծառայությունը։
«Ֆրանսիայի նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և շնորհակալություն հայտնել Փարիզում անցկացվելիք Արհեստական բանականության գործողությունների գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար։ Նա կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմոլորտ համագործակցության շարունակական զարգացումը և վերահաստատել Ֆրանսիայի աջակցությունը՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման և կայունության ապահովման։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար՝ ընդգծելով, որ 2024 թվականը խիստ դինամիկ է եղել Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների առումով։ Վարչապետն ընդգծել է, որ երկու երկրների ղեկավարների և գերատեսչությունների միջև տեղի են ունեցել բազմաթիվ հանդիպումներ, պահպանվում են կանոնավոր շփումներ, և այսօր Հայաստանի ու Ֆրանսիայի հարաբերությունները հասել են նոր մակարդակի։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ֆրանսիայի ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ տնտեսության, ենթակառուցվածքների, ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարները։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, սահմանազատման ուղղությամբ ընթացող զարգացումներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակում։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ՀՀ Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային նշանակության մի շարք այլ հարցեր։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաև մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի շարունակական առաջմղման վերաբերյալ»,-նշված է հաղորդագրությունում։

В Елисейском дворце состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Французской Республики Эммануэля Макрона.
Президент Франции приветствовал визит премьер-министра Армении и выразил благодарность за то, что Никол Пашинян принял приглашение принять участие в Саммите по действиям в области искусственного интеллекта, который пройдет в Париже. Он подчеркнул важность продолжительного развития многоотраслевого сотрудничества между Арменией и Францией и подтвердил поддержку Франции на благо обеспечения развития и стабильности Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян выразил благодарность за теплый прием, подчеркнув, что 2024 год был очень динамичным в плане армяно-французских отношений. Премьер-министр подчеркнул, что между главами и ведомствами двух государств состоялись многочисленные встречи, поддерживаются регулярные контакты, и сегодня отношения между Арменией и Францией достигли нового уровня.
В ходе встречи лидеры Армении и Франции обсудили ряд вопросов развития двустороннего сотрудничества, в том числе перспективы реализации совместных программ в сферах экономики, инфраструктуры, дорожного строительства, энергетики, образования, туризма и в других отраслях.
Были затронуты мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, развития в процессе делимитации границы, а также разблокирование региональных коммуникаций в рамках проекта «Перекресток мира». Никол Пашинян подчеркнул приверженность правительства Республики Армения повестке мира. Также был обсужден ряд других вопросов регионального значения.
Стороны обменялись мнениями относительно перспектив дальнейшего развития сотрудничества Армения-Европейский союз, а также продолжительного продвижения повестки демократических реформ в нашей стране.